فروش کلسیم سیترات

معرفی کلسیم سیترات

کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی بدن است. در حالی که بیشتر کلسیم در استخوان‌ها قرار دارد، کلسیم در خون نیز جریان می‌یابد، در سلول‌ها وجود دارد و در فرآیندهای بی‌شماری در بدن شرکت می‌کند. کلسیم برای انقباض عضلات، عملکرد قلب و عروق، حفظ ضربان قلب منظم و سیگنالینگ سلولی مورد نیاز است.

حفظ سطح کلسیم موجود در خون در یک محدوده مشخص بسیار اهمیت دارد، زیرا داشتن کلسیم خیلی زیاد یا خیلی پایین می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بدن از استخوان‌ها به عنوان محلی برای ذخیره کلسیم استفاده می‌کند، بنابراین در صورت لزوم می‌تواند مقدار بیشتری در دسترس قرار دهد.

استخوان‌ها به طور مداوم تحت فرآیندی به نام بازسازی قرار می‌گیرند و سرعت نسبی بازسازی آن (استخوان جدید سریع‌تر شکل می‌گیرد یا استخوان قدیمی سریع‌تر جذب می‌شود) به حفظ سطح ثابت کلسیم خون کمک می‌کند. برخی مطالعات حاکی از آن است که کلسیم به همراه ویتامین D ممکن است مزایایی فراتر از سلامت استخوان‌ها داشته باشد: شاید محافظت در برابر سرطان، دیابت و فشار خون بالا. اما شواهد موجود در مورد چنین مزایای سلامتی قطعی نیست.

کلسیم سیترات

منابع تامین کلسیم

کلسیم را می‌توان از طریق مواد غذایی یا مکمل‌ها مصرف کرد. تخمین زده می‌شود که 43٪ آمریکایی‌ها از مکمل حاوی کلسیم استفاده می‌کنند، از جمله نزدیک به 70٪ از زنان مسن از مکمل کلسیم استفاده می‌کنند. در رژیم غذایی، کلسیم بیشتر در لبنیات، از جمله شیر، پنیر و ماست یافت می‌شود. منابع خوب دیگر کلسیم شامل توفو، ماهی خاصی و برخی سبزیجات سبز مانند کلم، کلم پیچ و اسفناج است. برخی غذاها مانند آب‌میوه‌ها با کلسیم غنی‌سازی می‌شوند.

خطرات مصرف کلسیم بیش از حد

کلسیم موجود در رژیم غذایی به طور کلی بی‌خطر است، اما مقدار بیشتر لزوماً بهتر نیست، و کلسیم بیش از حد، از استخوان محافظت اضافی نمی‌کند.اگر مکمل‌های کلسیم مصرف می‌کنید و غذاهای غنی از کلسیم مصرف می‌کنید، ممکن است کلسیم بیشتری از آنچه نیاز دارید، دریافت کنید. برچسب‌های مواد غذایی و مکمل‌ها را بررسی کنید تا میزان کلسیم روزانه و میزان دستیابی به RDA را ببینید و حتماً در صورت مصرف مکمل‌های کلسیم به پزشک خود بگویید.

کلسیم سیترات

مکمل‌های مناسب کلسیم

به عنوان یک مکمل، کلسیم می‌تواند به اشکال مختلفی از جمله کربنات کلسیم، کلسیم سیترات، گلوکونات کلسیم، لاکتات کلسیم و فسفات کلسیم به وجود آید.چندین ترکیب مختلف کلسیم در مکمل‌های کلسیم استفاده می‌شود. هر ترکیب حاوی مقادیر مختلفی از کلسیم معدنی است – از آن به کلسیم عنصری یاد می‌شود.

مکمل‌های کلسیم رایج ممکن است به این شرح باشد:

  • کربنات کلسیم (40 درصد کلسیم عناصر)
  • سیترات کلسیم (21 درصد کلسیم عنصری)
  • گلوکونات کلسیم (9 درصد کلسیم عنصری)
  • لاکتات کلسیم (13 درصد کلسیم عناصر)

دو شکل اصلی مکمل های کلسیم کربنات و سیترات هستند. کربنات کلسیم ارزان‌ترین است. اشکال دیگر کلسیم موجود در مکمل‌ها شامل گلوکونات و لاکتات است. قبل از اینکه مکمل‌های کلسیم را در نظر بگیرید، از مقدار کلسیم مورد نیاز و از جوانب مثبت و منفی مکمل‌های کلسیم مطمئن شوید و نوع مکمل مورد نیاز را انتخاب کنید.مکمل کلسیم خود را با غذا میل کنید. تمام اشکال مکمل کلسیم در هنگام مصرف با غذا به بهترین وجه جذب می‌شوند. اگر امکان ندارد مکمل خود را با غذا مصرف کنید، کلسیم سیترات را انتخاب کنید.

کلسیم سیترات

کلسیم سیترات چیست؟

کلسیم سیترات نمک کلسیم اسید سیتریک است. این ماده معمولاً به عنوان یک افزودنی غذایی (E333) استفاده می‌شود.معمولاً از آن به عنوان نگه‌دارنده مواد غذایی، اما گاهی هم به عنوان طعم‌دهنده استفاده می‌شود، به همین دلیل بسیار شبیه به سدیم‌ سیترات است.

کلسیم سیترات همچنین در برخی مکمل‌های غذایی کلسیم (به عنوان مثال سیتراکال) یافت می‌شود.کلسیم یک عنصر لازم برای عملکرد طبیعی عصب، عضله و قلب، کلسیم به عنوان نمک‌سیترات به حفظ تعادل کلسیم کمک می‌کند.کلسیم برای بسیاری از کارکردهای طبیعی بدن بخصوص تشکیل و نگه‌داری استخوان‌ها ضروری است.

این ماده برای پیشگیری و درمان کمبودهای کلسیم استفاده می‌شود.درصد جرمی کلسیم 24.1٪ در کلسیم‌سیترات (بی‌آب) و 21.1٪ در کلسیم‌سیترات (تتراهیدرات) را به صورت توده می‌باشد. تترا هیدرات در طبیعت به عنوان ماده معدنی Earlandite یافت می‌شود.شکل تتراهیدرات یکی از ترکیبات آلی فلزی است، برای مصارف که نیاز به حلالیت غیر آبی دارند.

مانند کاربردهای اخیر در تولید انرژی خورشیدی و تصفیه آب، به فروش می‌رسد. شکل تتراهیدرات معمولاً در اکثر حجم‌ها، از جمله مقادیر فله، در دسترس است.کلسیم سیترات تتراهیدرات، نوعی پودر بی‌بو، نمک کلسیم اسید سیتریک است. و معمولاً به عنوان یک ماده افزودنی غذایی نگه‌دارنده و طعم‌دهنده استفاده می‌شود.همچنین از نظر شیمی درمانی برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ و سایر سرطان‌ها استفاده می‌شود.

کلسیم سیترات

قابلیت دسترسی زیستی کلسیم

بدن انسان باید قادر به جذب کلسیم باشد به طوری که قابل دسترسی زیستی و مؤثر باشد. مکمل‌های کلسیم باید در دوزهای کوچک (500 میلی گرم در یک بار) و ترجیحا در وعده‌های غذایی مصرف شود تا جذب افزایش یابد. سیترات کلسیم به طور مساوی با غذا یا بدون غذا جذب می‌شود و نوعی مکمل کلسیم است که برای افراد مبتلا به بیماری التهابی روده یا افرادی که اسید معده کم دارند، توصیه می‌شود (افراد بالای 50 سال یا افرادی که از آنتی اسیدها یا مهار کننده‌های پمپ پروتون استفاده می‌کنند).

خواص شیمیایی کلسیم سیترات:

این ماده به مقدار کمی در آب محلول است. کریستال‌های سوزنی‌شکل تری‌کلسیم دی‌سیترات تترا‌هیدرات [Ca3(C6H5O7)2(H2O)2]·2H2O با سنتز هیدروترمال به دست آمده است.ساختار کریستالی شامل یک شبکه سه‌بعدی است که در آن کاتیون‌های 2+ Ca با کوردیناسیون هشت به آنیون‌های سیترات متصل شده‌اند. سپس با پیوندهای هیدروژن بین دو مولکول آب که در کوردیناسیون شرکت دارند و دو مولکول آب غیر کوئوردینه به هم مرتبط می‌شوند.

سنتز کلسیم سیترات

کلسیم سیترات یک واسطه در جداسازی اسید سیتریک از طریق فرآیند تخمیر است که طی آن اسید سیتریک به صورت صنعتی تولید می‌شود.اسید سیتریک موجود در محلول به وسیله هیدروکسید کلسیم خنثی می‌شود و تشکیل سیترات کلسیم نامحلول از کلسیم را تسریع می‌کند. سپس از بقیه محلول فیلتر شده و شسته می‌شود تا تصفیه شود.

3 Ca(OH)2(s) + 2 C6H8O7(l) → Ca3(C6H5O7)2(s) + 6 H2O(l)

به این ترتیب سیترات تولید می‌شود و امکان دارد با استفاده از اسید سولفوریک رقیق به اسید سیتریک تبدیل شود.

کلسیم سیترات

عوارض جانبی مصرف مکمل کلسیم سیترات

در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک: کهیر؛ تنفس دشوار است. تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو شما.

در صورت وجود موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

  • ادرار کم یا زیاد
  • تورم، افزایش سریع وزن
  • مقادیر بالای کلسیم در خون شما – حالت تهوع، استفراغ، یبوست، افزایش تشنگی یا ادرار، ضعف عضلات، درد استخوان، گیجی، کمبود انرژی یا احساس خستگی

عوارض جانبی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • معده ناراحت
  • یبوست

کربنات کلسیم در زمان آزاد شدن اسید معده با وعده‌های غذایی بهتر عمل می‌کند، که این مورد در فرم سیترات وجود ندارد. برخی افراد مکمل‌های کلسیم را تحمل نمی‌کنند و عوارض جانبی مانند بازگشت اسید، گاز و یبوست را تجربه می‌کنند. برای بازگشت اسید از کربنات کلسیم به سیترات کلسیم سوئیچ کنید. برای گاز یا یبوست، مصرف مایعات و غذاهای پر فیبر را افزایش دهید.

آیا در صورت بارداری یا شیردهی می‌توانم کلسیم سیترات مصرف کنم؟

با توجه به دسته بندی‌های بارداری FDA نمی‌توان خطر آن را رد کرد.در صورت بارداری یا شیردهی، قبل از استفاده از سدیم کلسیم، با پزشک مشورت کنید. نیازهای دوز شما ممکن است در دوران بارداری یا در هنگام شیردهی متفاوت باشد.

برچسب:

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

۰۹۱۹۵۳۸۰۵۷۲

درخواست مشاوره مواد شیمیایی
درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست