PGPR

PGPR پلی گلیسرول پلی رسینولئات

ارسال سفارش به سراسر کشور در کوتاه‌ترین زمان

[کل: 0 میانگین: 0]

PGPR یا Poly glycerol poly ricin oleate یک امولسیون‌کننده غیریونی است که به دلیل ساختار مولکولی آبدوست پلی‌گلیسرول و چربی دوست رسینولئات به عنوان یک ترکیب دارای فعالیت سطحی عمل می‌کند. PGPR دارای خواص لیپوفیلیکی بالایی است و از رسینولئات حاصل می‌شود، که یک اسید رسینولیک درون استری‌شده است و به واسطه آن احتمالاً در قسمت چربی یک ماتریکس قابل حل است.

پلی گلیسرول پلی رسینولئات PGPR:

در واقع یک امولسیفایر است که از گلیسرول و اسیدهای چرب (معمولاً از روغن کرچک و همچنین از روغن سویا) ساخته شده است. در شکلات، ترکیبات شکلاتی و پوشش‌های مشابه، PGPR به طور عمده با ماده دیگری مانند لسیتین برای کاهش ویسکوزیته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مقادیر کم (کمتر از 0.5٪)، استفاده می‌شود و با کاهش اصطکاک بین ذرات جامد (به عنوان مثال کاکائو، شکر، شیر) در شکلات مذاب عمل می کند، با نزدیک شدن به رفتار یک مایع نیوتنی تنش عملکردی را کاهش می‌دهد به طوری که راحت‌تر جریان یابد.

همچنین می‌تواند به عنوان امولسیفایر در پخش‌کننده‌ها و سس‌های سالاد یا برای بهبود بافت محصولات پخته‌شده استفاده شود.

این ماده از زنجیره کوتاهی از مولکول های گلیسرول متصل شده توسط پیوندهای اتری با زنجیره‌های جانبی اسید رسینولئیک متصل شده توسط پیوندهای استری تشکیل شده است.

PGPR یک مایع زرد تا قهوه‌ای روشن، با طعم و بوی خنثی، دارای نقطه ذوب زیر صفر، چسبناک و به شدت چربی دوست است که در چربی‌ها و روغن‌ها محلول و در آب و اتانول نامحلول است.

نحوه تولید PGPR:

PGPR با استریفیکاسیون پلی‌گلیسرول با پلی‌رسینولئات تحت درجه حرارت بالا و در حضور بخار آب و به صورت صنعتی با استفاده از فرآیند شرح داده شده توسط Unilever Limited ساخته می‌شود. پلی‌گلیسرول، پلیمر گلیسرول است که یک اتر بوده و معمولاً با دهیدراسیون گلیسرول در دمای بالا و با استفاده از یک کاتالیزور تشکیل می‌شود.

رسینولیک اسید، که از هیدرولیز روغن کرچک منشأ گرفته شده است، یک اسید چرب هیدروکسی است که به راحتی تمایل به استری‌شدن دارد و از این طریق تشکیل پلی‌استر می‌دهد.

اسیدهای چرب روغن کرچک حاوی حدود 90 درصد وزنی رسینولیک اسید هستند که سایر اسیدهای چرب، اسیدهای چرب غیرهیدروکسی می‌باشند.

با تغییر طول پلی‌گلیسرول یا پلی‌رسینولئات می‌توان خصوصیات سطح- فعال را تغییر داد و با استفاده از آن PGPR را به منظور کاربرد در یک برنامه خاص تبدیل کرد.

پلی گلیسرول پلی رسینولئات

قانون‌گذاری و ایمنی:

کاربرد و مشخصات PGPR مانند سایر امولسیفایرها و مواد افزودنی توسط مراجع قانونی مانند اتحادیه ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) و کمیته مشترک FAO / WHO در مورد مواد افزودنی غذایی JECFA تنظیم می‌شود.

در اتحادیه اروپا PGPR توسط کد E476 مشخص شده است.

در سال 2017 EFSA این ماده را به عنوان یک افزودنی غذایی مجدداً مورد ارزیابی قرار داد و نتیجه گرفت هیچ‌گونه نگرانی در مورد ایمنی در موارد استفاده و میزان مصرف آن گزارش نشده است.

کاربرد PGPR:

توانایی کنترل خصوصیات جریان (روان‌بودن) در بسیاری از زمینه‌های کاربردی شکلات مسئله بسیار مهمی است. در تولید شکلات برای شکلات پوشانی PGPR اضافه می‌کنند، که کنترل جریان را حتی در صورت وجود یک دستورالعمل کم‌چربی را تضمین می‌کند.

PGPR به ویژه در کاهش مقدار عملکرد بی‌نظیر است. مکانیسم عملکرد هنوز اثبات نشده است، اما یک تئوری می‌تواند این باشد که این ماده آب موجود در سطح ذرات جامد موجود یا حل شده در فاز چربی مداوم، حتی پس از فرآیند چسبندگی را امولسیون می‌کند و از این طریق توانایی ذرات برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر را با کاهش توانایی پیوند هیدروژنی، کاهش می‌دهد. PGPR در ترکیب با لسیتین یا آمونیوم فسفاتید این امکان را می‌دهد تا به طور کامل هم میزان عملکرد و هم ویسکوزیته حتی در شکلات کم‌چرب و سایر محصولات شکلاتی، کنترل شود.

سایر کاربردها:

در مارگارین‌های کم چرب و پخشینه‌ها (در علوم و فناوری غذا به فرآورده‌ای که ازنظر بافت شبیه به کره است و به‌صورت لایه‌ای بر روی نان مالیده می‌شود پَخشینه گفته می‌شود.

از پخشینه‌های معمول می‌توان به:

  • پنیر
  • خامه
  • کره
  • مربا
  • کره بادام‌زمینی و… اشاره کرد.

استفاده از PGPR پایداری چسبناکی امولسیون را تضمین می‌کند، که این امر برای به‌دست آوردن شبکه کریستالی چربی مناسب، قبل و حین فرایند تبلور (کریستالیزاسیون) بسیار مهم است.

برای حفظ پایداری آب در امولسیون روغن بویژه در فاز مداوم چربی در مقادیر کمتر از 10 درصد وزنی، مخلوط امولسیفایر صحیح در ترکیب با هم‌زدن صحیح باید منجر به ایجاد سایز معین قطرات آب شود، در غیر این صورت امولسیون شکسته می‌شود.

مواد آرایشی، دارویی و فرآورده‌های خام نفتی اغلب به صورت آبی در امولسیون روغنی چه در طی پردازش و چه در فرمول نهایی وجود دارند. با توجه به خاصیت فعالیت سطحی و در نتیجه امکان ایجاد و تثبیت امولسیون‌ها، PGPR در چندین مورد از این موارد در زمینه غیرغذایی نیز استفاده شده است.

سایر مطالب: مایعات یونی

سیدی

اشتراک‌گذاری:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

یک پاسخ به “PGPR”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − شش =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید