صنعتیغذایی

اسید استیک

سفارش محصول تماس با کارشناس

امتیاز شما:
[کل: 7 میانگین: 5]

خرید اسید استیک

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را در گالن‌های 35 لیتری عرضه می‌کند. بوی ترش و تند سرکه به دلیل داشتن اسید استیک است. اسید استیک (Acetic Acid) به دلیل دارا بودن در سرکه بیشتر شناخته شده است، اما کاربردهای بسیاری نیز دارد. در این درس با ساختار، کاربردها و آن بیشتر آشنا می‌شویم.

خرید اسید استیک
خرید اسید استیک گالن های 35 لیتری

اسید استیک چیست؟

اسید استیک (CH3COOH)، همچنین اسید اتانولی، مهم‌ترین اسید کربوکسیلیک است. محلول اسید استیک تولید شده توسط تخمیر و اکسیداسیون کربوهیدرات‌های طبیعی رقیق‌شده (تقریباً ۵ درصد حجمی) سرکه است؛ نمک، استر، یا اسیـد استیـک نامیده می‌شود.

استفاده اصلی اسید استیک در سرکه و ایجاد استات سلولز و پلی‌ وینیل‌ استات است. اسیداستیک به عنوان یک افزودنی غذایی (E260)، که برای عطر و طعم و اسیدیته اضافه می‌شود، می‌توان نام برد. این یک معرف مهم در شیمی است.

در سراسر جهان، حدود ۶٫۵ تن اسیداستیک در هر سال استفاده می‌شود که حدود ۱٫۵ تن در سال از طریق بازیافت تولید می‌شود. بیشتر اسیداستیک با استفاده از مواد شیمیایی پتروشیمی تهیه می‌شود.

اسید استیک چیست

کاربردهای اسید استیک

این ماده عملکردهای بسیاری دارد، اما بیشتر به عنوان یک ماده شیمیایی قارچ‌کش، علف‌کش، میکروبیوژن، تنظیم‌کننده pH، ضد ماده و حلال در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی، کشاورزی، بهداشتی کاربرد دارد.

  • در صنعت، در تهیه استات‌های فلزی مورد استفاده در برخی از فرآیندهای چاپ استفاده می‌شود.
  • وینیل استات، مورد استفاده در تولید پلاستیک
  • استات سلولز، مورد استفاده در ساخت فیلم‌های عکاسی و منسوجات
  • استرهای آلی فرار (مانند اتیل و استیل‌های بوتیل)

به طور گسترده‌ای به عنوان حلال برای رزین‌ها، رنگ‌ها و لاک‌ها استفاده می‌شود.

از نظر بیولوژیکی، اسید استیک یک ماده مهم متابولیک است و به طور طبیعی در مایعات بدن و آب‌میوه‌ها اتفاق می‌افتد. اسید استیک به‌وسیله دیاستزیلاسیون بخش هیم سلولز از بیوماس تشکیل شده و اسید لوولینیک در طی تجزیه HMF در دمای بالا و شرایط اسیدی تولید می‌شود.

این اسید، همچنین به عنوان اسید اتانوئیک و متان کربنیک اسید شناخته می‌شود، مایع بی‌رنگ است که دارای بوی قوی و متمایز است.

فرمول شیمیایی اسید استیک

فرمول شیمیایی این اسید C2H4O2 است که دارای:

  • 2 اتم کربن (C)
  • 4 اتم هیدروژن (H)
  • 2 اتم اکسیژن (O) است.

به این دلیل که در فرمول شیمیایی آن کربن بکار رفته، پس یک ترکیب ارگانیک است. فرمول شیمیایی آن می‌تواند چندین روش نوشته شود، همان‌طور که در اینجا نشان داده شده است:

  • C2H4O2
  • CH3COOH
  • CH3CO2H
حالا که فرمول شیمیایی این اسید را می‌شناسیم، اجازه دهید در مورد ساختار شیمیایی آن صحبت کنیم. ساختار شیمیایی آن در تصویر زیر نشان داده شده است.
در اینجا، ما می‌توانیم دو روش برای ترسیم ساختار شیمیایی آن ببینیم. در سمت چپ (1)، تمام اتم‌های کربن، هیدروژن و اکسیژن و نحوه پیوند آنها به یکدیگر نشان داده شده است. در سمت راست (2)، به جای نوشتن اتم کربن، توسط یک لبه یا خم در خط نشان داده می‌شود، و اتم‌های هیدروژن متصل به اولین کربن در سمت چپ نیست.

فرمول شیمیایی اسید استیک 1

ساختار شیمیایی اسید کربوکسیلیک نشان می‌دهد که اولین کربن در سمت چپ پیوندهای منفرد با سه اتم هیدروژن دارد. از طرف دیگر کربن دوم پیوند مضاعف با اتم اکسیژن دارد و به طور جداگانه با کربن اول و گروه -OH پیوند می‌خورد.
اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به ساختار شیمیایی اسید بیاندازیم. اسید استیک به عنوان یک اسید کربوکسیلیک طبقه‌بندی می‌شود. اسید کربوکسیلیک، به عنوان RCOOH نشان داده می‌شود، گروهی از ترکیبات آلی است که حاوی یک گروه کربوکسیلی است.
در اینجا، گروه R در ساختار اسید کربوکسیلیک ممکن است حاوی یک یا چند اتم کربن و یا هیدروژن باشد. گروه کربوکسیلی گروه -COOH با رنگ قرمز است. از آنجا که اسید استیک همچنین حاوی یک گروه کربوکسیلی است، به عنوان یک اسید کربوکسیلیک طبقه‌بندی می‌شود.
در حقیقت، اسید استیک به عنوان دومین اسید کربوکسیلیک ساده نیز شناخته می‌شود. در تصویر نیز نشان داده شده است که گروه R اسید استیک حاوی -CH3 است.

ویژگی‌های اسید استیک:

این اسید یک حلال اسیدی چند منظوره است. به عنوان یک حلال، یک حلال پروتئینی هیدروفیلی است که بسیار شبیه آب یا اتانول است. اسید استیک هر دو ترکیب قطبی و غیر قطبی را تجزیه می‌کند و در حلال‌های دو قطبی (آب) و غیر قطبی (هگزان، کلروفرم) می‌باشد. با این حال، با الکل‌های بالاتر مانند اکتان کاملاً مخلوط نیست.

صنایع غذایی از اسید استیک سود زیادی می‌برند. به ترشی مواد غذایی کمک می‌کند و همچنین در چاشنی‌هایی مانند کچاپ، سس مایونز و خردل نیز یافت می‌شود. علاوه بر این، این اسید در حالی که چاشنی انواع مختلف مواد غذایی از جمله سالادها نیز به کار می‌رود.

علاوه بر این، در فرآیند پخت نیز بسیار مفید است. سرکه با عناصر قلیایی مانند جوش شیرین واکنش نشان می‌دهد. این نتیجه در تولید گازی است که به مواد پخته شده کمک می‌کند تا پف کنند.

اسید استیک برای ایجاد استات در pH فیزیولوژیک یونیزه می‌شود. گروه استیل برای زندگی ضروری است. باکتری‌های این اسید (به عنوان مثال، Acetobacter و Clostridium acetobutlicum) اسیداستیک تولید می‌کنند.

میوه‌ها هنگام رسیدن اسید استیک تولید می‌کنند. این اسید در انسان‌ها عنوان عامل ضد باکتری عمل می‌کند. هنگامی که گروه استیل به کوآنزیم A متصل می‌شود، هولو آنزیم در متابولیسم چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها استفاده می‌شود.

ایمنی

طبق FDA، اسید استیک و نمک سدیم آن، دی اکسید سدیم، GRAS یا “عموماً بی‌خطر” شناخته شده‌اند. EPA خاطرنشان می‌کند نیازی به نگرانی نیست.

با این حال، اسید سیتریک برخی از نگرانی‌های ایمنی و سلامتی، به ویژه برای کسانی که با مواد شیمیایی کار می‌کنند، همانطور که در مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت کار (NIOSH) کارت ایمنی شیمیایی بین‌المللی (ICSC) در مورد اسید استیک ذکر شده است.

دیگر محصولات: اسید بوریک

فروش اسید استیک

اسیداستیک در بشکه‌های 35 و 60 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول اسیداستیک مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 15 =

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید