حرید پودر تالک
 • اکثر مردم با ماده معدنی معروف به “تالک” آشنا هستند. این ماده را می‌توان به صورت پودری سفید خرد كرد كه به طور گسترده به عنوان “پودر تالك” شناخته می‌شود. این پودر توانایی جذب رطوبت، جذب روغن، جذب بو، نقش روان کننده و ایجاد اثر قابض با پوست انسان را دارد. این خواص پودر تالک را به ماده مهم بسیاری از پودرهای کودک، پودرهای پا، پودرهای کمک‌های اولیه و انواع مواد آرایشی تبدیل کرده است.

  نوعی تالک معروف به “سنگ صابون” نیز به طور گسترده‌ای شناخته شده است. این سنگ نرم به راحتی تراشیده می‌شود و هزاران سال است که برای ساخت اشیای زینتی و کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن برای ساخت مجسمه‌ها، کاسه‌ها، میزهای پیشخوان، کوره‌ها، کاسه‌های لوله و بسیاری از اشیا دیگر استفاده شده است.

  اگرچه پودر تالک و سنگ صابون از کاربردهای مشهور تالک هستند، اما بخش بسیار کمی از مصرف تالک را تشکیل می‌دهند. کاربردهای پنهان آن بسیار رایج‌تر است. ویژگی‌های منحصر به فرد تالک، آن را به ماده مهمی در ساخت سرامیک، رنگ، کاغذ، مواد بام، پلاستیک، لاستیک، حشره کش‌ها و بسیاری از محصولات دیگر تبدیل کرده است.

  تالک چیست؟

  تالک یک ماده معدنی سیلیکات منیزیم آبدار با ترکیب شیمیایی Mg3Si4O10 (OH) 2 است. اگرچه ترکیبات تالک معمولاً نزدیک به این فرمول تعمیم یافته باقی می‌ماند، برخی از جایگزینی‌ها اتفاق می‌افتد. مقادیر کم Al یا Ti می‌تواند جایگزین Si شود. مقادیر کمی آهن، منگنز و آلومینیوم می‌تواند جایگزین منیزیم شود. و مقادیر بسیار کمی از کلسیم می‌تواند جایگزین منیزیم شود.

  وقتی مقدار زیادی از آهن به عنوان منیزیم جایگزین شود، این ماده معدنی به عنوان مینوزوتیت شناخته می‌شود. هنگامی که مقادیر زیادی از Al جایگزین منیزیم شود، این ماده معدنی به عنوان پیروفیلیت شناخته می شود.

  تالک معمولاً سبز، سفید، خاکستری، قهوه‌ای یا بی‌رنگ است. این ماده معدنی نیمه شفاف با جلای مروارید است. این ترکیب نرم ترین ماده معدنی شناخته شده است و سختی آن در مقیاس سختی Mohs 1 است.

  تالک یک ماده معدنی مونو کلینیکی است که دارای ساختار ورق شبیه میکاها است. تالک دارای شکافی کامل است که صفحات بین ورق‌های پیوند ضعیف را دنبال می‌کند. این ورق‌ها فقط توسط پیوندهای واندروالس نگهداری می‌شوند، که به آن‌ها امکان می‌دهد به راحتی از کنار یکدیگر عبور کنند. این ویژگی عامل نرمی شدید تالک، احساس چربی، صابون بودن و ارزش آن به عنوان روان کننده در دمای بالا است.

  خرید پودر تالک
  خرید پودر تالک

  موارد استفاده از تالک

  بیشتر مردم هر روز از محصولات ساخته شده از تالک استفاده می‌کنند. با این حال، آن‌ها متوجه نمی‌شوند که تالک در محصول موجود است یا نقش خاصی را بازی می‌کند.

  تالک در پلاستیک

  در سال 2011، حدود 26٪ از تالک مصرف شده در ایالات متحده در تولید پلاستیک استفاده شد. عمدتا به عنوان پرکننده استفاده می‌شود. شکل پلاستیکی ذرات تالک می‌تواند سختی محصولاتی مانند پلی پروپیلن، وینیل، پلی اتیلن، نایلون و پلی استر را افزایش دهد. همچنین می‌تواند مقاومت در برابر حرارت این محصولات را افزایش داده و انقباض را کاهش دهد. در مواردی که پلاستیک در فرآیند تولید اکسترود می‌شود، سختی بسیار کم تالک نسبت به پرکننده‌های معدنی سخت‌تر، ساییدگی کمتری روی تجهیزات ایجاد می‌کند.

  تالک در سرامیک

  در ایالات متحده در سال 2011، حدود 17٪ از تالک مصرف شده در ساخت محصولات سرامیکی مانند وسایل حمام، کاشی و سرامیک، ظروف سفالی و ظروف غذاخوری استفاده شد. تالک هنگامی که به عنوان پرکننده در سرامیک استفاده می‌شود، می‌تواند ویژگی‌های پخت و پز ظروف و مقاومت محصول نهایی را بهبود بخشد.

  تالک در رنگ

  بیشتر رنگ‌ها تعلیق ذرات معدنی در یک مایع هستند. قسمت مایع رنگ کاربرد را تسهیل می‌کند، اما پس از تبخیر مایع، ذرات معدنی روی دیواره باقی می‌مانند. از تالک به عنوان اکستندر و ماده پر کننده در رنگ استفاده می‌شود. شکل پلاستیکی ذرات تالک باعث بهبود تعلیق مواد جامد موجود در قوطی و به چسبیدن رنگ مایع به دیواره و بدون افتادگی آن کمک می‌کند.

  تالک پودری یک رنگ سفید بسیار روشن است. این باعث می‌شود که تالک پر کننده‌ای عالی در رنگ باشد زیرا به طور همزمان در رنگ سفید و روشن شدن رنگ نقش دارد. سختی تالک کم ارزیابی می‌شود زیرا هنگام استفاده از رنگ باعث آسیب سایشی کمتری در نازل‌های اسپری و سایر تجهیزات می‌شود. در سال 2011، حدود 16٪ از تالک مصرف شده در ایالات متحده برای تهیه رنگ استفاده شد.

  خرید پودر تالک
  خرید پودر تالک

  تالک در کاغذ

  بیشتر کاغذها از تفاله الیاف آلی ساخته می‌شوند. این تفاله از چوب و سایر مواد آلی ساخته شده است. مواد معدنی ریز خرد شده به خمیر کاغذ اضافه می‌شود تا به عنوان پرکننده عمل کند. وقتی خمیر کاغذ به ورق‌های نازک غلت می‌خورد، مواد معدنی فضاهای بین الیاف خمیر را پر می‌کند و در نتیجه کاغذی با سطح نوشتاری بسیار نرمتر ایجاد می‌شود. تالک به عنوان یک ماده معدنی پرکننده می‌تواند تیرگی، روشنایی و سفیدی کاغذ را بهبود بخشد.

  تالک همچنین می‌تواند توانایی کاغذ در جذب جوهر را بهبود بخشد. در سال 2011، صنعت کاغذ سازی حدود 16 درصد از طلق مورد استفاده در ایالات متحده را مصرف کرد.

  تالک در مواد آرایشی و ضد تعریق

  از تالک ریز آسیاب شده به عنوان پایه پودر بسیاری از محصولات آرایشی استفاده می‌شود. پلاکت‌های ریز پودر تالک به راحتی به پوست می‌چسبند اما به راحتی قابل شستشو هستند. نرمی تالک اجازه می‌دهد تا بدون ایجاد ساییدگی پوست استفاده شود و از بین برود.

  تالک همچنین توانایی جذب روغن و تعریق تولید شده توسط پوست انسان را دارد. توانایی تالک در جذب رطوبت، جذب بو، چسبیدن به پوست، به عنوان روان کننده عمل می‌کند و در تماس با پوست انسان اثر قابض ایجاد می‌کند و این ماده را به عنوان ماده مهمی در بسیاری از ضدعرق‌ها ایجاد می‌کند. در سال 2011، حدود 7٪ از تالک مصرف شده در ایالات متحده برای تولید مواد آرایشی و ضد تعریق استفاده شد.

  خرید پودر تالک
  خرید پودر تالک

  تالک و آزبست به طور طبیعی ایجاد می‌شوند و ممکن است در مجاورت برخی از سنگ‌های دگرگونی وجود داشته باشند. مطالعات منتشر شده در دهه های 1960 و 1970 نگرانی‌های بهداشتی در مورد استفاده از تالک حاوی آزبست در برخی از محصولات آرایشی را مشخص کرد.

  طبق گزارش FDA، “این مطالعات به طور قطعی چنین پیوندی را نشان نداده‌اند، یا اگر چنین پیوندی وجود داشته باشد، چه عواملی خطر ممکن است دخیل باشد.” برای رفع این نگرانی‌ها، سایت‌های استخراج تالک اکنون با دقت انتخاب شده و سنگ معدن‌ها با دقت فراوری می‌شوند تا از وجود آزبست در تالک که برای استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود، جلوگیری شود.

  تالک در مواد بام

  به مواد آسفالتی که برای ساخت مواد بام استفاده می‌شود، تالک اضافه می‌شود تا مقاومت در برابر هوا را بهبود بخشد. همچنین برای جلوگیری از چسبیدن روی سطح سقف رول و .. گردگیری می‌شود. در سال 2011، حدود 6٪ از تالک مصرف شده در ایالات متحده برای تولید مواد بام استفاده شده است.

  ابعاد سنگ

  سنگ معروف به “سنگ صابون” انواع زیادی از تالک با مقادیر مختلف مواد معدنی دیگر مانند میکاس، کلریت، آمفیبول و پیروکسن است. این سنگ نرم است که کار آسانی دارد و باعث شده است که از آن در طیف گسترده‌ای از کاربردهای سنگ و مجسمه سازی استفاده شود. این ترکیب برای صفحه پسشخوان، تابلوهای برق، سنگ‌های شومینه، مجسمه‌ها، مجسمه سازی و بسیاری از پروژه‌های دیگر استفاده می‌شود.

  خرید پودر تالک
  خرید پودر تالک

  سایر موارد استفاده از تالک

  تالک زمینی به عنوان روان کننده در کاربردهایی که دمای بالا در آن نقش دارد استفاده می‌شود. این ماده در دماهایی که روان کننده‌های پایه روغن از بین می‌روند قادر به زنده ماندن است.

  از پودر تالک به عنوان حامل حشره کش‌ها و قارچ کش‌ها استفاده می‌شود. به راحتی از طریق نازل دمیده می‌شود و به راحتی به برگ‌ها و ساقه‌های گیاهان می‌چسبد. نرمی آن باعث کاهش سایش تجهیزات کاربردی می‌شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست