مواد اولیه صنعتی

سیلیس

سفارش محصول تماس با کارشناس

سیلیس (Si)، یک عنصر شیمیایی غیر فلزی در خانواده کربن (گروه ۱۴ [IVa] جدول تناوبی) است. سیلیکون ۲۷.۷ درصد پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. این دومین عنصر فراوان در پوسته است که فقط اکسیژن از آن عبور می‌کند.

 این فلزی با درخش  مشخص و بسیار شکننده است. این ماده معمولاً در ترکیبات خود بسیار سنگین است، هرچند که گاهی اوقات دو ظرفیتی نیز هست. سیلیکون طبیعی حاوی ۹۲.۲٪ ایزوتوپ ۲۸، ۴.۷٪ سیلیکون ۲۹ و ۳.۱٪ سیلیکون ۳۰ است. جدا از آن ایزوتوپ‌های طبیعی پایدار، ایزوتوپ‌های مصنوعی پرتوزا مختلف شناخته شده است. سیلیکون ابتدایی دارای خواص فیزیکی فلزها، مشابه آن یا ژرمانیوم است که در زیر آن در گروه IV جدول تناوبی قرار دارد.

سیلیکون یک نیمه‌رسانا ذاتی در خالص‌ترین شکل آن است، اگر چه با معرفی مقادیر کمی ناخالصی، شدت نیمه‌هادی آن بسیار افزایش می‌یابد. سیلیکون در رفتار شیمیایی خود مانند فلزات است. بسیار مثبت‌تر از ژرمانیم یا سرب است. با توجه به این شخصیت فلزی، یون‌های پراکنده‌کننده و ترکیبات مختلف کووالانسی را تشکیل می‌دهند. این تنها به عنوان یون منفی فقط در چند سیلیکول و به عنوان یک ماده تشکیل‌دهنده مثبت اکسیاسیدها یا آنیون‌های پیچیده ظاهر می‌شود. این مجموعه هیدریدهای مختلفی، هالیدهای مختلف (بسیاری از آن‌ها حاوی مرزهای سیلیکون-سیلیکون) و بسیاری از ترکیبات حاوی اکسیژن را تشکیل می‌دهد که می‌تواند خاصیت یونی یا کووالانسی داشته باشد.

در جدول تناوبی کربن (C)  نزدیک‌ترین عنصر به سیلیکون (Si) است. سیلیکون در همه جای جهان یافت می‌شود، اما به خودی خود در طبیعت یافت نمی‌شود. شما همیشه سیلیکون متصل به عناصر دیگر، مانند اکسیژن (O) خواهید یافت. سنگ‌هایی که سیلیکون و اکسیژن دارند سیلیکات نامیده می‌شوند. 

تاریخچه سیلیس:

نام سیلیکون را از لاتین silex یا silicis گرفته است، به معنی “سنگ چخماق” یا “سنگ سخت”. سیلیکون عناصر آمورف اولین‌بار جدا شده و به عنوان عنصری در سال ۱۸۲۴ توسط Jöns Jacob Berzelius، شیمی‌دان سوئدی کشف شد. سیلیکون ناخالص قبلاً در سال ۱۸۱۱ به‌دست آمده بود. سیلیکون عناصر بلوری تا سال ۱۸۵۴ میلادی تهیه نشده بود، تا زمانی که این محصول به عنوان الکترولیز بدست آمد.

با این حال، به شکل کریستال سنگ، سیلیکون برای مصریان که از آن برای دانه‌ها و گلدان‌های کوچک استفاده می‌کردند، آشنا بود. احتمالاً برای بسیاری دیگر از گذشتگان شناخته شده بود. ساخت شیشه‌های حاوی سیلیس هر دو توسط مصریان – حداقل در اوایل ۱۵۰۰ قبل از میلاد مسیحی – و فنیقی‌ها انجام شد. مطمئناً بسیاری از ترکیبات طبیعی به نام سیلیکات در انواع ملات برای ساخت مسکن توسط افراد اولیه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

silica-1

کاربردها و ویژگی‌های سیلیس:

سیلیکون جزء اصلی شیشه، سیمان، سرامیک، اکثر دستگاه‌های نیمه‌هادی و سیلیکون‌ها است. سیلیکون همچنین یکی از ترکیبات مهم برخی از فولادها و ماده اصلی آجر است. این ماده نسوز است که در ساخت مینا و سفال مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلیکون خام عناصر و ترکیبات بین فلزی آن به عنوان انتگرال‌های آلیاژی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مقاومت بیشتری در برابر آلومینیوم، منیزیم، مس و سایر فلزات ایجاد کند.

سیلیکون متالورژیک با خلوص ۹۸-۹۹٪ به عنوان ماده اولیه در ساخت رزین‌های ارگانیسیلیک و سیلیکون، مهر و موم و روغن استفاده می‌شود. تراشه‌های سیلیکون در مدارهای مجتمع استفاده می‌شود. سلول‌های فتوولتائیک برای تبدیل مستقیم انرژی خورشیدی از برش‌های برش نازک کریستال‌های سیلیکونی ساده با درجه الکترونیکی استفاده می‌کنند. دی‌اکسید سیلیکون به عنوان ماده اولیه برای تولید عناصر اولیه سیلیکون و کاربید سیلیکون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کریستال‌های بزرگ سیلیکونی برای عینک‌های پیزوالکتریک استفاده می‌شوند. ماسه‌های کوارتز ذوب‌شده در شیشه‌های سیلیکون که در آزمایشگاه‌ها و گیاهان شیمیایی و همچنین در عایق‌های الکتریکی استفاده می‌شوند، تبدیل می‌شوند. پراکندگی کلوئیدی سیلیکون در آب به عنوان ماده پوشش‌دهنده و به عنوان ماده‌ای برای مینای دندان‌های خاص استفاده می‌شود. مشخص است که سیلیکون ترکیباتی را با ۶۴ از ۹۶ عنصر پایدار تشکیل می‌دهد و احتمالاً با ۱۸ عنصر دیگر سیلیکون تشکیل می‌دهد.

با استفاده از سیلیکون‌های فلزی، که در مقادیر زیادی در متالورژی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ترکیبات مهم متداول با هیدروژن، کربن، هالوژن‌ها، ازت، اکسیژن و گوگرد را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، بسیاری از محصولات جانبی ارگانیسیلیک مفید است.

دیگر محصولات: انواع پروتئین های شیر

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید