مواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیایی

ریبوفلاوین

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید ریبوفلاوین

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان ویتامین با چندین دهه تجربه، ویتامین B2 را با بالاترین و خالص‌ترین کیفیت برای چندین کاربرد در مکمل‌های غذایی و صنایع غذایی وارد می‌کند. این ماده همچنین به عنوان “رنگی با منشأ طبیعی” در کاربردهای نوشیدنی استفاده می‌شود.

معرفی کوتاه ریبوفلاوین

به انگلیسی Riboflavin
شناسه محصول ۸۳-۸۸-۵
فرمول شیمیایی C17H20N4O6
نام‌های دیگر وکتوکروم، لاکتوفلاوین، ویتامین ب ۲، ویتامین G
شکل ظاهری پودر کریستالی زرد تا نارنجی
گرید دارویی، غذایی
بسته‌بندی درام ۲۵ کیلویی
کشور تولیدکننده چین، آلمان
خلوص ۹۹%
قیمت تماس بگیرید☎️
نقطه ذوب  ۲۹۰ درجه سانتی‌گراد
دمای ذخیره‌سازی  ۲-۸ درجه سانتی‌گراد
استفاده فاکتور تغذیه‌ای موجود در شیر، تخم مرغ، جو مالت، جگر، کلیه، قلب، سبزیجات برگ‌دار. غنی‌ترین منبع طبیعی مخمر است. مقادیر کمی در تمام سلول‌های گیاهی و جانوری وجود دارد.

ریبوفلاوین چیست؟

ریبوفلاوین (Riboflavin)، همچنین به عنوان ویتامین B2 شناخته شده است، یکی از هشت ویتامین B است. مانند دیگر ویتامین‌های B، نقش مهمی در تولید انرژی در بدن دارد، همچنین دارای بسیاری از کاربردهای مهم دیگر است.

ریبوفلاویـن یک ویتامین محلول در آب است که روزانه از بدن دفع می‌شود، بنابراین باید هر روز آن را احیا کنیم. بهترین راه برای گرفتن این ویتامین، خوردن غذاهای غنی از ریبوفلاوین است. طبق گزارش دانشگاه پزشکی مریلند، ویتامین B2 در تخم‌مرغ، آجیل، محصولات لبنی، گوشت، کلم بروکلی، مخمر نان، برنج، گندم، قارچ، سویا، سبزیجات برگ‌دار و غلات و نان یافت‌شده است.

ویتامین B2 یک ویتامین محلول در آب است، بنابراین در آب حل می‌شود. تمام ویتامین‌ها محلول در آب یا محلول در چربی هستند. ویتامین‌های محلول در آب از طریق خون جریان می‌یابند.

تاریخچه:

اولین بررسی رنگ‌دانه در شیر با فلورسانس زرد و سبز توسط الکساندر Wynter Blyth شیمی‌دان انگلیسی در سال ۱۸۷۲ کشف شد، اما تا اوایل دهه ۱۹۳۰ این ماده به عنوان ریبوفلاویـن شناخته نشد. نیمه دوم قرن نوزدهم محققان متوجه شدند که یک یا چند عامل اضافی محلول در آب وجود دارد و این ترکیبات ویتامین B-2 نامیده می‌شود.

جستجو برای شناسایی این عوامل مواد غذایی اضافی در شیر، گندم، مخمر و کبد آغاز شد در اوایل ۱۹۰۰. ویتامین B2 دومین ویتامین جدا شده بود و اولین ویتامین B-2؛ بود که به عنوان یک ماده غذایی برای انسان در سال ۱۹۳۹ نشان داده شده است.

فرم‌های مختلف ریبوفلاوین

ریبوفلاوین در طبیعت به سه شکل وجود دارد. فرم‌ها عبارتند از: ویتامین B2 دی نوکلئوتید آزاد و دو مشتق کوآنزیم، مونونوکلئوتید فلاوین (FMN) و دی نوکلئوتید فلاوین آدنین (FAD).

فرم‌های ریبوفلاوین
فرم‌های ویتامین B2

ویتامین B2 ترکیبی بی بو، تلخ و زرد نارنجی است که در دمای ۲۸۰ درجه سانتی گراد ذوب می‌شود. ساختار مولکولی ریبوفلاوین در شکل بالا نشان داده شده است. ریبوفلاوین فقط کمی در آب حل می‌شود، اما به راحتی در محلول‌های اسیدی قوی یا بازی رقیق حل می‌شود. در محلول‌های خنثی و اسیدی از نظر گرما پایدار است اما در محلول‌های قلیایی پایدار نیست.

محلول‌های آبی در برابر نور مرئی و فرابنفش ناپایدار هستند. ناپایداری توسط گرما و قلیائیت افزایش می‌یابد. ویتامین B2 در مشکلات مربوط به حساسیت به نور و تجزیه نوری شیر و محصولات لبنی نقش اساسی دارد. مشخص شده است که نور و اکسیژن باعث تخریب ریبوفلاوین می‌شوند. در هنگام که خشک است، تأثیر قابل توجهی نور بر ریبوفلاوین می‌گذارد.

ریبوفلاوین

کاربردها و ویژگی‌های ریبوفلاوین:

ویتامین B2 به طور طبیعی به برخی از غذاها اضافه می‌شود و می‌تواند به عنوان مکمل مصرف شود. بیشتر آن در روده کوچک جذب می‌شود.

ریبوفلاوین به عنوان بخشی از سیستم های متابولیکی مربوط به اکسیداسیون کربوهیدرات‌ها و اسیدهای آمینه، ترکیبات پروتئین است. مانند تیامین (ویتامین B1)، این ماده نه به شکل آزاد بلکه در ترکیبات پیچیده‌تری که به کوآنزیم معروف هستند مانند مونونوکلئوتید فلاوین (FMN) و دی نوکلئوتید فلاوین آدنین (FAD) یا فلاوپروتئین فعال است. این ویتامین به طور گسترده‌ای در گیاهان و حیوانات توزیع می‌شود، اما فراوانی آن به میزان قابل توجهی متفاوت است.

این ماده در بسیاری از فرآیندهای بدن دخیل است و برای رشد و عملکرد طبیعی سلول ضروری است. همچنین می‌تواند در غذاهای خاص مانند شیر، گوشت، تخم‌مرغ، آجیل، آرد غنی‌شده و سبزیجات سبز یافت شود. علاوه بر آن رنگ زرد یا زرد و نارنجی است و در رنگ‌آمیزی غذا استفاده می‌شود.
شیر، پنیر، سبزیجات برگ سبز، کبد، کلیه‌ها، حبوبات مانند سویاهای بالغ، مخمر، تخم‌مرغ و دانه‌های غنی منبع خوبی از ویتامین B2 هستند. کبد یک منبع غنی از این ویتامین است و شیر و فرآورده‌های لبنی (ماست، پنیر) همچنین مقادیر قابل توجهی را عرضه می‌کنند.

منابع ریبوفلاوین
منابع ریبوفلاوین

منابع ریبوفلاوین عبارت‌اند از:

 • گوشت، ماهی و محصولات لبنی
 • ماهی، گوشت و مرغ، مانند بوقلمون، مرغ، گوشت گاو، کلیه‌ها و کبد
 • تخم‌مرغ
 • محصولات لبنی
 • مارچوبه
 • آرتیشوک
 • آووکادوها
 • فلفل قرمز
 • غلات غنی شده
 • لوبیا لیما، لوبیای دریایی و نخود فرنگی
 • ملاس
 • قارچ
 • آجیل
 • جعفری
 • کدو تنبل
 • گیاهان رزمی
 • سیب‌زمینی‌های شیرین
 • سبزیجات کریستالی مانند بروکلی، جوانه گندم بروکسل، اسفناج، سبزیجات قاصدک و آب شیرین
 • نان کل دانه، نان غنی‌شده و سبوس گندم
 • عصاره مخمر

عموماً با ریبوفلاوین تقویت می‌شوند.

ریبوفلاویـن در غذاهای کودک، پاستا، سس، پنیر فرآوری‌شده، نوشیدنی‌های میوه‌ای، محصولات شیری غنی‌شده با ویتامین، برخی از نوشیدنی‌های انرژی استفاده می‌شود و به طور گسترده‌ای در مکمل‌های ویتامین استفاده می‌شود. ریبوفلاویـن به طور طبیعی در مارچوبه، موز، بامیه، گوشت و ماهی یافت می‌شود. 

مزایای ریبوفلاوین

 • آب مروارید

یک اختلال چشم است. به نظر می‌رسد خطر ابتلا به آب مروارید در افرادی که ریبوفلاوین بیشتری به عنوان بخشی از رژیم خود مصرف می‌کنند، کمتر است.

 همچنین به نظر می‌رسد مصرف مکمل‌های حاوی ریبوفلاوین به علاوه نیاسین به جلوگیری از آب مروارید کمک می‌کند.

 • مقادیر زیاد هموسیستئین در خون (هیپرهوموسیستئینمی)

برخی از افراد قادر به تبدیل ماده شیمیایی هموسیستئین به اسید آمینه متیونین نیستند. افراد مبتلا به این بیماری، به ویژه افرادی که سطح ریبوفلاوین کمی دارند، مقادیر زیادی هموسیستئین در خون دارند.

به نظر می‌رسد مصرف ویتامین B2 به مدت ۱۲ هفته سطح هموسیستئین را در برخی از افراد مبتلا به این بیماری تا ۴۰٪ کاهش می‌دهد. همچنین، داروهای ضد تشنج خاص می‌توانند هموسیستئین را در خون افزایش دهند. به نظر می‌رسد مصرف ریبوفلاوین همراه با اسید فولیک و پیریدوکسین در افراد دارای سطح هموسیستئین بالا به دلیل داروهای ضد تشنج، میزان هموسیستئین را ۲۶٪ کاهش می‌دهد.

 • سردردهای میگرنی

به نظر می‌رسد مصرف دوز بالای ریبوفلاوین (۴۰۰ میلی گرم در روز) تعداد حملات سردرد میگرنی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. با این حال، به نظر نمی‌رسد که مصرف ریبوفلاوین میزان درد یا مدت زمان سردرد میگرنی را کاهش دهد. همچنین، به نظر نمی‌رسد مصرف دوزهای کمتری از ریبوفلاوین (۲۰۰ میلی گرم در روز) تعداد حملات سردرد میگرنی را کاهش دهد.

 • علائم کمبود در بدن

داشتن کمبود ویتامین B2 می‌تواند به سایر کمبودهای تغذیه‌ای منجر شود زیرا ریبوفلاوین در پردازش مواد مغذی نقش دارد. نگرانی اصلی مرتبط با سایر کمبودها کم‌خونی است که وقتی آهن کافی دریافت نکنید اتفاق می‌افتد.

به خصوص مهم است که اگر باردار هستید به اندازه کافی ریبوفلاوین در رژیم خود داشته باشید. کمبود ریبوفلاوین می‌تواند رشد کودک شما را به خطر بیندازد و احتمال پره اکلامپسی را که شامل فشار خون بالا به طور خطرناک در دوران بارداری است، افزایش دهد. این یک بیماری جدی است که می‌تواند زندگی را تهدید کند.

کمبود ریبوفلاوین در مکان‌هایی که افراد به غذاهای تازه یا ویتامین‌های مکمل دسترسی دارند نادر است. اگر علائم کمبود ریبوفلاوین را تجربه کردید با پزشک خود صحبت کنید. در واقع ممکن است در جذب مواد مغذی با مشکل روبرو شوید. بیماری سلیاک و بیماری کرون از دیگر علل احتمالی علائم مرتبط با کمبود ویتامین b-2 است.

 • بیماری قلب و عروقی

از آنجا که ریبوفلاوین به بسیاری از آنزیم‌ها با عملکردهای مختلف روزانه در بدن کمک می‌کند، کمبود آن می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی شود. مطالعات روی حیوانات نشان می‌دهد که اختلالات مغزی و قلبی و برخی سرطان‌ها می‌توانند از کمبود طولانی مدت ریبوفلاوین ایجاد شوند.

ویتامین B2 میزان گردش خون هموسیستئین، اسید آمینه‌ای را که از غذاهای پروتئینی حیوانی مانند گوشت وارد رژیم می‌شود، تنظیم می‌کند. مقادیر زیاد در خون یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) است.

ریبوفلاوین با سایر ویتامین‌های گروه B مانند B6، فولات و ویتامین B12 برای تجزیه هموسیستئین در بدن کار می‌کند. مطالعات حیوانی ناهنجاری‌های قلبی و افزایش نشانگرهای زیستی بیماری‌های قلبی در جوندگان، با کمبود ریبوفلاوین و همچنین اثرات محافظتی قلبی ویتامین B-2 را با افزایش تولید آنزیم‌های آنتی‌اکسیدان نشان می‌دهد.

با این حال، چگونگی تنظیم و انتقال ویتامین B2 در قلب در انسان به روشنی درک نشده است. مطالعات اپیدمیولوژیکی نشان نداده است که کاهش سطح هموسیستئین با مکمل ویتامین B خطر حملات قلبی یا مرگ ناشی از CVD را کاهش می‌دهد.

دریافت بیش از حد

خطر اصلی ویتامین B2 اضافی آسیب به کبد است. با این حال، سمیت بیش از حد ریبوفلاوین یا ویتامین B2 نادر است. برای مصرف بیش از حد ریبوفلاوین به طور غیرممکن باید مقادیر زیادی غذا بخورید. شما می‌توانید ویتامین B-2 بیش از حد از طریق مکمل‌ها به صورت خوراکی یا تزریق دریافت کنید، اما این نیز نادر است زیرا بدن شما ویتامین را ذخیره نمی‌کند.

آیا می‌دانید؟

تا به حال فکر کرده‌اید که چرا دیگر معمولاً شیر را در بطری‌های شیشه‌ای نمی‌بینید؟ دلیل آن وجود این ویتامین است.

اگر ویتامین در معرض نور زیاد باشد، می‌تواند از شکل قابل استفاده آن غیرفعال شود. بنابراین شیر معمولاً برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور، در کارتن یا ظروف پلاستیکی مات فروخته می‌شود.

آنالیز ریبوفلاوین:

ریبوفلاوین

جهت دریافت آنالیز جدیدتر ریبوفلاوین با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

دیگر محصولات: روغن فندق

فروش ریبوفلاوین

فروش ریبوفلاوین:

این ویتامین به صورت گالن‌های ۲۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول ریبوفلاویـن مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید