فروش متیل گلایکول

گلیکول اترها مایعاتی بی‌رنگ و با بوی کم هستند. دارای دو گروه عاملی الکلی و اتری هستند و از رایج­‌ترین حلال‌­های آبی در صنعت پتروشیمی هستند. یکی از اعضای این گروه متیل گلایکول است.

خرید متیل گلایکول
خرید متیل گلایکول

متیل گلایکول (Methyl Glycol) چیست؟

متیل گلایکول یک مایع شفاف و بی‌رنگ است که ویژگی‌های متعادل و بویی شبیه به اتر دارد. با آب و بسیاری از حلال‌های آلی قابل حل است و فرمول شیمیایی آن C3H8O2 و وزن مخصوص 0.965  است.

نام‌های دیگر:

 • 2-متوکسی اتانول (2Methoxyethanol)
 • گلیکول مونو متیل اتر (Glycol monomethyl ether)
 • اتیلن گلیکول مونو متیل اتر (Ethylene glycol monomethylether)
 • متیل اگزیتو (Methyl oxito)
 • MGL

متیل گلایکول چگونه تولید می‌شود؟

از طریق واکنش اتیلن اکسید با متانول، در آب، دمای بالا و محیط پر فشار تولید می‌شود.متیل گلایکول

خرید متیل گلایکول
خرید متیل گلایکول

مشخصات فیزیکی

 • اترهای گلیکول مایعات بی رنگ و دارای بوی کمی هستند.
 • فرمول شیمیایی 2-متوکسی اتانول C 3 H 8 O 2، است و دارای وزن مولکولی 76.1 گرم در مول است.
 • فشار بخار 2-متوکسی اتانول 9.5 میلی‌متر جیوه در 25 درجه سانتی‌گراد است و دارای یک log اکتانول / آب است(log K ow ) -0.74
 • فرمول شیمیایی 2-اتوکسی اتانول C 4 H 10 O 2، است، و دارای وزن مولکولی 10/90 گرم در مول است.
 • فشار بخار برای 2-اتوکسی اتانول 5.5 میلی متر جیوه در 25 درجه سانتی‌گراد است و دارای یک log K -0.10 است
 • فرمول شیمیایی 2-بوتوکسی اتانولC 6 H 14 O 2، است، دارای وزن مولکولی 118.17 گرم در مول است.
 • فشار بخار برای 2-بوتوکسی اتانول 0.88 میلی متر جیوه در 25 درجه سانتی‌گراد است و دارای یک log K 83. است.

متیل گلایکول چگونه نگه‌داری و توزیع می‌شود؟

این ماده دارای نقطه اشتعال 37 درجه سانتی‌گراد است، بنابراین بسیار قابل اشتعال است و باید در محلی خنک، خشک و با تهویه مناسب نگه‌داری شود که عاری از عوامل احتراقی باشد. در زمینه حمل و نقل آن را در درجه خطر 3 طبقه‌بندی می‌کنند.

چگونه استفاده می‌شود؟

متیل گلایکول که به آن متوکسی اتانول یا متیل سلوسول نیز گفته می‌شود، به عنوان حلال (سایر مواد را حل می‌کند) در بسیاری از محصولات مصرفی استفاده می‌شود. به عنوان مثال در لاک‌ها و رنگ‌ها یافت می‌شود.

کاربردها:

این حلال توانایی انحلال انواع مختلفی از ترکیبات شیمیایی را دارد.

این توانایی آن را به عنوان یک حلال مناسب برای استات سلولز (و سایر مشتقات سلولز)، رزین‌ها (به خصوص در صنعت الکترونیک) و پلی‌وینیل استات تبدیل کرده است.

این ماده در رنگ‌های محلول در الکل و در جلا دهنده‌های زودخشک، میناکاری، لاک‌های ناخن و جلا دهنده‌های مخصوص چوب استفاده می‌شود.

همچنین به عنوان ماده افزودنی در محلول‌های ضدیخ هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقادیر کمی از آن نیز در فیکساتورهای عطر و همچنین در ساخت فیلم عکاسی کاربرد دارد.

متیل گلایکول قدرت حلال بالایی دارد بنابراین از آن به همراه حلال های کم جوش استفاده می‌شود. متیل سلولوسول (متیل گلیکول) با برتری ویژه در لاک‌های استات سلولز و اتر سلولز استفاده می‌شود. اگرچه از نقطه جوش نسبتاً بالایی برخوردار است، اما تشکیل فیلم به دلیل سرعت تبخیر نسبتاً زیاد آن سریع است.

متیل گلایکول چنان حلال خوبی برای نیتروسلولز است که ممکن است از آن در تولید محلول لاک بسیار غلیظ استفاده شود که در مدت زمان نسبتاً کوتاهی خشک و تنظیم می‌شود. می‌توان از آن برای تنظیم زمان تبخیر و جریان لاک‌های سلولز اتر با مزیت استفاده کرد، برای این منظور ممکن است تا حد زیادی با تولوئن یا اتانول رقیق شود. این محصول همچنین در صنعت حمل و نقل هوایی به عنوان عامل ضد یخ FSII – Dicing – استفاده می‌شود.

خرید متیل گلایکول
خرید متیل گلایکول

ایمنی متیل گلایکول

آژانس شیمیایی اروپا (ECHA) تشخیص داده است که متیل گلایکول “ممکن است به باروری آسیب برساند و ممکن است به کودک متولد شده آسیب برساند، مایع و بخار آن قابل اشتعال است، در صورت بلعیدن مضر است، در تماس با پوست مضر است، در صورت استنشاق مضر است و به اندام آسیب می‌رساند “

مرکز کنترل پیشگیری از بیماری (CDC) آژانس فدرال ایالات متحده هشدار می‌دهد که 2 متیل گلایکول اندام‌های چشم، سیستم تنفسی، سیستم اعصاب مرکزی، خون، کلیه‌ها، سیستم تولید مثل و سیستم خونساز را هدف قرار می‌دهد.

اغلب تأکید می‌شود که مقادیر بالای متیل گلایکول برای بیضه‌ها سمی است و به الیگوزواسپرمی مرتبط است (غلظت کم اسپرم در منی و ناهنجاری در شکل و حرکت اسپرم، یافته‌های رایج در ناباروری مردان).

متوکسی اتانول برای مغز استخوان و بیضه ها سمی است. کارگران در معرض سطوح بالا در معرض خطر گرانولوسیتوپنی، کم خونی ماکروسیتیک، الیگواسپرمیا و آزواسپرمی قرار دارند.

کانادا و اتحادیه اروپا استفاده از این ماده در محصولات آرایشی را ممنوع کرده‌اند.

این ماده مشتقات پلی اتیلن گلیکول، پلیمرهای اکسید اتیلن دارد.

در بعضی از نام‌های مترادف 2-متوکسی اتانول قابل مشاهده می‌شود، به عنوان مثال اتیلن گلیکول مونومتیل اتر و گلیکول مونومتیل اتر. این بدان معنی است که ممکن است متیل گلایکول نیز حاوی مقادیر کمی از اکسید اتیلن و همچنین ناخالصی‌های 1،4-دیوکسان باشد که در واکنش شیمیایی تشکیل شده است.

آلودگی:

حتی اگر در برچسب مواد تشکیل‌دهنده ذکر نشده باشد، محصولات دارای این ماده ممکن است حاوی ناخالصی‌های سمی از این موارد باشند:

1،4- دی اکسان – مرتبط با سرطان

دیوکسان دارای LD50  5170 میلی‌گرم بر کیلوگرم در موش صحرایی است.

برای چشم و دستگاه تنفسی تحریک کننده است.

قرار گرفتن در معرض آن ممکن است باعث آسیب به سیستم عصبی مرکزی، کبد و کلیه شود. در یک مطالعه مرگ و میر در سال 1978 که روی کارگران در معرض 1،4-دیوکسان انجام شد، تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان تفاوت قابل توجهی با تعداد مورد انتظار نداشت. دیوکسان توسط برنامه ملی سم‌شناسی طبقه‌بندی می‌شود “به طور منطقی پیش‌بینی می‌شود که یک ماده سرطان‌زا برای انسان باشد”.

خرید متیل گلایکول
خرید متیل گلایکول

همچنین توسط IARC به عنوان یک ماده سرطان‌زای گروه 2B طبقه‌بندی می‌شود: احتمالاً برای انسان سرطان‌زا است زیرا در سایر حیوانات یک ماده سرطان‌زا است.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده دیوكسان را بعنوان ماده سرطان زای احتمالی انسان طبقه بندی می‌كند (مشاهده شیوع بیشتر سرطان در مطالعات حیوانی كنترل شده، اما نه در مطالعات اپیدمیولوژیكی كه كارگران از این ماده استفاده می‌كنند)، و یك محرك شناخته شده (با هیچ عارضه‌ای مشاهده نشده) اثرات سطح 400 میلی‌گرم در متر مکعب) در غلظت‌های قابل توجهی بالاتر از غلظت موجود در محصولات تجاری است.

مطالعات حیوانی روی موش‌ها نشان می‌دهد که بیشترین خطر سلامتی با استنشاق بخارات به شکل خالص مرتبط است. ایالت نیویورک یک استاندارد آب آشامیدنی در کشور برای 1،4-دیوکسان تصویب کرده و حداکثر سطح آلاینده را 1 قسمت در میلیارد تعیین کرده است.

همچنین سمیت کمی برای زندگی آبزیان دارد و می‌تواند از طریق تعدادی مسیر از بین برود. این مشکلات از آنجا که دی اکسان در آب بسیار محلول است، به راحتی به خاک متصل نمی‌شود و به راحتی به آب زیرزمینی انتقال می‌یابد، بیشتر می‌شود.

اتیلن اکسید – مرتبط با سرطان، سمیت سیستم ارگان‌ها، نقایص ژنتیکی و تحریک‌کننده است.

فروش متیل گلایکول:

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را با بهترین قیمت و کیفیت آماده ارائه به شما مشتریان عزیز دارد.

دیگر محصولات: بوتیل تری گلیکول اتر

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست