فروش نیترات نقره

خرید نیترات نقره یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی AgNO3 است. از یک پیوند یونی بین کاتیون نقره (+Ag) و آنیون نیترات (NO3) تشکیل شده است. به دلیل ماهیت یونی بودن این ترکیب، به راحتی در آب حل شده و به صورت یون‌های سازنده آن جدا می‌شود.

این ترکیب یک پیش ماده همه‌کاره برای بسیاری از ترکیبات نقره‌ای دیگر، مانند نمونه‌هایی است که در عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در مقایسه با هالیدها نسبت به نور حساسیت کمتری دارند. در شکل جامد، یون‌های نقره دارای عدد کئوردیناسیون سه در ساختار مثلث مسطح هستند.

آلبرتوس مگنوس، در قرن سیزدهم میلادی، توانایی اسید نیتریک در جدا کردن طلا و نقره را با حل کردن نقره مستند کرد. مگنوس خاطرنشان كرد كه محلول حاصل از آن می‌تواند پوست را سیاه كند.

ساختار AgNO3

تصویری از ساختار مولکول نیترات نقره در زیر آورده شده است. می‌توان مشاهده کرد که نقره در این ترکیب عدد اکسیداسیون 1 دارد.

خرید نیترات نقره
خرید نیترات نقره

یون نیترات شامل یک اتم نیتروژن است که توسط سه اتم اکسیژن احاطه شده است. پیوندهای نیتروژن و اکسیژن در این یون مشابه یکدیگر هستند. بار رسمی اختصاص داده شده به اتم نیتروژن 1- است، در حالی که هر اتم اکسیژن یک بار ⅔- را نگه می‌دارد. بار خالص مرتبط با یون نیترات 1- است، که توسط بار 1+ نگهداری شده توسط یون +Ag  از طریق پیوند یونی در AgNO3 خنثی می‌شود. می‌توان خاطر نشان کرد که ساختار یون نیترات با رزونانس تثبیت می‌شود.

سنتز نیترات نقره

این ماده با واکنش نقره مانند شمش نقره یا فویل نقره با اسید نیتریک تهیه می‌شود و در نتیجه تولید آن، آب و اکسیدهای ازت ایجاد می شود. محصولات جانبی واکنش به غلظت اسید نیتریک مورد استفاده بستگی دارد.

3 Ag + 4 HNO3 (cold and diluted) → 3 AgNO3 + 2 H2O + NO

Ag + 2 HNO3 (hot and concentrated) → AgNO3 + H2O + NO2

به دلیل وجود اکسیدهای سمی ازت در طول واکنش، فرایند در زیر هود انجام می‌شود.

خواص نیترات نقره

برخی از خصوصیات مهم فیزیکی و شیمیایی نیترات نقره در این بخش ذکر شده است.

مشخصات فیزیکی

 • جرم مولی نیترات نقره 169.872 گرم در مول است.
 • AgNO3 به عنوان ظاهری بی‌رنگ در حالت جامد و بدون بو است.
 • در حالت جامد، چگالی آن 35/4 گرم بر سانتی‌متر مکعب است. چگالی آن در حالت مایع در دمای 210 درجه سانتی‌گراد مربوط به 3.97 گرم در سانتی‌متر مکعب است.
 • نقاط ذوب و جوش نیترات نقره به ترتیب 482.8 K و 713 K است. با این حال، این ترکیب در دماهای نزدیک به نقطه جوش تمایل به تجزیه شدن دارد.
 • نیترات نقره مانند اکثر ترکیبات یونی به راحتی در آب حل می‌شود. حلالیت آن در آب مربوط به 122 گرم در 100 میلی‌لیتر در 0 درجه سانتی‌گراد و 256 گرم در 100 میلی‌لیتر در دمای 25 درجه سانتی‌گراد است.
 • ساختار بلوریAgNO3 ارترومبیک است.

خواص شیمیایی

 • خطرات AgNO3 شامل خاصیت سمی و خورنده آن است.
 • واکنش بین نیترات نقره و اتانول انفجاری است.
 • نقره موجود در این ترکیب توسط مس جابجا می‌شود که نیترات مس را تشکیل می‌دهد. معادله شیمیایی این واکنش توسط 2AgNO3 + Cu → Cu (NO3) 2 + 2Ag آورده شده است
 • با گرم شدن تا 440 درجه سانتیگراد، این ترکیب کاملاً تجزیه می‌شود و اکسیژن، دی اکسید نیتروژن و نقره می‌دهد.

می توان خاطرنشان کرد که حتی اگر نیترات‌های فلزی به طور کلی تجزیه می‌شوند و باعث تولید اکسیدهای فلزی می‌شوند، واکنش تجزیه نیترات نقره باعث ایجاد نقره عنصری می‌شود زیرا اکسید نقره در دمای حتی پایین‌تر از AgNO3 تجزیه می‌شود.

واکنش‌های نقره نیترات

واکنش معمولی با این ماده این است که میله مس را در محلول نیترات نقره معلق کنید و آن را برای چند ساعت بگذارید. این ماده برای تشکیل کریستال‌های فلز نقره و محلول آبی نیترات مس با مس واکنش نشان می‌دهد:

2 AgNO3 + Cu → Cu(NO3)2 + 2 Ag

این ماده هنگام گرم شدن تجزیه می‌شود:

2 AgNO3(l) → 2 Ag(s) + O2(g) + 2 NO2(g)

از نظر کیفی، تجزیه در زیر نقطه ذوب ناچیز است، اما در حدود 250 درجه سانتی‌گراد قابل ملاحظه می‌شود و در 440 درجه سانتی‌گراد کاملاً تجزیه می‌شود.

بیشتر نیترات‌های فلزی از نظر حرارتی به اکسیدهای مربوطه تجزیه می‌شوند، اما اکسید نقره در دمای پایین‌تر از نیترات نقره تجزیه می‌شود، بنابراین تجزیه نیترات نقره به جای آن نقره ابتدایی را به دست می‌دهد.

موارد استفاده از نیترات نقره

نیترات نقره طیف گسترده‌ای از کاربردها را در بسیاری از زمینه ها مانند بیولوژی، سنتز شیمیایی و پزشکی دارد. برخی از این کاربردهای AgNO3 در زیر ذکر شده است.

 • نیترات نقره یک ترکیب بسیار متنوع است زیرا یون نیترات را می‌توان با لیگاندهای دیگری جایگزین کرد که می‌توانند به یون نقره متصل شوند.
 • به دلیل توانایی این ترکیب در تشکیل رسوب هالیدهای نقره در هنگام تصفیه با یونهای هالید، هنگام ساخت فیلم‌های عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • بسیاری از مواد منفجره مبتنی بر نقره را می‌توان با واکنش نیترات نقره تهیه کرد.
 • در زمینه شیمی معدنی، هالیدها با کمک این ترکیب استخراج می‌شوند.
 • شاخه شیمی معروف به شیمی تجزیه از این واکنش برای بررسی وجود آنیون‌های هالید مانند یون‌های یدید، برومید یا کلرید استفاده می‌کند.
 • از آنجا که کاتیون نقره به صورت برگشت‌پذیر با آلکن‌ها متصل می‌شود می‌توان با کمک این ترکیب مخلوط آلکن‌ها را جدا کرد.
 • وقتی نیترات نقره با آب رقیق شود، می‌تواند به عنوان ضد عفونی‌کننده در بسیاری از تجهیزات پزشکی عمل کند.
 • یک محلول رقیق AgNO3 می‌تواند در چشم نوزادی که از مادری مبتلا به سوزاک متولد می‌شود، تجویز شود، که با باکتری‌های گونوکوک مبارزه می‌کند و کودک را از ابتلا به نابینایی محافظت می‌کند.
 • این ترکیب همچنین شناخته شده است که برای درمان و از بین بردن زگیل‌های ناخواسته در انسان استفاده می‌شود.

برخی از کاربردهای پزشکی نیترات نقره عبارتند از:

خرید نیترات نقره
خرید نیترات نقره
 • قطره چشم برای کودکان

در سال 1881 اولین‌بار در ساخت قطره چشم استفاده شد. از این روش برای درمان یا جلوگیری از هرگونه عفونت ارثی چشم منتقل شده از مادر به کودک استفاده شد. با این حال، این روزها از آن به عنوان یک درمان پیشگیرانه استفاده نمی‌شود. ثابت شده است که باکتری‌ها، باکتری‌های گنوکوک که عامل اصلی عفونت‌های چشم هستند، توسط این ماده شیمیایی از بین می‌روند.

 • بعضی از افراد خال بر روی دست یا بدن خود دارند

از نیترات نقره برای کوتر کردن و از بین بردن چنین خال‌هایی استفاده می‌شود.

 • در دندانپزشکی

از آن برای بهبود زخم‌های دهان استفاده می‌شود. با این حال، اگرچه شناخته شده است که در درمان برخی از مشکلات استفاده می‌شود همانطور که در بالا ذکر شد، نیترات نقره نباید بدون مشاوره یا مشاوره پزشک مصرف یا استفاده شود.

برخی از کاربردهای صنعتی نیترات نقره عبارتند از:

1. آبکاری الکتریکی

این کار آبکاری روی جواهرات و ساعت‌ها انجام می‌شود تا ظاهری پیچیده و زیبا داشته باشد. نیترات نقره هنگامی استفاده می‌شود که نقره باید روی نیکل پوشانده شود.

2. ساخت آینه

 همه ما در زندگی روزمره خود از آینه استفاده می‌کنیم. آینه‌ها هرچه را که در جلوی آن قرار دارد، نشان می‌دهد. روی شیشه از روشی از نیترات نقره استفاده می‌شود که سپس تبدیل شیشه ساده به آینه را امکان پذیر می‌کند.

قیمت انلاین مواد شیمیایی

3. ساخت بسیاری از مواد رنگی مانند رنگ و جوهر

برخی از افراد از رنگ موهایی استفاده می‌کنند که در آن‌ها نیترات نقره اضافه می‌شود. در صنعت نساجی از مارکرها برای علامت گذاری روی پارچه استفاده می‌کنند. در چنین مارکرهایی از نیترات نقره نیز استفاده می‌شود. جوهرهایی وجود دارد که هرگز قابل برداشت نیستند، جوهرهای پاک نشدنی نامیده می‌شوند که از آن‌ها نیز استفاده می‌شود.

4. مواد منفجره

برای شکستن سنگ‌ها برای راه اندازی جاده‌ها و غیره از مواد منفجره استفاده می‌شود که در ساخت این مواد منفجره از نیترات نقره نیز استفاده می‌شود و همچنین شامل سایر نمک‌های نقره مانند استیلید نقره، آزید نقره و غیره است.

5. عکاسی

دنیای امروز از عکاسی دیجیتال استفاده می‌کند. پیش از این، عکس‌هایی با lms گرفته شده بود که شسته و پردازش شده بودند (به عنوان توسعه دهنده عکس ها). در روند ساخت lms عکاسی، تعداد کمی از هالیدهای نقره (به عنوان مثال: برومید نقره، کلرید نقره) استفاده می‌شد.

6. سفال

همه ما سفال‌های سرامیکی را در رنگ‌های ماندگار می‌بینیم. از نیترات نقره برای افزودن چنین رنگ‌هایی در کارهای سرامیکی استفاده می‌شود.

7. سموم دفع آفات

محصولات سموم دفع آفات که دارای نیترات نقره به عنوان یک ماده فعال هستند، در صنایع برش استفاده می‌شود. از این موارد برای جلوگیری از پژمردگی زودرس گیاهان و ریزش جوانه‌ها و ازبین رفتن بو گیاهان استفاده می‌شود.

ساقه‌های بریده شده اتیلن ایجاد می‌کنند که به تسریع روند رسیدن میوه و پیری گیاهان کمک می‌کند. هنگامی که این ساقه‌ها در محلول بسیار رقیق نیترات نقره قرار می‌گیرند، این فرآیند به تأخیر می‌افتد. بنابراین، نیترات نقره کاربردهای خود را در زمینه‌های مختلف دارد. با این حال، بسیار مهم است که در استفاده از این ماده شیمیایی بسیار احتیاط کنید زیرا در صورت عدم استفاده صحیح از آن، می‌تواند آسیب برساند.

خرید نیترات نقره
خرید نیترات نقره

آیا نیترات نقره خطرناک است؟

نیترات نقره اکسید کننده است و بنابراین باید از ترکیبات آلی دور نگه داشته شود. با وجود استفاده گسترده (به ویژه در مقادیر بسیار کم) برای پیشگیری از سوزاک و جلوگیری از خونریزی از بینی، نیترات نقره اغلب بسیار سمی و خورنده است.

قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت این ترکیب به غیر از ایجاد لکه بنفش، قهوه‌ای یا سیاه در بخشی از پوست که در تماس با نیترات نقره بود، هیچ عوارض جانبی فوری ایجاد نمی‌کند. با این حال، قرار گرفتن در معرض این ترکیب برای مدت زمان طولانی اغلب با آسیب به چشم همراه است. این ترکیب به طور گسترده‌ای به عنوان ماده تحریک کننده پوست و چشم طبقه بندی می‌شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید نیترات نقره با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست