فروش نیترات نقره

فروش نیترات نقره صنعتی

نیترات نقره به عنوان یکی از مهمترین ترکیبات شیمیایی در صنایع مختلف نظیر عکاسی، الکترونیک، صنایع داروسازی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای خرید نیترات نقره صنعتی، بهترین راه مراجعه به فروشندگان معتبر و تأیید شده با تجربه در بازار است. این فروشندگان، نیترات نقره با کیفیت مناسب و در مقادیر مورد نظر خریداران عرضه می‌کنند. همچنین، قیمت نیترات نقره صنعتی نیز بستگی به میزان تقاضا و عرضه، کیفیت ماده و شرایط بازار دارد و برای اطلاع از قیمت‌های جاری، بهتر است با فروشندگان مختلف تماس بگیرید و قیمت‌ها را مقایسه کنید تا به بهترین گزینه برای خرید نیترات نقره صنعتی برسید.

جهت استعلام

قیمت پودر نیترات نقره با خلوص بالا

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

نیترات نقره چیست؟

ترکیب معدنی نیترات نقره با فرمول شیمیایی AgNO3 از یک پیوند یونی بین کاتیون نقره (+Ag) و آنیون نیترات (–NO3) تشکیل شده است. به دلیل خاصیت یونی بودن، به راحتی در آب حل شده و به صورت یون‌های سازنده آن جدا می‌شود. این ترکیب، به عنوان پیش ماده همه‌کاره، در تولید بسیاری از ترکیبات نقره‌ای دیگر مانند محصولات عکاسی استفاده می‌شود. این ماده نسبت به هالیدها حساسیت کمتری به نور دارد. در شکل جامد، یون‌های نقره دارای عدد کئوردیناسیون سه در ساختار مثلث مسطح هستند. در قرن سیزدهم، آلبرتوس مگنوس، توانایی اسید نیتریک در جدا کردن طلا و نقره را با حل کردن نقره مستند کرد. همچنین، مگنوس خاطرنشان کرد که محلول حاصل از آن می‌تواند پوست را سیاه کند.

ساختار نیترات نقره پودر

تصویری از ساختار مولکول نیترات نقره در زیر آورده شده است. می‌توان مشاهده کرد که نقره در این ترکیب عدد اکسیداسیون 1 دارد.

خرید نیترات نقره
خرید نیترات نقره

یون نیترات شامل یک اتم نیتروژن است که توسط سه اتم اکسیژن احاطه شده است و پیوندهای نیتروژن و اکسیژن در این یون با یکدیگر مشابه هستند. بار رسمی اختصاص داده شده به اتم نیتروژن در این یون 1- است، در حالی که هر اتم اکسیژن یک بار ⅔- را نگه می‌دارد. بار خالص مرتبط با یون نیترات 1- است که توسط یون +Ag در AgNO3 به وسیله پیوند یونی نگهداری می‌شود و خنثی می‌شود. همچنین، با رزونانس، می‌توان ساختار یون نیترات را تثبیت کرد.

سنتز نیترات نقره

این ماده با واکنش نقره مانند شمش نقره یا فویل نقره با اسید نیتریک تهیه می‌شود و در نتیجه تولید آن، آب و اکسیدهای ازت ایجاد می شود. محصولات جانبی واکنش به غلظت اسید نیتریک مورد استفاده بستگی دارد.

3 Ag + 4 HNO3 (cold and diluted) → 3 AgNO3 + 2 H2O + NO

Ag + 2 HNO3 (hot and concentrated) → AgNO3 + H2O + NO2

به دلیل وجود اکسیدهای سمی ازت در طول واکنش، فرایند در زیر هود انجام می‌شود.

خواص نیترات نقره

برخی از خصوصیات مهم فیزیکی و شیمیایی نیترات نقره در این بخش ذکر شده است.

مشخصات فیزیکی نیترات نقره 

 • جرم مولی نیترات نقره 169.872 گرم در مول است.
 • AgNO3 در حالت جامد، ماده‌ای بی‌رنگ و بدون بو است.
 • در حالت جامد، چگالی آن 35/4 گرم بر سانتی‌متر مکعب است. چگالی آن در حالت مایع در دمای 210 درجه سانتی‌گراد مربوط به 3.97 گرم در سانتی‌متر مکعب است.
 • نقاط ذوب و جوش نیترات نقره به ترتیب 482.8 K و 713 K است. با این حال، این ترکیب در دماهای نزدیک به نقطه جوش تمایل به تجزیه شدن دارد.
 • نیترات نقره مانند اکثر ترکیبات یونی به راحتی در آب حل می‌شود. حلالیت آن در آب مربوط به 122 گرم در 100 میلی‌لیتر در 0 درجه سانتی‌گراد و 256 گرم در 100 میلی‌لیتر در دمای 25 درجه سانتی‌گراد است.
 • ساختار بلوریAgNO3 ارترومبیک است.

خواص شیمیایی نیترات نقره خالص

 • خطرات AgNO3 به علت خاصیت سمی و خورنده آن است.
 • واکنش بین نیترات نقره و اتانول انفجاری است.
 • نقره موجود در این ترکیب توسط مس جابجا می‌شود که نیترات مس را تشکیل می‌دهد. معادله شیمیایی این واکنش توسط 2AgNO3 + Cu → Cu (NO3) 2 + 2Ag آورده شده است
 • با گرم شدن تا 440 درجه سانتیگراد، این ترکیب کاملاً تجزیه می‌شود و اکسیژن، دی اکسید نیتروژن و نقره می‌دهد.

نیترات‌های فلزی به طور کلی تجزیه می‌شوند و باعث تولید اکسیدهای فلزی می‌شوند. واکنش تجزیه نیترات نقره باعث ایجاد نقره عنصری می‌شود زیرا اکسید نقره در دمای حتی پایین‌تر از AgNO3 تجزیه می‌شود.

واکنش‌های نیترات نقره

واکنش معمولی با این ماده این است که میله مس را در محلول نیترات نقره معلق کنید و آن را برای چند ساعت بگذارید. این ماده برای تشکیل کریستال‌های فلز نقره و محلول آبی نیترات مس با مس واکنش نشان می‌دهد:

2 AgNO3 + Cu → Cu(NO3)2 + 2 Ag

این ماده هنگام گرم شدن تجزیه می‌شود:

2 AgNO3(l) → 2 Ag(s) + O2(g) + 2 NO2(g)

از نظر کیفی، تجزیه در زیر نقطه ذوب ناچیز است، اما در حدود 250 درجه سانتی‌گراد قابل ملاحظه می‌شود و در 440 درجه سانتی‌گراد کاملاً تجزیه می‌شود. بیشتر نیترات‌های فلزی از نظر حرارتی به اکسیدهای مربوطه تجزیه می‌شوند، اما اکسید نقره در دمای پایین‌تر از نیترات نقره تجزیه می‌شود، بنابراین تجزیه نیترات نقره به جای آن نقره ابتدایی را به دست می‌دهد.

موارد استفاده نیترات نقره

نیترات نقره طیف گسترده‌ای از کاربردها را در بسیاری از زمینه ها مانند بیولوژی، سنتز شیمیایی و پزشکی دارد. برخی از این کاربردهای AgNO3 در زیر ذکر شده است:

 • نیترات نقره پودر، یک ترکیب بسیار متنوع است زیرا یون نیترات را می‌توان با لیگاندهای دیگری جایگزین کرد که می‌توانند به یون نقره متصل شوند.
 • به دلیل توانایی این ترکیب در تشکیل رسوب هالیدهای نقره در هنگام تصفیه با یون‌های هالید، هنگام ساخت فیلم‌های عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • بسیاری از مواد منفجره مبتنی بر نقره را می‌توان با واکنش نیترات نقره تهیه کرد.
 • در زمینه شیمی معدنی، هالیدها با کمک این ترکیب استخراج می‌شوند.
 • شاخه شیمی معروف به شیمی تجزیه از این واکنش برای بررسی وجود آنیون‌های هالید مانند یون‌های یدید، برومید یا کلرید استفاده می‌کند.
 • از آنجا که کاتیون نقره به صورت برگشت‌پذیر با آلکن‌ها متصل می‌شود می‌توان با کمک این ترکیب مخلوط آلکن‌ها را جدا کرد.
 • وقتی نیترات نقره خالص با آب رقیق شود، می‌تواند به عنوان ضد عفونی‌کننده در بسیاری از تجهیزات پزشکی عمل کند.
 • یک محلول رقیق AgNO3 می‌تواند در چشم نوزادی که از مادری مبتلا به سوزاک متولد می‌شود، تجویز شود که با باکتری‌های گونوکوک مبارزه می‌کند و کودک را از ابتلا به نابینایی محافظت می‌کند.
 • این ترکیب همچنین شناخته شده است که برای درمان و از بین بردن زگیل‌های ناخواسته در انسان استفاده می‌شود.

کاربرد نیترات نقره پزشکی

خرید نیترات نقره
خرید نیترات نقره عمده
 • قطره چشم برای کودکان

در سال 1881 اولین‌بار در ساخت قطره چشم استفاده شد. از این روش برای درمان یا جلوگیری از هرگونه عفونت چشمی  ارثی منتقل شده از مادر به کودک استفاده شد. با این حال، این روزها از آن به عنوان یک درمان پیشگیرانه استفاده نمی‌شود. ثابت شده است که باکتری‌ها، باکتری‌های گنوکوک که عامل اصلی عفونت‌های چشم هستند، توسط این ماده شیمیایی از بین می‌روند.

 • بعضی از افراد خال بر روی دست یا بدن خود دارند. از نیترات نقره برای از بین بردن چنین خال‌هایی استفاده می‌شود.
 • در دندانپزشکی

از آن برای بهبود زخم‌های دهان استفاده می‌شود. با این حال، اگرچه شناخته شده است که در درمان برخی از مشکلات استفاده می‌شود، نیترات نقره نباید بدون مشاوره یا مشاوره پزشک مصرف یا استفاده شود.

کاربرد نیترات نقره در صنعت

1. آبکاری الکتریکی

این آبکاری روی جواهرات و ساعت‌ها انجام می‌شود تا ظاهری پیچیده و زیبا داشته باشد. نیترات نقره هنگامی استفاده می‌شود که نقره باید روی نیکل پوشانده شود.

2. ساخت آینه

 همه ما در زندگی روزمره خود از آینه استفاده می‌کنیم. آینه‌ها هرچه را که در جلوی آن قرار دارد، نشان می‌دهد. روی شیشه از نیترات نقره استفاده می‌شود که سپس تبدیل شیشه ساده به آینه را امکان پذیر می‌کند.

3. ساخت بسیاری از مواد رنگی مانند رنگ و جوهر

برخی از افراد از رنگ موهایی استفاده می‌کنند که در آن‌ها نیترات نقره اضافه می‌شود. در صنعت نساجی از مارکرها برای علامت گذاری روی پارچه استفاده می‌کنند. در چنین مارکرهایی از نیترات نقره نیز استفاده می‌شود. جوهرهایی وجود دارد که هرگز قابل برداشت نیستند، جوهرهای پاک نشدنی نامیده می‌شوند که از آن‌ها نیز استفاده می‌شود.

4. مواد منفجره

برای شکستن سنگ‌ها، راه اندازی جاده‌ها و غیره از مواد منفجره استفاده می‌شود که در ساخت این مواد منفجره از کریستال نیترات نقره نیز استفاده می‌شود و همچنین شامل سایر نمک‌های نقره مانند استیلید نقره، آزید نقره و غیره است.

5. عکاسی

دنیای امروز از عکاسی دیجیتال استفاده می‌کند. پیش از این، عکس‌هایی با lms گرفته شده بود که شسته و پردازش شده بودند (به عنوان توسعه دهنده عکس ها). در روند ساخت lms عکاسی، تعداد کمی از هالیدهای نقره (به عنوان مثال: برومید نقره، کلرید نقره) استفاده می‌شد.

6. سفال

همه ما سفال‌های سرامیکی را در رنگ‌های ماندگار می‌بینیم. از نیترات نقره برای افزودن چنین رنگ‌هایی در کارهای سرامیکی استفاده می‌شود.

7. سموم دفع آفات

محصولات سموم دفع آفات که دارای نیترات نقره به عنوان یک ماده فعال هستند، در صنایع برش استفاده می‌شود. از این موارد برای جلوگیری از پژمردگی زودرس گیاهان و ریزش جوانه‌ها و ازبین رفتن بوی گیاهان استفاده می‌شود.

ساقه‌های بریده شده اتیلن ایجاد می‌کنند که به تسریع روند رسیدن میوه و پیری گیاهان کمک می‌کند. هنگامی که این ساقه‌ها در محلول بسیار رقیق نیترات نقره قرار می‌گیرند، این فرآیند به تأخیر می‌افتد. بنابراین، نیترات نقره کاربردهای خود را در زمینه‌های مختلف دارد. با این حال، بسیار مهم است که در استفاده از این ماده شیمیایی بسیار احتیاط کنید زیرا در صورت عدم استفاده صحیح از آن، می‌تواند آسیب برساند.

خرید نیترات نقره
خرید نیترات نقره عمده

آیا نیترات نقره خطرناک است؟

نیترات نقره اکسید کننده است، بنابراین باید از ترکیبات آلی دور نگه داشته شود. با وجود استفاده گسترده (به ویژه در مقادیر بسیار کم) برای پیشگیری از سوزاک و جلوگیری از خونریزی از بینی، نیترات نقره خالص اغلب بسیار سمی و خورنده است.

قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض این ترکیب به غیر از ایجاد لکه بنفش، قهوه‌ای یا سیاه در بخشی از پوست که در تماس با نیترات نقره بود، هیچ عوارض جانبی فوری ایجاد نمی‌کند. با این حال، قرار گرفتن در معرض این ترکیب برای مدت زمان طولانی اغلب با آسیب به چشم همراه است. این ترکیب به طور گسترده‌ای به عنوان ماده تحریک کننده پوست و چشم طبقه بندی می‌شود.

خرید نیترات نقره صنعتی

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. نیترات نقره آلمانی و ایرانی در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت نیترات نقره صنعتی توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

قیمت نیترات نقره ایرانی

با توجه به تغییرات مداوم قیمت‌ها در بازار، قیمت نیترات نقره ایرانی همواره در حال تغییر است. برای تعیین دقیق قیمت این ماده، باید به فاکتورهای مختلفی نظیر تولیدکننده، کیفیت محصول و نرخ ارز توجه کرد. با این حال، برای اطلاعات بیشتر می‌توان به سایت‌های مرتبط با بازار نیترات نقره در ایران مراجعه کرد و از آخرین قیمت‌ها و شرایط فروش مطلع شد. همچنین، با توجه به این که نیترات نقره یکی از مهمترین پیش مواد صنعتی است، قیمت نیترات نقره صنعتی با توجه به روند صنعتی و تجاری، نقش مهمی در قیمت‌گذاری برخی از محصولات صنعتی و دارویی نیز دارد.

قیمت نیترات نقره آزمایشگاهی

نیترات نقره آزمایشگاهی به عنوان یکی از مهمترین ترکیبات شیمیایی در صنعت و علوم آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که قصد خرید نیترات نقره ازمایشگاهی را دارید، باید به نکات مهمی توجه کنید. از آنجا که نیترات نقره به عنوان یک ماده شیمیایی خطرناک شناخته شده است، محل خرید و کیفیت ماده بسیار مهم است. بنابراین، برای خرید نیترات نقره ازمایشگاهی، بهتر است به فروشندگان معتبر و قابل اعتماد مراجعه کنید. همچنین، برای اطلاع از قیمت نیترات نقره ازمایشگاهی، می‌توانید با ارائه جزئیات مورد نیاز، به فروشندگان مختلف درخواست قیمت دهید و قیمت‌های آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید تا به بهترین گزینه برای خرید نیترات نقره ازمایشگاهی برسید.

نیترات نقره عمده

ما نیترات نقره را به صورت کریستال یا محلول آبی ارائه می دهیم. در صورتی که به صورت سفارشی درخواستی داشته باشید، می توانیم خلوص نیترات نقره را تغییر دهیم و یا می توانیم آن را در بسته بندی های فله و کوچک به شما ارائه دهیم.

سوالات متداول

نیترات نقره روی پوست

نیترات نقره در پزشکی یک ترکیب طبیعی است که به عنوان یک عامل ضد عفونت استفاده می شود. نیترات نقره موضعی (برای استفاده روی پوست) برای سوزاندن بافت های عفونی اطراف زخم پوست استفاده می شود. نیترات نقره همچنین می تواند به ایجاد دلمه برای جلوگیری از خونریزی از زخم های جزئی پوست کمک کند.

نیترات نقره از کجا تهیه کنیم

نیترات نقره با حل کردن نقره در اسید نیتریک به مقدار زیاد ساخته می شود. در صفحات شفافی که در دمای 212 درجه سانتیگراد (414 درجه فارنهایت) ذوب می شوند، متبلور می شود. حلالیت در 20 درجه سانتیگراد (68 درجه فارنهایت) 222 گرم در هر 100 گرم آب است.

نیترات نقره در عکاسی

نیترات نقره برای حساس کردن صفحات عکاسی پوشش داده شده با کلودیون نمک استفاده می شود. کریستال ها را با آب مقطر به نسبت 90 گرم نیترات نقره به 1 لیتر آب با غلظت 9 درصد مخلوط کنید که غلظت معمولی برای حساس کردن صفحه مرطوب است.

نیترات نقره در آبکاری

اخیرا از نیترات نقره برای آبکاری استفاده نمی شود زیرا یک الکترولیت قوی است و سرعت تجمع نقره سریعتر و غیر یکنواخت خواهد بود.

نیترات نقره در نوزادان

یک قطره محلول نیترات نقره 2٪ در چشم نوزادان به طور قابل توجهی باعث کاهش بروز چشمی گنوکوکی می شود. متعاقباً، بسیاری از قانونگذاران ایالتی در ایالات متحده قوانینی را تصویب کردند که در آن باید قطره چشمی نیترات نقره در نوزادان تازه متولد شده تزریق شود.

نیترات نقره برای ضدعفونی

نیترات نقره برای مصارف پزشکی به عنوان ضدعفونی کننده بیماری های چشم و زخم های سوخته به کار گرفته شده است. در دندانپزشکی، ماده موثره محلول هاو است که برای پیشگیری و جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود.

واکنش نقره نیترات با هیدروکسید سدیم

در این واکنش AgNO3 (نیترات نقره) با NaOH (هیدروکسید سدیم) واکنش داده و NaNO3 (نیترات سدیم) و AgOH (هیدروکسید نقره) را به صورت رسوب تشکیل می دهد. در واقع در این واکنش، محلول آبی AgNO3 با محلول آبی NaOH واکنش داده و NaNO3 و رسوب AgOH (که محلول نیست) تشکیل می‌شود.

واکنش نقره نیترات با سدیم بی کربنات

محلول های کربنات سدیم و نیترات نقره واکنش داده و کربنات نقره جامد و محلولی از نیترات سدیم را تشکیل می دهند. محلولی حاوی 3.50 گرم کربنات سدیم با محلولی حاوی 5.00 گرم نیترات نقره مخلوط می شود.

واکنش نقره نیترات با هیدروکلریک اسید

افزودن نیترات نقره به اسید کلریدریک، رسوب نامحلولی از کلرید مربوطه را ایجاد می کند، این رسوب در هیدروکسید آمونیوم محلول و در اسید نیتریک رقیق نامحلول است.

واکنش نیترات نقره با مس

نیترات نقره (AgNO3) با مس (Cu) واکنش داده و نیترات مس (II) (Cu(NO3)2) و نقره (Ag) را تشکیل می دهد. این را می توان یک واکنش ردوکس نامید زیرا نیترات نقره کاهش می یابد و مس اکسید می شود. این را می توان واکنش تک جایگزینی نیز نامید زیرا مس جایگزین نقره در ماده نیترات نقره می شود.

حلال نیترات نقره چیست

نیترات نقره محلول در استون، آمونیاک، اتر، گلیسیرین و استیک اسید است.

خواص نیترات نقره

مشخصات فیزیکی
جرم مولی نیترات نقره 169.872 گرم بر مول است.
AgNO3 در حالت جامد ظاهری بی رنگ دارد و بی بو است.
در حالت جامد، چگالی آن 4.35 گرم بر سانتی متر مکعب است.
نقطه ذوب و جوش نیترات نقره به ترتیب 482.8 K و 713 K است.

واکنش نیترات نقره با سدیم کلرید

کلرید سدیم (NaCl) با نیترات نقره (AgNO3) واکنش داده و کلرید نقره (AgCl) و نیترات سدیم (NaNO3) تولید می کند.

نقره نیترات در آب

وقتی نیترات نقره به آب اضافه می شود چه اتفاقی می افتد؟
نقره با آب خالص واکنش نشان نمی دهد. هم در آب و هم در هوا پایدار است. علاوه بر این، مقاوم در برابر اسید و باز است، اما در تماس با ترکیبات گوگردی خورده می شود.
به دلیل خواص یونی قوی به راحتی در آب حل می شود. می تواند در دماهای بالاتر تجزیه شود و نقره عنصری تولید کند. نیترات نقره هنگامی که در آب حل می شود، یون های نقره با بار مثبت تولید می کند که می تواند به یون های دارای بار منفی دیگر مانند هالیدها متصل شود.

رنگ نیترات نقره در آب چیست؟

رنگ نیترات نقره در آب تحت تاثیر شرایط نوری است. در یک مکان با نور خوب رنگ مایل به سبز خواهد داشت و در مناطق کم نور قهوه ای می شوند. زیرا رنگ نیترات نقره از اتم های منیزیم، اکسیژن و آهن تشکیل شده است.

آیا نقره در آب آشامیدنی مضر است؟

داده‌های مشاهده‌ای نشان می‌دهد که نقره در غلظت‌هایی که معمولاً در آب آشامیدنی یافت می‌شود، اثرات سمی روی انسان ندارد.

چرا نیترات نقره در آب محلول است؟

نیترات نقره یک ترکیب شیمیایی با فرمول AgNO3 است. از یک پیوند یونی بین کاتیون نقره (Ag+) و آنیون نیترات (NO3-) تشکیل شده است. به دلیل ماهیت یونی این ترکیب، به راحتی در آب حل می شود و به یون های تشکیل دهنده آن تجزیه می شود.

یا نیترات نقره اسیدی است یا باز؟

کاتیون نقره از یک باز ضعیف است، در حالی که آنیون نیترات از یک اسید قوی (یعنی اسید نیتریک) است. بنابراین این نمک اسیدی خواهد بود.

چرا محلول نیترات نقره سیاه می شود؟

نیترات نقره به نور بسیار حساس است. این بدان معنی است که این ماده شیمیایی هنگام قرار گرفتن در معرض نور واکنش نشان می دهد. بنابراین، هنگامی که در معرض نور خورشید یا هر نور روشن قرار می گیرد، شروع به هیدرولیز می کند. این منجر به تشکیل اکسید نقره سیاه یا قهوه ای و اسید نیتریک می شود

آیا نیترات نقره با کلر واکنش می دهد؟

هنگامی که چند قطره از محلول نیترات نقره به محلول آبی کمی اسیدی حاوی یون های کلرید اضافه می شود، یک رسوب سفید رنگ از کلرید نقره تشکیل می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست