خرید رزورسینول

خرید رزورسینول صنعتی

 رزورسینول یا رزورسین یک ترکیب آلی با فرمول CC6H4(OH)2 است. این ماده یکی از سه ایزومریک بنزن‌دی‌ال، 1،3 ایزومر (یا متا ایزومر) است. این ماده جامد سفید و محلول در آب می‌باشد. این ماده موثره از کشورهای آلمان و چین وارد می‌شود. جهت خرید ماده موثره رزورسینول با ما تماس بگیرید. 

جهت استعلام قیمت رزورسینول صنعتی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

خرید رزورسینول
خرید رزورسینول

رزورسینول چیست؟

رزورسینول همچنین به عنوان رزورسین یا m-دی هیدروکسی بنزین شناخته می‌شود. این یک ایزومر 1،3 بنزن دی‌ال است. رزورسینول یک بنزن دی‌ال است که در موقعیت شماره 3 و 1 دی هیدروکسیله شده است و به عنوان یک حساس کننده و یک مهار کننده اریتروپویتین عمل می‌کند.

رزورسینول یک ماده جامد بلوری است که بسیار سفید و محلول در آب، اتر و الکل است. بوی ضعیفی با طعم شیرین تا تلخ دارد. دی سولفید کربن و کلروفرم را حل نمی‌کند. اگر به حالت خالص نباشد، هنگام رقیق شدن به رنگ صورتی تبدیل می‌شود. رزورسینول به سختی قابل اشتعال است و به طور گسترده‌ای در ساخت داروها و پلاستیک‌ها استفاده می‌شود.

خصوصیات ترکیب

رزورسینول C6H6O2
وزن مولکولی رزورسینول 110.1 g/mol
چگالی 1.28 g/cm3
نقطه جوش 277 °C
نقطه ذوب 110 °C

تاریخچه رزورسین:

بنزن1و3- دی‌ال نامی است که توسط اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی (IUPAC) در توصیه‌های سال 1993 خود برای نام‌گذاری شیمی آلی توصیه شده است. رزورسیـنول به دلیل مشتق شدن آن از آدامس رزین آمونی و ارتباط آن با ماده شیمیایی اورسین به این نام خوانده می‌شود.

تولید رزورسینول:

این ترکیب در طی چند مرحله از بنزن تولید می‌شود و از طریق دی‌آلکیل شدن با پروپیلن شروع می‌شود تا 1،3 دی‌ایزوپروپیل بنزن به دست بیاید.

1- متا-دی هیدروکسی بنزن را می‌توان به روش‌های مختلف سنتز کرد. برخی از آن‌ها در اینجا مورد بحث قرار گرفته است. دی آلکیلاسیون بنزن با پروپیلن برای بدست آوردن 1،3-دی ایزوپروپیل بنزن ترکیب می‌شود. تنظیم مجدد هوک و اکسیداسیون این محصول بدست آمده رزورسینول و استون می‌دهد.

2- این ماده می‌تواند از طریق رزین‌های ذوب کننده مانند آنغوزه و گالبانوم با KOH (هیدروکسید پتاسیم) یا فرآیند تقطیر عصاره درخت برزیل تولید شود.

3-همچنین ممکن است با ذوب شدن بنزن-1،3-دی سولفونیک اسید، فنل-3-سولفونیک اسید، 3-یدوفنول، در حضور کربنات پتاسیم (K2CO3) با عملکرد اسید نیتروژن (HNO2) روی 1،3- دی آمینوبنزن یا روی 3-آمینوفنول تهیه شود. بسیاری از ترکیبات پارا و ارتو از سری آروماتیک مانند اسید بنزن-پارا-دی سولفونیک، بروموفنول‌ها نیز در ترکیب با KOH (هیدروکسید پتاسیم) رزورسینول تولید می‌کنند.

خواص رزورسینول:

این ترکیب از بنزن به‌دست می‌آید و به راحتی در آب، الکل و اتر قابل حل است اما در کلروفرم و دی‌سولفید کربن نامحلول می‌باشد.

خواص ضد باکتری و ضد قارچ رزورسینول

فعالیت‌های ضد باکتری و ضد قارچی ممکن است در اثر رسوب پروتئین ایجاد شود. با این حال، فعالیت کراتولیتیک ممکن است به اثر ضد قارچی کمک کند، زیرا برداشتن لایه شاخی رشد قارچ را سرکوب می‌کند. رزورسینول می‌تواند از سطوح زخمی یا از طریق پوست جذب شود.

به نظر نمی‌رسد که رزورسیـنول به خودی خود در حالت آزاد و به صورت خالص سنتز شود. معمولا این ماده همراه با روغن آرگان یافت می‌شود. همچنین همراه با کاتچین که یکی از ترکیبات طبیعی چای است ساختار اسکلت رزورسیـنول در آن وجود دارد.

کاربرد‌های رزورسینول:

از رزورسینول عمدتاً در تولید رزین استفاده می‌شود. به عنوان مخلوطی از فنل، آن را با فرمالدئید می‌چسبانند تا چسب‌ها را بپذیرد.

  • پزشکی

این دارو در درمان آکنه موضعی بدون نسخه با غلظت 2٪ یا کمتر و در داروهای تجویز در غلظت‌های بالاتر وجود دارد. رزورسینول به عنوان ضد عفونی کننده در محصولات دارویی استفاده می‌شود. برای درمان عفونت‌های پوستی به عنوان درماتیت سبورئیک، پسوریازیس، پینه، اگزما، زگیل و آکنه استفاده می‌شود.

  • شیمیایی

از رزورسیـن همچنین به عنوان یک واسطه شیمیایی برای سنتز ترکیبات دارویی و سایر ترکیبات آلی استفاده می‌شود. این ماده در تولید رنگ‌های دی‌آزو و پلاستیک‌سازها و به عنوان جاذب UV در رزین‌ها استفاده می‌شود.

این ترکیب یک معرف شیمیایی برای اندازه‌گیری کیفی کتوزها (تست سلوینوف) است. این ترکیب با فرمالدئید واکنش می‌دهد تا رزین ترموست و پایه‎‌ی آئروژل را تشکیل دهد. این ترکیب معمولاً به عنوان عامل رنگ آمیزی در رنگ‌های اصلی استفاده می‌شود و همچنین معمولاً در درمان موضعی آکنه کاربرد دارد.

خرید رزورسینول
خرید رزورسینول

ایمنی رزورسینول

نگرانی‌های بهداشتی:

تحریک کننده پوست و چشم، حساس کننده پوست، سمیت سیستم ارگان‌ها و مواد شیمیایی احتمالی مختل کننده غدد درون ریز (EDC).

اختلال غدد درون ریز:

شواهد حاصل از مطالعات موردی، مطالعات حیوانی و مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که رزورسین عملکرد تیروئید را مختل می‌کند و می‌تواند در پرکاری تیروئید و بزرگ شدن غده تیروئید که به عنوان گواتر نیز شناخته می‌شود، آشکار شود. این ترکیب دارای دو اثر متفاوت است:

1) مهار آنزیم های درگیر در سنتز هورمون تیروئید.

2) فعال شدن گیرنده‌های هورمون تیروئید.

چندین مطالعه نشان می دهد که این ترکیب فعالیت آنزیم‌های مسئول مراحل مهم سنتز هورمون تیروئید را مهار می‌کند. آنزیم‌ها مسئول ترکیب ید در ایجاد هورمون تیروئید هستند. اگر آنزیم‌ها نتوانند هورمون تیروئید تولید کنند، بدن کمبود آن را حس کرده و هورمون تحریک کننده تیروئید را ترشح می‌کند، این باعث بزرگ شدن غده می‌شود و منجر به گواتر می‌گردد.

مطالعه اثرات این ترکیب بر روی سلول‌ها، نشان می‌دهد که رزورسین مانند هورمون تیروئید عمل می‌کند و در دوزهای پایین به عنوان آگونیست در گیرنده‌های هورمون تیروئید عمل می‌کند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این اثرات در نتیجه سطح مختلف مواجهه است یا خیر و اینکه آیا قرار گرفتن در معرض رزورسینول از طریق رنگ مو تأثیر نامطلوبی بر تیروئید دارد، لازم است.

مسمومیت در سیستم ارگان‌ها:

رزورسینول در غلظت‌های زیاد یا در صورت مصرف خوراکی می‌تواند کاملاً سمی باشد. در این موارد علائم سمیت رزورسینول شامل تشنج، نارسایی تنفسی و سیانوز گزارش شده است. همچنین اثراتی بر روی سیستم عصبی مرکزی وجود دارد از جمله خواب آلودگی، بیهوشی و تشنج. با این حال، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد این اثرات در اثر قرار گرفتن در معرض مزمن در غلظت‌های پایین حاصل می‌شود.

تحریک کننده و حساس کننده پوست:

رزورسینول در تماس با چشم یک تحریک کننده حاد است. همچنین شواهدی وجود دارد که می‌تواند تحریک کننده پوست باشد. هنگامی که غلظت زیر دو درصد باشد واکنش‌های کمی اتفاق می‌افتد، اما غلظت‌های بالاتر منجر به افزایش تعداد واکنش‌ها می‌شود.

جمعیت‌های آسیب پذیر از رزورسینول:

آرایشگران / رنگ شناسان مو

تخمین زده می‌شود که زنان که معمولا موهای خود را رنگ می‌کند هر چهار تا هشت هفته به سالن مراجعه می‌کنند. روند رنگ دو تا سه ساعت طول می‌کشد و جمعاً حداکثر سیزده تا سی و نه ساعت صرف شده در سالن در معرض این مواد مضر هستند.

مقررات:

استفاده از آن در انواع لوازم آرایشی و بهداشتی در ژاپن محدود شده است، اتحادیه اروپا حداکثر غلظت را محدود می‌کند و به برچسب‌های هشدار دهنده احتیاج دارد. ایالات متحده قرار گرفتن در معرض رزورسین را برای کارگران در بعضی از زمینه‌های تولیدی و همچنین در فرآوری زغال سنگ تنظیم می‌کند (رزورسین یک محصول جانبی برای تولید زغال سنگ است)، اما در میان افراد شاغل در سالن‌های آرایشی هیچ محدودیتی وجود‌ ندارد.

خرید رزورسینول
خرید رزورسینول

آیا استفاده از رزورسینول در رنگ مو بی خطر است؟

این ماده شیمیایی از پتروشیمی‌ها به دست می‌آید و تا حد زیادی در صنایع لاستیک نیز استفاده می‌شود. رزورسینول که در صنایع آرایشی و بهداشتی و در رنگ موها استفاده می‌شود، با سایر مواد شیمیایی مانند هیدروکسید پتاسیم ترکیب می‌شود تا استفاده ایمن از آن را امکان پذیر کند. اما این کافی نیست.

رزورسینول دارای عمق خطر 9 نسبت به پوست است. دلیل اصلی این است که برخی از افراد پس از استفاده از رنگ موهای حاوی این ترکیب به درماتیت تماسی مبتلا می‌شوند. رزورسین دلیل اصلی درماتیت تماسی مربوط به رنگ مو است. در صنعت رنگ مو، از رزورسینول برای تهیه ته رنگ زرد استفاده می‌شود.

آیا رزورسینول برای موهای شما مضر است؟

رزورسینول برای پیازهای مو و پوست سر مضر است. این ماده نه تنها یک محرک قوی است، بلکه باعث ایجاد حساسیت در سیستم می‌شود که منجر به واکنش‌های آلرژیک مانند درماتیت تماسی می‌شود.

چگونه از قرار گرفتن در معرض رزورسینول اجتناب کنیم:

رنگ کردن مو را محدود کنید. برچسب‌ها را بخوانید و از مصرف محصولاتی که حاوی رزورسین، 1،3-بنزندیول، رزورسین، 1،3- دی هیدروکسی بنزن  هستند خودداری کنید.

استفاده از محصولات بی خطر رنگ مو

برخی از شرکت‌ها از مواد شیمیایی مشابه رزورسینول استفاده می‌کنند اما موهای شما در محصولات مو لطیف‌تر است. از 4-کلورورسورسینول استفاده می‌کنند، یک نسخه هالوژن از این ترکیب که عملکردهای مشابهی دارد، اما بدون عوارض جانبی سخت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست