مواد اولیه لوازم آرایشیمواد اولیه شیمیایی

رزورسینول

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید ماده موثره رزورسینول

جهت خرید ماده موثره رزورسینول با ما تماس بگیرید. این ماده موثره از کشورهای آلمان و چین وارد می شود.

رزورسینول یا رزورسین یک ترکیب آلی با فرمول CC۶H۴(OH)۲ است. این یکی از سه ایزومریک بنزن‌دی‌ال، ۱،۳ ایزومر (یا متا ایزومر) است. این ماده جامد سفید و محلول در آب می‌باشد.

خرید رزورسینول
خرید رزورسینول

رزورسینول چیست؟

رزورسینول همچنین به عنوان رزورسین یا m-دی هیدروکسی بنزین شناخته می‌شود. این یک ایزومر ۱،۳ بنزن دی‌ال است. این یک بنزن دی‌ال است که در موقعیت شماره ۳ و ۱ دی هیدروکسیله شده است. به عنوان یک حساس کننده و یک مهار کننده اریتروپویتین عمل می‌کند.

رزورسینول یک ماده جامد بلوری است که بسیار سفید و محلول در آب، اتر و الکل است. بوی ضعیفی با طعم شیرین تا تلخ دارد. دی سولفید کربن و کلروفرم را حل نمی‌کند. اگر به حالت خالص نباشد، هنگام رقیق شدن به صورتی تبدیل می‌شود. می‌سوزد، اما به سختی قابل اشتعال است. به طور گسترده‌ای در ساخت داروها و پلاستیک‌ها استفاده می‌شود.

خصوصیات ترکیب

رزورسینول C۶H۶O۲
وزن مولکولی رزورسینول ۱۱۰.۱ g/mol
چگالی ۱.۲۸ g/cm۳
نقطه جوش ۲۷۷ °C
نقطه ذوب ۱۱۰ °C

تاریخچه رزورسین:

از شیمی‌دان اتریشی هاینریش هلاسوویتز (۱۸۷۵-۱۸۲۵) بخاطر آنالیز شیمیایی‌اش از رزورسیـنول و برای حضور او در اولین آماده‌سازی رزورسیـنول، به همراه لودویگ بارت، که در سال ۱۸۶۴ یاد شده است.

بنزن۱و۳- دی‌ال نامی است که توسط اتحادیه بین‌المللی شیمی محض و کاربردی (IUPAC) در توصیه‌های سال ۱۹۹۳ خود برای نام‌گذاری شیمی آلی توصیه شده است.

رزورسیـنول به دلیل مشتق شدن آن از آدامس رزین آمونی و ارتباط آن با ماده شیمیایی اورسین به این نام خوانده می‌شود.

تولید رزورسینول:

این ترکیب در طی چند مرحله از بنزن تولید می‌شود، و از طریق دی‌آلکیل شدن با پروپیلن شروع می‌شود تا ۱،۳ دی‌ایزوپروپیل بنزن به دست بیاید.

۱-متا-دی هیدروکسی بنزن را می‌توان به روش‌های مختلف سنتز کرد. برخی از آن‌ها در اینجا مورد بحث قرار گرفته است. دی آلکیلاسیون بنزن با پروپیلن برای بدست آوردن ۱،۳-دی ایزوپروپیل بنزن. تنظیم مجدد هوک و اکسیداسیون این محصول بدست آمده رزورسینول و استون می‌دهد.

۲-این ماده می‌تواند از طریق رزین‌های ذوب کننده مانند آنغوزه و گالبانوم با KOH (هیدروکسید پتاسیم) یا فرآیند تقطیر عصاره درخت برزیل تولید شود.

۳-همچنین ممکن است با ذوب شدن بنزن-۱،۳-دی سولفونیک اسید، فنل-۳-سولفونیک اسید، ۳-یدوفنول، در حضور کربنات پتاسیم (K۲CO۳) با عملکرد اسید نیتروژن (HNO۲) روی ۱،۳- دی آمینوبنزن یا روی ۳-آمینوفنول تهیه شود. بسیاری از ترکیبات پارا و ارتو از سری آروماتیک مانند اسید بنزن-پارا-دی سولفونیک، بروموفنول‌ها نیز در ترکیب با KOH (هیدروکسید پتاسیم) رزورسینول تولید می‌کنند.

خواص رزورسینول:

این ترکیب از بنزن به‌دست می‌آید. این ترکیب به راحتی در آب، الکل و اتر قابل حل است اما در کلروفرم و دی‌سولفید کربن نامحلول می‌باشد.

خواص ضد باکتری و ضد قارچ رزورسینول

فعالیت‌های ضد باکتری و ضد قارچی ممکن است در اثر رسوب پروتئین ایجاد شود. با این حال، فعالیت کراتولیتیک ممکن است به اثر ضد قارچی کمک کند، زیرا برداشتن لایه شاخی رشد قارچ را سرکوب می‌کند. جذب: رزورسینول می‌تواند از سطوح زخمی یا از طریق پوست جذب شود

وجود رزورسینول:

به نظر نمی‌رسد که رزورسیـنول به خودی خود در حالت آزاد و به صورت خالص سنتز شود.

معمولا این ماده همراه با روغن آرگان یافت می‌شود.

همچنین همراه با کاتچین که یکی از ترکیبات طبیعی چای است ساختار اسکلت رزورسیـنول در آن وجود دارد.

رزورسینول

کاتچین

کاربرد‌های رزورسینول:

از رزورسینول عمدتاً در تولید رزین استفاده می‌شود. به عنوان مخلوطی از فنل، آن را با فرمالدئید می‌چسبانند تا چسب‌ها را بپذیرد.

  • پزشکی

این دارو در درمان آکنه موضعی بدون نسخه با غلظت ۲٪ یا کمتر و در داروهای تجویز در غلظت‌های بالاتر وجود دارد.

رزورسینول به عنوان ضد عفونی کننده یا ضد عفونی کننده در محصولات دارویی استفاده می‌شود.

برای درمان عفونت‌های پوستی به عنوان درماتیت سبورئیک، پسوریازیس، پینه، اگزما، زگیل و آکنه استفاده می‌شود.

  • شیمیایی

از رزورسیـن همچنین به عنوان یک واسطه شیمیایی برای سنتز ترکیبات دارویی و سایر ترکیبات آلی استفاده می‌شود. این ماده در تولید رنگ‌های دی‌آزو و پلاستیک‌سازها و به عنوان جاذب UV در رزین‌ها استفاده می‌شود.

این ترکیب یک معرف شیمیایی برای اندازه‌گیری کیفی کتوزها (تست سلوینوف) است.

این ترکیب با فرمالدئید واکنش می‌دهد تا رزین ترموست تشکیل دهد که می‌تواند پایه‎‌ی آئروژل را تشکیل دهد.

این ترکیب معمولاً به عنوان عامل رنگ آمیزی در رنگ‌های اصلی استفاده می‌شود و همچنین معمولاً در درمان موضعی آکنه یافت می‌شود.

خرید رزورسینول
خرید رزورسینول

ایمنی رزورسینول

نگرانی‌های بهداشتی:

تحریک کننده پوست و چشم، حساس کننده پوست، سمیت سیستم ارگان‌ها و مواد شیمیایی احتمالی مختل کننده غدد درون ریز (EDC).

اختلال غدد درون ریز:

شواهد حاصل از مطالعات موردی، مطالعات حیوانی و مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که رزورسین عملکرد تیروئید را مختل می‌کند و می‌تواند در پرکاری تیروئید و بزرگ شدن غده تیروئید که به عنوان گواتر نیز شناخته می‌شود، آشکار شود.

نشان داده شده است که این ترکیبدارای دو اثر متفاوت است:

۱) مهار آنزیم های درگیر در سنتز هورمون تیروئید.

۲) فعال شدن گیرنده های هورمون تیروئید.

چندین مطالعه نشان می دهد که این ترکیب فعالیت آنزیم‌های مسئول مراحل مهم سنتز هورمون تیروئید را مهار می‌کند. آنزیم‌ها مسئول ترکیب ید در ایجاد هورمون تیروئید هستند. اگر آنزیم‌ها نتوانند هورمون تیروئید تولید کنند، بدن کمبود آن را حس کرده و هورمون تحریک کننده تیروئید را ترشح می‌کند، این باعث بزرگ شدن غده می‌شود و منجر به گواتر می‌گردد.

مطالعه اثرات این ترکیب بر روی سلول‌ها، نشان می‌دهد که رزورسین مانند هورمون تیروئید عمل می‌کند و در دوزهای پایین به عنوان آگونیست در گیرنده‌های هورمون تیروئید عمل می‌کند.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این اثرات مختلف در نتیجه سطح مختلف مواجهه است یا خیر و اینکه آیا قرار گرفتن در معرض رزورسینول از طریق رنگ مو تأثیر نامطلوبی بر تیروئید دارد، لازم است.

سمیت در سیستم ارگان‌ها:

رزورسینول در غلظت‌های زیاد یا در صورت مصرف خوراکی می‌تواند کاملاً سمی باشد. در این موارد علائم سمیت رزورسینول شامل تشنج، نارسایی تنفسی و سیانوز گزارش شده است. همچنین اثراتی بر روی سیستم عصبی مرکزی وجود دارد از جمله خواب آلودگی، بیهوشی و تشنج، با این حال، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد این اثرات در اثر قرار گرفتن در معرض مزمن در غلظت‌های پایین حاصل می‌شود.

تحریک کننده و حساس کننده پوست:

رزورسینول در تماس با چشم یک تحریک کننده حاد است. همچنین شواهدی وجود دارد که آن را تحریک کننده و حساس کننده پوست است. هنگامی که غلظت زیر دو درصد باشد واکنش‌های کمی اتفاق می‌افتد، اما غلظت‌های بالاتر منجر به افزایش تعداد واکنش‌ها می‌شود.

جمعیت‌های آسیب پذیر:

آرایشگران / رنگ شناسان مو

تخمین زده می‌شود که زنان که معمولا موهای خود را رنگ می‌کند هر چهار تا هشت هفته به سالن مراجعه می‌کند. روند رنگ دو تا سه ساعت طول می‌کشد و جمعاً حداکثر سیزده تا سی و نه ساعت صرف شده در سالن در معرض این مواد مضر هستند.

مقررات:

در انواع لوازم آرایشی و بهداشتی در ژاپن محدود شده است، اتحادیه اروپا حداکثر غلظت را محدود می‌کند و به برچسب‌های هشدار دهنده احتیاج دارد. ایالات متحده قرار گرفتن در معرض رزورسین را برای کارگران در بعضی از زمینه‌های تولیدی و همچنین در فرآوری زغال سنگ تنظیم می‌کند (رزورسین یک محصول جانبی برای تولید زغال سنگ است)، اما در میان افراد شاغل در سالن‌های آرایشی هیچ محدودیتی وجود‌ ندارد.

خرید رزورسینول
خرید رزورسینول

آیا استفاده از رزورسینول در رنگ مو بی خطر است؟

این ماده شیمیایی از پتروشیمی‌ها به دست می‌آید و تا حد زیادی در صنایع لاستیک نیز استفاده می‌شود. این یک سوال معتبر را به وجود می‌آورد – میزان استفاده از رزورسینول در محصولات آرایشی و رنگ مو چقدر ایمن است؟

رزورسینول که در صنایع آرایشی و بهداشتی و در رنگ موها استفاده می‌شود، با سایر مواد شیمیایی مانند هیدروکسید پتاسیم ترکیب می‌شود تا استفاده ایمن از آن را امکان پذیر کند.

اما این کافی نیست.

رزورسینول دارای عمق خطر ۹ نسبت به پوست است.

دلیل اصلی این است که برخی از افراد پس از استفاده از رنگ موهای حاوی این ترکیب به درماتیت تماسی مبتلا می‌شوند.

واقعیت سریع: رزورسین دلیل اصلی درماتیت تماسی مربوط به رنگ مو است.

  در صنعت رنگ مو، از رزورسینول برای تهیه ته رنگ زرد استفاده می‌شود.

آیا رزورسینول برای موهای شما مضر است؟

آره. رزورسینول برای پیازهای مو و پوست سر مضر است.

این ماده نه تنها یک محرک قوی است، بلکه باعث ایجاد حساسیت در سیستم می‌شود که منجر به واکنش‌های آلرژیک مانند درماتیت تماسی می‌شود.

چگونه از قرار گرفتن در معرض رزورسینول اجتناب کنیم:

رنگ کردن مو را محدود کنید. برچسب‌ها را بخوانید و از محصولاتی که حاوی رزورسین، ۱،۳-بنزندیول، رزورسین، ۱،۳- دی هیدروکسی بنزن  هستند خودداری کنید.

استفاده از محصولات بی خطر رنگ مو

برخی از شرکت‌ها از مواد شیمیایی مشابه رزورسینول استفاده می‌کنند اما موهای شما در محصولات مو لطیف‌تر است.

از ۴-کلورورسورسینول استفاده می‌کنند، یک نسخه هالوژن از این ترکیب که عملکردهای مشابهی دارد، اما بدون عوارض جانبی سخت است.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Resorcinol

https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=pst.000067447053;view=1up;seq=752

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/14356007.a23_111.pub2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید