خرید دیترانول

دیترانول چیست؟

دیترانول مشتق آنتراسن است که همانند سازی DNA را مختل و تقسیم سلول را کاهش می‌دهد و برای بهبود پلاک‌های پسوریازیس موثر است.

خرید دیترانول
خرید دیترانول

دیترانول

دیترانول (INN) یا آنترالین (USAN و BAN سابق) یک هیدروکسی آنترون، مشتق آنتراسن است، دارویی که بر روی پوست افراد مبتلا به پسوریازیس اعمال می‌شود. به صورت کرم، پماد یا خمیر 0.1 تا 2٪ (Drithocreme ،Dithrocream ،Zithranol-RR ،Micanol Psorlin ،Dritho-Scalp ،Anthraforte ،Anthranol و Anthrascalp) در دسترس است.

اصطلاحات دیترانول و آنترالین بعضاً به صورت مترادف به کار می‌روند.

خرید دیترانول
خرید دیترانول

کاربردهای پزشکی دیترانول:

به طور کلی، از دیترانول استفاده نمی‌شود مگر اینکه سایر درمان‌های استاندارد نتوانند موجب تسکین شوند. این پاسخ موثر برای پسوریازیس شدید در نظر گرفته نمی‌شود اما در مواردی که پسوریازیس پلاک مزمن پایدار باشد یا خاموش باشد استفاده می‌شود. کنترل پسوریازیس به وسیله دیترانول به طور معمول چند هفته طول می‌کشد که در مقایسه با استروئیدهای گلوکوکورتیکوئیدی عملکرد کندتری دارد.

نمی‌توان از دیترانول برای پوست صورت یا دستگاه تناسلی استفاده کرد. شواهدی آزمایشی نشان می‌دهد آنترالین برای آلوپسی آراتا مفید است.

عملکرد آنترالین

آنترالین در درمان پسوریازیس بسیار موثر است. این دارو ازدیاد تکثیر کراتینوسیت‌ها، عملکرد گرانولوسیت‌ها را مهار می‌کند و علاوه بر این، ممکن است اثر سرکوب سیستم ایمنی را داشته باشد. رادیکال‌های آزاد، هیستامین، ایکوزانوئیدها و فاکتور فعال کننده پلاکت‌ها در درماتیت ناشی از آنترالین نقش دارند و محصولات اکسیداسیون دارو مسئول رنگ آمیزی هستند. داده‌های تجربی حاکی از آن است که رادیکال‌های آزاد اکسیژن خارج سلولی تولید شده، اثر تحریک کننده دارو را دارند.

خرید دیترانول
خرید دیترانول

می توانیم شواهدی ارائه دهیم که رادیکال آنیون سوپراکسید خارج سلولی تولید می‌شود همچنین باعث ایجاد سازوکار سازگاری فعال و در نتیجه افزایش تحمل به آنترالین در اثر تکرار می‌شود. این فرایند انطباقی ممکن است نیاز به افزایش غلظت آنترالین برای حفظ اثر ضد پسوریازیس و همچنین اثر مفید سایر روش‌های ضد پسوریازیس مانند UV-B بر درماتیت ناشی از آنترالین را توضیح دهد. به رسمیت شناختن این مکانیسم سازگار ممکن است چشم اندازهای آینده را برای غلبه بر برخی از محدودیت‌ها در مورد استفاده عملی از آنترالین باز کند.

اثرات جانبی استفاده از دیترانول:

به طور موقت پوست را به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد  تغییر می‌دهد و پارچه‌های لباس و سایر مواد مانند سینک‌های سرامیکی را به طور دائم لکه‌دار می‌کند. ممکن است باعث احساس سوزش و تحریک موضعی شود.

آیا می توانم بیش از حد از دیترانول استفاده کنم؟

خیر، دیترانول را برای مدت طولانی یا در مناطق وسیعی از پوست استفاده نکنید. توصیه‌های دکتر را دقیقاً دنبال کنید. استفاده بیش از حد می‌تواند منجر به جذب بیش از حد دارو در بدن و نازک یا ضعیف شدن پوست و سایر عوارض جانبی جدی شود.

مقدار مصرف آنترالین

مقدار مصرف دیترانول با توجه به فرمول دارو و علائم آن متفاوت است. همیشه قبل از استفاده دستورالعمل‌های محصول را با دقت بخوانید و اگر در نحوه استفاده از دارو مطمئن نیستید با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید. برای پسوریازیس خفیف تا متوسط، به طور کلی کرم یا شامپوی 1٪ تجویز می‌شود. فرمولاسیون‌های ملایم‌تر ممکن است برای کودکان 12 سال به بالا استفاده شود، در حالی که فرمولاسیون‌های قوی تر ممکن است برای ضایعات سخت پا و دست تجویز شود.

آیا آنترالین می‌تواند مشکلی ایجاد کند؟

آنترالین می‌تواند باعث تحریک پوست، قرمزی، خارش و احساس سوزش شود. در صورت ادامه یافتن یا شدید شدن، استفاده از آنترالین را متوقف کرده و از پزشک یا داروساز خود راهنمایی بخواهید.

آنترالین می‌تواند پوست، مو و لباس شما را لکه دار کند. پس از قطع استفاده از محصول، لکه‌های پوستی ظرف چند روز از بین می‌رود. موهای رنگ شده رشد می‌کنند. هنگام استفاده از آنترالین از لباس‌های قدیمی استفاده کنید. اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می‌کنید به دلیل این دارو باشد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

داروشناسی و آنترالین:

دیترانول در میتوکندری تجمع می‌یابد جایی که در تأمین انرژی به سلول دخالت می‌کند. احتمالاً اکسیداسیون دیترانول با رهایی رادیکال‌های آزاد همراه است. این دارو مانع از تکثیر DNA می‌شود. بنابراین تقسیم بیش از حد سلولی که در پلاک‌های پسوریاتیک رخ می‌دهد را کند می‌کند.

علاوه بر این، دیترانول ممکن است با کاهش سطح cGMP بالا که در  بیماریپسوریازیس رخ می‌دهد عمل کند. آنترالین ترکیبی مصنوعی است که مکانیسم عمل ضد پسوریاتیک آن به صورت دقیق درک نشده است. با این حال، مطالعات متعدد اثرات ضد پرولیفراتیو و ضد التهابی آنترالین را بر پوست پسوریاتیک و نرمال نشان داده‌اند. به نظر می‌رسد اثرات ضد تکثیری آنترالین هم از مهار سنتز DNA و هم از خاصیت کاهش‌دهنده آن است.

اخیراً، اثر آنترالین به عنوان یک ماده ضد روان پسوریازیک نیز به بخشی از توانایی‌های آن در القاء پراکسیداسیون لیپیدها و کاهش سطح مولکول‌های چسبندگی اندوتلیال که در بیماران پسوریازیس به طور چشم‌گیری افزایش می‌یابد، اشاره دارد. آنترالین بر خلاف رتینوئیدها و PUVA فعالیت آنزیم میکروزومی کبد را مهار نمی‌کند. در نتیجه، احتمالاً اثر متقابل داروها با مصرف آنترالین به طور هم‌زمان کاهش می‌یابد.

بیشتر دیترانول در 30 دقیقه به پوست آسیب دیده نفوذ می‌کند اما 16 ساعت باید روی پوست بماند. به همین دلیل، محصولات ضعیف‌تر 0.1-0.5% در طول شب استفاده می‌شود. محصولات قوی‌تر 1-2٪ بسته به فرمولاسیون بین 30 دقیقه تا یک ساعت استفاده می‌شود.

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از دیترانول

مراقب باشید که دیترانول وارد چشم و دهان نشود. اگر به طور اتفاقی وارد چشم شد، بلافاصله با آب فراوان بشویید و با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت حساسیت به داروی دیترانول یا سایر مواد تشکیل دهنده آن، نباید از آن استفاده کنید. در صورت مشاهده هرگونه واکنش آلرژیک در هنگام استفاده برای اولین بار، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت استفاده مرتب از داروها برای جلوگیری از هرگونه واکنش آلرژیک با سایر داروها، پزشک خود را مطلع کنید.

ناحیه تحت درمان با دیترانول را با باند نپوشانید، زیرا این امر باعث افزایش جذب این دارو و افزایش عوارض جانبی می‌شود. توصیه‌های پزشک در مورد چگونگی و مقدار استفاده از دیترانول را با دقت دنبال کنید. اگر قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. مادران باردار و شیرده فقط در صورت تجویز پزشک باید از دیترانول استفاده کنند.

خرید دیترانول
خرید دیترانول

هشدارها و تداخلات دارویی هنگام مصرف دیترانول

هیچ تداخل دارویی شناخته شده‌ای در ارتباط با کرم، ژل یا شامپو آنترالین وجود ندارد. با این اوصاف، همیشه در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید، از نظر موضعی یا خوراکی، تجویز یا بدون نسخه، درمانی یا تفریحی از پزشک خود مشاوره بگیرید.

هر دارویی که باعث تحریک پوست شود ممکن است ترکیبی باشد که در اثر آنترالین ایجاد می‌شود. حتی مکمل‌های آنتی اکسیدانی با دوز بالا باعث تقویت اثرات آنترالین و ایجاد التهاب در محل مصرف می‌شود. تنها موارد منع مصرف مطلق آنترالین، آلرژی شناخته شده به آنترالین یا هر یک از مواد موجود در محصول است.

نحوه ذخیره سازی دیترانول

کرم، ژل یا شامپو دیترانول را می‌توان معمولاً در دمای اتاق (بین 59 تا 86 درجه فارنهایت) نگهداری کرد. دیترانول باید در دمای کمی سردتر (بین 68 تا 77 درجه فارنهایت) ذخیره شود. محصول را در یک اتاق تاریک و خنک در ظرف اصلی خود به خوبی دور از تابش مستقیم آفتاب نگه دارید. همیشه تاریخ انقضا را قبل از استفاده بررسی کرده و پس از تاریخ مصرف دارو را کنار بگذارید.

خرید دیترانول

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست