خرید کپسیتابین

موجود نیست

خرید کپسیتابین

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد اولیه دارویی با چندین دهه تجربه، ماده اولیه دارویی کپسیتابین را با بالاترین و خالص‌ترین کیفیت برای چندین کاربرد در محصولات دارویی وارد می‌کند. کپسیتابین یک آنالوگ پیریمیدین است که به عنوان یک عامل ضد تومور برای درمان اشکال متاستاتیک و پیشرفته سرطان پستان و روده بزرگ اغلب در ترکیب با سایر عوامل استفاده می‌شود. کپسیتابین در طی درمان با میزان کمی از افزایش آمینوترانسفراز سرم همراه است اما در موارد آسیب حاد کبدی از نظر بالینی فقط به ندرت نقش دارد.

کپسیتابین چیست؟

کپسیتابین یک فلوروپیریمیدین کاربامات با فعالیت ضد نئوپلاستی است. این یک داروی سیستمیک خوراکی است. نام شیمیایی کپسیتابین، 5-دئوکسی-5- فلوروریدین (5’-DFUR) است که به 5- فلورور آسیل تبیلمی‌شود. دارای وزن مولکولی 359/359 است. کپسیتابین دارای فرمول ساختاری زیر است:

خرید کپسیتابین
خرید کپسیتابین

کپسیتابین یک پودر کریستالی سفید با حلالیت آبی 26 میلی‌گرم در میلی‌لیتر در دمای 20 درجه سانتی گراد است. این ترکیب به صورت قرص‌های دو لایه و مخلوط با روکش فیلم برای تجویز خوراکی عرضه می‌شود. هر قرص هلویی رنگ روشن حاوی 150 میلی‌گرم کپسیتابین و هر قرص هلو رنگی حاوی 500 میلی‌گرم کپسیتابین است.

مواد غیرفعال موجود در محصول داروی آن شامل:

لاکتوز آنهیدروز، کراس کارملوز، هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، میکرو کریستالین سلولز، استئارات منیزیم و آب تصفیه شده است. پوشش فیلم هلویی یا هلویی روشن حاوی هیدروکسی پروپیل متیل سلولز، پودر تالک، تیتانیوم دی اکسید و اکسیدهای آهن زرد و قرمز مصنوعی است.

داروشناسی بالینی:

کپسیتابین در شرایط آزمایشگاهی نسبتاً غیر سیتوتوکسیک است. این دارو در داخل بدن به صورت آنزیمی به 5 – فلورور آسیل  (5-FU) تبدیل می‌شود.

فعال‌سازی زیستی:

کپسیتابین به راحتی از دستگاه گوارش جذب می‌شود. در کبد، یک کربوکسی استراز  60 kDa مقدار زیادی از ترکیب را به 5-دئوکسی-5- فلورورسیتیدین (5’-DFCR)  هیدرولیز می‌کند.

سیتیدین دآمیناز، آنزیمی که در اکثر بافت ها از جمله تومورها یافت می‌شود، متعاقباً 5’-DFCR را به 5’-دئوکسی-5-فلوروریدین (5’-DFUR) تبدیل می‌کند. آنزیم، تیمیدین فسفوریلاز (dThdPase)، سپس 5’-DFUR را به داروی فعال 5-FU هیدرولیز می‌کند. بسیاری از بافت ها در سراسر بدن تیمیدین فسفوریلاز را بیان می‌کنند. برخی از سرطان‌های انسانی این آنزیم را با غلظت‌های بالاتر نسبت به بافت‌های طبیعی اطراف بیان می‌کنند.

فارماکوسینتیک در تومورهای روده بزرگ و بافت سالم مجاور:

به دنبال تجویز خوراکی کپسیتابین 7 روز قبل از جراحی در بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ، متوسط ​​نسبت غلظت 5-FU در تومورهای روده بزرگ به بافت‌های مجاور 2.9 بود (از 0.9 تا 8.0). این نسبت‌ها در بیماران سرطانی پستان ارزیابی نشده و یا با تزریق 5-FU مقایسه نشده است.

خرید کپسیتابین
خرید کپسیتابین

فارماکوسینتیک انسانی:

فارماکوکینتیک کپسیتابین و متابولیت‌های آن در حدود 200 بیمار سرطانی در دامنه دوز 500 تا 3500 میلی‌گرم در مترمربع در روز ارزیابی شده است. در این محدوده، فارماکوکینتیک كپسیتابین و متابولیت آن، 5- ’DFCR متناسب با دوز بود و با گذشت زمان تغییر نكرد. افزایش در AUC های 5’-DFUR و 5-FU، با این حال، بیشتر از متناسب با افزایش دوز بود و AUCحاصل از  5 FU در روز 14ام 34% درصد بالاتر از روز اول بود.

اتصال پروتئین پلاسما به کپسیتابین و متابولیت‌های آن کمتر از 60٪ است و وابسته به غلظت نیست. کپسیتابین در درجه اول به آلبومین انسانی (تقریباً 35٪) متصل بود. کپسیتابین به طور آنزیمی به 5-FU متابولیزه می‌شود. آنزیم دی هیدروپیریمیدین دهیدروژناز هیدروژنات 5-FU، محصول متابولیسم کپسیتابین، به 5-فلورو-5،6-دی هیدرو-فلوئورواوراسیل بسیار سمی (FUH2). دی هیدروپیریمیدین با شکاف حلقه پیریمیدین باعث تولید 5-فلورو-اوریدو-پروپیونیک اسید (FUPA) می‌شود.

سرانجام، متابولیت نهایی از طریق ادرار پاک می‌شود. کپسیتابین و متابولیت‌های آن عمدتا از طریق ادرار دفع می‌شود. 5/95 درصد دوز تجویز شده کپسیتابین در ادرار بازیابی می‌شود. دفع از طریق مدفوع حداقل است (2.6٪). متابولیت اصلی دفع شده از طریق ادرار FBAL است که 57٪ از دوز تجویز شده را نشان می‌دهد. حدود 3٪ از دوز تجویز شده به عنوان داروی بدون تغییر از طریق ادرار دفع می‌شود.

عوارض جانبی احتمالی کپسیتابین چیست؟

کپسیتابین مانند هر دارویی می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. اکثر افراد کپسیتابین را تحمل می‌کنند، زیرا عوارض جانبی آن معمولاً خفیف است و به طور معمول قابل کنترل است. با این حال، ممکن است هر کسی واکنش متفاوتی نسبت به دارو نشان دهد و برخی از افراد عوارض جانبی بیشتری نسبت به دیگران دارند. عوارض جانبی توصیف شده در اینجا بر همه تأثیر نخواهد گذاشت.

اگر همزمان با کپسیتابین داروهای دیگری مصرف می‌کنید، ممکن است عوارض جانبی اضافی را با این داروها داشته باشید. اگر نگران عوارض جانبی هستید، صرف نظر از اینکه این موارد در اینجا ذکر شده‌اند، با متخصص خود صحبت کنید. در صورت شدیدتر شدن عوارض، اکثر عوارض جانبی قابل درمان هستند و متخصص شما می‌تواند دوز کپسیتابین مصرفی شما را کاهش یا به تأخیر بیندازد. کاهش دوز کپسیتابین معمول است و هنوز هم می‌توان با دوز کمتری درمان را مؤثر دانست. قبل از شروع کپسیتابین، باید اطلاعاتی درباره عوارض جانبی احتمالی آن دریافت کنید. با این حال، اگر سوالی دارید، با تیم متخصص خود صحبت کنید.

خرید کپسیتابین
خرید کپسیتابین

عوارض جانبی شایع

تأثیرات روی خون

کپسیتابین مانند اکثر داروهای شیمی‌درمانی می‌تواند به طور موقت بر تعداد سلول‌های خونی سالم بدن تأثیر بگذارد. سلول‌های خونی (گلبول های سفید، گلبول های قرمز و پلاکت‌ها) توسط مغز استخوان (ماده اسفنجی موجود در قسمت توخالی استخوان‌ها) آزاد می‌شوند تا جایگزین آن‌هایی شوند که به طور طبیعی در بدن مصرف می‌شوند. شیمی‌درمانی توانایی مغز استخوان در ساخت این سلول ها را کاهش می‌دهد.

شما در طول دوره درمان خود به طور منظم آزمایش خون خواهید داشت تا شمارش خون را بررسی کنید. اگر تعداد سلول‌های خونی خیلی کم باشد، دوره بعدی درمان شما ممکن است به تأخیر بیفتد یا دوز شیمی درمانی کاهش یابد.

خطر عفونت

هنگامی که گلبول‌های سفید خون به زیر سطح مشخصی می‌رسند، به عنوان نوتروپنی شناخته می‌شود. کمبود گلبول‌های سفید خون می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. تعداد گلبول های سفید خون معمولاً قبل از به وجود آمدن چرخه بعدی شیمی‌درمانی به حالت طبیعی برمی‌گردد.

کم خونی

کم بودن تعداد گلبول های قرمز می‌تواند به معنی کم خونی شما باشد. اگر احساس خستگی، نفس نفس زدن یا سرگیجه خاصی دارید، به تیم متخصص خود اطلاع دهید. اگر تعداد گلبول های قرمز به میزان قابل توجهی کاهش یابد، ممکن است در طی درمان انتقال خون لازم باشد.

کبودی و خونریزی

کپسیتابین می‌تواند تعداد پلاکت‌ها را که به لخته شدن خون کمک می‌کنند، کاهش دهد. ممکن است هنگام مسواک زدن کبود شوید، خون‌ریزی بینی داشته باشید یا لثه های شما خونریزی کنند. در صورت مشاهده هر یک از این علائم به تیم متخصص خود بگویید.

اسهال

اسهال در طول درمان شایع است و گاهی اوقات ممکن است شدید باشد. به پرستار شیمی درمانی یا تیم متخصص خود بگویید زیرا آن ها می‌توانند دارو تجویز کنند و ممکن است برای کنترل مدتی داروی کپسیتابین را متوقف کنند تا بتواند آن را کنترل کند. در صورت مشاهده علائم زیر بلافاصله با آن ها صحبت کنید:

  • چهار یا چند دوره اسهال در 24 ساعت
  • هنگام رفتن به توالت خون در مدفوع شما وجود دارد
  • درد شکم
خرید کپسیتابین
خرید کپسیتابین

سندرم دست و پا (کف دست – کف پا)

سندرم پای دست، که اغلب سندرم پلامر-کف پا نامیده می شود، یک عارضه جانبی رایج در برخی داروهای شیمی درمانی است که برای درمان سرطان پستان استفاده می‌شود. کف دست و کف پا می‌تواند قرمز و زخم شود. گاهی ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، بی‌حسی یا برخی از تورم ها را نیز مشاهده کنید. همچنین ممکن است پوست دست‌ها و پاهای شما قرمز، خشک و پوسته پوسته شود. در صورت تأخیر در درمان یا کاهش دوز، این باید بهبود یابد. استفاده از کرم مرطوب‌کننده نیز می‌تواند کمک کند. اگر واکنش‌های پوستی را تجربه کردید، در صورت مشاهده موارد دیگر، این مورد را به متخصص خود ذکر کنید تا علائم کنترل شود.

تهوع و استفراغ

بعضی از افراد در طول درمان حالت تهوع (احساس بیماری) دارند. اگرچه بیشتر افراد در حقیقت استفراغ نخواهند کرد (مریض نخواهند شد)، داروهای ضد تهوع می‌توانند به کاهش یا متوقف کردن این اتفاق کمک کنند، بنابراین این موارد را طبق تجویز مصرف کنید. در صورت ادامه علائم با تیم متخصص یا پزشک عمومی (پزشک محلی) خود تماس بگیرید.

دهان درد

دهان و لثه شما ممکن است زخم شده و زخم‌های کوچک ایجاد شود. اگر همزمان با سایر داروهای شیمی‌درمانی از کپسیتابین استفاده می‌کنید، این وضعیت بدتر است. در صورت ایجاد عفونت دهان، پرستار شیمی‌درمانی یا تیم متخصص به شما در مورد دهان شویه ها یا داروهای مناسب مشاوره می‌دهند.

از دست دادن اشتها

هنگام مصرف کپسیتابین می‌توانید اشتهای خود را از دست دهید. حس چشایی شما نیز ممکن است تغییر کند و برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها طعم متفاوتی دارند. در این مورد با تیم متخصص خود صحبت کنید. آن‌ها برای کمک به شما مشاوره و اطلاعات می‌دهند یا در صورت لزوم شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع می‌دهند.

خستگی

خستگی مربوط به سرطان در افراد تحت درمان سرطان پستان یکی از علائم رایج است. همه می‌دانند که گاهی خستگی چه حسی دارد، اما اگر خستگی مرتبط با سرطان دارید، احساس می‌کنید انرژی کمی دارید. خستگی دلایل زیادی دارد، از عوامل روانشناختی مانند استرس ناشی از کنار آمدن با تشخیص گرفته تا عوامل جسمی مانند عوارض جانبی درمان یا پیشرفت سرطان. درباره خستگی و نحوه کنترل آن بیشتر بدانید. در صورت ابتلا به سرطان ثانویه پستان، ما همچنین اطلاعات خاصی در زمینه کنترل خستگی داریم.

ریزش مو (آلوپسی)

کپسیتابین هنگامی که خود به خود استفاده می‌شود، گاهی اوقات باعث ریزش موی موقت می‌شود. به ندرت باعث ریزش کامل مو می‌شود. با این حال، اگر کپسیتابین همراه با دوستاکسل مصرف شود، اکثر افراد تمام موهای خود از جمله ابرو، مژه و موی بدن را از دست می‌دهند.

عوارض جانبی نادر

واکنش آلرژیک

گاهی اوقات واکنش های آلرژیک به دارو ممکن است رخ دهد. واکنش‌ها ممکن است از خفیف تا شدید متفاوت باشد، اگرچه واکنش های شدید غیر معمول هستند. اگر بعد از مصرف کپسیتابین دچار تورم، خس خس سینه، درد قفسه سینه یا مشکل تنفس شدید، بلافاصله به تیم متخصص یا پرستار شیمی درمانی خود اطلاع دهید.

خرید کپسیتابین
خرید کپسیتابین

کمبود DPD (بسیار نادر)

DPD (دی هیدروپیریمیدین دهیدروژناز) آنزیمی (نوعی پروتئین) است که به عملکرد طبیعی ژن های ما کمک می‌کند. همچنین به جذب کپسیتابین کمک می‌کند. اگر میزان کم DPD (کمبود DPD) دارید شیمی درمانی در بدن شما ایجاد می‌شود و در نتیجه عوارض جانبی شدیدی ایجاد می‌کند. در موارد بسیار نادر این می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر هنگام مصرف کپسیتابین عوارض جانبی شدید دارید، به تیم متخصص خود بگویید. اگر فکر کنند کمبود DPD دارید، احتمالاً مصرف کپسیتابین متوقف می‌شود.

سایر مطالب: مواد سرطان زا و دلایل اصلی سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست