ایمنی در تهیه و نگهداری مواد غذایی

بیماری‌های ناشی از غذا در اثر خوردن غذا یا نوشیدنی‌های آلوده به عوامل بیماری‌زا ایجاد می‌شوند. سازمان غذا و دارو تخمین می‌زند که سالانه حدود 48 میلیون مورد بیماری ناشی از غذا وجود دارد. این بیماری پرهزینه است، رویدادی که زندگی را تهدید می‌کند. با این حال، می‌توان با اقدامات ساده از آن جلوگیری کرد. ایمنی غذا به معنای دانستن نحوه خرید، تهیه و نگهداری مواد غذایی برای جلوگیری از گسترش باکتری‌های مضری مانند سالمونلا و E. coli. است که باعث بیماری‌های منتقله از غذا می‌شوند.

قوانین آشپزخانه‌ای وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از حفظ ایمنی غذا و جلوگیری از مسمومیت غذایی در حین تهیه مواد غذایی، پختن و نگهداری مواد غذایی رعایت کنید. در ادامه ما روش‌های مختلف نگهداری غذای خانگی را با هم مقایسه می‌کنیم، بنابراین می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب‌تر است.

اصول نگهداری مواد غذایی
اصول نگهداری مواد غذایی – روش نگهداری مواد غذایی در گذشته

اصول ایمنی غذا در مرحله تهیه مواد غذا

انواع مختلف مواد غذایی به توجه و مراقبت متفاوتی نیاز دارند تا ایمنی غذا خوب تضمین شود.

گوشت خام، مرغ و ماهی

همیشه باید مرغ، ماهی و گوشت خام را روی تخته‌های خردکن جداگانه با بقیه مواد خود تهیه کنید. تخته خرد کن، چاقو و هر وسیله دیگری را بلافاصله بعد از آن به سینک یا ماشین ظرفشویی ببرید تا از انتشار باکتری‌های مضر جلوگیری کنید. سپس پیشخوان آشپزخانه را قبل از اینکه غذای دیگری روی آن تهیه کنید ضدعفونی کنید. تا از پخش شدن باکتری‌های مضر در اطراف آشپزخانه جلوگیری کنید.

شما نباید گوشت، مرغ یا ماهی خام را بشویید زیرا باکتری‌های مضر را از بین نمی‌برد و در نهایت باعث پاشیدن باکتری‌ها در اطراف سینک آشپزخانه و سطوح مجاور می‌شوید.

سبزیجات قبل از استفاده باید همه سبزیجات و میوه‌ها را به خوبی بشویید، در حالت ایده‌آل آن‌ها را در یک کاسه آب تمیز غوطه ور کنید. با این کار هر گونه باقیمانده خاک که می‌تواند حاوی باکتری و آفت کش باشد را از بین می‌برد.
برنج همانطور که گیاه برنج رشد می‌کند، برنج آرسنیک طبیعی را از محیط جذب می‌کند. نمی‌توان آن را به طور کامل حذف کرد، اما می‌توانید با نحوه تهیه و پخت، حضور آن را به حداقل برسانید. بهترین راه برای حذف هر چه بیشتر آرسنیک این است که برنج را در آب فراوان بپزید و آبکش کنید.

پختن ایمن مواد غذایی

علاوه بر رعایت بهداشت آشپزخانه، خانواده خود را با این قوانین آشپزی ایمن نگه دارید.

پخت و پز در فر همیشه فر خود را قبل از پختن از قبل گرم کنید، در غیر این صورت پختن غذای شما بیشتر طول می‌کشد، یا ممکن است زمانی که فکر می‌کنید پخته شده است، به درستی پخته نشود.
مارینادها اگر از ماریناد باقیمانده به عنوان سس استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که آن را تا زمانی که داغ شود بپزید. مارینادها می‌توانند باکتری‌های گوشت خام، مرغ و آب ماهی را که با آن‌ها مخلوط کرده‌اند، حمل کنند. اگر با ماریناد می‌پزید، فقط تا نیمه پخت بپزید، تا مواد خام زمان کافی برای پخت داشته باشند.
کباب کردن قبل از پختن گوشت مرغ در کباب، بهتر است ابتدا آنها را در فر بپزید و فقط آنها را روی کباب پز تمام کنید. گوشت، ماهی و مرغ را مرتباً برگردانید تا یکنواخت بپزند.

چگونه می‌توان بررسی کرد که آیا غذا به طور ایمن پخته شده است

تمام غذاهای زیر باید در دمای مطمئن پخته شوند (لیست زیر را ببینید).

 • جوجه‌های کامل. باید آن‌ها را در ضخیم ترین قسمت ساق و سینه برش دهید تا بررسی شود و گوشت باید سفید باشد نه صورتی یا قرمز و آب آن زلال باشد. همچنین می‌توانید از دماسنج مواد غذایی برای بررسی استفاده کنید (جدول دمایی را در زیر ببینید).
 • تکه‌های گوشت. آن‌ها را از وسط بررسی کنید، آن‌ها نباید تکه‌های صورتی یا قرمز داشته باشند.
 • مفاصل و تکه‌های بزرگ گوشت گاو یا بره. اطمینان حاصل کنید که این‌ها از بیرون پخته شده‌اند.
 • مفاصل گوشت خوک یا مفاصل گوشت رول شده. بررسی کنید که وسط اینها پخته شده باشند و آب آن‌ها صورتی یا قرمز نباشد.
 • گوشت خوک و گوشت‌های فرآوری شده. مطمئن شوید که تکه‌های کامل گوشت خوک، سوسیس و همبرگر را تا آخر بپزید. نباید رنگ صورتی در مرکز وجود داشته باشد.
 • میگوها وقتی پخته می‌شوند از آبی مایل به خاکستری به صورتی تبدیل می‌شوند و گوش ماهی‌ها سفید شیری می‌شوند. خرچنگ‌ها وقتی خام هستند صورتی رنگ می‌شوند و وقتی پخته می‌شوند سفت و صورتی مایل به سفید می‌شوند. صدف‌ها باید در حین پخت باز شوند و باید بررسی کنید که صدف داخل آن جمع شده باشد. آن‌هایی که در آن باز نشده را دور بیندازید زیرا ممکن است برای خوردن امن نباشند.
 • به عنوان مثال، غذاهای از پیش آماده شده، تا زمانی که کاملا داغ شوند نیاز به حرارت دارند. شما باید بخش‌های بزرگ غذا را در چندین مکان بررسی کنید.

جهت آشنایی با انواع مواد نگهدارنده غذایی مقاله مورد نظر را بیشتر مطالعه کنید.

نگهداری مواد غذایی
روش های نگهداری مواد غذایی

ایمنی غذا: بررسی دمای مواد غذایی

دمای ایمن پخت و پز

نوع گوشت / طیور دمای
سوسیس 80 درجه سانتیگراد / 176 درجه فارنهایت
مرغ روی استخوان 75 درجه سانتیگراد / 167 درجه فارنهایت
گوشت خوب 70 درجه سانتیگراد / 158 درجه فارنهایت
مرغ بدون استخوان / گوشت خوک 65 درجه سانتیگراد / 149 درجه سانتیگراد
گوشت متوسط ​​​​خوب 65 درجه سانتیگراد / 149 درجه فارنهایت
گوشت متوسط ​​ 60 درجه سانتیگراد / 140 درجه فارنهایت
گوشت کمیاب متوسط ​​ 55 درجه سانتیگراد / 131 درجه فارنهایت

اصول نگهداری مواد غذایی

با قرار دادن غذا در یخچال، فریزر یا کابیت، فرصت‌های زیادی برای جلوگیری از بیماری‌های ناشی از غذا دارید. هدف این است که خود و دیگران را از ابتلا به میکروارگانیسم‌هایی مانند سالمونلا، اشریشیا کلی او۱۵۷:اچ۷ و کلوستریدیوم بوتولینوم که باعث بوتولیسم می‌شود، دور نگه دارید. سرد نگه داشتن غذاها در دمای مناسب یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری یا کند کردن رشد این باکتری‌ها است. در این بخش اصول درباره انواع نگهدارنده های غذایی و نگهداری مواد غذایی، مطرح شده است که می‌تواند به شما کمک کند تا از بیماری‌های ناشی از غذا اجتناب کنید.

مواد فاسدشدنی را فوراً در یخچال بگذارید یا منجمد کنید. غذاهایی که نیاز به یخچال دارند باید به محض اینکه به خانه رسیدید در یخچال قرار دهید. برای بیرون گذاشتن وسایلی که نیاز به یخچال دارند در دمای اتاق به “قانون دو ساعت” پایبند باشید. هرگز اجازه ندهید گوشت، مرغ، غذاهای دریایی، تخم مرغ، یا محصولات دیگر یا سایر غذاهایی که نیاز به یخچال دارند بیش از دو ساعت در دمای اتاق بمانند – اگر دمای هوا بالاتر از 90 درجه فارنهایت باشد یک ساعت. همچنین، هنگام قرار دادن غذا، یخچال یا فریزر را آنقدر فشرده نکنید که هوا نتواند به گردش درآید.

ایمنی مواد غذایی
نگهداری مواد غذایی در یخچال – روش های نوین نگهداری مواد غذایی

لوازم خانگی خود را در دمای مناسب نگه دارید. دمای یخچال را در 40 درجه فارنهایت (4 درجه سانتیگراد) یا کمتر از آن نگه دارید. دمای فریزر باید 0 درجه فارنهایت (-18 درجه سانتیگراد) باشد. به طور دوره‌ای دما را بررسی کنید. دماسنج‌های لوازم خانگی بهترین راه برای دانستن این دماها هستند و عموماً ارزان هستند.

دستورالعمل‌های ذخیره‌سازی روی برچسب‌ها را بررسی کنید. بسیاری از اقلام غیر از گوشت، سبزیجات و محصولات لبنی باید سرد نگه داشته شوند. اگر از نگهداری مواد غذایی به صورت صحیح چیزی در یخچال غفلت کرده‌اید، معمولاً بهتر است آن را بیرون بیندازید.

در اسرع وقت از غذاهای آماده استفاده کنید. غذاهای آماده در یخچال مانند گوشت ناهار باید در اسرع وقت استفاده شود. هر چه نگهداری مواد غذایی در یخچال مدت طولانی‌تری باشد، شانس بیشتری برای رشد لیستریا، باکتری که باعث بیماری‌های ناشی از غذا می‌شود، بیشتر می‌شود، به خصوص اگر دمای یخچال بالاتر از 40 درجه فارنهایت (4 درجه سانتی گراد) باشد.

مراقب غذای فاسد باشید. هر چیزی که مشکوک به نظر می‌رسد یا بوی آن مشکوک است باید بیرون ریخته شود. کپک نشانه فساد است. حتی در یخچال نیز می‌تواند رشد کند. کپک یک تهدید بزرگ برای سلامتی نیست، اما می‌تواند غذا را بی اشتها کند. ایمن‌ترین عمل دور انداختن مواد غذایی کپک زده است.

توجه داشته باشید که غذا می‌تواند شما را بسیار بیمار کند، حتی اگر ظاهر، بو یا مزه آن خراب نباشد. دلیلش این است که بیماری‌های ناشی از غذا توسط باکتری‌های بیماری‌زا ایجاد می‌شوند که با باکتری‌های فاسدکننده‌ای که غذاها را بد می‌کنند، متفاوت هستند. بسیاری از ارگانیسم‌های بیماری زا در گوشت خام یا نیم پز، مرغ، غذاهای دریایی، شیر و تخم مرغ وجود دارند. آب ناپاک؛ و روی میوه‌ها و سبزیجات سرد نگه داشتن این غذاها رشد باکتری‌ها را کند می‌کند.

پیروی از سایر روش‌های توصیه‌شده برای دست زدن به غذا، خطر ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد – دست‌ها، سطوح و محصولات خود را تمیز کنید، غذاهای خام را از غذاهای آماده جدا کنید و تا دمای مطمئن بپزید. (پیشنهاد مطالعه بیشتر در reddit)

نگهداری غذا در خانه 8 روش برای نگهداری مواد غذا در خانه

نگهداری مواد غذایی نیازی به پیچیدگی ندارد، اما ما می‌خواهیم از روش‌های خوب ایمنی مواد غذایی پیروی کنیم تا از بیماری‌های ناشی از غذا جلوگیری کنیم.

 1. ذخیره سازی خنک و ذخیره سازی در دمای اتاق

ذخیره سازی خنک و نگهداری در دمای اتاق ساده‌ترین گزینه‌های نگهداری مواد غذایی در خانه است. این شامل ذخیره سازی خنک و خشک، مانند انبار یا ایوان گرم نشده، و انبار ریشه، یعنی انبار خنک و مرطوب است. مناسب برای مواد غذایی زیر:

 • سیب زمینی
 • هویج
 • کلم
 • چغندر
 • سیب
 • پیازها
 • سیر
 1. خشک کردن/آب زدایی

خشک کردن غذا یکی از قدیمی‌ترین روش‌های نگهداری مواد غذایی در خانه است. غذاهایی که به خوبی آب بافت را کم می‌کنند عبارتند از:

 • میوه‌ها
 • سبزیجات
 1. کنسرو کردن

کنسرو خانگی شامل پردازش حرارتی مواد غذایی در ظروف شیشه‌ای برای نگهداری است.

 1. انجماد

منجمد کردن غذاها به تجهیزات تخصصی زیادی نیاز ندارد، بنابراین برای مبتدیان آسان است. قبل از انجماد، بیشتر سبزیجات نیاز به بلانچینگ یا پختن دارند. این عمل آنزیم را متوقف می‌کند و کیفیت خوب را تضمین می‌کند.

5.تخمیر

تخمیر، غذاهای کم اسید را به غذاهای پر اسید تبدیل می‌کند و به آن‌ها عمر طولانی‌تری می‌دهد تا «همانطور که هستند» ذخیره شوند.

 1. نگهداری در نمک و شکر

نگهداری مواد غذایی در نمک و شکر قبل از اینکه کنسرو کردن، انجماد و آبگیری مدرن در دسترس باشد، رایج‌تر بود. نمک و شکر مایع را از غذا خارج می‌کند. این در رشد میکروب‌ها اختلال ایجاد می‌کند. باکتری‌ها و کپک‌ها نیز مانند ما برای رشد به آب نیاز دارند.

 1. غوطه ور شدن در الکل

مانند نمک و شکر، الکل آب را از غذا بیرون می‌کشد و از رشد میکروب ها جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید مقدار کمی از غذا را به طور کامل در مشروب انتخابی خود فرو کنید و تقریباً به طور نامحدود ذخیره کنید. این روش نگهداری مواد غذایی برای تهیه عصاره‌های طعم دهنده و نگهداری غذاهای پر اسید مانند میوه‌ها بهترین است.

 1. ترشی سرکه

میکروبها نمی‌توانند در محیط‌های اسیدی بالا زنده بمانند، بنابراین می‌توان از سرکه برای نگهداری مواد غذایی بدون حرارت دادن/کنسرو کردن یا مواد نگهدارنده کنسرو استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: مواد نگهدارنده از کجا بخریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست