ترتینوئین

ترتینوئین چیست؟

ترتینوئین یا (all-trans retinoic acid (ATRA دارویی است که برای درمان آکنه و لوسمی پرومیلوسیتیک حاد استفاده می‌شود. برای درمان آکنه، به صورت کرم یا پماد روی پوست اعمال می‌شود. برای بیماری سرطان خون، به مدت سه ماه به صورت خوراکی مصرف می‌شود.

عوارض جانبی مصرف  ترتینوئین:

عوارض جانبی ترتینوئین رایج در هنگام استفاده به صورت خوراکی شامل تنگی نفس، سردرد، بی‌حسی، افسردگی، خشکی پوست، خارش، ریزش مو، استفراغ، دردهای عضلانی و تغییر دید است. سایر عوارض جانبی شدید شامل بالا بودن شمارش گلبول‌های سفید خون و لخته‌شدن خون است.

هنگامی که به صورت کرم استفاده می‌شود، عوارض جانبی آن شامل قرمزی پوست، لایه‌برداری و حساسیت به آفتاب است. استفاده در دوران بارداری به دلیل خطر نقص هنگام تولد منع مصرف دارد. ترتینوئین در خانواده داروهای ضد رتینوئید است.

کاربردهای پزشـکی ترتینوئین:

ترتینوئین بیشتر برای درمان آکنه استفاده می‌شود. به صورت موضعی، این دارو در گروه C حاملگی است و نباید توسط زنان باردار استفاده شود. افرادی که از فرم موضعی آن استفاده می‌کنند نباید از هیچ کرم یا لوسیون دارای خاصیت خشک‌کنندگی قوی، الکل، قابض‌ها، ادویه‌جات، ترشی‌جات، آهک، گوگرد رزورسینول یا آسپیرین استفاده کنند، زیرا این موارد ممکن است با ترتینوئین تداخل داشته باشد یا عوارض جانبی آن را تشدید کند.

مکانیسم عمل ترتینوئین:

برای استفاده در درمان سرطان، عملکرد آن ناشناخته است، اما در سطح سلولی، آزمایشات نشان می‌دهد که ترتینوئین سلول‌های APL را مجبور به تمایز می‌کند و آن‌ها را از تکثیر متوقف می‌کند. شواهدی در افراد وجود دارد که نشان می‌دهد پرومیلوسیت‌های سرطانی اولیه مجزا به شکل نهایی خود هستند و به سلول‌های عادی اجازه می‌دهند مغز استخوان را به‌دست آورند. مطالعه اخیر نشان می‌دهد که ATRA ،PIN1 فعال را مهار و تخریب می‌کند. مکانیسم عمل برای استفاده در آکنه ناشناخته است.

اما مجدداً در سطح سلولی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد توانایی سلول‌های اپیتلیال در فولیکول‌های مو برای چسبیدن به هم کاهش می‌یابد. همچنین به نظر می‌رسد سلول‌های اپیتلیال سریع‌تر تقسیم می‌شوند. ترتینوئین به عنوان درمانی برای ریزش مو مورد استفاده قرار گرفته است، به طور بالقوه به عنوان روشی برای افزایش توانایی ماینوکسیدیل برای نفوذ به پوست سر است اما شواهد در مورد آن ضعیف و متناقض است.

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست