اسید مالئیک

خرید اسید مالئیک

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را از کشور چین در گریدهای صنعتی و خوراکی وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید اسید مالئیک با کارشناسان ما در تماس باشید.

جهت دریافت آنالیز

و استعلام قیمت مالئیک اسید صنعتی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

اسید مالئیک چیست

فرمول شیمیایی: C4H4O4

جرم مولکولی: 116/07

چگالی: 1/59 گرم بر میلی‌لیتر

نقطه ذوب: 135 درجه سانتی‌گراد

نقطه جوش مالئیک اسید: 135 درجه سانتیگراد

مالئیک اسید با فرمول شیمیایی C4H4O4 به شکل گرد متبلور یا دانه‌ای به رنگ سفید می‌باشد. این مولکول از یک گروه اتیلن تشکیل شده است که توسط دو گروه اسید کربوکسیلیک احاطه شده است. اسید مالئیک ایزومر سیس بوتن دیوئیک اسید است، در حالی که اسید فوماریک ایزومر ترانس آن است.

ایزومر CIS یکی از پایدارترین‌ها در میان این دو است. اختلاف گرمای احتراق آن‌ها 7/22 کیلوژول بر مول است.خصوصیات فیزیکی مالئیک اسید با اسید فوماریک بسیار متفاوت است. بر خلاف اسید فوماریک، اسید مالئیک در آب محلول است و نقطه ذوب اسید مالئیک (130 – 131 درجه سانتی‌گراد) نیز بسیار پایین‌تر از اسید فوماریک (287 درجه سانتی‌گراد) است.

هر دو ویژگی اسید مالئیک را می‌توان با توجه به پیوند هیدروژن درون مولکولی توضیح داد که با فعل و انفعالات بین مولکولی صورت می‌گیرد. اسید مالئیک در اثر حذف آب به انیدرید مالئیک، با هیدراتاسیون به اسید مالیک و با هیدروژناسیون به اسید سوکسینیک تبدیل می‌شود.

این ماده با تیونیل کلراید یا پنتاکلرید فسفر واکنش می‌دهد و اسید کلرید مالئیک را می‌دهد (جداسازی کلرید مونو اسید امکان‌پذیر نیست). اسید مالئیک در بسیاری از واکنش‌های دیلز- آلدر یک واکنش‌دهنده است. اسید مالئیک در طبیعت به وفور پیدا می‌شود. مالئیک اسید یک اسید آلی غالب در سیب‌های درختی، مخصوصاً سیب‌های نارس و انواع توت‌ها و سایر میوه‌هاست.

نقطه ذوب مالئیک‌اسید در محدوده 144-130 درجه سانتی‌گراد است که در سه محدوده قرار دارد:

 • نقطه ذوب 139-138 درجه سانتی‌گراد زمانی که از آب کریستال تشکیل شود.
 • نقطه ذوب 135-130 درجه سانتی‌گراد زمانی که از الکل کریستال شود.
 • نقطه ذوب 144 در هوا، نقطه جوش نیز در حدود 138 درجه سانتی‌گراد گزارش شده است.

نقطه ذوب این اسید از اسید سیتریک کمتر است و به همین خاطر از آن در تهیه‌ی آب‌نبات‌های سخت استفاده می‌شود. از لحاظ تجاری به عنوان ماده بلوری یا محلول آبی (40٪) موجود است. ممکن است حاوی اسید فوماریک (0.1٪) و آب (کمتر از 0.5٪) به عنوان ناخالصی باشد.

مالئیک اسید ساختار

اسید مالئیک

کاربرد اسید مالئیک

اسید مالئیک از نظر اقتصادی اهمیت زیادی ندارد زیرا استفاده از آنیدرید آسان‌تر است. این ماده در ساخت رزین‌های آلکیدی و پلی استر از نوع فتالیک، پوشش‌های سطحی، کوپلیمرها، نرم‌کننده‌ها، مواد افزودنی روان‌ کننده و مواد شیمیایی کشاورزی استفاده می‌شود. کاربرد صنعتی و خوراکی اسید مالئیک شامل این موارد است: در چسب‌ها و درزگیرها به عنوان ماده نگهدارنده روغن و چربی. سنتز آلی؛ رنگ‌رزی و تکمیل پشم، پنبه و ابریشم و تهیه نمک‌های مالئات آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای مشابه.

اسید مالئیک
خرید عمده اسید مالئیک
 • مالئیک اسید ماده اولیه صنعتی برای تولید اسید گلیکوسیلیک طی فرآیند اوزنولیز است.
 • اسید مالئیک (MA) یک اسید دی کربوکسیلیک است که همراه با اتانول تحت فرآیند استری شدن در حضور کاتالیزورهای رزین تبادل کاتیونی برای تشکیل دی اتیل مالات قرار می‌گیرد.
 • از مالئیک اسید برای تهیه‌ی مخلوط نوشیدنی‌های خشک، نوشابه گاز دار، ژله و… در صنایع غذایی استفاده می‌شود.
 • به عنوان یک نگهدارنده طبیعی مالئیک‌ اسید برای انواع روغن‌ها و اسانس‌های پایه روغن استفاده می‌شود.
 •  در فرآیند تولید انواع آب‌ نبات‌ها بکار گرفته می‌شود.
 • در خلوص پایین به عنوان تنظیم‌ کننده PH در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.
 • مالئیک اسید صنعتی در تولید انواع رزین‌های مصنوعی، رنگ‌ها، کتان‌ها و ابریشم نیز به کاربرده می‌شود.
 • مالئیک اسید به عنوان بافر تری‌مالئات و بافر سدیم مالئات به‌کار گرفته می‌شود. این اسید می‌تواند به عنوان ماده پیشرو برای تولید بسیاری از افزودنی‌های مواد غذایی استفاده شود.
 • ممکن است برای سنتز هیدروژل‌های اکریل آمید / اسید مالئیک فوق متورم استفاده شود.
 • این ماده عمدتاً برای ساخت نمک‌های مالئاتی داروهای فله مانند فنیرآمین مالئات، کلروفنرآمین مالئات و سایر موارد استفاده می‌شود.
 • همچنین از مالئیک اسید برای جلوگیری از خشکی روغن‌ها استفاده می‌شود.

عمده‌ترین کاربرد صنعتی اسید مالئیک

عمده‌ترین کاربرد صنعتی اسید مالئیک تبدیل آن به اسید فوماریک است. این تبدیل، یک فرایند ایزومریزاسیون است که توسط انواع معرف‌ها مانند اسیدهای معدنی و تیواوره کاتالیز می‌شود. تفاوت زیاد در میزان حلالیت در آب، تصفیه اسید فوماریک را آسان می‌کند.

اسید مالئیک و اسید فوماریک خودبه خود تبدیل نمی‌شوند زیرا چرخش در حول پیوند دوگانه کربن-کربن از نظر انرژی مطلوب نیست. با این حال، تبدیل ایزومر سیس به ایزومر ترانس با حضور در اثر مقدار کمی برم، توسط فوتولیز امکان پذیر است.

اسید مالئیک در سال 1928 به صورت تجاری در دسترس بود و تولید اسید فوماریک در سال 1932 با ایزومریزاسیون کاتالیزوری اسید مالئیک آغاز شد.

در سال‌های اخیر، افزایش تقاضا برای اسید فوماریک در صنعت منجر به افزایش نیاز به فرآیند انتخاب بالا برای تبدیل مالئیک اسید به اسید فوماریک شده است. یک تبدیل بسیار انتخابی اسید فوماریک بدون کاتالیزور با یک واکنش هیدروترمال ساده یک مرحله‌ای به دست آمده است. تبدیل بسیار انتخابی اسید فوماریک به دست آمده است و بازده تولید اسید فوماریک می‌تواند به 92 درصد هم برسد.

چرا اسید مالئیک از اسید فوماریک اسیدی‌تر است؟

اسید مالئیک اسید سیس-بوتن دی اوئیک است در حالی که اسید فوماریک اسید ترانس-بوتن دی اوئیک است. اسید مالئیک قادر به از دست دادن یون هیدروژن مثبت است و منجر به تشکیل پیوند هیدروژنی درونی می‌شود. در حالی که اسید فوماریک یک ایزومر ترانس است که با هر دو اتم اکسیژن هر گروه کربوکسیلیک تعامل شدیدی دارد.

از این رو، اسید فوماریک در مقایسه با اسید مالئیک قادر به دادن یون هیدروژن نیست. هنگامی که اسید مالئیک یون هیدروژن را از دست می‌دهد، پس از آن یک پیوند هیدروژنی درون مولکولی بسیار قوی تشکیل می‌دهد بنابراین اسید نیز پایدارتر و قوی‌تر است.

همچنین حاوی دو گروه کربوکسیل در هر دو طرف است و از ثبات بیشتری برخوردار است در حالی که در اسید فوماریک، گروه‌های کربوکسیل در یک طرف مولکول قرار می‌گیرند. به همین دلیل، اسید مالئیک اسید قوی تری نسبت به اسید فوماریک است.

واکنش‌های دیگر اسید مالئیک

اگرچه از نظر تجاری عملی نیست، اما اسید مالئیک می‌تواند با حذف کردن آب و با هیدراتاسیون به اسید مالیک تبدیل شود و توسط هیدروژناسیون به اسید سوکسینیک (اتانول / پالادیوم روی کربن) با تیونیل کلراید یا پنتاکلرید فسفر واکنش می‌دهد و اسید کلرید مالئیک را می‌دهد (جداسازی کلرید مونو اسید امکان پذیر نیست). اسید مالئیک، به دلیل الکتروفیلیک بودن، به عنوان یک دی انوفیل در بسیاری از واکنشهای دیلز – آلدر شرکت می‌کند.

اسید مالئیک
خرید عمده اسید مالئیک

ایمنی استفاده از مالئیک اسید

اسید مالئیک با هیدراتاسیون آنیدرید مالئیک تولید می‌شود. خطرات استفاده از آن مشابه خطرات انیدرید مالئیک است. اسید مالئیک ممکن است باعث تحریک شدید پوستی و چشم شود.ادم ریوی (تجمع مایعات در ریه‌ها) می‌تواند در اثر تماس با هوا ایجاد شود.

در هنگام کار با مالئیک اسید باید از دستکش لاستیکی استفاده کرد  و از تماس آن با پوست خودداری شود. هنگام قرار گرفتن در معرض گرما یا شعله قابل احتراق است. از آلودگی با باز‌ها در مواردی که قرار است مواد در دمای بالا و غلظت زیاد استفاده شود، به دلیل خطر احتمالی تجزیه باید خودداری کرد.

در هنگام ساخت و استفاده از انیدرید مالئیک باید احتیاط شود تا وجود مواد بازی در مالئیک اسید به حداقل برسد.

اسید مالئیک
خرید عمده اسید مالئیک

مالئیک اسید از کجا بخریم؟

فروش مالئیک اسید در کیسه‌های 25 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مالئیک اسید مورد نیاز در مصارف مختلف را با بهترین قیمت و کیفیت تامین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست