کاربرد آنتی فوم

آنتی فوم چیست؟

آنتی فوم یا ضدکف، ماده‌ای شیمیایی است و بخشی مهم در بسیاری از فرآیندهای تخمیری تجاری است که باعث کاهش و نیز ممانعت از ایجاد کف طی یک فرآیند شیمیایی می‌شود (به طور کلی باعث شکستن کف می‌شوند) در واکنش‌های شیمیایی ایجاد کف، باعث بروز مشکلات زیادی می‌شود. فوم (کف) و آنتی فوم در اکثر فرآیندهای تجاری تولید می‌شود. برخی از فرآیندهای رایج عبارت‌اند از:

 • فرآوری مواد غذایی
 • تولید مواد شیمیایی
 • تخمیر
 • نساجی
 • چسب
 • جوهرچاپ
 • رنگ
 • پوشش و رزین
 • مدیریت فاضلاب

از آنتی‌فوم‌ها یا دفومرها برای كنترل تشكیل فوم یا از بین‌بردن فوم ایجاد شده در طی فرآیند استفاده می‌شود. در اکثر موارد، مواد آنتی فوم و دفومرها به صورت متناوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. اصطلاحات ضد کف و آنتی فوم اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. آنتی فوم ها کف موجود را از بین می برند و از تشکیل فوم بیشتر جلوگیری می‌کنند. مواد رایج مورد استفاده به عنوان ضد کف شامل: روغن های نامحلول، پلی دی متیل سیلوکسان ها و سایر سیلیکون ها، الکل های خاص، استئارات ها و گلیکول ها هستند.

استعلام قیمت مواد شیمیایی

این مواد در مایع کف، غیر قابل حل هستند و از ویژگی‌های اصلی آن‌ها، این است که به آسانی و به سرعت روی سطح کف، گسترش می‌یابد. معمولاً آنتی فوم ها در صورت لزوم به صورت گروهی به کار گرفته می‌شوند.

کاربرد انواع ضد کف

دسته بندی نام کاربرد
روغن های معدنی پارافین کاغذ سازی
روغن
روغن حیوانی، روغن دانه آفتابگردان، روغن کلزا، روغن کنجد فرآوری مواد غذایی، تخمیر
استر آلیفاتیک گلیکول دی استئارات، سوربیتول لائورات، دی وینیل دی اتانول لائورات، موم طبیعی، گلیسرول ریسینات خمیر کاغذ، عامل چسبندگی، رنگ ، تخمیر، پالایش نفت، رنگرزی، فرآوری مواد غذایی
الکلی اکتانول، هگزیل الکل، گلیکول، دی ایزوبوتیل کاربینول، سیکلوهگزانول کاغذ سازی، رنگرزی، رنگ آمیزی، تخمیر
آمیدها اتان دی آمین دی استئاریل، دی دسیل آمین دی استئاریل، اتیلن دی آمین دی پالمیتول کاغذسازی
فسفاتها تری بوتیل فسفات، تری اکتیل فسفات کازئین، فیبر
صابون متالیک استئارات آلومینیوم، دیو اولئات کلسیم، اولئات پتاسیم روغن روان کننده، فیبر، کاغذ سازی
ارگانوسیلیکون دایمتیکون، گریس سیلیکون، پلی سیلوکسان اصلاح شده، روغن فلوروسیلیکون فرآوری مواد غذایی، تخمیر، روغن روان کننده، کاغذ سازی، رنگ آمیزی، عامل چسبندگی، صنعت نفت، صنایع شیمیایی

بی‌ثبات‌کننده نوارهای پروتئینی:

آنتی فوم‌ها، موادی سطح فعال هستند و باعث کاهش کشش سطحی در فوم‌ها شده و بی‌ثبات‌کننده نوارهای پروتئینی توسط موارد زیر می‌باشند:

 • پل‌های آبگریز بین دو سطح
 • جایگزینی پروتئین جذب‌شده
 • پخش سریع در سطح نوار

مثال:

مایعات دی‌متیل‌سیلیکونی به عنوان آنتی فوم ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، اگرچه غلظت مورد استفاده در هر سیستم معمولاً فقط چند قسمت در میلیون است. این مایعات در بسیاری از فرآیندهای تولید مواد شیمیایی و مواد غذایی و نیز در دفع فاضلاب مورد استفاده هستند.

در بسیاری از موارد از طریق افزودن مهارکننده‌های کف (که معمولاً آنتی فوم ها نامیده می‌شوند) می‌توان فوم را کنترل کرد. مهارکننده‌های بسیار مورد استفاده در فوم یا ترکیبات سیلیکون یا الکل‌های پر جوش مانند الکل یا اکتیل فننوکسی اتانول هستند. سیلیکون‌ها به صورت امولسیون آب یا به صورت خالص از نظر تجاری در دسترس هستند. در سیستم‌های آمین، سیلیکون‌ها به طور کلی نسبت به الکل‌های پر جوش ارجح هستند.

انواع آنتی فوم:

 • سیلیکونی (فوم های با پایه سیلیکونی هستند)
 • الکلی (فوم های با پایه الکلی هستند)
 • روغنی (فوم های با پایه روغنی هستند)
 • استری (فوم های با پایه استری هستند)

سیلیکون ها به ویژه برای کنترل کف موثر هستند. به عنوان ضد کف از تشکیل کف جلوگیری می کند و همچنین به عنوان موادی که به کف واکنش نشان می دهد در به حداقل رساندن آن کمک می کند. محصولات آنتی فوم سیلیکونی به صورت سیال، امولسیون، ترکیبات و پودر برای پاسخگویی به کاربردهای مختلف در دسترس هستند.

عوامل ضد کف الکلی محصولات غیر سیلیکونی هستند که می توانند حباب‌های موجود در دوغاب و آب سفید را از بین ببرند و کم آبی را در محصولات بهبود بخشند. مواد ضد کف الکل چرب در مقایسه با سایر مواد ضد کف در کاغذسازی نمی توانند اثر اندازه گیری در خمیر را تحت تأثیر قرار دهند.

جهت استعلام

قیمت انواع آنتی فوم خوراکی و صنعتی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

مکانیسم عمل آنتی فوم:

تشکیل فوم نتیجه مولکول‌های حل‌شده در یک مایع است. مولکول‌های حل‌شده کشش سطحی مایع را تغییر داده و می‌توانند به عنوان عوامل فعال سطحی (سورفکتانت) ظاهر شوند. سورفکتانت‌ها می‌توانند غیر یونی، کاتیونی، آنیونی یا آمفوتر باشند. این مایع می‌تواند آبی، غیرآبی و یا هر دو حالت باشد. سورفکتانت‌های مختلف انواع مختلفی از کف و همچنین پایداری کف ایجاد می‌کنند.

فوم ایجاد شده سورفکتانت غیریونی به طور کلی به دلیل داشتن یک سر آبگریز (بخش نامحلول در آب) در رابط مایع هوا، و دم آبگریز (بخش محلول در آب) در محلول آبی نشان داده می‌شود. جهت‌گیری آن در مایعات غیر آبی معکوس می‌شود.

فوم ایجاد شده توسط سورفکتانت آنیونی بار منفی روی دم آبگریز خواهد داشت. مایع آبی به سطح حباب فرو می‌رود، بارهای منفی در حباب در رابط مایع غلیظ می‌شوند. بیشتر اوقات بار منفی روی حباب تثبیت می‌شود و شروع به دفع یکدیگر در رابط می‌کنند، این پدیده به عنوان یک دافعه الکترواستاتیک شناخته می‌شود.

فوم ایجاد شده توسط سورفکتانت کاتیونی یک بار مثبت روی دم آبگریز خواهد داشت و رفتاری مشابه با سورفکتانت آنیونی در یک مایع آبی ایده‌آل نشان می دهد. هنگامی که کشش سطحی به اندازه کافی بالا باشد، تشکیل حباب سفت‌تر و پایدار می‌شود. اگر حباب در معرض تحریک مکانیکی باشد، حباب‌های ناشی از هوای غوطه‌ور ساختارهای لایه‌ای بسیار پایدار تشکیل می‌دهند.

آنتی فوم خوراکی

آنتی فوم خوراکی به عنوان یک ماده افزودنی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا از بروز کف و سرریز شدن در محصولات غذایی جلوگیری شود. این ماده افزودنی عمدتاً برای جلوگیری از تولید حباب‌های زیاد در مواد غذایی مانند نوشابه، آبمیوه، برنج و غذاهای دیگر استفاده می‌شود.

به طور کلی، آنتی فوم در صنایع غذایی دارای خواص خاصی مانند افزایش لطافت و کاهش حجم حباب‌های تولید شده در مواد غذایی هستند. در صنایع غذایی، این مواد افزودنی به عنوان یکی از مواد پرکاربرد به شمار می‌روند و برای جلوگیری از تولید حباب‌های زیاد و کف کنندگی در محصولات غذایی استفاده می‌شوند. لازم به ذکر است که مقادیر استفاده شده از آنتی فوم در صنایع غذایی باید مطابق با دستورالعمل های بهداشتی و مقررات مربوطه باشد تا بهداشت مصرف کنندگان را تضمین کند.

آنتی فوم الکلی

آنتی فوم الکلی، یک نوع آنتی فوم است که برای کاهش حباب‌ها و کف در الکل‌ها استفاده می‌شود. این محصول شامل ترکیباتی مانند سیلیکون‌ گلیکول ها، سیلیکون‌های آمینی و یا پلی‌سوربات 80 می‌شود. آنتی فوم الکلی در مواردی که الکل به عنوان یکی از ترکیبات اصلی محصولات باشد، مانند نوشیدنی‌های الکلی و کوکتل‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول با کاهش حباب‌های تولید شده در الکل‌ها، بهبود طعم و لذت مصرف محصولات الکلی را فراهم می‌کند.

آنتی فوم روغنی

آنتی فوم روغنی، نوعی آنتی فوم است که برای کاهش حباب‌ها در روغن‌ها و چربی‌ها به کار می‌رود. در صنایع غذایی، روغن‌ها و چربی‌ها مانند روغن سوخته، روغن برای سرخ کردن، روغن موتور و… برای کاهش حباب‌ها و تسهیل فرآیند تولید، به آنتی فوم روغنی نیاز دارند. همچنین در صنایع نفت و گاز، آنتی فوم روغنی برای کاهش حباب‌ها در سیستم‌های چرخه آب و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنتی فوم حفاری

آنتی فوم حفاری، یک نوع ماده شیمیایی است که برای کاهش مقدار کف و از بین بردن حباب در هنگام حفاری، استفاده می‌شود. در عمل، هنگامی که حفاری انجام می‌شود، برخی مواد شیمیایی مانند فلزات سنگین، هیدروژن سولفید و یا متان، به هوا اضافه می‌شوند و در نتیجه باعث بروز حباب در گل حفاری می‌شوند. برای کاهش این حالت، آنتی فوم حفاری برای از بین بردن حباب‌های زیاد ایجاد شده در فرآیند حفاری، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنتی فوم غیر سیلیکونی

آنتی فوم غیر سیلیکونی، نوعی آنتی فوم است که در ترکیب خود از سیلیکون استفاده نمی‌کند. در واقع، این نوع آنتی فوم از ترکیبات مختلفی مانند چربی‌ها، روغن‌ها، استرها و پلیمرها تشکیل شده است. برای کاهش حباب ها در بعضی از محصولات غذایی و صنایع دیگر، از آنتی فوم غیر سیلیکونی استفاده می‌شود.

از مزایای آنتی فوم غیر سیلیکونی می‌توان به عدم نیاز به استفاده از سیلیکون و تغییر در شکل‌گیری حباب‌ها اشاره کرد. این نوع آنتی فوم به دلیل نبود سیلیکون در ترکیبات خود، قابلیت انعطاف بیشتری در تنظیم حالت حباب‌ها دارد و می‌تواند در برخی موارد بهتر از آنتی فوم‌های سیلیکونی عمل کند. مانند هر ماده شیمیایی دیگری، مصرف آنتی فوم غیر سیلیکونی نیز باید با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مقررات مربوطه صورت گیرد تا بهداشت مصرف کنندگان تضمین شود.

آنالیز آنتی فوم

خرید آنتی فوم

جهت دریافت آنالیز جدیدتر آنتی فوم با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

در سال ۱۹۶3 نخستین آنتی‌فوم‌ها با اجزای آبگریز در نفت سبک، ثبت شدند. در اوایل دهه ۱۹۷۰، واکس‌های آبگریز که در نفت پراکنده می‌شدند، کشف شدند. این نوع آنتی فوم ها، بسیار مفید واقع شدند اما بحران نفتی ۱۹۷۳ باعث گران‌شدن این آنتی فوم ها و نهایتاً منجر به فشار برای کاهش نفت شد. راه حل برای این مشک افزودن آب به فرمولاسیون بود، با اضافه‌شدن آب آنتی فوم های مبتنی بر آب ظاهر شد.

توسعه آنتی فوم های سیلیکونی، با استفاده از امولسیون‌های مختلف و تغییر در روغن های سیلیکونی ادامه پیدا کرد. در اوایل ۱۹۹۰، آنتی فوم های امولسیون سیلیکون به علت این که باعث کمترین اختلالات در سطح می‌شد، در صنعت خمیر چوب، با موفقیت مورد استفاده قرار گرفت.

قیمت آنتی فوم

قیمت آنتی فوم صنایع غذایی به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله نوع و مقدار ماده افزودنی آنتی فوم، نوع محصول غذایی، تامین کننده ماده، بسته بندی، تولید کننده و بازار فروش محصول. به طور کلی، قیمت آنتی فوم ها در صنایع غذایی نسبتاً متفاوت است و می‌تواند بین چند هزار تومان تا چند صد هزار تومان برای هر کیلوگرم آنتی فوم مختلف باشد. همچنین، برخی شرکت‌های تولید کننده آنتی فوم ها می‌توانند با ارائه تخفیف‌ها و قیمت‌های رقابتی، فروش آنتی فوم خوراکی خود را به قیمتی مناسب تر برای مصرف کنندگان عرضه کنند.

خرید آنتی فوم خوراکی

پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های واردکننده مواد شیمیایی در ایران است که محصولات متنوعی را برای بازار داخلی وارد می‌کند. این شرکت همچنین آنتی فوم خوراکی را با کیفیت بالا و با تضمین بهداشت محصولات عرضه می‌کند. برای خرید آنتی فوم خوراکی از پیشگامان شیمی، می‌توانید با با مشاوران فروش تماس بگیرید. همچنین، محصولات پیشگامان شیمی در فروشگاه‌های تخصصی نیز به فروش می‌رسند و می‌توانید از این طریق نیز این محصولات را خریداری کنید.

در هر صورت، در خرید آنتی فوم خوراکی باید به عواملی مانند مارک، ترکیبات، تاریخ انقضا، قیمت آنتی فوم خوراکی و نحوه استفاده این محصول توجه کنید و از محصولات با کیفیت و با تضمین بهداشت استفاده کنید.

سوالات متداول درباره آنتی فوم

آنتی فوم چیست و چه کاربردی دارد

آنتی فوم یا مواد ضد کف برای جلوگیری یا مقابله با تولید کف در فرمولاسیون اضافه می شوند. به طور کلی، این عوامل دارای خواص فعال سطحی هستند و در محیط کف نامحلول هستند.

آنتی فوم پایه آب چیست

آنتی فوم های مبتنی بر آب از آب به عنوان حامل یا فاز پیوسته استفاده می کنند. آنها معمولاً بین 60 تا 95 درصد آب دارند. بسیاری از آنها از نظر فنی امولسیون های روغن در آب هستند و بنابراین حاوی نوعی چربی یا روغن هستند (مانند روغن های معدنی، روغن های گیاهی و موم های طبیعی یا مصنوعی).

آنتی فوم پایه سیلیکونی

آنتی فوم سیلیکونی را می توان برای مقابله با فوم در مواد کمکی نساجی و همچنین فوم تولید شده در فرمولاسیون های حاوی سورفکتانت مورد استفاده در صنایع شیمیایی کشاورزی، پاک کننده ها و پتروشیمی ها استفاده کرد. همچنین یک کف زدا کارآمد برای تصفیه فاضلاب است.

آیا سیلیکون یک عامل ضد کف است؟

سیلیکون ها به ویژه برای کنترل کف موثر هستند - هم به عنوان ضد کف که از تشکیل کف جلوگیری می کند و هم به عنوان ضد کف که به کف واکنش نشان می دهد و به کاهش آن کمک می کند. محصولات کنترل فوم سیلیکونی به صورت سیال، امولسیون، ترکیبات و پودر برای پاسخگویی به کاربردهای مختلف در دسترس هستند.

آنتی فوم پایه الکل چیست

عوامل ضد کف الکل چرب، محصولات غیر سیلیکونی هستند که می توانند حباب های موجود در دوغاب و آب سفید را از بین ببرند و کم آبی را بهبود بخشند. عوامل ضد کف الکل چرب در مقایسه با سایر عوامل ضد کف در کاغذسازی نمی توانند بر اثر اندازه گیری خمیر اثر بگذارند. نمونه هایی از عوامل ضد کف رایج مورد استفاده عبارتند از: الکل‌های خاص (ستو استئاریل الکل و ستیل الکل)

انواع آنتی فوم ها کدامند؟

انواع آنتی فوم ها بر اساس هیدروکربن ها، سیلیکون یا شیمی آلی هستند. آنتی فوم های ارگانیک پلی ال ها، الکل های چرب و استرها هستند. ضد کف های سیلیکونی از انواع ضد کف بسیار کارآمد هستند. بسیاری از انواع سیلیکون ها مانند مایعات سیلیکونی، امولسیون ها، مایعات آبگریز یا جایگزین در دسترس هستند.

عملکرد آنتی فوم چگونه است؟

آنتی فوم یک افزودنی شیمیایی است که باعث کاهش و جلوگیری از تشکیل کف در مایعات فرآیند صنعتی می شود. اصطلاحات ضد کف و ضد کف اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. به بیان دقیق، کف زداها فوم موجود را از بین می برند و ضد کف ها از تشکیل فوم بیشتر جلوگیری می کنند.

فروش آنتی فوم خوراکی

این شرکت ارائه دهنده انواع آنتی فوم های خوراکی و صنعتی می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

آیا الکل ضد کف است؟

آنتی فوم های مبتنی بر الکل معمولاً ارزان تر از کنسانتره های ضد کف هستند، اما قدرت ماندگاری آن کوتاه است. به نظر می رسد که آنتی فوم های پایه الکلی عملکرد خوبی دارند زیرا بسیار سریع هستند. این با کاهش کشش سطحی حمام به دست می آید.

عامل آنتی فوم در غذا چیست؟

عوامل ضد کف به برنامه های غذایی و نوشیدنی ها اضافه می شوند تا از ایجاد کف جلوگیری کنند که می تواند تولید محصول را کند کند یا محصولی کمتر از مطلوب برای بازار تولید کند.

پودر آنتی فوم چیست؟

ضد کف پودری حاوی ترکیب ضد کف سیلیکونی که برای کنترل کف پودرهای شوینده لباسشویی تولید شده در طول فرآیند شستشو ساخته شده است.

کدام مواد آنتی فوم نیستند؟

کدام یک از موارد زیر کف زدا نیست؟ توضیح: موم های آمید، اسید اولئیک، فسفات های آلی، روغن های سولفونه، روغن های سیلیکون و غیره.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • حمیدرضارهنما

  سلام
  روزتون بخیر باشه
  قیمت انتی فوم خوراکی جقدر هست
  حداقل حجم خریداری چقدر میباشد.
  با سپاس

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست