کاربرد آنتی فوم

آنتی فوم چیست؟

آنتی فوم یا ضدکف، ماده‌ای شیمیایی است و بخشی مهم در بسیاری از فرآیندهای تخمیری تجاری است که باعث کاهش و نیز ممانعت از ایجاد کف طی یک فرآیند شیمیایی می‌شود (به طور کلی باعث شکستن کف می‌شوند) در واکنش‌های شیمیایی ایجاد کف، باعث بروز مشکلات زیادی می‌شود. فوم (کف) و آنتی فوم در اکثر فرآیندهای تجاری تولید می‌شود. برخی از فرآیندهای رایج عبارت‌اند از:

 • فرآوری مواد غذایی
 • تولید مواد شیمیایی
 • تخمیر
 • نساجی
 • چسب
 • جوهرچاپ
 • رنگ
 • پوشش و رزین
 • مدیریت فاضلاب

از آنتی‌فوم‌ها یا دفومرها برای كنترل تشكیل فوم یا از بین‌بردن فوم ایجاد شده در طی فرآیند استفاده می‌شود. در اکثر موارد، مواد آنتی فوم و دفومرها به صورت متناوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. اصطلاحات ضد کف و آنتی فوم اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. آنتی فوم ها کف موجود را از بین می برند و از تشکیل فوم بیشتر جلوگیری می‌کنند. مواد رایج مورد استفاده به عنوان ضد کف شامل: روغن های نامحلول، پلی دی متیل سیلوکسان ها و سایر سیلیکون ها، الکل های خاص، استئارات ها و گلیکول ها هستند.

استعلام قیمت مواد شیمیایی

این مواد در مایع کف، غیر قابل حل هستند و از ویژگی‌های اصلی آن‌ها، این است که به آسانی و به سرعت روی سطح کف، گسترش می‌یابد. معمولاً آنتی فوم ها در صورت لزوم به صورت گروهی به کار گرفته می‌شوند.

کاربرد انواع ضد کف

دسته بندی نام کاربرد
روغن های معدنی پارافین کاغذ سازی
روغن
روغن حیوانی، روغن دانه آفتابگردان، روغن کلزا، روغن کنجد فرآوری مواد غذایی، تخمیر
استر آلیفاتیک گلیکول دی استئارات، سوربیتول لائورات، دی وینیل دی اتانول لائورات، موم طبیعی، گلیسرول ریسینات خمیر کاغذ، عامل چسبندگی، رنگ ، تخمیر، پالایش نفت، رنگرزی، فرآوری مواد غذایی
الکلی اکتانول، هگزیل الکل، گلیکول، دی ایزوبوتیل کاربینول، سیکلوهگزانول کاغذ سازی، رنگرزی، رنگ آمیزی، تخمیر
آمیدها اتان دی آمین دی استئاریل، دی دسیل آمین دی استئاریل، اتیلن دی آمین دی پالمیتول کاغذسازی
فسفاتها تری بوتیل فسفات، تری اکتیل فسفات کازئین، فیبر
صابون متالیک استئارات آلومینیوم، دیو اولئات کلسیم، اولئات پتاسیم روغن روان کننده، فیبر، کاغذ سازی
ارگانوسیلیکون دایمتیکون، گریس سیلیکون، پلی سیلوکسان اصلاح شده، روغن فلوروسیلیکون فرآوری مواد غذایی، تخمیر، روغن روان کننده، کاغذ سازی، رنگ آمیزی، عامل چسبندگی، صنعت نفت، صنایع شیمیایی

 

بی‌ثبات‌کننده نوارهای پروتئینی:

آنتی فوم‌ها، موادی سطح فعال هستند و باعث کاهش کشش سطحی در فوم‌ها شده و بی‌ثبات‌کننده نوارهای پروتئینی توسط موارد زیر می‌باشند:

 • پل‌های آبگریز بین دو سطح
 • جایگزینی پروتئین جذب‌شده
 • پخش سریع در سطح نوار

مثال:

مایعات دی‌متیل‌سیلیکونی به عنوان آنتی فوم ها به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، اگرچه غلظت مورد استفاده در هر سیستم معمولاً فقط چند قسمت در میلیون است. این مایعات در بسیاری از فرآیندهای تولید مواد شیمیایی و مواد غذایی و نیز در دفع فاضلاب مورد استفاده هستند.

در بسیاری از موارد از طریق افزودن مهارکننده‌های کف (که معمولاً آنتی فوم ها نامیده می‌شوند) می‌توان فوم را کنترل کرد. مهارکننده‌های بسیار مورد استفاده در فوم یا ترکیبات سیلیکون یا الکل‌های پر جوش مانند الکل یا اکتیل فننوکسی اتانول هستند. سیلیکون‌ها به صورت امولسیون آب یا به صورت خالص از نظر تجاری در دسترس هستند. در سیستم‌های آمین، سیلیکون‌ها به طور کلی نسبت به الکل‌های پر جوش ارجح هستند.

انواع آنتی فوم:

 • سیلیکونی (فوم های با پایه سیلیکونی هستند)
 • الکلی (فوم های با پایه الکلی هستند)
 • روغنی (فوم های با پایه روغنی هستند)
 • استری (فوم های با پایه استری هستند)

سیلیکون ها به ویژه برای کنترل کف موثر هستند. به عنوان ضد کف از تشکیل کف جلوگیری می کند و همچنین به عنوان موادی که به کف واکنش نشان می دهد در به حداقل رساندن آن کمک می کند. محصولات آنتی فوم سیلیکونی به صورت سیال، امولسیون، ترکیبات و پودر برای پاسخگویی به کاربردهای مختلف در دسترس هستند.

عوامل ضد کف الکلی محصولات غیر سیلیکونی هستند که می توانند حباب‌های موجود در دوغاب و آب سفید را از بین ببرند و کم آبی را در محصولات بهبود بخشند. مواد ضد کف الکل چرب در مقایسه با سایر مواد ضد کف در کاغذسازی نمی توانند اثر اندازه گیری در خمیر را تحت تأثیر قرار دهند.

جهت استعلام

قیمت انواع آنتی فوم خوراکی و صنعتی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

مکانیسم عمل آنتی فوم:

تشکیل فوم نتیجه مولکول‌های حل‌شده در یک مایع است. مولکول‌های حل‌شده کشش سطحی مایع را تغییر داده و می‌توانند به عنوان عوامل فعال سطحی (سورفکتانت) ظاهر شوند. سورفکتانت‌ها می‌توانند غیر یونی، کاتیونی، آنیونی یا آمفوتر باشند. این مایع می‌تواند آبی، غیرآبی و یا هر دو حالت باشد. سورفکتانت‌های مختلف انواع مختلفی از کف و همچنین پایداری کف ایجاد می‌کنند.

فوم ایجاد شده سورفکتانت غیریونی به طور کلی به دلیل داشتن یک سر آبگریز (بخش نامحلول در آب) در رابط مایع هوا، و دم آبگریز (بخش محلول در آب) در محلول آبی نشان داده می‌شود. جهت‌گیری آن در مایعات غیر آبی معکوس می‌شود.

فوم ایجاد شده توسط سورفکتانت آنیونی بار منفی روی دم آبگریز خواهد داشت. مایع آبی به سطح حباب فرو می‌رود، بارهای منفی در حباب در رابط مایع غلیظ می‌شوند. بیشتر اوقات بار منفی روی حباب تثبیت می‌شود و شروع به دفع یکدیگر در رابط می‌کنند، این پدیده به عنوان یک دافعه الکترواستاتیک شناخته می‌شود.

فوم ایجاد شده توسط سورفکتانت کاتیونی یک بار مثبت روی دم آبگریز خواهد داشت و رفتاری مشابه با سورفکتانت آنیونی در یک مایع آبی ایده‌آل نشان می دهد. هنگامی که کشش سطحی به اندازه کافی بالا باشد، تشکیل حباب سفت‌تر و پایدار می‌شود. اگر حباب در معرض تحریک مکانیکی باشد، حباب‌های ناشی از هوای غوطه‌ور ساختارهای لایه‌ای بسیار پایدار تشکیل می‌دهند.

آنالیز آنتی فوم:

آنتی فوم چیست؟

جهت دریافت آنالیز جدیدتر آنتی فوم با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

در سال ۱۹۶3 نخستین آنتی‌فوم‌ها با اجزای آبگریز در نفت سبک، ثبت شدند. در اوایل دهه ۱۹۷۰، واکس‌های آبگریز که در نفت پراکنده می‌شدند، کشف شدند. این نوع آنتی فوم ها، بسیار مفید واقع شدند اما بحران نفتی ۱۹۷۳ باعث گران‌شدن این آنتی فوم ها و نهایتاً منجر به فشار برای کاهش نفت شد. راه حل برای این مشک افزودن آب به فرمولاسیون بود، با اضافه‌شدن آب آنتی فوم های مبتنی بر آب ظاهر شد.

توسعه آنتی فوم های سیلیکونی، با استفاده از امولسیون‌های مختلف و تغییر در روغن های سیلیکونی ادامه پیدا کرد. در اوایل ۱۹۹۰، آنتی فوم های امولسیون سیلیکون به علت این که باعث کمترین اختلالات در سطح می‌شد، در صنعت خمیر چوب، با موفقیت مورد استفاده قرار گرفت.

سایر محصولات: مواد آنتی باکتریال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست