مواد اولیه صنایع غذاییمواد اولیه دارویی و پزشکی

گلوکونات پتاسیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید گلوکونات پتاسیم

فهرست مطلب را مطالعه کنید:

شرکت پیشگامان شیمی واردکننده مواد اولیه این محصول را از کشورهای چین و آلمان وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید گلوکونات پتاسیم با ما تماس بگیرید.

معرفی گلوکونات پتاسیم 

گلوکونات پتاسیم نمک پتاسیم گلوکونیک اسید است که با تخمیر و خنثی‌سازی متعاقب آن با منبع پتاسیم از گلوکز بدست می‌آید. از نظر فیزیولوژیکی، گلوکونیک اسید یک محصول مهم واسطه‌ای برای متابولیسم کربوهیدرات است.گلوکونات پتاسیم یک پودر کریستالی روان، سفید تا کمی زرد و با طعمی کمی تلخ است. به راحتی محلول در آب است. علاوه بر این، این ماده غیر سمی است و سازگاری فیزیولوژیکی خوبی دارد به طوری که ممکن است در محصولات غذایی و دارویی مورد استفاده قرار گیرد.گلوکونات پتاسیم به عنوان افزودنی مواد غذایی طبقه‌بندی می‌شود. همچنین به عنوان مکمل پتاسیم استفاده می‌شود. پتاسیم جزء مواد مغذی ضروری است. این کاتیون فراوان در مایع داخل سلولی است که نقش کلیدی در حفظ عملکرد سلولی دارد.در مکمل‌های غذایی، پتاسیم اغلب به عنوان کلرید پتاسیم موجود است، اما همچنین بسیاری از فرم‌های دیگر از جمله سدیم پتاسیم، فسفات، آسپارتات، بی‌کربنات و گلوکونات استفاده می‌شود. اعتقاد بر این است که گلوکونات‌پتاسیم دارای خواص غیر اسیدی‌تر از کلرید پتاسیم است.

نام‌های دیگر

نمک پتاسیم اسید گلوکونیک، پتاسیم D- گلوکونات

شماره CAS ۲۹۹-۲۷-۴
فرمول شیمیایی C6H11KO7 ( بی‌آب)، C6H11KO7 · H2O (مونوهیدرات)
وزن مولکولی ۲۳۴.۲۵ (بی‌آب)، ۲۵۲.۲۶ (مونوهیدرات)

ساختار

گلوکونات پتاسیم
گلوکونات پتاسیم کاربردها و خرید

یک زنجیره شش کربنی با پنج گروه هیدروکسیل (OH) و یک گروه کربوکسیلیک اسید.

خواص گلوکونات پتاسیم

ظاهر:یک پودر سفید یا مایل به زرد بدون رایحه، دانه‌ای با طعم شور نرم و ملایم.
ثبات:در هوا پایدار است.
PH:بین ۷.۰ و ۸.۳ ( ۱۰٪ محلول )
انحلال پذیری:این یک نمک اسید گلوکونیک ۱: ۱ است که کاتیون پتاسیم و آنیون گلوکونات را در آب جدا می‌کند. با قابلیت حلالیت در حدود ۹۰۰ گرم در لیتر در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد به راحتی در آب حل می‌شود.عملا در اتر و بنزن نامحلول است.

موارد مصرف گلوکونات پتاسیم چیست؟

این ماده بیشتر برای غنی سازی پتاسیم در غذاهای رژیمی و در نتیجه جلوگیری از کمبود پتاسیم استفاده می‌شود. همچنین می‌توان آن را به عنوان جایگزین نمک‌های سدیم استفاده کرد تا محتوای سدیم را در جایی که مورد نظر نیست کاهش دهد.

غذا

از یک منبع تغذیه‌ای پتاسیم می‌توان در غنی سازی مواد غذایی استفاده کرد، همچنین در برخی از برنامه‌های غذایی به عنوان یک گیرنده استفاده می‌شود.گلوکونات پتاسیم در “فرمولاسیون ویتامین‌ها و مواد معدنی که ممکن است به غذاها اضافه شود” در مقررات (EC) شماره ۱۹۲۵/۲۰۰۶ اتحادیه اروپا ذکر شده است و می‌تواند در ساخت مکمل‌های غذایی مورد استفاده قرار گیرد.محصولات زیر ممکن است حاوی این ترکیب باشند:

 • شیر خشک
 • غذای فرآوری‌شده مبتنی بر غلات و غذای کودک
 • غذا برای اهداف خاص پزشکی
 • جایگزینی رژیم کامل برای کنترل وزن

لوازم آرایشی

این ماده به عنوان ماده شیمیایی و محافظ پوست در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت‌های شخصی عمل می‌کند.

داروسازی

گلوکونات پتاسیم برای پیشگیری یا درمان سطح پایین خون پتاسیم (هیپوکالمی) در مصارف پزشکی، همچنین برای گربه‌ها و سگ‌ها استفاده می‌شود.این ماده معمولاً به صورت فرمول قرص یا کپسول و با مارک‌ها و مشخصات مختلف به فروش می رسد. به عنوان مثال، قرص‌های ۵۹۵ میلی‌گرم، ۵۵۰ میلی‌گرم، ۵۰۰ میلی‌گرم با ۹۹ میلی‌گرم، ۹۲ میلی‌گرم و ۸۳ میلی‌گرم پتاسیم مربوطه.

صنعت

می‌تواند به عنوان عامل جداسازی در منسوجات استفاده شود.

کاربرد گلوکونات پتاسیم به عنوان دارو

این دارو یک مکمل معدنی است که برای درمان یا جلوگیری از مقادیر کم پتاسیم در خون استفاده می‌شود. سطح طبیعی پتاسیم در خون بسیار مهم است. پتاسیم به سلول‌ها، کلیه‌ها، قلب، عضلات و اعصاب کمک می‌کند. اکثر مردم با خوردن یک رژیم غذایی متعادل، پتاسیم را به اندازه کافی دریافت می‌کنند. برخی از شرایطی که می‌توانند سطح پتاسیم بدن شما را کاهش دهند، عبارت‌اند از:

 • اسهال شدید طولانی مدت و استفراغ
 • مشکلات هورمونی مانند هیدالاسترونیسم
 • درمان با قرص‌های آب، دیورتیک‌ها می‌باشد.

تأثیر گلوکونات پتاسیم در سلامتی:

مصرف دو برابر پتاسیم به عنوان سدیم در رژیم غذایی، خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. طبق مرکز پزشکی دانشگاه مریلند مصرف مکمل پتاسیم ممکن است باعث کاهش فشار خون شود. با این حال، این اثر تنها ممکن است در صورت شروع کمبود پتاسیم رخ دهد. فشار خون بالا یک عامل خطر برای بیماری قلبی است.

فواید گلوکونات پتاسیم چیست؟

پتاسیم در بدن ما نقش مهمی دارد زیرا برای حفظ تکانههای عصبی، تحریک عضلات و سایر عملکردها به آن نیاز داریم. گلوکونات پتاسیم مکمل پتاسیم است که برای افرادی که دیابت و فشار خون دارند نیز مفید است.

خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهید

یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که سطح پایینتر پتاسیم ممکن است با خطر بیشتر دیابت مرتبط باشد.

از گرفتگی عضلات جلوگیری کنید

پتاسیم کم و سایر مواد معدنی مانند کلسیم یا منیزیم در رژیم غذایی ما میتواند باعث گرفتگی عضلات شود، مانند گرفتگی پا.

فشار خون پایین

مکمل غذایی پتاسیم می‌تواند با از دست دادن سدیم از طریق ادرار و کاهش تنش در دیواره رگ‌ها، فشار خون را کاهش دهد.

آیا خوردن گلوکونات پتاسیم بی‌خطر است؟

بله، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و سازمان ایمنی غذایی اروپا (EFSA) و همچنین کمیته مشترک مواد افزودنی‌های غذایی (FAO / WHO (JECFA به عنوان بی‌خطر تأیید شده است.

FDA

گلوکونات پتاسیم می‌تواند به عنوان یک مکمل مغذی و ترسیب‌کننده مواد غذایی باشد.

EFSA

گلوکونات پتاسیم (E577) در مقررات کمیسیون (اتحادیه اروپا) شماره ۲۳۱/۲۰۱۲ به عنوان یک افزودنی غذایی مجاز ذکر شده است و در “مواد افزودنی غیر از رنگ و شیرین کننده‌ها” دسته بندی می‌شود.

مواد غذایی که استفاده از گلوکونات پتاسیم در آن مجاز ذکر شده است

 • محصولات لبنی
 • چربی و روغن و امولسیون چربی و روغن
 • میوه و سبزیجات
 • شیرینی‌پزی
 • محصولات نانوایی
 • گوشت
 • محصولات ماهی و شیلات
 • تخم مرغ و محصولات تخم مرغ
 • قندها، شربت‌ها، عسل و شیرین‌کننده‌های رومیزی
 • نمک، ادویه، سوپ، سس، سالاد و محصولات پروتئینی

مقایسه گلوکونات پتاسیم با سیترات پتاسیم و کلرید پتاسیم؟

همه آن‌ها می‌توانند به عنوان منبع پتاسیم برای فرمولاسیون غذاهای کم سدیم و درمان یا جلوگیری از سطح پایین پتاسیم استفاده شوند. تفاوت بین آن‌ها عمدتا سنجش پتاسیم، طعم، عملکرد، جذب و غیره است. به طور کلی، سیترات تری پتاسیم و گلوکونات پتاسیم ممکن است منابع پتاسیم ترجیحی برای مکمل‌ها باشند.

سنجش میزان پتاسیم

سیترات پتاسیم: با بیشترین وزن مولکولی ۳۰۶.۴ گرم در مول، دارای فرمول C۶H۵K۳O۷.
کلرید پتاسیم: وزن مولکولی ۶/۷۴ گرم در مول، فرمول KCl.
گلوکونات پتاسیم: وزن مولکولی ۲۳۴.۳ گرم در مول، فرمول C۶H۱۱KO۷.
می‌توانیم محاسبه کنیم که کلرید پتاسیم حاوی بالاترین سطح پتاسیم نسبت به سیترات پتاسیم و گلوکونات پتاسیم است.

طعم

مانند کلرید سدیم، نمک سفره، کلرید پتاسیم نیز طعم نمکی دارد. طعم سیترات پتاسیم ترش و کمی شور است. گلوکونات پتاسیم با طعم شور کمی ملایمتر است.

عملکرد

سیترات پتاسیم معمولاً به عنوان عامل بافر در نوشیدنی‌های گازدار برای تنظیم سطح PH استفاده می‌شود و برای اهداف پزشکی، از آن برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه با ترکیب با کلسیم برای جلوگیری از بلورهای ادرار استفاده می‌شود. گلوکونات پتاسیم می‌تواند از گرفتگی عضلات و کاهش فشار خون جلوگیری کند.

فروش پتاسیم گلوکونات

فروش پتاسیم گلوکونات در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول گلوکونات ‌پتاسیم مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

گلوکونات پتاسیم از کجا بخریم

با تمام تفاسیر سوال این است: گلوکونات پتاسیم از کجا تهیه کنیم؟ پیشگامان شیمی یکی از واردکنندگان و تامین کنندگان حرفه ای این ماده از کشورهای چین و آلمان می باشد. جهت خرید گلوکونات پتاسیم می توانید به ما اعتماد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید