هیدروژل کیتوسان

کیتوسان از استیل‌زدایی جزئی کیتین غیرقابل حل طبیعی که از اسکلت‌های بیرونی سخت‌پوستان، قارچ‌ها و حشرات بدست می‌آید، حاصل می‌شود. شرکت پیشگامان شیمی یکی از برترین تأمین‌کنندگان هیدروژل کیتوسان و مشتقات آن در ایران می‌باشد. جهت اطلاع از قیمت خرید هیدروژل کیتوسان و دریافت آنالیز و اطلاعات محصول با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

خرید هیدروژل کیتوسان عمده

پیشگامان شیمی، از شرکت‌های واردکننده برتر مواد شیمیایی بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع دارویی، آرایشی و غذایی تجربه بالایی دارد. شما مشتریان عزیز می‌توانید جهت خرید عمده هیدروژل کیتوسان با کیفیت و قیمت مناسب با کارشناسان بازرگانی ما تماس بگیرید. همچنین جهت استعلام قیمت هیدروژل کیتوسان می‌توانید فرم موجود را از صفحه‌ی اصلی سایت تکمیل نمایید، تا کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن به آن پاسخ دهند.

فروش کیتین به دلیل فعل و انفعالات هیدروژن بین گروه‌های استامید و هیدروکسیل، ساختار بلوری سخت دارد. کیتین به دلیل سطح بالای گروه‌های استیله و ساختار صلب و همچنین حلالیت ضعیف در محلول‌های آبی به راحتی قابل استفاده نیست. هنگامی که کیتین تا حدی استیله شده و به کیتوسان تبدیل می‌شود، میزان گروه‌های آمینه و حلالیت آب آن افزایش می‌یابد. یک افزایش متناسب در استیل شدن کیتوسان، و افزایش سازگاری زیستی و تجزیه بیولوژیکی وجود دارد.

فروش هیدروژل کیتوسان
هیدروژل کیتوسان

ساختار پلی‌ساکاریدی کیتوسان از N-استیل گلوکوزامین گلوکوزامین ساخته شده است. گلوكوزامین از گلوكز در بدن تولید می‌شود و می‌تواند گلوكوزآمینو گلیكان (GAG) كه بخشی از ماتریس خارج سلول و بافت غضروف است را تولید كند.تراکم بار کیتوسان به درجه استیلاسیون بستگی دارد که نشان‌دهنده تراکم گروه آمینه است. در واقع، pH محلول کیتوسان نشان‌دهنده مقدار گروه‌های آمینه یونیزه است.

کیتوسان یک باز ضعیف با pka 6.5 است که می‌تواند در محیط اسیدی رقیق حل شود. به دلیل وجود گروه‌های آمین و هیدروکسیل، مولکول‌های کیتوسان می‌توانند پیوندهای هیدروژنی ایجاد کنند که منجر به ساختار بلوری پلیمر می‌شود.خرید کیتوسان در وزن‌های مولکولی و درجه استیلاسیون مختلف صورت می‌گیرد. میانگین وزن مولکولی کیتوسان بین 50-2000 کیلوگرم است.

پلیمرهای آب دوست مانند کیتوسان ممکن است تحت جذب سیستمیک در بدن انسان قرار بگیرند، بنابراین این پلیمرها باید دارای وزن مولکولی مناسبی باشند تا با فیلتراسیون کلیه از بین بروند. مطالعات در شرایط آزمایشگاهی نشان داد که کیتوسان می‌تواند از طریق چندین آنزیم مانند β-N-استیل هگزوز آمینیداز، کیتیناز و کیتین داستیلاز تجزیه شود. در بدن انسان، کیتوسان می‌تواند توسط لیزوزیم، اسید، آنزیم‌های دستگاه گوارش و باکتری‌های روده بزرگ تجزیه شود.

آماده‌سازی هیدروژل کیتوسان از طریق اتصالات عرضی

نیروهای بین مولکولی بین زنجیره‌های پلی ساکاریدی کیتوسان فعل و انفعالات هیدروژن، آبگریز و یونی هستند. این فعل و انفعالات تحت تأثیر وزن مولکولی و قدرت یونی قرار دارند.اتصال عرضی پلیمرهای کیتوسان برای بهبود خواص کیتوسان مانند پایداری و دوام به منظور تحویل دارو ضروری است. شبکه‌های هیدروژل مبتنی بر کیتوسان بر اساس روش اتصال متقابل و آماده‌سازی کیتوسان دسته‌بندی می‌شوند.

تهیه هیدروژل های کیتوسان از طریق پیوند عرضی شیمیایی

هیدروژل های شیمیایی متقاطع از طریق پیوند کووالانسی ماکرومرهای کیتوسان تشکیل می‌شوند، جایی که پیوند غیرقابل برگشت است. هیدروژل‌های شیمیایی متقاطع در چهار حالت تشکیل وجود دارد:

  1. سیستم اتصال عرضی کیتوسان
  2. شبکه‌های پلیمری ترکیبی (HPN)
  3. شبکه‌های پلیمری نفوذی (IPN)
  4. شبکه‌های پلیمری نیمه نفوذی (SIPN).

شکل زیر نمایش شماتیک این چهار حالت را نشان می‌دهد.

هیدروژل کیتوسان
خرید هیدروژل کیتوسان

ساده ترین نوع تشکیل هیدروژل شیمیایی زمانی اتفاق می‌افتد که کیتوسان با اتصال زنجیره‌ای با زنجیره پلیمری دیگری به خود واکنش متقابل ایجاد کند. زنجیره دوم از لحاظ اشتقاق می‌تواند شبیه یا متفاوت از واحد ساختاری اول باشد.

آمین‌ها و گروه‌های هیدروکسیل واقع در زنجیره‌های کیتوسان مسئول اتصال عرضی شیمیایی هستند. اتصال عرضی شیمیایی می‌تواند از طریق اتصال‌دهنده‌های عرضی یا واکنش فتوپلیمریزاسیون رخ دهد.

اتصال عرضی از طریق اتصال‌دهنده‌های عرضی

اتصال عرضی می‌تواند بین خود پلیمرها یا بین پلیمرها و یک اتصال‌دهنده عرضی ایجاد شود. اتصالات‌دهنده‌های عرضی واکنش اتصال عرضی را بین زنجیره‌های کیتوسان آغاز می‌کنند.تعدادی از اتصال‌دهنده‌های عرضی متداول شامل ترکیبات دیالدئید مانند گلوتارآلدئید و سایر معرف‌ها مانند ژنیپین، کاتیون پالادیوم، دی ایزوسیانات و اسید اکریلیک است.

هیدروژل کیتوسان
قیمت هیدروژل کیتوسان

اتصال عرضی از طریق فتوپلیمرسازی

روش دیگر تشکیل هیدروژل‌های کیتوسان دارای اتصالات عرضی کووالانسی، فتوپلیمریزاسیون است. فتوپلیمریزاسیون فرآیند تغییر محلول پیش ساز مایع به ژل با کمک نورگیرهای نور و اشعه ماوراء بنفش است. این روش در داخل بدن و iبیرون از بدن استفاده می‌شود.

واکنش پلیمری با تنظیم فاصله و مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور کنترل می‌شود. نور ماورا بنفش یا نور مرئی در واکنش با مولکول‌هایی به نام آغازگرهای نوری، رادیکال‌های آزاد تولید می‌کند که پلیمریزاسیون رادیکالی را آغاز می‌کند و هیدروژل متقاطع را تشکیل می‌دهد.

فتوپلیمریزاسیون یک مزیت بارز نسبت به روش‌های عمومی پلیمریزاسیون دارد و آن شکل‌گیری درجا هیدروژل است که می‌تواند برای چندین کاربرد مانند دستگاه های لاپاراسکوپی، پس از تزریق زیر جلدی یا جراحی‌های مختلف در داخل بدن استفاده شود و با معرفی مقادیر آزید و لاکتوز به کیتوسان، یک مشتق قابل اتصال به شبکه از این پلیمر سنتز شده است. از این کیتوسان اصلاح شده می‌توان به عنوان چسب بافتی استفاده کرد.

آزید کیتوسان اصلاح شده و اسید وینیل بنزوئیک اسید همچنین می‌توانند شبکه های متقابل نوری را برای کاربردهای مختلف فراهم کنند.

تشکیل هیدروژل کیتوسان از طریق پیوند عرضی فیزیکی

پیوند عرضی فیزیکی برای تشکیل شبکه‌های هیدروژل مبتنی بر کیتوسان، کلاس دیگری از اتصال عرضی است. فعل و انفعالات فیزیکی می‌تواند فعل و انفعالات یونی باشد، مانند هیدروژل‌های کیتوسان یونی در مقابل پلی الکترولیت، یا می‌تواند فعل و انفعالات ثانویه باشد مانند شبکه‌هایی به نام هیدروژل‌های کیتوسان پیوندی و هیدروژل‌های کیتوسان درهم پیچیده.

هیدروژل کیتوسان

ساختار هیدروژل کیتوسان که توسط فعل و انفعالات یونی تهیه شده است.

پیوند عرضی شیمیایی در مقابل پیوند عرضی فیزیکی

نوع اتصال عرضی پایداری هیدروژل‌ها را تعیین می‌کند. هیدروژل‌های عرضی کووالانسی با اتصالات متقابل کووالانسی دارای ویژگی دائمی هستند که مقاومت در برابر متغیرهای محیطی را نشان می‌دهند. با این حال این سیستم‌ها برای از بین بردن پیوند دهنده‌های سمی بدون واکنش به فرآیند اضافی تصفیه نیاز دارند.

هیدروژل‌های متقاطع فیزیکی به دلیل عدم وجود اتصالات عرضی شیمیایی سازگارتر بوده و در مقایسه با سیستم‌های کووالانسی به خوبی قابل تحمل است.

اما ممکن است از ثبات مکانیکی بالایی برخوردار نباشند و ممکن است در برابر تغییرات محیطی مانند pH، دما یا مقاومت یونی واکنش نشان دهند. این ویژگی خاص هیدروژل‌های فیزیکی متقاطع برای تهیه سیستم‌های پاسخ‌دهنده محرک که به شرایط محیطی حساس هستند و می‌توانند برای تحویل دارو در شرایط خاص استفاده شوند بسیار مفید است.

کاربردهای هیدروژل کیتوسان

هیدروژل کیتوسان به عنوان زیست سازگار و زیست تخریب‌پذیر شناخته شده است و محصولات تجزیه‌کننده آن غیر سمی و غیر ایمنی‌زا هستند. کیتوسان زیست چسب و باکتری استاتیک است، به عنوان عامل کلاته، عامل شریان‌بند و آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند.

این پلیمر (هیدروژل کیتوسان) می‌تواند از طریق ترکیب ماده پیش انعقادی که به لخته شدن سریع کمک می‌کند، خونریزی را کنترل کند. کیتوسان در بسیاری از زمینه‌ها از جمله داروسازی، پزشکی، آرایشی، کشاورزی و صنایع غذایی مورد توجه قرار گرفته است. کاربردهای دارویی کیتوسان شامل تحویل دارو و ژن، پانسمان زخم، ترمیم بافت و مهندسی بافت است.

هیدروژل کیتوسان در تحویل دارو

هیدروژل کیتوسان و اشکال اصلاح شده شیمیایی آن در چندین کاربرد تحویل دارو بررسی شده است.کیتوسان به دلیل وجود گروه آمین دارای ماهیت کاتیونی است و گلیکوپروتئین‌های مخاطی بار منفی دارند.بنابراین، می‌تواند به عنوان ماده چسبنده به سطوح بیولوژیکی دارای بار منفی بچسبد. استفاده از پلیمرهای چسباننده زیستی مانند کیتوسان زمان اقامت در سیستم پر از دارو را طولانی می‌کند و باعث تحویل موضعی دارو می‌شود.

کیتوسان همچنین واسطه حمل Paracellular داروها است که تأثیر زیادی بر کارایی سیستم‌های دارورسانی دارد. از آنجا که کیتوسان با سازه‌ای سازگار و زیست تخریب پذیر است که می‌تواند به راحتی اصلاح شود، از آن به عنوان حامل دارو برای راه‌های مختلف تجویز استفاده شده است.

التیام زخم با هیدروژل کیتوسان

از هیدروژل کیتوسان به صورت موضعی برای ترمیم زخم استفاده می‌شود. مکانیسم احتمالی بهبودی، نفوذ به سلول‌های التهابی مانند لکوسیت‌های چند منظوره، ترشح واسطه‌های التهابی مانند فاکتور نکروز تومور-α، مهاجرت ماکروفاژها و افزایش مقدار کلاژن است.

اتصال GlcNac (N-استیل-D-گلوکزآمین)، بخشی از کیتوسان، به گیرنده‌های خاص در بدن باعث فعال شدن ماکروفاژ می‌شود که منجر به وقایع بعدی مانند آزادسازی واسطه‌های بیولوژیکی می‌شود. علاوه بر این، کیتوسان سیستم مکمل را فعال می‌کند و فیبروبلاست‌ها را تحریک می‌کند تا IL-(8) و سایر سیتوکین‌ها را آزاد کنند.عمده استفاده از هیدروژل کیتوسان برای ترمیم زخم استفاده از این سیستم‌ها به عنوان پانسمان‌کننده زخم و عامل بند آورنده خونریزی برای پیشبرد روند ترمیم زخم است.

هیدروژل کیتوسان در مهندسی بافت

از هیدروژل‌های کیتوسان به عنوان داربست برای مهندسی بافت استفاده شده است. پایه و اساس این سیستم ها به دو جز، سلول‌ها و زنجیره‌های پلیمری هیدروژل متکی است. تجزیه بیولوژیکی از جمله مزایای کیتوسان به عنوان داربست است. کیتوسان را می‌توان با آنزیم‌های انسانی مانند لیزوزیم تخریب کرد.

علاوه بر این، کیتوسان می‌تواند از طریق N-استیلاسیون اصلاح شود تا قابلیت تجزیه بیولوژیکی و سازگاری زیستی مورد نیاز در برنامه‌های مهندسی بافت را بهینه کند. گزارش شده است که کیتوسان با درجه استیلاسیون بالا نزدیک به 100 دارای سرعت تخریب، زیست سازگاری سلولی و فرصت بیشتری برای چسبندگی سلول است. میزان تجزیه بیولوژیکی داربست باید مطابق با زمانی باشد که بافت دارای سوء عملکرد نیاز به ترمیم دارد.

برای داربست‌های مورد استفاده در مهندسی بافت، تخلخل هیدروژل کیتوسان تأثیر بسزایی در خصوصیاتی مانند تورم، چسبندگی سلول و سرعت تکثیر سلولی دارد که از اهمیت زیادی در رشد بافت برخوردار هستند. روش‌های تشکیل هیدروژل های متخلخل برای بازسازی بافت از جمله i) خشک کردن با یخ، ii) کف‌سازی گاز و III) شستشوی نمک وجود دارد.

روش CO2 فشار بالا از گاز CO2 به عنوان ماده کف‌کننده استفاده می‌کند و نیاز به حلال‌های آلی را کاهش می‌دهد. همانطور که در شکل cdv نشان داده شده است، کانال‌های تشکیل شده در هیدروژل امکان مهاجرت و تکثیر سلول‌های میزبان را به داخل بافت آسیب دیده و در نهایت جایگزین اندام‌های دارای سوء عملکرد می‌کنند.

از داربست کیتوسان می‌توان برای بازسازی بافت‌های مختلف مانند استخوان، غضروف، پوست و اعصاب استفاده کرد. درمان اختلالات سیستم عصبی مرکزی چالش برانگیز است زیرا سلول‌های عصبی توانایی کمتری برای بازسازی دارند. مهندسی بافت عصبی به سلول‌های بنیادی عصبی مانند سلول‌های بنیادی جنینی، جنینی یا بالغی احتیاج دارد.

این مقاله جهت آشنایی شما با هیدروژل کیتوسان و کاربرد آن بود. برای اطلاعات بیشتر مانند قیمت خرید هیدروژل کیتوسان به صورت عمده میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. شرکت پیشگامان شیمی تنها شرکت فروش هیدروژل کیتوسان و وارد کننده مواد اولیه دارویی و شیمیایی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست