کارون

کارون چیست؟

کارون (Carvone) یک مونوترپوئید p-menthane است که به ترتیب از سیکلوکس-2-enone با جایگزین‌های متیل و ایزوپروپنیل در موقعیت‌های 2 و 5 تشکیل شده است و به عنوان یک آلرژن نقش دارد. این ماده از کارون‌ها و یک عامل ضد قارچ گیاه‌شناسی است. کارون در انیسون یافت می‌شود و ماده‌ای طعم‌دهنده است.

روغن اسپیرمینت روغن اساسی است که از قسمت شکوفه‌های گل Mentha spicata استخراج می‌شود. این روغن برای درمان بیماری‌های دستگاه گوارش و تنفسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

(-) – carvone کارونی است که دارای (R) پیکربندی است. این یک آنانیومر کارون (+) است.

ChEBI(S) -2-متیل 5- 5- (1-متیل اتیل) -2-سیکلو هگزن-1-یک متعلق به کلاس ترکیبات آلی شناخته شده به عنوان مونوتران پنوئیدها است.

این‌ها مونوترپنوئیدها با ساختار مبتنی بر ستون فقرات o- ،m- یا p-menthane هستند. P-menthane به ترتیب از حلقه سیکلوهگزان با یک گروه متیل و یک گروه (2-متیل)-پروپیل در موقعیت حلقه 1 و 4 تشکیل شده است. o و ممانتین‌ها بسیار نادر هستند و احتمالاً با مهاجرت آلکیل آلومینیوم‌های P-menthanes به‌وجود می‌آیند. Carvone (CAR) مؤلفه‌ای است که از گیاهان با فعالیت ضد میکروبی شناخته شده، گزارش شده است.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی کارون:

  • فرمول: C10H14O
  • وزن مولکولی: 150.22
  • نقطه جوش: 230.5 درجه سانتی‌گراد در 760 میلی‌متر جیوه
  • نقطه فلش: 88.9 درجه سانتی‌گراد
  • تراکم: 0.94g / cm3
  • ظاهر: مایع زرد بی‌رنگ و کم‌رنگ است

تاریخچه کارون:

در سال 1877، فرانتس وارنتراپ شیمی‌دان آلمانی اولین کسی بود که تنوع خالص کاروان را جدا کرد. بلافاصله پس از کشف شکل خالص این ترکیب، شوویتزر آن را کارول نامید.

در زمان‌ فعلی مقادیر زیادی کارون از دانه‌های کاروا (حدود 60٪ تا 70٪)، روغن استخراج‌شده از بذرهای شوید (حدود 40٪ تا 60٪) و روغن اسپیرینت (حدود 50٪ تا 80٪) جدا شده است. علاوه بر این، این ترکیب طبیعی در مقادیر قابل توجهی روغن استخراج شده از پوست پرتقال نارنگی نیز موجود است.

R – (-) – کارون از برگ‌های گیاه جوانه‌زده خارج می‌شود که منبع عالی این ترپنوئید محسوب می‌شود. علاوه بر این، کارونای R – (-) – که دارای کاربردهای تجاری زیادی است، در روغن چمن زنجبیل، روغن نعناع و روغن کوروموجی یافت می‌شود.

کارون (Carvone)

کاربردها و ویژگی‌های کارون در تولیدات غذایی

کـارون به طور عمده برای مواد غذایی مانند آدامس استفاده می‌شود. همچنین به عنوان ادویه خوشبو کننده استفاده می‌شود. کـارون در اصل یک ترپنوئید است که در چندین روغن اساسی یافت می‌شود. این فیتوشیمیایی ماده اصلی تشکیل‌دهنده روغن اسپیرینت است.

برای مشاهده و تهیه مواد اولیه غذایی، روی خرید مواد اولیه صنایع غذایی کلیک کنید.

 وقتی کارون در دمای اتاق نگه‌داری می‌شود،  در حالت مایع قرار دارد و بوی دلپذیری دارد. این ماده شیمیایی که به طور طبیعی وجود دارد، اغلب به شکل ماده طعم‌دهنده بخصوص در لیکورها استفاده می‌شود. همچنین برای تقویت رایحه به عطر و صابون اضافه می‌شود. Carvone اغلب طی چندین قرن در داروها، ادویه‌ها و عطرها استفاده می‌شده است.

فروش کارون:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست