خرید استیل کلراید

استیل کلراید (CH3COCl) یک کلرید است که از اسید استیک به دست می‌آید و متعلق به گروه ترکیبات آلی بنام آسیل هالید است. استیل کلراید یک مایع بی‌رنگ، خورنده و فرار است و برای اولین‌بار در سال 1852 توسط شیمی‌دان فرانسوی چارلز گرهارد با استفاده از استات‌ پتاسیم با کلرید فسفریل تهیه شد. واکنش آنهیدرید استیک با هیدروژن‌کلرید ترکیبی از استیل کلرید و اسید استیک را ایجاد می‌کند.

سنتز آزمایشگاهی

استیل کلرید در آزمایشگاه با واکنش اسید استیک با مواد کلرید هیدراته‌کننده مانند:

  • PCl3
  • PCl5
  • SO2Cl2
  • SOCl2

تولید می‌شود. با این حال، در این روش‌ها معمولا استیل کلرید آلوده به ناخالصی‌های فسفر یا گوگرد تشکیل می‌شود که ممکن است این ناخالصی­‌ها در واکنش‌های آلی دخالت داشته باشند.

سایر روش‌ها

با گرم‌کردن، ترکیبی از دی‌کلرو استیل‌کلرید و اسید استیک محصول استیل کلرید تشکیل می‌­شود. همچنین می‌توان از کاتالیز متیل کلراید سنتز کرد.

همچنین از واکنش:

  • اسید استیک
  • استونیترول
  • کلرید هیدروژن

ناشی می‌شود.

انتظار نمی‌رود استیل کلراید در طبیعت وجود داشته باشد، زیرا تماس با آب باعث هیدرولیز شدن آن به اسید استیک و کلرید هیدروژن می‌شود. در حقیقت، اگر در هوای آزاد قرار داده شود، “دود” سفید آزاد می‌کند که ناشی از هیدرولیز به دلیل رطوبت موجود در هوا می‌­باشد. دود در واقع قطرات کوچکی از اسیدهیدروکلریک و اسید استیک است که توسط هیدرولیز تشکیل می‌شود.

کاربرد­های استیل کلراید

استیل کلراید برای واکنش‌های استیله‌کردن، یعنی عامل گروه استیل استفاده می‌شود. استیل یک گروه اسیل است که دارای فرمول C(=O)-CH3 است. استیل کلرید ماده‌ای برای تهیه استرها و آمیدهای اسید استیک از مشتقات الکل‌ها و آمین‌ها می­‌باشد. یک نمونه از واکنش‌های استیله، واکنش استری‌شدن است. غالباً چنین استیل­ دار شدنی با حضور بازهای مانند پیریدین، تری‌اتیل‌آمین یا DMAP انجام می‌شود که به عنوان کاتالیزور عمل می‌کنند تا به پیشرفت واکنش کمک کنند و به عنوان باز، HCl حاصل از واکنش را خنثی کنند. چنین واکنش‌هایی اغلب از طریق کیتین ادامه می‌یابد.

واکنش استیل دار شدن فریدل کرافتس

دومین گروه اصلی واکنش‌های استیله‌شدن، واکنش‌های فریدل-کرافتس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست