پروپولیس

پروپولیس چیست؟

پروپولیس مخلوط رزینی طبیعی است که توسط زنبورهای عسل از موادی که از قسمت‌های گیاهان، جوانه‌ها و اگزودات‌ها جمع‌آوری می‌شود، تولید می‌شود. زنبورها به دلیل داشتن موم و خاصیت مکانیکی، از پروپولیس در ساخت و ترمیم کندوهای خود برای آب‌بندی دهانه‌ها و ترک‌ها و صاف کردن دیوارهای داخلی و به عنوان سدی محافظ در برابر مهاجمان خارجی مانند مارها، مارمولک‌ها و غیره استفاده می‌کنند. زنبورها پروپولیس را از گیاهان مختلف، در منطقه معتدل آب و هوایی عمدتاً از صنوبر جمع می‌کنند.

کاربردهای ضد میکروبی فعلی این ماده شامل:

 • فرمول‌هایی برای سندرم سرماخوردگی (عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، سرماخوردگی و عفونت‌های مانند آنفولانزا)
 • ترمیم زخم
 • درمان سوختگی
 • آکنه
 • تبخال سیمپلکس و نورودرمیت است.

پروپولیس در سراسر جهان از محبوبیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

ویژگی‌های پروپولیس:

 • پروپولیس از نظر طبیعت لیپوفیلی است، ماده سخت و شکننده‌ای است و در هنگام گرم شدن، نرم، کشسان و بسیار چسبنده می‌شود.
 • این گیاه از بوی معطر مشخص و مطبوع برخوردار است و بسته به منبع و سن آن از رنگ زرد تا قرمز و قهوه‌ای تیره متغیر است.
 • بسته به منشاء رزین، از زرد تا قهوه‌ای تیره نیز متغیر است. اما حتی برابری شفاف نیز گزارش شده است.
 • ترکیب‌بندی این ماده ترکیبی پیچیده است که توسط ترکیبات زنبور عسل و گیاه مشتق شده ساخته می‌شود.
 • به طور کلی، بره موم خام از حدود 50٪ رزین، 30٪ موم، 10٪ روغن‌های اساسی، 5٪ گرده و 5٪ از ترکیبات مختلف آلی تشکیل شده است.
 • بیش از 300 ماده تشکیل‌دهنده در نمونه‌های مختلف شناسایی شدند و موارد جدید طی توصیف شیمیایی انواع جدید پروپولیس شناخته می‌شوند. نسبت مواد گوناگون موجود در پروپولیس‌ها به محل و زمان جمع‌آوری آن بستگی دارد.

تاریخچه پروپولیس:

عسل و پروپولیس تأثیر مفیدی بر سلامت انسان دارند. از زمان‌های بسیار قدیم پروپولیس به ویژه در پزشکی عامه برای معالجه بیماری‌های متعدد مورد استفاده قرار می‌گرفت. مصریان از چسب زنبور عسل استفاده می‌کردند تا کامواهای خود را مومیایی کنند، زیرا آن‌ها به خوبی از خواص تحریک‌کننده آن آگاهی داشتند.

از این ماده به عنوان ماده ضد تب استفاده می‌کنند. پزشکان یونانی و رومی از آن به عنوان ضدعفونی‌کننده دهان و به عنوان یک ماده ضدعفونی‌کننده و شفابخش در درمان زخم استفاده می‌کردند که برای درمان موضعی زخم‌های پوستی و مخاطی تجویز می‌شد. پروپولیـس به عنوان داروی رسمی در داروسازی لندن در قرن هفدهم ذکر شده است.

در اروپا بین قرون 17 و 20 به دلیل فعالیت ضد باکتریایی بسیار محبوب شد. در ایتالیا از این ماده به عنوان یک لاک ویولن توسط Stradivari استفاده می‌شد. در اواخر قرن نوزدهم، از پروپولیس به دلیل خاصیت درمانی آن بسیار مورد استفاده قرار گرفت و در جنگ جهانی دوم در چندین کلینیک اتحاد جماهیر شوروی برای درمان سل به دلیل کاهش مشاهده شده مشکلات ریه و بهبود اشتها به کار گرفته شد.

در ایالت‌های بالکان از بره موم برای درمان زخم‌ها و سوختگی‌ها، گلو درد و زخم معده استفاده می‌شد. اولین اثر علمی با بره موم در سال 1908 منتشر شد که شامل خواص شیمیایی و ترکیب آن بود.

کاربردهای پروپولیس:

در پزشکی سنتی از پروپولیـس استفاده شده است. شواهد کافی برای اثربخشی این ماده برای هر شرایطی وجود ندارد. پروپولیس تحت تحقیقات اولیه برای تولید احتمالی داروهای جدید مرتبط با کنترل کاندیدا آلبیکنس و اثرات سیستم ایمنی است. مطالعات نشان داده‌اند كه این ماده با مهار تركیب هیستامین می‌تواند درمانی مؤثر برای رینیت آلرژیك باشد. برخی سازندگان سازهای زهی مانند ویولن، ویولا و ویولن سل و باس از آن استفاده می‌کنند.

در مواد غذایی پروپولیس توسط برخی تولیدکنندگان آدامس برای تهیه صمغ پروپولیس استفاده می‌شود. موم اتومبیل از پروپولیس برای ایجاد یک واکنش شیمیایی برای تبدیل چربی‌ها و روغن‌ها به موم خودرو  استفاده می‌شود.

فـروش پروپولیس:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست