خرید هورمون پاراتیروئید

خرید هورمون پاراتیروئید

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد اولیه دارویی با چندین دهه تجربه، ماده اولیه دارویی هورمون پاراتیروئید را با بالاترین و خالص‌ترین کیفیت برای چندین کاربرد در محصولات دارویی وارد می‌کند. هورمون پاراتیروئید (PTH) و آنالوگ آن، تری پاراتید، کلاس جدیدی از درمان های پوکی استخوان به نام عوامل تشکیل استخوان است.

چه کسی می‌تواند از آن استفاده کند؟

از این دارو برای درمان زنان یائسه مبتلا به پوکی استخوان شدید که در معرض خطر شکستگی قرار دارند و یا دچار شکستگی استخوان شده‌اند استفاده می‌شود. این ماده همچنین برای افزایش توده استخوانی در مردان مبتلا به پوکی استخوان شدید یا هیپوگنادال (تستوسترون کم) شدید که شکست خورده‌اند یا به درمان پوکی استخوان قبلی تحمل نمی‌کنند، استفاده می‌شود.

همچنین برای درمان پوکی استخوان همراه با درمان سیستمیک گلوکوکورتیکوئید در مردان و زنانی که در معرض خطر بیشتر شکستگی قرار دارند، نشان داده شده است.

خرید هورمون پاراتیروئید
خرید هورمون پاراتیروئید

تزریق تری پاراتید چگونه کار می‌کند؟

مکانیزمی که توسط آن استخوان به طور مداوم تجدید می‌شود، بازسازی استخوان نامیده می‌شود. تزریق تری پاراتید به روشی جدید در روند بازسازی استخوان کار می‌کند به طوری که استخوان جدید سریع‌تر از تجزیه استخوان قدیمی تولید و به اسکلت اضافه می‌شود. این کار را با فعال سازی سلول های استئوبلاست (استخوان ساز) انجام می‌دهد.

آیا اثرات جانبی وجود دارد؟

عوارض جانبی احتمالی شامل سرگیجه، حالت تهوع و گرفتگی عضلات پا است.

هورمون پاراتیروئید چیست؟

اگرچه کمتر از هورمون‌های تیروئید مورد توجه قرار می‌گیرد، اما هورمون پاراتیروئید در بدن مهم است. هورمون پاراتیروئید به سطح کلسیم خون متصل است و از چهار غده پاراتیروئید در گردن، درست در پشت تیروئید ناشی می‌شود. این غده‌ها برای تعیین زمان نیاز به ترشح هورمون از سطح کلسیم خون بازخورد دریافت می‌کنند. این هورمون در تنظیم سطح کلسیم خون نقش دارد و به بدن در حفظ ذخایر کافی کلسیم در جریان خون برای محافظت از سلامت استخوان کمک می‌کند.

این هورمون چه کاری انجام می‌دهد؟

هورمون پاراتیروئید با تأثیر بر روی استخوان‌ها، روده و کلیه‌ها به کاهش سطح کلسیم کمک می‌کند. در استخوان‌ها، این هورمون باعث ترشح ذخیره کلسیم از استخوان‌ها به خون می‌شود. این می‌تواند منجر به تخریب استخوان شود. در روده‌ها، هورمون پاراتیروئید به متابولیسم ویتامین D کمک می‌کند. این به نوبه خود باعث می‌شود بدن کلسیم هضم شده خود از غذا را بیشتر جذب کند. در کلیه‌ها این هورمون باعث ترشح کلسیم از طریق ادرار می‌شود و در عین حال تولید ویتامین D را نیز افزایش می‌دهد.

مشکلات احتمالی عملکرد آن

از آنجا که عملکرد این هورمون مستقیماً بر میزان کلسیم خون تأثیر می‌گذارد، تعادل نامناسب هورمون پاراتیروئید می‌تواند باعث عدم تعادل سطح کلسیم در خون شود. داشتن مقدار زیادی هورمون می‌تواند باعث ایجاد بیماری معروف به هایپرکلسمی شود که باعث افزایش سطح کلسیم خون می‌شود که در موارد خفیف علائم واضحی ایجاد نمی‌کند، اما اگر سطح آن بیش از حد بالا رود، می‌تواند باعث ناراحتی گوارشی، یبوست، افسردگی، بی حالی، ضعف، درد مفاصل و تشنگی بیش از حد شود. هایپرکلسمی معمولاً طی آزمایش خون معمول کشف می شود.

هورمون پاراتیروئید باعث یک بیماری نادر به نام هیپوپاراتیروئیدیسم می‌شود که منجر به پایین آمدن سطح کلسیم خون می‌شود. با استفاده از ویتامین D و قرص‌های خوراکی کلسیم، درمان این مشکل کاملا آسان است.

خرید هورمون پاراتیروئید
خرید هورمون پاراتیروئید

اثرات فیزیولوژیک هورمون پاراتیروئید

نوشتن شرح وظایف هورمون پاراتیروئید ساده است: اگر غلظت یون کلسیم در مایع خارج سلول زیر حد نرمال باشد، آن‌ها را به محدوده طبیعی برمی‌گرداند. همراه با افزایش غلظت کلسیم، غلظت یون فسفات در خون کاهش می‌یابد. این هورمون با تحریک حداقل سه فرآیند کار خود را انجام می‌دهد:

آزادسازی کلسیم:

اگرچه مکانیسم ها همچنان مبهم هستند، اما یک اثر کاملاً مستند این هورمون تحریک استئوکلاست‌ها برای جذب مجدد ماده معدنی استخوان، آزادسازی کلسیم در خون است.

افزایش جذب کلسیم از روده کوچک:

تسهیل جذب کلسیم از روده کوچک به وضوح می‌تواند سطح کلسیم خون را افزایش دهد. هورمون پاراتیروئید این روند را تحریک می‌کند، اما به طور غیر مستقیم و با تحریک تولید فرم فعال ویتامین D در کلیه عمل می‌کند. ویتامین D باعث سنتز پروتئین متصل به کلسیم در سلول‌های اپیتلیال روده می‌شود که جذب کارآمد کلسیم را در خون تسهیل می‌کند.

سرکوب از دست دادن کلسیم در ادرار:

علاوه بر تحریک شار کلسیم به خون از استخوان و روده، هورمون پاراتیروئید باعث جلوگیری از دفع کلسیم از طریق ادرار می‌شود، بنابراین کلسیم را در خون حفظ می‌کند. این اثر با تحریک بازجذب لوله ای کلسیم صورت می‌گیرد. اثر دیگر هورمون پاراتیروئید بر کلیه تحریک از دست دادن یون‌های فسفات در ادرار است.

کنترل ترشح

این هورمون در پاسخ به غلظت کم خارج سلولی کلسیم آزاد ترشح می‌شود. تغییر در غلظت فسفات خون می‌تواند با تغییر در ترشح هورمون پاراتیروئید همراه باشد، اما به نظر می‌رسد این یک اثر غیر مستقیم باشد و فسفات فی نفسه تنظیم‌کننده قابل توجهی برای این هورمون نیست.

هنگامی که غلظت کلسیم به زیر حد نرمال می‌رسد، افزایش شدید ترشح هورمون پاراتیروئید وجود دارد. سطوح پایین هورمون حتی وقتی که سطح کلسیم خون بالا باشد ترشح می‌شود. شکل سمت راست ترشح هورمون پاراتیروئید از سلول‌های کشت شده در شرایط آزمایشگاهی در غلظت‌های مختلف کلسیم را نشان می‌دهد. سلول پاراتیروئید از طریق یک پروتئین غشایی که به عنوان یک گیرنده حس‌کننده کلسیم عمل می‌کند، غلظت کلسیم آزاد خارج سلول را کنترل می‌کند.

خرید هورمون پاراتیروئید
خرید هورمون پاراتیروئید

بیماری‌های مرتبط با هورمون پاراتیروئید

افزایش و کاهش ترشح هورمون پاراتیروئید به عنوان دلایل بیماری جدی در انسان و حیوانات شناخته می‌شود.

ترشح بیش از حد هورمون پاراتیروئید به دو شکل دیده می‌شود:

  • هایپرپاراتیروئیدیسم اولیه

نتیجه بیماری غده پاراتیروئید است که بیشتر به دلیل تومور پاراتیروئید (آدنوم) ایجاد می‌شود و هورمون را بدون تنظیم مناسب ترشح می‌کند. علائم شایع این اختلال، افزایش مزمن غلظت کلسیم خون (هیپرکلسمی)، سنگ کلیه و رفع انسداد استخوان است.

  • هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه

وضعیتی است که بیماری در خارج از غده پاراتیروئید منجر به ترشح بیش از حد هورمون پاراتیروئید می‌شود. علت شایع این اختلال بیماری کلیه است. اگر کلیه‌ها قادر به جذب مجدد کلسیم نباشند سطح کلسیم خون کاهش می‌یابد و ترشح مداوم هورمون پاراتیروئید را تحریک می‌کند تا سطح کلسیم طبیعی را در خون حفظ کند.

هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه نیز می‌تواند ناشی از تغذیه ناکافی باشد. به عنوان مثال، رژیم‌های غذایی کمبود کلسیم یا ویتامین D یا حاوی فسفر زیاد (به عنوان مثال تمام رژیم‌های گوشتی برای گوشتخواران). یک اثر برجسته هایپرپاراتیروئیدیسم ثانویه، رفع انسداد استخوان است که منجر به شکستگی‌های آسیب شناختی یا “استخوان‌های لاستیکی” می‌شود.

شکی نیست که ترشح مزمن یا تزریق مداوم هورمون پاراتیروئید منجر به تجزیه استخوان و از بین رفتن توده استخوان می‌شود. با این حال، در شرایط خاص، درمان با هورمون پاراتیروئید در واقع می‌تواند افزایش حجم استخوان و قدرت استخوان را تحریک کند. این اثر به ظاهر متناقض هنگامی رخ می‌دهد که هورمون در پالس‌ها تجویز می‌شود (به عنوان مثال با تزریق یک بار در روز) و به نظر می‌رسد یک درمان مؤثر برای بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان باشد.

خرید هورمون پاراتیروئید
خرید هورمون پاراتیروئید

تولید ناکافی هورمون پاراتیروئید (هیپوپاراتیروئیدیسم)

به طور معمول منجر به کاهش غلظت کلسیم و افزایش غلظت فسفر در خون می‌شود. علل شایع این اختلال شامل برداشتن غدد پاراتیروئید با جراحی و فرآیندهای بیماری است که منجر به تخریب غدد پاراتیروئید می‌شود. هیپوکلسمی حاصل اغلب منجر به تشنج می‌شود و می‌تواند به شدت تهدید کننده زندگی باشد. درمان بر روی بازگرداندن غلظت‌های طبیعی کلسیم خون توسط تزریق کلسیم، مکمل‌های خوراکی کلسیم و ویتامین D است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست