قیمت فروش کل تار (زغال سنگ)

کل تار (قطران) یک مایع غلیظ تیره است که محصول جانبی تولید کک و گاز زغال‌سنگ از زغال‌سنگ است. این دارو هم از نظر پزشکی و هم از نظر صنعتی قابل استفاده است. ممکن است برای درمان پسوریازیس و درماتیت سبورئیک (شوره سر) در منطقه آسیب دیده اعمال شود.

ممکن است در ترکیب با نور درمانی با ماوراء بنفش استفاده شود. از نظر صنعتی کل تار، ماده نگه‌دارنده کراوات است و از آن در سطح جاده‌ها استفاده می‌شود. عوارض جانبی استفاده از کل تار شامل تحریک پوست، حساسیت به آفتاب، واکنش‌های آلرژیک و تغییر رنگ پوست است.

مشخص نشده است که استفاده از کول تار در دوران بارداری برای کودک بی‌خطر باشد. و به طور معمول استفاده از آن در دوران شیردهی توصیه نمی‌شود.  مکانیسم عمل آن به صورت دقیق شناخته نشده است.  کول تار ترکیبی از فنل‌ها، هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAHs) و ترکیبات هتروسیکل است. این ماده  خاصیت ضد قارچ، ضد التهاب، ضد خارش و ضد پارازیت را نشان می‌دهد.

کل تار (قطران) در حدود سال 1665 کشف شد و در اوایل دهه 1800 برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. زغال‌سنگ یکی از اصلی‌ترین ماده اولیه برای شروع صنعت داروسازی بود.

موارد کاربرد کل تار (قطران):

دارو:

از کل تار (Coal Tar) در شامپو، صابون و پماد دارویی استفاده می‌شود. ممکن است به‌صورت موضعی به عنوان درمانی برای شوره سر و پسوریازیس و همچنین کشتن و دفع شپش سر مورد استفاده قرار گیرد. کول تار (قطران) ممکن است به دو شکل مورد استفاده قرار گیرد:  کلتار خام (لاتین: pix carbonis) یا کول تار(لاتین: liquor picis carbonis, LPC).

ساخت و ساز:

روکش فلزی:

کل تار (قطران) جزء اولین مواد مورد استفاده برای آب‌بندی جاده‌ها بود. این درزگیرها برای افزایش طول عمر و کاهش هزینه‌های نگه‌داری مربوط به آسفالت،  در درجه اول در روکش‌های آسفالت، پارکینگ‌های اتومبیل و راهروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کول تار در بعضی از محصولات سیلوی پارکت مخصوص پارکینگ که برای محافظت از یکپارچگی ساختاری آسفالت زیر زمینی استفاده می‌شود، گنجانیده شده است.

صنعت:

قابل اشتعال بودن، گاهی اوقات از کل تار برای گرم‌کردن یا آتش گرفتن دیگ‌های بخار استفاده می‌شود. از تار زغال‌سنگ همچنین برای تولید رنگ‌ها، رنگ‌های مصنوعی (خصوصاً تارتازین / زرد شماره 5) و مواد عکاسی استفاده می‌شود.

ایمنی در استفاده از کل تار:

عوارض جانبی محصولات کول تار شامل سوزش پوست، حساسیت به آفتاب، واکنش‌های آلرژیک و تغییر رنگ پوست است. براساس بنیاد ملی پسوریازیس، کل تار یک گزینه درمانی با ارزش، ایمن و ارزان برای میلیون‌ها نفر از مبتلایان به پسوریازیس و سایر بیماری‌های پوست سر یا پوست است.  براساس FDA، غلظت تار زغال‌سنگ بین 5/0 تا 5 درصد ایمن در نظر گرفته شده است و برای پسوریازیس مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست