فروش ایزوفتالیک اسید

ایزوفتالیک اسید Isophthalic acid یک ترکیب آلی با فرمول C6H4(COOH)2 است. این جامد بی‌رنگ یک ایزومر از اسید فتالیک و اسید ترفتالات است. عمده کاربردهای صنعتی اسید ایزوفتالیک خالص (PIA) برای تولید رزین پلی‌اتیلن‌ترفتالات (PET) و برای تولید رزین پلی‌استر اشباع‌نشده (UPR) و انواع دیگر رزین‌های روکشی است.ایزوفتالیک اسید یک دی کربوکسیلیک اسید آلی مهم برای سنتز رزین‌های آلکید و رزین‌های پلی استر است که به واکنش رزین اضافه می‌شود تا مقاومت رزین در برابر آب و سایر عوامل شیمیایی را افزایش دهد.

ایزومرهای مختلف اسید فتالیک با نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند:

 • ایزومر ارتو (1،2-بنزن کربوکسیلیک اسید) اسید فتالیک ساده
 • ایزومر متا، ایزوفتالیک اسید (1،3-بنزن کربوکسیلیک اسید)
 • شکل زیر ساختار مولکولی ایزوفتالیک اسید را نشان می‌دهد.
خرید ایزوفتالیک اسید
خرید ایزوفتالیک اسید

علاوه بر این، ایزوفتالیک اسید یک ترکیب آروماتیک است. و، از یک حلقه بنزن با دو گروه اسید کربوکسیلیک جایگزین حلقه تشکیل شده است. در اینجا، یک گروه اسید کربوکسیلیک در مقایسه با گروه اسید کربوکسیلیک دیگر در موقعیت متا قرار دارد. بنابراین، دو گروه عاملی از یک اتم کربن حلقه از یکدیگر جدا شده‌اند.

فرمول شیمیایی ایزوفتالیک اسید C8H6O4 or C6H4(COOH)2

مترادف‌ها:

 • ان‌سی‌اس 15310
 • ام- فتالیک اسید
 • ایزوفتالیک اسید 99%
 • بنزن-1 و 3- دی‌کربوکسیلیک اسید

شکل ظاهری:

 • پودر کریستالی

ایزوفتالیک اسید (اسید 1،3-بنزنکاربوکسیلیک) فرم متا اسید فتالیک است. این یک تصعید جامد متبلور و سفید در دمای 345 درجه سانتی گراد است. این ماده کمی در آب، الکل و اسید استیک محلول است (در بنزن نامحلول است).ایزوفتالیک اسید از طریق اکسیداسیون متا زایلن با اسید کرومیک یا ترکیب شدن متا سولفوبنزوات پتاسیم یا متا برم بنزووات با فرمات پتاسیم بدست می‌آید.  IPA  دارای ویژگی های عملکرد عالی از جمله سختی استثنایی، مقاومت در برابر خوردگی و لکه، پایداری هیدرولیتی پوشش‌ها و پوشش‌های ژل، پایداری حرارتی برجسته و رنگ رزین کم در صنعت پوشش است.

فناوری تولید ایزوفتالیک اسید

PIA با اکسیداسیون کاتالیزوری متازایلن در اسید استیک آبی تولید می‌شود. BP (آموكو) از نخستین شركت‌هایی بود كه فناوری PIA را تجاری‌سازی كرد.در فرآیند BP، مخلوطی از اسید استیک، آب، متازایلن، کاتالیزور و هوا در یک راکتور تغذیه می‌شوند. اسید ایزوفتالیک حاصل در محل متبلور می‌شود تا جدایی مکانیکی از حلال را تسهیل کند.

برای تصفیه بیشتر اسید، آن را با یک حلال مخلوط می‌کنند و آن را گرم کرده و محلول حاصل را به یک راکتور تغذیه می‌کند. مجدداً، پساب راکتور متبلور و به صورت مکانیکی از حلال جدا می‌شود. سپس اسید خالص‌شده برای خلوص خشک‌شده و نمونه‌برداری می‌شود.

سایر توضیحات در رابطه با فرآیند تولید

اسید ایزوفتالیک با اکسیداسیون متازایلن با استفاده از اکسیژن در مقیاس حدود یک میلیارد کیلوگرم در هر سال تولید می‌شود. این فرآیند از یک کاتالیزور کبالت- منگنز استفاده می‌کند. بزرگ‌ترین تولید کننده اسید ایزوفتالیک جهان شرکت شیمیایی لوته (Lotte) است.مراحل تولید اسید ایزوفتالیک را با اکسیداسیون متازایلین با استفاده از اکسیژن نشان می‌دهد، که در آن از یک کاتالیزور کبالت-منگنز استفاده می‌شود.

خرید ایزوفتالیک اسید

نحوه تولید در آزمایشگاه

در آزمایشگاه می‌توان از اسید کرومیک به عنوان اکسیدان استفاده کرد. همچنین با ادغام متاسولفو بنزوات پتاسیم یا متا برموبنزوات با پتاسیم فرمات تولید می‌شود (اسید ترفتالیک نیز در آخرین مورد تشکیل می‌شود).نمک باریم، به عنوان هگزاهیدرات آن، در آب بسیار محلول است (تمایز بین اسیدهای فتالیک و ترفتالات). اسید یوویتیک، 5-متیل ایزوفتالیک اسید، با اکسیداسیون مزیتایلن (Mesitylene) یا با تغلیظ کردن اسید پیروراسمیک با آب باریتا به دست می‌آید.

کاربردهای ایزوفتالیک اسید

 • اسیدهای دی‌کربوکسیلیک آروماتیک به عنوان پیش‌سازها (به شکل اسیل کلرید) در پلیمرهای مهم تجاری مثل ماده مقاوم در برابر آتش Nomex مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ایزوفتالیک اسید مخلوط با اسید ترفتالیک در تولید رزین‌های PET برای بطری‌های پلاستیکی نوشیدنی و بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شود. پلیمر بنزیمیدازول با کارایی بالا از اسید ایزوفتالیک تولید می‌شود.

سایر کاربردها

 • همچنین از این اسید به عنوان ورودی مهم برای تولید مواد عایق استفاده می‌شود.
 • اسید ایزوفتالیک خالص (PIA) عمدتاً به عنوان واسطه در تولید رزین‌های پلی‌استر اشباع‌نشده مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دنبال آن رزین‌های پلی‌استری و آلکیدی (عمدتاً برای پوشش‌های سطحی) و جوهرها، پلاستیک‌های تقویت‌شده و در حیطه بسته‌بندی استفاده می‌شود.
 • مهم‌ترین کاربرد آن به عنوان یک کومونومر در تولید رزین‌های بطری پلی‌اتیلن‌ترفتالات (PET) است.
 • کوپلیمر PET (پلی اتیلن ترفتالات) که در رزین‌های بطری و به میزان بسیار کمتری برای الیاف استفاده می‌شود. PIA  (اسید تصفیه شده ایزوفتالیک) تبلور PET را کاهش می‌دهد، که به منظور بهبود وضوح و افزایش بهره‌وری تولید بطری است.
 • رزین‌های پوشش سطح پلی‌استر / الكید، كه در آن PIA مقاومت در برابر آب، دوام كلی و بادوام را افزایش می‌دهد.
 • PIA سختی عالی، مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، پایداری هیدرولیتیک و حرارتی و… را نیز فراهم می‌کند.
 • ایزوفتالیک اسید یکی از عناصر اصلی در بازارهای FRP (پلاستیک تقویت شده فایبرگلاس) برای محصولاتی مانند لوله‌ها و مخازن دریایی، خودرویی و مقاوم در برابر خوردگی است.
  از پلی استرهای حاوی ایزوفتالیک اسید نیز به طور گسترده‌ای در کاربردهای پوشش صنعتی برای لوازم خانگی، اتومبیل، سایدینگ آلومینیوم و مبلمان اداری فلزی استفاده می‌شود. این ماده به عنوان واسطه برای پلی استرها، رزین‌های پلی اورتان، نرم کننده‌ها استفاده می‌شود.

تولید عایق

 • در تولید پلاستیک فایبرگلاس تقویت شده برای محصولاتی مانند لوله و اتومبیل، تولید پوشش‌های صنعتی لوازم فلزی و مبلمان اداری به عنوان واسطه‌ای در تولید رزین‌های پلی استر غیر اشباع لوله‌ها و مخازن مقاوم در برابر خوردگی در فرآیند تولید پلیمرهای پایه بنزوایمیدازول استفاده می‌شود.

تفاوت ایزوفتالیک اسید و ترفتالیک اسید

ترفتالیک اسید چیست؟

ترفتالیک اسید یک ترکیب آلی آروماتیک است که دارای فرمول شیمیایی C6H4 (CO2H) 2 و ترکیبات پارا است. به صورت پودر کریستالی سفید ایجاد می‌شود. همچنین، در آب نامحلول است اما در حلال‌های آلی قطبی محلول است.هنگام بررسی تولید ترفتالیک اسید، فرآیند اصلی فرآیند آموکو است. در اینجا، اسید از طریق اکسیداسیون p- زایلین در حضور اکسیژن در هوا تولید می‌شود. واکنش به شرح زیر است:

خرید ایزوفتالیک اسید
خرید ایزوفتالیک اسید

علاوه بر این، در مورد موارد استفاده، بسیاری از ترفتالیک اسید استفاده می‌شود. به عنوان مثال، این به عنوان یک پیش ماده برای تولید PET (پلی اتیلن ترفتالات) استفاده می‌شود، که در رنگ‌ها به عنوان یک ترکیب حامل استفاده می‌شود، به عنوان ماده اولیه برخی از داروها در کاربردهای دارویی، به عنوان یک ماده پر کننده در نارنجک‌های دودزا و غیره استفاده می‌شود.

تفاوت بین ایزوفتالیک اسید و ترفتالیک اسید چیست؟

تفاوت اصلی بین ایزوفتالیک اسید و اسید ترفتالیک این است که ایزوفتالیک اسید دارای دو گروه اسید کربوکسیلیک از یک اتم کربن است. در حالی که، ترفتالیک اسید دارای دو گروه کربوکسیلیک اسید است که از دو اتم کربن جدا شده است. علاوه بر این، ایزوفتالیک اسید یک ترکیب آلی آروماتیک است که دارای فرمول شیمیایی C6H4 (CO2H) 2 و ترکیبات متا است، در حالی که ترفتالیک اسید یک ترکیب آلی آروماتیک است که دارای فرمول شیمیایی C6H4 (CO2H) 2 و ترکیب پارا است.

عرضه و تقاضا:

به طور کلی، ظرفیت جهانی به طور چشم‌گیری از میزان تقاضا فراتر رفته و مواد برای تقاضاهای بعدی نیز تأمین خواهد شد. تولیدکنندگان می گویند اروپا از نظر ظرفیت تخصیص داده شده نسبتاً متعادل است، اما ایالات متحده هنوز از ظرفیت بالایی برخوردار است و آسیا نیز متعاقباً از ظرفیت بالاتری برخوردار است. ظرفیت جهانی در حدود 750.000 تن در سال است، در حالی که تقاضای جهانی در سال گذشته نزدیک به 500.000 تن بوده است.

خرید ایزوفتالیک اسید
خرید ایزوفتالیک اسید

ایمنی:

PIA نوعی پودر کریستالی بی‌رنگ است که در آب سرد نامحلول است اما در حلال‌های اکسیژنه و الکل محلول است. قابل احتراق است و ذرات ریز پراکنده، مخلوط‌های انفجاری را در هوا تشکیل می‌دهند. استنشاق یا بلع می‌تواند اندکی چشم، پوست و مجاری تنفسی را تحریک کند.

منابع:wikipedia

این مقاله از ۲ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فرمولاسیون مایع ظرفشویی
فهرست