تری اکسید آرسنیک چیست؟

تری اکسید آرسنیک، که تحت نام تجاری Trisenox به فروش می‌رسد، یک ترکیب و داروی معدنی است. به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی به صورت عمده در مواد نگه‌دارنده چوب، سموم دفع آفات و شیشه استفاده می‌شود. از تری اکسیـد آرسنیک به عنوان دارو برای درمان نوعی سرطان که به لوسمی پرومیلوسیتیک حاد معروف است استفاده می‌شود. برای این کاربرد به صورت تزریق داخل رگ تجویز می‌شود.

عوارض جانبی شایع استفاده از تری اکسید آرسنیک شامل استفراغ، اسهال، تورم، تنگی نفس و سردرد است. عوارض جانبی شدید ممکن است شامل سندرم تمایز APL و مشکلات قلبی باشد. استفاده در دوران بارداری یا شیردهی ممکن است به کودک آسیب برساند. تری اکسید آرسنیک دارای فرمول شیمیایی As2O3 می‌باشد.

سنتز تری اکسید آرسنیک

تری‌اکسید آرسنیک را می‌توان از طریق پردازش معمول ترکیبات آرسنیک از جمله اکسیداسیون (احتراق) آرسنیک و مواد معدنی حاوی آرسنیک در هوا ایجاد کرد.

خرید تری اکسید آرسنیک

با این حال، بیشتر اکسید آرسنیک به عنوان یک فرآورده فرعی از فرآوری سایر سنگ‌های معدنی به‌دست می‌آید. به عنوان مثال، آرسنوپیریت، ناخالصی رایج در سنگ معدن‌های حاوی طلا و مس، در هنگام گرم‌شدن در هوا، تری اکسید آرسنیک را آزاد می‌کند. پردازش چنین مواد معدنی منجر به موارد متعدد مسمومیت شده است. در آزمایشگاه تری اکسید آرسنیک را با هیدرولیز تری کلرید آرسنیک تهیه می‌کنند.

سنتز تری‌اکسید آرسنیک

موارد کاربرد تری اکسید آرسنیک:

  • پزشکی

از تری‌اکسید آرسنیک برای درمان نوعی از سرطان که به لوسمی پرومیلوسیتیک حاد (APL) معروف است استفاده می‌شود. ممکن است از تری اکسید آرسنیک در مواردی که سایر عوامل جوابگو نیستند، مانند اسید رتینوئیک تمام ترانس (ATRA) یا به عنوان بخشی از درمان اولیه موارد تازه تشخیص داده شده، مورد استفاده قرار گیرد. این درمان اولیه ممکن است شامل ترکیبی از آرسنیک‌تری‌اکسید با اسید رتینوئیک تمام ترانس (ATRA) باشد.

  • تولید

تری‌اکسید آرسنیک به عنوان ترکیب اصلی آرسنیک، پیشرو عناصر آرسنیک، آلیاژهای آرسنیک و نیمه‌هادی‌های آرسنید است. ترکیبات مبتنی بر آرسنیک سدیم آرسنیت سدیم و کاکودیلات سدیم از تری‌اکسید مشتق می‌شوند.

  • طب جایگزین

علی‌رغم سمیت شناخته شده آرسنیک، تری اکسید آرسنیک در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هومیوپاتی به آن آلبوم آرسنیک گفته می‌شود. برخی از داروهای ثبت اختراع‌شده، به عنوان مثال، محلول فاولر، مشتقات اکسید آرسنیک را شامل می‌شوند.

  • تأثیرات محیطی

از ذوب‌شدن و فرآوری سنگ معدن‌ها، غالباً تری اکسید آرسنیک ایجاد می‌کنند که این امر برای محیط زیست خطر محسوب می‌شود. به عنوان مثال، معادن غول‌پیکر در کانادا مقادیر قابل توجهی سنگ معدن طلای آلوده به آرسنوپیریت را پردازش می‌کند.

خرید تری اکسید آرسنیک:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست