فروش آمونیوم هیدروژن فلوراید

آمونیوم هیدروژن فلوراید ترکیب معدنی با فرمول NH4HF2 یا NH4F · HF است. این ماده از آمونیاک و هیدروژن فلوراید تولید می‌شود. آمونیوم هیدروژن فلوراید به صورت نمک بی‌رنگ شیشه‌ای است.

ساختار آمونیوم هیدروژن فلوراید:

آمونیوم هیدروژن فلوراید، همان‌طور که از نام آن مشخص است، حاوی یک کاتیون آمونیوم (+NH4) و یک آنیون بی‌فلوئورید یا هیدروژن دی‌فلوئورید (HF2) است. آنيون‌دی‌فلوريد، سه اتمی متقارن داراي قوی‌ترین پيوند هيدروژنی شناخته شده F − H  با طول Pm 114 است. و انرژی پیوندی آن بیشتر از 155 کیلوژول بر مول می‌باشد.

در جامد [NH4] [HF2]، هر کاتیون آمونیوم توسط چهار مرکز فلوراید در یک چهار وجهی احاطه شده‌است، و پیوندهای هیدروژنی هیدروژن-فلوئور بین اتم‌های هیدروژن یون آمونیوم و اتم‌های فلوئور وجود دارد. محلول حاوی کاتیون‌های چهاروجهی (NH+4) و آنیون‌های خطی (HF2) می‌باشد.

سنتز و واکنش‌پذیری:

آمونیوم هیدروژن فلوراید جزء برخی از اچینگ‌ها است. این ماده به شیشه سیلیس حمله می‌کند و واکنش زیر رخ می‌دهد:

SiO2 + 4 [NH4][HF2] → SiF4 + 4 NH4F + 2 H2O

بی‌فلوئورید پتاسیم یک اچینگ رایج است.

آمونیوم هیدروژن فلوراید به عنوان واسطه در تولید هیدروفلوئوریک اسید از هگزافلوئوروسیلیک اسید در نظر گرفته شده است. بنابراین، هگزافلوئوروسیلیک اسید برای دادن آمونیوم فلوراید هیدرولیز می‌شود، که به صورت گرمازا برای تولید بی‌فلوئورید تجزیه می‌شود:

H2SiF6 + 6 NH3 + 2 H2O → SiO2 + 6 NH4F

 2NH4F → NH3 + [NH4]HF

آمونیوم بی‌فلوئورید حاصل به بی‌فلوئورید سدیم تبدیل می‌شود. در نهایت به صورت گرمازا برای تولید HF تجزیه می‌شود.

کاربردها:

برای تهیه آمونیوم آمین‌سیلیل فلوریدها و کمپلکس فلزی فلورید‌ها استفاده می‌شود.

در یک سنتز گرمابی جدید از کمپلکس فلوئورید‌های NaHoF4 و NaEuF4 به کار برده می‌شود. این ترکیبات جالب توجه دارای ساختار فلوریت هستند و برای لیزرهای حالت جامد و همچنین برای فتولومینسانس و خصوصیات مغناطیسی مهم هستند.

سمیت:

بی‌فلوئورید آمونیوم برای مصرف سمی و یک عامل خوردگی پوست است. پس از قرار گرفتن در معرض پوست، شست‌وشو با آب و به دنبال آن درمان با گلوکونات کلسیم لازم است.

منابع:

wikipedia

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست