مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

آمونیوم استات

سفارش محصول تماس با کارشناس

معرفی آمونیوم استات

فرمول استات آمونیوم- نمکی است که دارای خواص شیمیایی جالبی است و به همین دلیل، صنعت داروسازی از آن به عنوان ماده واسطه‌ای و خام در فرآیندهای مختلف استفاده می‌کند. NH۴OAc (استات آمونیوم) نمکی است که از واکنش آمونیاک و اسید استیک تشکیل می‌شود. همچنین، برای برنامه‌هایی که به محلول‌های بافر نیاز دارند، مفید است.

به انگلیسی Ammonium acetate
مشخصات ظاهری پودر کریستال سفید رنگ
فرمول شیمیایی CH۳COONH۴
جرم مولکولی ۷۷٫۰۸۲۵ g/m
بسته‌بندی کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی
کشور تولید کننده چین _ ایران

واکنش‌های هنری رایج‌ترین واکنش‌هایی هستند که از استات آمونیوم استفاده می‌کنند. در یک محلول آبی، این یک ترکیب شیمیایی است که ما آن را با نام Mindererus یا استات آمونیوم می‌شناسیم.

آمونیوم استات ماده شیمیایی جامد بلوری سفید، دارای نقطه ذوب نسبتاً کم (۱۱۴degreeC) برای نمک است. از این ماده در تجزیه شیمیایی، داروها، در حفظ مواد غذایی و سایر کاربردها استفاده می‌کنند. از لحاظ شیمیایی استات آمونیوم یک نمک آمونیوم است که با واکنش آمونیاک و اسید استیک به دست می‌آید.

این ماده به عنوان یک تنظیم‌کننده اسیدی سازگار با مواد غذایی استفاده می‌شود. این ماده به عنوان یک تنظیم‌کننده‌ی اسیدیته و یک بافر است.

فرمول شیمیایی آمونیم استات NH۴CH۳CO۲ یا CH۳COONH۴ است. فرمول مولکولی آن C۲H۷NO۲ است و جرم مولکولی آن g mol ۷۷.۰۸ است. این ماده از یون استاتCOO  (حاصل از تفکیک اسید استیک در آب) و NH۴ + یون آمونیوم (از محلول آمونیاک در آب) تشکیل شده است.

فروش آمونیوم استات
فروش آمونیوم استات

این ماده یک جامد سفید هوروسکوپی با بوی کمی است. نقطه‌ ذوب آن ۱۱۳ درجه سانتی‌گراد است. محلولیت این ماده در آب بسیار زیاد است و چگالی آن در این مایع ۱،۱۷ گرم بر میلی‌لیتر است.

همچنین این ماده یک اسید ضعیف (اسید استیک) و یک باز ضعیف (آمونیاک) است. این نمک با اسید استیک برای تهیه محلول بافر برای تنظیم pH استفاده می‌شود. با این حال، استفاده از آن به عنوان عامل بافر بسیار گسترش نیافته است، زیرا می‌تواند در فشار کم، فرار باشد.

این ماده به عنوان ترکیب آزاد در طبیعت وجود ندارد، با این حال، یون‌های آمونیوم و استات در بسیاری از فرآیندهای بیوشیمیایی هستند.

همچنین این ماده می‌تواند به روش مشابه با سایر استات‌ها از طریق خنثی‌سازی اسید استیک سنتز شود. در صنایع شیمیایی، روش استفاده از اسید استیک یخ‌بندان است که با آمونیاک اشباع شده است:

۲CH۳COOH + (NH۴) ۲CO۳ → ۲CH۳COONH۴ + H۲CO۳

H۲CO۳ → CO۲ + H۲O

CH۳COOH + NH۳ → CH۳COONH

استات آمونیوم، محلول در آب است. حلالیت این نمک استیک در آب مربوط به حدود ۱۰۲ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر در دمای صفر درجه است. میزان حلالیت این ترکیب در آب با افزایش دما افزایش می‌یابد.

به عنوان مثال حلالیت آن در دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد به ۵۳۳۰ گرم در لیتر آب خواهد رسید. شایان ذکر است که این ترکیب حتی دارای آمونیاک مایع، استون و حلالیت در الکل است. این ماده با حلالیت مربوط به ۸۹/۷ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر در ۱۵ درجه سانتی‌گراد و ۱۳۱،۲۴ گرم در ۱۰۰ گرم در ۹۴،۲ درجه سانتی‌گراد در متانول حل می‌شود. سایر مشخصات حلالیت این ترکیب عبارتند از:

میزان حلالیت آن در آب

 • ۱۴۸ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر در دمای ۴ درجه سانتی‌گراد
 • ۱۴۳ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد
 • ۵۳۳ گرم در ۱۰۰ میلی‌لیتر در دمای ۸۰ درجه سانتی گراد

نقش استات آمونیوم چیست؟

استات آمونیوم نقش‌های شیمیایی و بیولوژیکی خاصی را ایفا می‌کند. به عنوان مثال، تقریباً همه انواع متغیر مواد یا مخلوط موجود در محلول‌های آبی در برابر تغییرات pH مقاومت می‌کنند و محلول‌های آبی در برابر تغییرات pH با افزودن مقادیر کمی از بازهای استات آمونیوم یا اسیدها مقاومت می‌کنند.

نقش بیولوژیکی این ترکیب به شکل یک افزودنی غذایی برای کنترل یا تغییر قلیائیت یا اسیدیته غذاها است. فرم افزودنی غذایی استات آمونیوم می‌تواند یک باز، اسید، ماده تجمع‌دهنده یا عامل خنثی‌کننده باشد.

کاربردهای آمـونیوم استات:

در تولید لاستیک لاتکس، استات آمونیوم به عنوان یک ماده ژل کننده یا کف کننده استفاده می‌شود، که در حین تنظیم شدن حباب‌های هوا را در داخل لاتکس به دام می‌اندازد. این امر باعث می‌شود که در درجه اول در ساخت ترکیبات لاستیکی کف استفاده شود.

لاستیک فوم به طور گسترده‌ای در بسته‌بندی و عایق‌بندی، همچنین برای کلاه‌های تزئینی و لباس‌ها، یا به عنوان تجهیزات ورزشی مانند اسفنج با دوام و مواد بالشتک مورد استفاده در کاناپه‌ها، تخت‌ها و صندلی‌ها استفاده می‌شود.

در ساخت انسولین از استات آمونیوم دارای گرید دارویی استفاده می‌شود که برای درمان نوع ۱ و اشکال شدید دیابت نوع ۲ و پنی‌سیلین که یک ماده ضد باکتری است استفاده می‌شود.

فرآورده‌ای با گرید غذایی یک تنظیم‌کننده اسیدیته در محصولات لبنی (از جمله محصولاتی مانند شیر شکلات و پنیرها) و سبزیجات (از جمله سبزیجات خشک، کنسرو شده و درون کیسه) است.

یک برنامه گسترده دیگر آمونیوم استات به عنوان محلول بافر استفاده می‌شود زیرا به طور معمول دارای pH در محدوده ۷ است، که در وسط محدوده pH قرار دارد، با ترکیبات دارای سطح pH زیر ۷ اسیدی و سطح بالاتر از ۷ تا ۱۴ بازی در نظر گرفته می‌شود.

مواد بافر در بسیاری از صنایع از جمله پردازش مواد غذایی، تولید مواد شوینده صنعتی و تولید دارویی از اهمیت برخوردار هستند. این آینه pH آب است که دارای درجه ۷ نیز می‌باشد و هر دو آب و آمونیوم استات از ترکیباتی هستند که برای بافر کردن یا نگهداری pH سایر مواد شیمیایی در سطح موجود، حتی برای اضافه کردن مواد اسیدی یا بازی بیشتر، استفاده می‌شوند.

آمونیوم استات به عنوان یک ماده خام در سنتز آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، پیش‌ساز در سنتز استامید است؛ یک ترکیب شیمیایی برای تولید پلاستیک‌ها استفاده می‌شود:

CH۳COONH۴ → CH۳C (O) NH۲ + H۲O

این فرمول نمک استات‌آمونیوم است که دارای خواص شیمیایی جالب است و به همین دلیل است که در صنعت داروسازی به عنوان مواد واسطه و مواد خام در فرآیندهای مختلف استفاده می‌شود.

فروش آمونیوم استات
فروش آمونیوم استات

استات آمونیوم برای اسیدی‌کردن پارچه‌ها و موهای رنگی استفاده می‌شود و در برخی از کشورها از آن به عنوان تنظیم‌کننده اسیدیته مواد غذایی (مانند سدیم‌لاکتات) استفاده می‌شود. این ترکیب عامل بافر با اسید استیک است. علاوه بر این، آمونیوم استات، در واکنش‌هایی مانند تراکم‌های Knoevenagel، به عنوان کاتالیزور در شیمی آلی یافت شده است. این ترکیب می‌تواند به عنوان کود و سنتز مواد منفجره استفاده شود.

همچنین این ماده به عنوان یک افزودنی غذایی به عنوان یک تنظیم‌کننده اسیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگرچه هم به صورت خام ارزان قیمت است و هم قابل تجزیه زیست است، نوعی نمک نیتروژن است که می‌تواند به راحتی به خاک و منابع آب زیرزمینی شسته شود و بر گیاهان تأثیر منفی بگذارد. آمونیوم استات (CAS: 631-61-8) می‌تواند باعث تحریک خفیف پوست شود، اما از طریق پوست جذب نمی‌شود.

کاربرد و موارد استفاده:

 • به عنوان عامل ضد یخ زیست تخریب‌پذیر استفاده می‌شود.
 • در چگالش Knoevenagel در سنتز آلی استفاده می‌شود.
 • بهمراه آب مقطر برای ساختن یک واکنش رسوب‌آور پروتئین استفاده می‌شود.
 • به عنوان یک بافر آبی برای طیف‌سنجی جرمی ESI پروتئین‌ها و سایر مولکول‌ها استفاده می‌شود.
 • در تهیه نمونه‌ها برای طیف‌سنجی جرمی، از آمونیم استات برای جایگزینی بافرهای سلولی با نمک‌های غیر فرار استفاده می‌شود.
 • به عنوان یک ماده افزودنی غذایی به عنوان تنظیم کننده اسیدیته استفاده می‌شود.
 • به عنوان معرف آزمایشگاهی، مواد شیمیایی آزمایشگاهی استفاده می‌شود.
 • آمونیم استات با اسید استیک برای ایجاد محلول بافر، محلول قابل تجزیه حرارتی به محصولات غیر یونی استفاده می‌شود. به همین دلیل از استات آمونیوم به عنوان یک بافر برای فازهای متحرک برای HPLC استفاده می‌شود.

خطرات بهداشتی و ایمنی آمونیوم استات

اگر گرد و غبار استات آمونیوم به طریقی یا روش دیگر استشمام شود، می‌تواند منجر به تحریک بینی و دهان شود. بلعیدن این نمک ممکن است باعث تحریک دهان و معده شود.

عمدتاً، آمونیوم استات باعث تحریک در دهان، چشم، پوست و بینی می‌شود. بلع این ماده شیمیایی باعث تحریک معده می‌شود که می‌تواند همراه با اسهال باشد. با شروع کار کلیه‌ها برای از بین بردن استات آمونیوم، بیماران می‌توانند افزایش ادرار نیز داشته باشند.

این علامت از نظر پزشکی به عنوان دیورز شناخته می‌شود. مصرف آن همچنین می‌تواند منجر به مسمومیت سیستمیک آمونیاک شود. علائم شامل سستی عضلات صورت، لرزیدن یا لرزش، اضطراب، از دست دادن هماهنگی و گیجی است. همچنین می‌تواند غشای سلولی را از بین ببرد، در ارگانیسم‌ها نفوذ کرده و پوست را صابونی کند. با گرم شدن، بخارات سمی تولید می‌شود که می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند. در عرض چند ثانیه، می‌تواند هیپوکلریت سدیم را تجزیه کند.

هرگونه تماس چشمی با این ترکیب می تواند بثورات ایجاد کند. تماس پوستی نیز همین است. هرگونه تماس با این ترکیب همچنین می‌تواند منجر به تحریک دستگاه گوارش و تنفس شود.

دیگر محصولات: اسید چرب سویا

فروش آمونیوم استات
فروش آمونیوم استات

فروش آمونیوم استات:

فروش آمونیوم استات در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول آمونیوم استات مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید