مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

کاربید وانادیوم

سفارش محصول تماس با کارشناس

معرفی کاربید وانادیوم

کاربید وانادیوم یک ترکیب معدنی با فرمول VC است. این ماده سرامیکی نسوز بسیار سخت است. با سختی ۹-۹.۵ Mohs، احتمالاً سخت‌ترین فلز کاربـید شناخته شده است. از آنجا که در فلز وانادیوم و آلیاژهای آن رواج دارد مورد توجه قرار گرفته است.

ساختار و آماده‌سازی کاربید وانادیوم:

با مونوکسید وانادیوم ایزومورفوس است، در ساختار سنگ نمک متبلور می‌شود. از آن‌جا که VC و VO قابل انعطاف هستند، نمونه‌های کاربیـد وانادیوم معمولاً حاوی ناخالصی اکسید نیز هستند. کاربیـد وانادیـوم با گرم‌کردن اکسیدهای وانادیوم با کربن در حدود ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد تولید می‌شود. کاربیـد وانادیوم می‌تواند در جهت‌یابی (۱۱۱)، هنگامی که توسط لرزش مگنترون با فرکانس رادیویی است شکل بگیرد. اگرچه کاربیـد وانادیوم از نظر ترمینودینامیکی پایدار است، اما در دماهای بالاتر به V۲C تبدیل می‌شود.

کاربـید وانادیوم به عنوان افزودنی برای کاربیـد سیمانی، برای اصلاح کریستال‌های کاربید و در نتیجه افزایش درجه سختی استفاده می‌شود.کاربـید وانادیوم (VC) می‌تواند به طور مؤثر تکامل فوتوکاتالیستی H۲ با ثبات عالی در یک سیستم حساس به رنگ تحت تابش نور مرئی (۴۲۰ نانومتر) انجام دهد و همچنین به عنوان یک کاتالیزور تکامل H۲ همه کاره در هنگام ادغام با فتوکاتالیست‌های نیمه‌هادی مختلف انجام دهد.

کاربید وانادیوم کاربید وانادیومکاربید وانادیوم

مشخصات فیزیکی کاربید وانادیوم:

  • کاربید وانادیوم (VC)
  • جرم مولی: ۶۲.۹۵ گرم در مول
  • تراکم: ۵.۷۷ گرم در سانتی‌متر مربع
  • نقطه‌ذوب: ۲۸۱۰ درجه سانتی‌گراد
  • نقطه‌جوش: ۳۹۰۰ درجه سانتی‌گراد
  • سختی: ۲۶۶۰ Knoop
  • بسیار سخت
  • کاربید وانادیوم دارای مدول الاستیک تقریباً GPa 380 است

ساختار کریستالی کاربید وانادیوم:

کاربیـد وانادیوم (VC) دارای یک شبکه مکعب F با حضور اتم وانادیوم در موقعیت ۰،۰،۰ و یک اتم کربن در موقعیت ۰،۰،۰.۵ است.

با این حال، اگرچه در این‌جا به عنوان یک کاربیـد استوکیومتری نشان داده شده است، اما غلظت کربن کمتر از ۵۰٪ است. همچنین واکنش‌های نظم‌دهنده‌ای که در کاربیـد رخ می‌دهد وجود دارد که در اینجا نشان داده نشده است. پارامتر شبکه ۰.۴۱۵۹ نانومتر فرض می‌شود. اتم‌های آبی نشان‌دهنده وانادیوم هستند و کربن به رنگ سیاه تعیین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید