فنیل تری متیکون

فنیل تری متیکون چیست؟

فنیل تری متیکون نوعی سیلیکون است که در فرمولاسیون محصولات آرایشی و مراقبت از پوست برای کمک به بهبود بافت و قابلیت پخش فرمولاسیون استفاده می‌شود. همچنین به دام انداختن رطوبت در پوست کمک می‌کند و به پوست شما ظاهری مرطوب و هیدراته می‌بخشد.

فنیل تری متیکون، همچنین به عنوان پلی فنیل متیل سیلوکسان شناخته می‌شود، یک مایع سیلیکون است. سیلیکون‌ها مواد مصنوعی متشکل از واحدهای تکرار شونده سیلوکسان هستند. از سیلیکون ها ممکن است به عنوان پلی‌سیلوکسان‌ها نیز یاد شود. اغلب، اصطلاحات ‘سیلیس’ و ‘سیلیکون’ به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می‌شوند ، در حالی که در واقع کاملاً متفاوت هستند. سیلیس بعد از اکسیژن، چهاردهمین عنصر جدول تناوبی و دومین عنصر فراوان در پوسته زمین است. در مقابل، سیلیکون‌ها همیشه به صورت مصنوعی تولید می‌شوند.

شرکت پیشگامان شیمی فعال در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی انواع سیلیکون و مشتقات آن را وارد می‌کند.

خواص فنیل تری متیکون

سیلیکون‌ها به عنوان یک کلاس، حس، ظاهر و عملکرد محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی را بهبود می‌بخشند. سیلیکون‌ها مانند فنیل تری متیکون در مرطوب‌کننده‌ها، نرم‌کننده‌ها و کانسیلرها استفاده می‌شوند تا امکان استفاده یکدست و کاهش اصطکاک را فراهم کنند. سیلیکون‌ها به دلیل کشش سطحی کم قادر به کمک به قرمزی و تحریک پوست هستند که باعث می‌شود به راحتی در سطح پوست پخش شوند و یک مانع محافظتی ایجاد کنند.

  • بافت

از فنیل تری متیکون اغلب برای تقویت بافت محصول استفاده می‌شود. این ماده به احساس ابریشمی محصول روی پوست کمک می‌کند و چسبندگی موجود در کرم‌ها و لوسیون‌ها را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، فنیل تری متیکون امکان توزیع یکنواخت مواد فعال در سطح پوست را فراهم می‌کند.

  • آبرسانی

از فنیل تری متیکون به دلیل توانایی افزایش میزان آبرسانی به عنوان عامل تهویه پوست و مو نیز استفاده می‌شود. این ماده به راحتی روی پوست و مو پخش می‌شود و یک فیلم نامرئی غیر چرب و غیر چسبناک ایجاد می‌کند که مانع از دست رفتن رطوبت سطح می‌شود. این فیلم هنوز اجازه عبور اکسیژن، ازت و سایر مواد مغذی مهم را می‌دهد اما از تبخیر آب جلوگیری می‌کند. در نهایت، این منجر به پوست و موی مرطوب و صاف می‌شود.

این فیلم ساخته شده توسط فنیل تری متیکون نه تنها از پوست در برابر از دست دادن رطوبت محافظت می‌کند بلکه از نفوذ رطوبت نیز جلوگیری می‌کند. این خاصیت برای بهبود فرمولاسیون ضد آفتاب مفید است. علاوه بر این، فنیل تری متیکون می‌تواند به حل فیلترهای UV کمک کند و فاکتور محافظت در برابر آفتاب یا SPF یک محصول را افزایش دهد.

آخرین عملکرد فنیل تری متیکون به عنوان یک ماده ضد کف است. این ماده حتی در صورت لرزش محصول توانایی جلوگیری از تشکیل کف را دارد.

بحث و جدال درباره فنیل تری متیکون چیست؟

برخی بحث ها وجود دارد که سیلیکون‌ها را به عنوان دسته‌ای از مواد تشکیل‌دهنده احاطه می‌کند. علی‌رغم اینکه برای استفاده ایمن نیست، برخی ادعاها وجود دارد که استدلال می‌کنند سیلیکون‌ها باعث ایجاد مشکلات ایمنی، حساسیت و خفگی پوست می‌شوند. با این حال، این ادعاها در هیچ تحقیق منتشر شده‌ای ثابت نشده است.

برای از بین بردن این ادعاهای غلط، ابتدا باید درک کنید که اندازه بزرگ مولکولی سیلیکون‌ها مانع از جذب آن‌ها توسط پوست می‌شود. اگر ماده‌ای نتواند به پوست نفوذ کند، نمی‌تواند با سلول‌های سیستم ایمنی بدن واکنش نشان دهد.

بنابراین، سیلیکون ها آلرژن نیستند. بعلاوه، ادعاها مبنی بر اینکه سیلیکون‌ها می‌توانند در بدن ما تجمع زیستی یا تجمع پیدا کنند نیز نادرست است. یک بار دیگر، این بدان دلیل است که اندازه بزرگ آن‌ها از نفوذ آنها به پوست جلوگیری می‌کند. اگر سیلیکون‌ها نتوانند به پوست نفوذ کنند، مطمئناً نمی‌توانند از غشای سلول عبور کنند، این یک نیاز اصلی برای تجمع زیستی است.

سرانجام، نادرست است که بگوییم فیلم ساخته شده توسط سیلیکون‌ها به نوعی پوست را “خفه” می‌کند. همانطور که در بالا ذکر شد، فیلم نرم و نامرئی که پس از استفاده موضعی از فنیل تری متیکون و سایر سیلیکون‌ها تشکیل می‌شود، باعث عبور اکسیژن و سایر گازها می‌شود. علاوه بر این، این فیلم ترشح طبیعی پوست را مسدود نمی‌کند. بنابراین، پوست می‌تواند پس از استفاده موضعی از محصولی حاوی سیلیکون، “تنفس” کند.

آیا فنیل تری متیکون بی‌خطر است؟

ایمنی فنیل تری متیکون توسط پنل تخصصی بررسی مواد آرایشی ارزیابی شده است. این هیئت داده‌های علمی را ارزیابی کرد و نتیجه گرفت که فنیل تری متیکون برای استفاده در لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی ایمن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست