آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید
 • آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید + همه چیز درباره زانتان گام

  وقتی نوبت به خواندن برچسب مواد غذایی می‌رسد، هرچه لیست مواد تشکیل‌دهنده کوتاهتر باشد، بهتر است. ماده تشکیل‌دهنده کمتر در برچسب مواد غذایی به معنای آن است که فضای کمتری برای افزودنی‌های عجیب و غریب، مواد شیمیایی یا چیزهای دیگری وجود دارد که به نظر، اصلا در غذای واقعی جای ندارند.

  یکی دیگر از علائم پردازش فوق‌العاده غذایی که می‌خورید (و برای سلامتی شما چندان مناسب نیست)، لیست مواد تشکیل‌دهنده‌ای است که دارای ترکیباتی با عناوین عجیب و غریب و تلفظ سخت است.

  فروش زانتان گام
  فروش زانتان گام

  یکی از موادی که این روزها تقریباً در همه موارد (به ویژه محصولات فاقد گلوتن) وجود دارد، زانتان گام است. این یک افزودنی غذایی رایج است که در بسیاری از محصولات از کالاهای پخته شده گرفته تا سس سالاد استفاده می‌شود.

  “این ترکیب اغلب در پخت بدون گلوتن و وگان استفاده می‌شود، زیرا برای امولسیون و اتصال مواد و همچنین برای افزایش حجم به یک محصول نهایی کار می‌کند.”

  اما همانطور که زانتان گام نام عجیب و غریب دارد، در سلامتی شما چه جایگاهی دارد و آیا خوردن آن هر روز مشکلی ندارد؟

  زانتان گام دقیقاً چیست؟

  زانتان گام به عنوان چسب، تثبیت‌کننده و امولسیون‌کننده در محصولات غذایی استفاده می‌شود. این ماده در طبیعت یافت نمی‌شود و باید تولید شود. طبق USDA، این ماده با استفاده از نوعی کربوهیدرات مانند گلوکز یا ساکارز و تخمیر باکتری تولید می‌شود.

  به طور خاص، زانتان گام یک پلی ساکارید و یک فیبر محلول است. این بدان معناست که بدن شما نمی‌تواند آن را هضم کند، که بد نیست، اما می‌تواند برای برخی از افراد با مشکلات دستگاه گوارش مسئله ساز شود.

  مزایای زانتان گام
  مزایای زانتان گام

  برخی از مزایای بالقوه سلامتی زانتان گام عبارتند از:

  تثبیت سطح قند خون

  چندین مطالعه نشان داده است که افزودن صمغ زانتان به وعده‌های غذایی غنی از کربوهیدرات می‌تواند به جلوگیری از افزایش انسولین و قند خون کمک کند. محققان معتقدند که توانایی آن با غذایی که می‌خوریم مخلوط می‌شود و ماده‌ای ژل مانند تشکیل می‌دهد، ممکن است هضم را کند کند و از افزایش شدید قند خون بعد از غذا جلوگیری کند.

  کاهش سطح کلسترول

  یک مطالعه نشان داد که دوزهای زیاد زانتان گام می‌تواند به طور متوسط ​​10٪ باعث کاهش کلسترول شود. اگرچه ما توصیه نمی‌کنیم که مکمل آن را برای این مزیت استفاده کنید، اما استفاده از صمغ به عنوان یک ماده غذایی افزودنی می‌تواند به افزایش کل فیبر محلول در مصرف شما کمک کند، که می‌تواند به بهبود متوسط ​​کلسترول نیز کمک کند.

  کاهش وزن

  صمغ زانتان با ایجاد یک احساس دهان دلچسب تر، تأخیر در تخلیه معده و کند شدن هضم غذا می‌تواند به کاهش مصرف کلی غذا، کاهش ولع مصرف و افزایش چربی کمک کند.

  خواص مبارزه با سرطان

  یک مطالعه بر روی موش‌های مبتلا به سرطان پوست نشان داد که با افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن، رشد تومورها را به طور قابل توجهی کند می‌کند. برای بررسی تأثیر صمغ زانتان بر روی انسان‌های سرطانی و همچنین تأثیر آن بر رشد انواع دیگر سرطان‌ها، به مطالعات بیشتری نیاز است.

  دفع  بهبود یافته

  زانتان گام با افزایش حرکت آب به روده‌ها، مدفوع نرم و حجیم‌تری ایجاد می‌کند که دفع آن راحت‌تر است. مطالعات نشان داده است که به میزان قابل توجهی دفعات و میزان مدفوع را افزایش می‌دهد. این ممکن است آن را به یک افزودنی غذایی مفید برای کسانی که با یبوست دست و پنجه نرم می‌کنند، تبدیل کند.

  جایگزین عالی برای مواد غلیظ کننده و تثبیت‌کننده‌های کربوهیدرات در رژیم کم کربوهیدرات

  زانتان گام از خاصیت ضخیم شدن نشاسته ذرت تقلید می‌کند و به عنوان یک جایگزین سالم برای گلوتن در خمیر کتو دوستانه عمل می‌کند. همچنین کاربردهای فراوانی دارد. با این حال، قبل از اینکه در مورد چگونگی ترکیب این ماده متنوع یاد بگیریم، ابتدا باید نگرانی‌های احتمالی صمغ زانتان در مورد سلامتی را بررسی کنیم.

  فروش زانتان گام
  فروش زانتان گام

  آیا زانتان گام امن است؟

  زانتان گام نسبتاً بی‌خطر است و حتی ممکن است برخی از مزایای سلامتی را داشته باشد. یک عارضه جانبی بالقوه در مصرف صوغ زانتان این است که می‌تواند اثر ملین داشته باشد. اگر هر نوع مشکل گوارشی دارید، این می‌تواند شرایط را بدتر کند یا معده‌ای را که از قبل حساس است تشدید کند. حتی اگر نگران این علائم نیستید، مراقب باشید که چه مقدار زانتان گام مصرف می‌کنید و چه مقدار فیبر در رژیم غذایی خود دارید – شما چیزهای مازاد را نمی‌خواهید.

  “اگر مقادیر بیش از حد فیبر – یا حتی بیشتر از آنچه که به مصرف آن عادت کرده‌اید – مصرف کنید، ممکن است عوارض جانبی مانند گاز و اسهال را تجربه کنید. مصرف بیش از حد فیبر همچنین می‌تواند باعث سوء جذب مواد مغذی شود.”

  اگرچه در دوزهای زیاد مصرف شود، صمغ زانتان می‌تواند باعث مشکلات گوارشی شود. به عنوان مثال، مشخص شد که مصرف 15 گرم یا بیشتر در روز دارای اثرات زیر در مطالعات انسانی است:

  • تغییر در باکتری‌های روده
  • افزایش دفعات حرکات روده با مدفوع نرم تر
  • افزایش خروجی مدفوع
  • افزایش گاز

  محققان دریافتند که زانتان گام ممکن است چندین اثر مثبت بر سلامتی داشته باشد، مانند کمک به ثبات قند خون و کمک به افرادی که اختلال بلع دارند. همچنین، نشان داده شده است که رشد تومور را در موش‌های مبتلا به سرطان پوست کند می‌کند.

  آیا باید از زانتان گام اجتناب کنید؟

  سرانجام، مطالعات زیادی در مورد زانتان گام روی انسان انجام نشده است تا نتیجه گیری قطعی در مورد تأثیر مصرف طولانی مدت بر سلامتی شما انجام شود، اما اکثر کارشناسان می‌گویند که این ترکیب بسیار بی‌خطر است. اگر مشکلات گوارشی دارید، اجتناب از آن ممکن است به شما در جلوگیری از علائم ناخواسته یا علائم تشدید کمک کند.

  “در صورت مصرف متوسط، این صمغ‌ها برای اکثر افراد باید بی‌خطر باشند. فقط وقتی شروع به مصرف مقادیر بیش از حد می‌کنید ممکن است با مشکل روبرو شوید.”

  چه افرادی باید ازمصرف زانتان گام اجتناب کنند
  چه افرادی باید ازمصرف زانتان گام اجتناب کنند

  چه افرادی باید ازمصرف زانتان گام اجتناب کنند؟

  در حالی که زانتان گام برای اکثر افراد بی‌خطر است، اما تعداد کمی از افراد ممکن است لازم باشد که از آن اجتناب کنند. این افراد عبارتند از:

  • کسانی که سابقه اسهال یا درد شدید دستگاه گوارش دارند

  زانتان گام رطوبت دستگاه گوارش را حفظ می‌کند، که می‌تواند اسهال را بدتر کرده و قسمت‌های حساس روده را تحریک کند.

  • کسانی که سابقه بی‌اختیاری مدفوع دارند

  از آنجا که زانتان گام خاصیت ملین مانند دارد، می‌تواند ماهیت حرکات روده شما را به میزان قابل توجهی تغییر داده و کنترل آن‌ها را دشوارتر کند.

  • کسانی که آلرژی‌های مربوط به زانتان گام دارند

  افرادی که سابقه واکنش‌های جانبی به صمغ زانتان یا مواد استفاده شده در تولید آن دارند باید از استفاده آن اجتناب کنند.

  • کسانی که به گیاهان چلیپایی حساسیت شدید دارند

  صمغ زانتان به طور معمول از باکتری‌های موجود در سبزیجات چلیپایی (مانند جوانه بروکسل، کلم پیچ و کلم بروکلی) ساخته می شود. بنابراین، برخی از محصولات صمغ زانتان ممکن است به برخی از ترکیباتی که می‌توانند واکنش آلرژیک ایجاد کنند، آلوده شده است.

  • کسانی که حساسیت شدید گندم، گلوتن، ذرت، سویا یا لبنیات دارند

  صمغ زانتان معمولاً با استفاده از قند حاصل از گندم، ذرت، سویا و / یا لبنیات تولید می‌شود. افرادی که به این محصولات حساسیت شدید دارند ممکن است لازم باشد از غذاهای حاوی زانتان گام پرهیز کنند مگر اینکه بتوانند منبع عاری از آلرژن پیدا کنند.

  • نوزادان نارس

  Simply Thick، ​​ماده غلیظ کننده مبتنی بر زانتان گام، برای شیرخواران نارس به شیرخشک و شیر مادر اضافه شد. در چندین مورد، نوزادان به بیماری تهدید کننده زندگی مبتلا شدند که باعث التهاب روده، آسیب دیدن و شروع به مرگ می‌شود. اگرچه Simply Thick برای بزرگسالان بی‌خطر است، اما نوزادان باید از مصرف آن اجتناب کنند زیرا روده آن‌ها هنوز در حال رشد است.

  • کسانی که از داروهایی برای کاهش قند خون استفاده می‌کنند یا قصد جراحی دارند

  زانتان گام می‌تواند سطح قند خون را کاهش دهد، که می‌تواند برای افرادی که برخی از داروهای دیابت را مصرف می‌کنند خطرناک باشد. همچنین در جامعه پزشکی این نگرانی وجود دارد که ممکن است در کنترل قند خون در حین و بعد از عمل اختلال ایجاد کند. به همین دلیل، ممکن است بهترین کار این باشد که حداقل 2 هفته قبل از یک عمل جراحی برنامه ریزی شده، مصرف صمغ زانتان به حداقل برسد.

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  آنچه باید در مورد زانتان گام بدانید

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست