اطلاعات عمومیمقالات آموزشی

چرا شراب کپک می زند؟

آیا می دانید دلایل کپک شراب چیست؟ شراب کپک زده تقریباً همیشه از رویه تولید ضعیف یا سرویس بهداشتی نامناسب و به ندرت بعد از بطری زدن اتفاق می‌افتد. اولین قدم در تصحیح شراب کپک زده تشخیص است – اگر نوع قالب را شناسایی کرده و بر اساس آن درمان کنید، گاهی اوقات می‌توانید یک شراب را ذخیره کنید.

علاوه بر سالم سازی کلیه تجهیزات تولید شراب، باید از آلوده کردن شراب بدون بطری با گرد و غبار و باقی‌مانده، که باعث رشد باکتری ها و اسپورهای کپک می‌شود، خودداری کنید.

علل کپک شراب چیست

اگر کپک در هنگام تخمیر در شراب رشد کند، ممکن است در مراحل اولیه تولید شراب، شراب به اسپور کپک آلوده شده باشد. تخمیر شراب باید کاملاً در یک محیط استریل و عاری از آلودگی صورت گیرد. این باعث می‌شود که میکروب‌ها مانند کپک‌ها و باکتری‌ها شراب را آلوده نکنند و کیفیت آن را کاهش دهند. تخمیر ممکن است الکل ایجاد کند، اما الکل نمی‌تواند هجوم کپک‌ها یا باکتری‌های دیگر را از بین ببرد.

یکی از مواد نگهدارنده اسیدی موثر، بنزوات سدیم میباشد که برای جلوگیری از تخمیر شدن شراب مورد استفاده قرار میگیرد.

کپک شراب

تجهیزات بهداشتی تولید شراب

بهداشت نامناسب تجهیزات شراب سازی مشکلات زیادی در قالب ایجاد می‌کند. شراب‌سازان باید تمام وسایلی را که با شراب تماس دارند را مرتب استریل کنند. این‌ها شامل بطری، قفل هوا، سایر ظروف، شیلنگ سیفون و تجهیزات تخمیر، چه اولیه و چه ثانویه است. برای تمیز کردن تجهیزات می‌توانید از محلول استریل‌کننده متابی سولفیت سدیم استفاده کنید.

همچنین توصیه می‌شود که قرص‌های سدیم متابی سولفیت را اضافه کنید. این قرص رشد میکروب‌ها را پس از خرد کردن انگور متوقف می‌کند.

تجهیزات ضد کپک شراب

نوع نامناسب تجهیزات می‌تواند تمام تلاش‌های بهداشتی شما را از بین ببرد و به نفوذ کپک بستگی داشته باشد. بسیار مهم است که در تمام مراحل فرآیند تولید شراب از تجهیزات مناسب استفاده شود. برای تهیه شراب هرگز از ظرف باز استفاده نکنید. شراب باید در ظرف تخمیر هوا بسته شود و از هرگونه آلودگی میکروب‌ها جلوگیری کند. اگر این عمل نشود، احتمال آلودگی شراب به کپک بسیار زیاد است.

تجهیزات تخمیر مناسب باید دارای سیستم قفل هوا باشد که حاوی محلول سولفیت باشد. قفل هوا باید هوا را خارج کند اما از ورود هوای خارج جلوگیری می‌کند.

گل‌های کپک شراب 

این بیشتر نشانه آلودگی است تا علت. گلهای شراب به عنوان فساد مخمر توصیف می‌شود که شکوفه‌های پودری سفید یا فیلم‌های سفید را روی سطح شراب تشکیل می‌دهد. اگر کپک سفید را ببینید، مشخص است که شراب آلوده شده است.گل‌های شراب برای رشد به اکسیژن نیاز دارند، بنابراین اگر آن‌ها را در ظرف تخمیر مشاهده کنید، نشان می‌دهد که سیستم قفل هوا ممکن است به درستی کار نکند. رفع قفل هوا باید مشکل را حل کند.

این‌ها دلایل اصلی رشد کپک زدن شراب است. رشد کپک معمولاً در طی فرآیند تولید شراب و به ندرت در فرآیند بطری سازی اتفاق می افتد. شراب آلوده بطری نمی‌شود. قبل از اینکه بطری های شراب شیرین برای توزیع در بطری بسته شود، کلیه استانداردهای بهداشتی، ایمنی و سایر کیفیت‌ها در لیست قرار دارند. شراب بطری شده هوا تنگ است و بنابراین، احتمال آلودگی‌هایی که باعث رشد قالب در بطری می‌شود، کم است. با دانستن همه این‌ها، می‌توانید بدون نگرانی از آن بطری شراب لذت ببرید.

آیا شراب کپک زده را میشه خورد؟

به طور تصادفی شراب کپک زده خوردید؟ نمی دانید اگر چیزی با کپک در آن بنوشید چه اتفاقی می افتد؟ رشد کپک در شراب یک فرآیند بیولوژیکی طبیعی و رایج است. خوشبختانه ، خوردن چند جرعه از یک شراب کپک زده به لطف اسید معده ، که به اندازه کافی قوی است تا اکثر عوامل بیماری زا را از بین ببرد ، مسئله خاصی نیست.

سوربات پتاسیم یکی از مواد شیمیایی لازم برای نگهداری از شراب است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این ماده کلیک کنید.

بعضی از آنها ممکن است ناراحتی گذرا مانند حالت تهوع ، گرفتگی و اسهال را ایجاد کنند. اگر سیستم ایمنی بدن شما به خطر افتاده باشد ، و استفراغ یا اسهال بی وقفه ، وخیم تر شدن درد شکم ، حساسیت شکم و تب و لرز را تجربه کنید ، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید.

برخی از کپک های شراب می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات تنفسی را تحریک کنند. چند کپک باعث تولید مایکوتوکسین ها می شود که مواد سمی هستند. پیشنهاد می شود از شراب کپک زده استفاده نکنید.

در این مقاله به موضوع کپک شراب پرداختیم ، پیشنهاد میکنیم مقاله ۲۴ خاصیت شراب را نیز مطالعه کنید

منبع : https://bit.ly/3DSJCt7

پیشنهاد میکنیم مقالات آموزشی زیر را نیز دنبال کنید:

این محتوا رو هم بخون...
آنزیم ها در نان سازی و 4 گروه مختلف از آن ها

‫۵ دیدگاه ها

  1. یه سوال دیگه هم داشتم ، میخواستم بدونم برای کپک شراب ، قرص ضد کپک شراب هم وجود داره؟ و آیا قرص ضد کپک شراب رو میفروشید؟

    1. نه واسه من که ضرر نداره تو هر جور می خوای انجام بده اخرش خودت میمیری D:

  2. نه واسه من که ضرر نداره تو هر جور می خوای انجام بده اخرش خودت میمیری D:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید