چرا موز باعث گرفتگی عضلانی من می‌شود؟

موز و گرفتگی عضلات پا اغلب با یکدیگر در ارتباط هستند. اما نه به این دلیل که موز باعث گرفتگی پا می‌شود. به دلیل مقدار پتاسیم موجود در آن، موز به صورت بالقوه عاملی در رفع گرفتگی پا محسوب می‌شود.

تحقیقات در مجله پزشکی ویسکانسین در سال 2017 خاطرنشان کرد: گرفتگی پا با مصرف پتاسیم کم همراه است. اگر بعد از خوردن موز دچار گرفتگی شدید شوید، احتمالاً با فعالیتی که شما به تازگی انجام داده‌اید ارتباط دارد، یا کمبود پتاسیم ناشی از یک بیماری پزشکی زمینه‌ای است.

موز، پتاسیم و گرفتگی عضلات پا:

در مطالعه مجله پزشکی ویسکانسین، در بین شرکت‌کنندگان زن مبتلا به گرفتگی پا، یک اشتراکی وجود داشت این که نسبت به گروهی که گرفتگی ساق پا را تجربه نکردند، مصرف پتاسیم کمتری داشتند. پتاسیم یک ماده معدنی الکترولیت است که سیگنال‌های الکتریکی را به سلول‌های شما منتقل می‌کند و به عضلات شما کمک می‌کند تا منقبض شوند.

گرفتگی عضله یک انقباض ناگهانی و دردناک عضله است. هر کسی گاهی اوقات به آن مبتلا می‌شود، اما اگر به طور مرتب اتفاق بیفتد، ممکن است این علامتی باشد که چیزی درست نیست و کمبود پتاسیم ممکن است عامل آن باشد.

نیازهای پتاسیم شما:

طبق اعلام هیئت غذا و تغذیه انستیتوی پزشکی، زنان و مردان بالغ در روز به 4.7 میلی‌گرم پتاسیم نیاز دارند. طبق گزارش MedlinePlus، بیشتر افراد به میزان کافی پتاسیم را از رژیم روزانه خود دریافت می‌کنند. به گزارش بهداشت نیوز، اگر در مورد میزان پتاسیم خود نگران باشید، می‌توانید آزمایش داده و سطح پتاسیم خون خود را بررسی کنید، که باید بین 3.6 تا 5.2 میلی‌گرم در لیتر باشد.

علائم سطح پایین پتاسیم در بدن شامل گرفتگی عضلات، خستگی، ضعف، تشنگی مکرر، افسردگی و سردرگمی است. علاوه بر این، انسداد روده، درد شکم، نفخ، گرفتگی شکم، یبوست، حالت تهوع یا استفراغ ممکن است رخ دهد. علائم جدی تر پتاسیم کم می‌تواند شامل آریتمی باشد که یک ریتم غیر طبیعی قلب است. در برخی شرایط، سطح پتاسیم بسیار کم – کمتر از 2.5 میلی‌مول در لیتر – می‌تواند تهدیدی برای زندگی باشد.

مواد غذایی دیگر برای گرفتگی عضلات پا:

دریافت 4.7 گرم – یا 4،700 میلی‌گرم – پتاسیم در هر روز کاری کم نیست. به گفته Health.gov، یک موز متوسط 422 میلی‌گرم پتاسیم دارد. سایر مواد غذایی با محتوای قابل توجهی پتاسیم که به گرفتگی عضلات کمک می‌کند عبارت‌اند از:

  • یک سیب‌زمینی شیرین: 694 میلی‌گرم
  • یک ظرف 8 اونسی ماست ساده بدون چربی: 579 میلی‌گرم
  • نصف فنجان لوبیا پخته شده لوبیا: 484 میلی‌گرم
  • یک وعده 3 اونسی هالیبوت: 490 میلی‌گرم
  • نصف فنجان اسفناج پخته شده: 419 میلی‌گرم
  • یک چهارم فنجان هلو خشک: 398 میلی‌گرم

مقدار زیادی از غذاهای دیگر حاوی پتاسیم در منابع خوبی هستند. تا زمانی که سالم هستید و رژیم غذایی متعادل را تجربه می‌کنید، نباید در کنار نیازهای روزانه خود مشکلی داشته‌باشید.

جمعیت ویژه و کمبود پتاسیم:

براساس اعلام انستیتوی ملی بهداشت، برخی از جمعیت‌ها ممکن است در دریافت پتاسیم کافی از رژیم‌های غذایی خود مشکل بیشتری داشته باشند. این شامل کسانی که دارای بیماری التهابی روده هستند مانند: کرون و کولیت اولسروز.

برخی از داروهای خاص مانند مسهل‌ها و دیورتیک‌ها نیز می‌توانند باعث شوند که پتاسیم بیشتری از بین برود، این امر باعث افزایش نیاز شما به پتاسیم می‌شود. علاوه بر این، ورزشکارانی كه در شرایط گرم مشغول تمرین سنگین هستند، ممكن است كمبود پتاسیم را تجربه كنند و نیاز به افزایش مواد معدنی بیشتر دارند.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست