بجای شکر از چی استفاده کنیم؟

ماده جایگزین شکر چیست؟

هزاران سال است که شکر به عنوان یک مکانیزم جایزه در ایران مطرح بوده است. اما آیا واقعاً مکانیزم مناسبی است؟ شاید به همین دلیل است که باید از خود بپرسید بجای شکر از چی استفاده کنیم؟ شکر فرآیند خاصی در مغز ما دارد که باعث احساس شادی و پیروزی می‌شود. این ماده سفید رنگ می‌تواند در بخش جوایز مغز دوپامین که هورمون شادی است را ترشح می‌کند.

پیشگامان شرکت عرضه‌کننده انواع مواد جایگزین شکر در ایران می‌باشد. این شرکت چندین سال است که در این زمینه فعالیت می‌کند. شما عزیزان می‌توانید محصولات این شرکت را تنها با یک تماس به دست آورید. این شرکت سالیان سال است که به صورت عمده این محصولات را به تولید کنندگان صنایع مختلف از جمله صنایع آرایشی، بهداشتی، دارویی و غذایی عرضه می‌کند.

بجای شکر از چی استفاده کنیم؟

انتخاب یک جایگزین شکر مناسب کار سختی در ایران است. چرا که ما با دو دسته جایگزین‌های طبیعی و جایگزین‌های مصنوعی شکر مواجه هستیم. هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. شیرین کننده‌های مصنوعی قابلیت تنظیم میزان شیرینی را در خود دارند. یعنی اگر تولید کننده بخواهد شیرین کننده‌‌ای با طعم گس داشته باشد، می‌تواند. اما این قابلیت در شیرین کننده‌های طبیعی یافت نمی‌شود.

شیرین کننده‌های طبیعی جایگزین شکر گاهی می‌توانند مزه تمام آنچه که شما برایش زحمت کشیده‌‌اید را از بین ببرد. چرا که خودا این شیرین کننده‌های طبیعی نیز در برخی موارد طعم خاص خود را دارند.

در طرف دیگر طرفداران شیرین کننده‌های طبیعی اعتقاد دارند این شیرین کننده‌ ها سالم‌تر هستند. از این رو سوال اصلی که بجای شکر از چی استفاده کنیم؟ است، باقی می‌ماند.

شیرین کننده‌های طبیعی جایگزین شکر

عسل

عسل

عسل را شاید بتوان به عنوان طبیعی‌ترین و در دسترس‌ترین ماده جایگزین شکر که طبیعی است دانست. عسل دارای انواع مختلفی است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. عسل ماده‌‌ای شیرین در دستورهای تهیه است که البته در بسیاری از آن‌ها به واسطه غلظت خود قابل استفاده نیست. هنگام آشپزی و شیرینی پزی علاوه بر شیرینی باید به موارد دیگری همچون بافت نیز توجه داشته باشید.

عسل یکی از شیرین‌کننده‌هایی است که میزان شیرین کردن آن طوری است که می‌تواند دلزدگی ایجاد کند. البته برخی از عسل‌ها نیز هستند که در مکان‌هایی تولید شده‌‌اند که این مورد کمتر در آن‌ها دیده می‌شود. شناسایی عسل کاملاً طبیعی کار سختی است. چرا که با افزودن مواد مختلف به عسل می‌توان همان ظاهر و فیزیک را داشت در حالی که میزان عسل افزایش یافته است.عسل یک پاسخ طبیعی به سوال بجای شکر از چی استفاده کنیم؟ است. پاسخی پر از مزایای شگفت‌انگیز که برای اشاره به مزایای آن نیاز به یک مقاله کامل دیگر داریم.

شکر نارگیل

یکی دیگر از شیرین کننده‌های طبیعی جایگزین شکر، شکر نارگیل می‌باشد. شکر نارگیل همانطور که از نام آن نیز مشخص است، از نارگیل گرفته می‌شود. اما با آب نارگیل و پودر آن کاملاً متفاوت است.آهن، روی، کلسیم، پتاسیم و… از مهم‌ترین مواد مغذی هستند که در شکر نارگیل به وفور یافت می‌شوند. شکر نارگیل از بهترین پاسخ‌ها به سوال بجای شکر از چی استفاده کنیم؟ است.

شکر نارگیل

این محصول در واقع نوعی فیبر است که در معده باقی مانده و موجب می‌شود شما احساس سیری بیشتری داشته باشید. از این رو می‌توان گفت به لاغری کمک شایانی می‌کند. اما نکته مقابل آن در برابر لاغری میزان کالری این ماده است. کالری شکر نارگیل دقیقاً به اندازه شکر معمولی است. از این رو بیماران مبتلا به کبد چرب و دیابتی‌ها باید در مصرف آن دقت بسیاری داشته باشند.

شکر نارگیل فروکتوز بسیاری دارد. این همان ماده‌‌ای است که در شکر سفید باعث ایجاد انرژی لحظه‌‌ای بسیار زیاد می‌شود. این شکر تفاوت زیادی با شکر سفید ندارد. ازا ین رو باید ملاحظات لازم را در استفاده از آن داشته باشید.

ملاس

یکی دیگر از پاسخ‌های طبیعی به پرسش بجای شکر از چی استفاده کنیم، ملاس است. این ماده نوعی مایع قهوه‌‌ای رنگ اما غلیظ است که به عنوان جایگزین شکر در شیرینی‌ها استفاده می‌شود.لازم به ذکر است که استفاده از این ماده باعث می‌شود نیاز به مایعات در این محصول کاهش یابد. از این رو باید حدود چهار قاشق غذاخوری از مایعات موجود در دستور را کاهش دهید.

ملاس

ملاس ماده‌‌ای است که از جوشاندن آب چغندر قند در کنار نیشکر گرفته می‌شود. این ماده معمولاً بدون افزودنی نیز در بازار یافت می‌شود اما برای تولید کنندگان عمده بهتر است نوع افزودنی دار آن خریداری شود. ملاس حاوی مقادیر بالایی از مواد مغذی است که در غذاهای مختلف بسیار کمتر دیده می‌شوند. از جمله این مواد مغذی می‌توان به آهن، کلسیم، منگنز و پتاسیم اشاره کرد.

با این وجود ملاس نیز بهترین پاسخ بجای شکر از چی استفاده کنیم نیست. چرا که ماده پایه در این محصول نیز همانند همان شکر سفید است. پس در اصل آن‌ها با هم مشترک هستند. اما اگر آن را در یک طرف ترازو و شکر سفید را در طرف دیگر قرار دهیم، ملاس از نظر سلامت بودن سنگین‌تر خواهد بود. پس حداقل بهتر از شکر سفید تصفیه شده است.

انواع جایگزین مصنوعی شکر

شربت آگاو

این شربت نیز از نوعی گیاه گرفته شده و طی فرآیند ‌های گوناگون مورد پردازش قرار می‌گیرد. این پردازش با افزودن مواد شیمیایی مختلف تکمیل می‌شود. شربت آگاو با اینکه منشأ گیاهی دارد، یک جایگزین مصنوعی و ناسالم برای شکر به شمار می‌رود. این ماده حاوی بیش از ۸۵ درصد فروکتوز است. این میزان بیش از سم سفید (شکر سفید) می‌باشد.

شربت آگاو

مقدار بالای فروکتوز می‌تواند مشکلات بسیاری برای شما عزیزان به همراه داشته باشد. تحقیقات نشان داده است میزان فروکتوز بالا با انواع بیماری‌های قلبی عروقی، چاقی و سایر بیماری‌های جدی مرتبط است. بنابراین فردا که به بازار رفتید تا بپرسید بجای شکر از چی استفاده کنیم، در نظر داشته باشید که باید ماده را انتخاب کنید که فروکتوز مناسبی داشته باشد.

شربت ذرت در بجای شکر از چی استفاده کنیم

یکی دیگر از موادی که امروز در صنایع غذایی در مقدار بالا استفاده می‌شود، شربت ذرت است. این ماده نه تنها طبیعی نیست بلکه معایب بسیاری دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت. عمده‌ترین موادی که در این محصول یافت می‌شود، فروکتوز و گلوکز است. گلوکز زیادی در بدن به صورت چربی ذخیره خواهد شد. البته این چربی زمانی است که شما خوش شانس باشید. وگرنه گلوکز می‌تواند کبد را احاطه کرده و بیماری کبدچرب بیاورد.

چاقی و دیابت نوع ۲ از اصلی‌ترین بیماری‌هایی هستند که با استفاده از این محصول حادث می‌شوند. استفاده از این ماده در دهه‌های اخیر دو برابر شده است که کمی نگران کننده است. البته باید توجه داشت که این شربت از فرآوری مواد مختلف همچون ذرت، گندم و… گرفته می‌شود. بنابراین تنها ذرت نیست که در تولید این ماده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحقیقات نشان داده است که این ماده می‌تواند در موش‌های آزمایشگاهی باعث رشد تومورهای سرطانی شود. همچنین مطالعه روی انسان‌ها نشان داده است که استفاده از این ماده می‌تواند منجر به سرطان سینه شود.با همه این‌ها باز هم شربت ذرت به عنوان یکی از مواد پایه در جایگزین‌های شکر استفاده می‌شود. بنابراین شما تولید کننده عزیز می‌توانید شروع کننده زنجیره از میان برداشتن شربت ذرت باشید. چگونه؟

شربت ذرت

تنها کافی است با پیشگامان شیمی تماس گرفته و پاسخ بجای شکر از چی استفاده کنیم را از کارشناسان ما جویا شوید. آن‌ها به شما بهترین ماده را برای محصولتان معرفی خواهند کرد.

منابع:

جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست