قیمت فروش استویا

خرید استویا

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را از کشورهای آلمان با برند BASF و چین با برند ویتاسوئیت وارد می‌کند. جهت خرید استویا خالص پودری و خرید مواد اولیه غذایی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

استویا

قیمت پودر استویا

این یکی از مواد افزودنی و محبوب مواد غذایی در اکثر کشورهاست. به عنوان یک تأمین‌کننده و واردکننده حرفه‌ای، شرکت بین المللی پیشگامان شیمی تقریباً 10 سال است که استویا را از چین تهیه و وارد می‌کند، مطمئن باشید که این محصول را از ما خریداری می‌کنید. در صورت بروز هرگونه سوال و مشکل لطفاً از طریق sales@irchem.ir برای ما ایمیل ارسال کنید، ما در عرض 1 روز کاری به شما پاسخ خواهیم داد.

برای تهیه مواد غذایی، روی خرید مواد اولیه غذایی کلیک کنید.

استویا چیست؟

این یک گیاه بسیار خوش طعم است که از قرن شانزدهم برای شیرین‌کردن نوشیدنی‌ها و تهیه چای استفاده شده‌ است.این گیاه در اصل بومی پاراگوئه و برزیل است اما اکنون در ژاپن و چین نیز پرورش داده می‌شود. از آن به عنوان یک شیرین‌کننده غیر‌مغذی و مکمل گیاهی استفاده می‌شود.

یک شیرین‌کننده غیر‌مغذی ترکیبی است که یا کالری کمی دارد یا بدون کالری دارد. استویا به عنوان یک جایگزین سالم برای اضافه کردن قند در بسیاری از وعده‌های غذایی و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود.سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال 1987 خرید و فروش استویا به عنوان یک افزودنی غذایی را ممنوع اعلام کرد با این حال، استویا در سال 1995 جایگاه خود را به عنوان یک ماده غذایی شیرین و پایدار به دست آورد.

از آن زمان این شیرین‌کننده با افزایش 58 درصدی محصولات جدید حاوی استویا، محبوبیت خود را افزایش داده ‌است.این مقاله به خصوصیات، کاربردها، فواید سلامتی و عوارض جانبی استویا و همچنین به در نظر گرفتن ایمنی کلی آن می‌پردازد.

استویا جز خانواده آفتابگردان

استویا، همچنین با عنوان Stevia rebaudiana Bertoni شناخته می‌شود، یک درختچه پرپشت است که جزئی از خانواده آفتابگردان است. 150 گونه استویا وجود دارد که همگی بومی آمریکای شمالی و جنوبی هستند.چین صادر‌کننده پیشرو محصولات استویا است. با این حال، اکنون در بسیاری از کشورها تولید می‌شود. این گیاه را اغلب می‌توانید برای پرورش خانگی خریداری کنید.

استویا

استویـا 200 تا 300 برابر شیرین‌تر از شکر است. به طور معمول دز حدود 20 درصد به زمین و آب کمتری نسبت به سایر شیرین‌کننده‌های اصلی نیاز دارد.استویا شامل هشت گلیکوزید است. این‌ها اجزای شیرینی هستند که از برگ‌های آن جدا شده و خالص می‌شوند. این گلیکوزیدها شامل موارد زیر هستند:

 • استه‌ویوساید
 • ربادیوساید A، C، D، E و F
 • Steviolbioside
 • dulcoside A

Stevioside and rebaudioside A  فراوان‌ترین این مؤلفه‌ها هستند.اصطلاح استویا برای اشاره به گلیکوزیدهای استویول و rebaudioside A در طول این مقاله استفاده خواهد شد.این‌ها از طریق فرآیند برداشت برگ‌ها، سپس خشک‌کردن، استخراج آب و تصفیه استخراج می‌شوند. استویـای خام، محصول فرآوری شده قبل از تصفیه، اغلب طعم تلخ و بوی ناخوشایندی را تا زمان سفید شدن یا رفع آن به همراه دارد. تقریباً 40 مرحله طول می‌کشد تا پردازش عصاره استویـا نهایی انجام شود.

برگ‌های استویـا حاوی استویوزید در طیف وسیعی از غلظت‌ها تا حدود 18 درصد است. برخی از نام‌های تجاری مشترک برای شیرین‌کننده‌های استویـا عبارت‌اند از:

 • Enliten
 • PureVia
 • ربیانا
 • استویا
 • استویاکان
 • عصاره خام
 • شیرین برگ

مزایای سلامتی ممکن برای استویا

به عنوان جایگزینی برای ساکارز یا قند غذا، استفاده از استویا به عنوان شیرین‌کننده، منافع قابل توجهی برای سلامتی به همراه دارد. در (FoodData Central (FDC استویا “غذایی بدون کالری”محسوب می‌شود. استویا به طور کامل کالری صفر ندارد، اما از نظر ساکارز کالری کمتری دارد و به اندازه کافی کم است که به این ترتیب طبقه‌بندی شود.

اجزای شیرین‌کننده، شیرین‌کننده‌های استویا به طور طبیعی ایجاد می‌شوند. این ویژگی ممکن است به نفع افرادی باشد که غذاها و نوشیدنی‌های دارای منابع طبیعی را ترجیح می‌دهند. تعداد کالری‌کم، استویا را به عنوان یک جایگزین سالم برای کنترل دیابت یا کاهش وزن معرفی می‌کند. در اینجا برخی از مزایای سلامتی احتمالی این ماده آورده شده است.

خرید استویا
کاربردهای استویا

1) دیابت

تحقیقات نشان داده است که این شیرین‌کننده‌ها، کالری یا کربوهیدرات را به رژیم غذایی اضافی نمی‌کنند. آن‌ها همچنین هیچ تاثیری بر قند خون یا پاسخ به انسولین نشان ندادند. استویا به افراد مبتلا به دیابت اجازه می‌دهد تا غذاهای متنوع‌تری مصرف کنند و از یک برنامه غذایی سالم استفاده کنند.

یک بررسی دیگر از پنج کارآزمایی کنترل‌شده تصادفی با مقایسه اثر استویا در نتایج متابولیک با اثرات دارونما انجام شد، نتیجه این مطالعه این بود که استویا حداقل تاثیر بر قند خون، سطح انسولین، فشار خون و وزن بدن را نشان نداد.

در یکی از این مطالعات گزارش دادند که در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، استویا باعث کاهش قابل توجه قند خون و پاسخ گلوکاگون پس از وعده‌غذایی می‌شود. گلوکاگون هورمونی است که سطح گلوکز خون را تنظیم می‌کند و مکانیسم ترشح گلوکاگون اغلب در افراد مبتلا به دیابت معیوب است. هنگام صعود قند خون، گلوکاگون افت می‌کند که میزان گلوکز را تنظیم می‌کند.

2) کنترل وزن

دلایل زیادی برای اضافه وزن و چاقی وجود دارد، مانند عدم تحرک جسمی و افزایش مصرف غذاهای پر‌انرژی که دارای چربی و قندهای اضافه شده هستند. نشان داده شده‌است که مصرف قندهای اضافه شده به طور متوسط 16 درصد از کل کالری موجود در رژیم غذایی آمریکا را شامل می‌شود.

این امر با افزایش وزن و کاهش کنترل قند خون مرتبط است. استویا حاوی قند و در صورت وجود کالری، مقدار بسیار کمی است. این می‌تواند بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد که به کاهش مصرف انرژی بدون تغییر طعم کمک می‌کند.

3) سرطان لوزالمعده

استویا حاوی بسیاری از استرول‌ها و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی از جمله کامپفرول است. مطالعات نشان داده‌اند که کامپفرول می‌تواند خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را 23 درصد کاهش دهد.

4) فشار خون

گلیکوزیدهای خاصی در عصاره استویا برای گشاد شدن رگ‌های خونی یافت شده‌است. آن‌ها همچنین می‌توانند دفع سدیم و میزان تولید ادرار را افزایش دهند. یک مطالعه در سال 2003 نشان داد که استویا به طور بالقوه می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

این مطالعه نشان می‌دهد که گیاه استویا ممکن است دارای کاردیوتونیک باشد. اقدامات کاردیوتونیک فشار خون را عادی کرده و ضربان قلب را تنظیم می‌کند. با این حال، مطالعات جدید نشان داده‌اند که استویا به نظر نمی‌رسد فشار خون را تحت تأثیر قرار دهد. برای تأیید این مزیت استویا، تحقیقات بیشتری لازم است.

5) رژیم‌های غذایی کودکان

غذاها و نوشیدنی‌های حاوی استویا می‌توانند نقش مهمی در کاهش کالری شیرین‌کننده‌های ناخواسته در رژیم‌های غذایی کودکان داشته باشند. اکنون هزاران محصول در بازار وجود دارند که دارای استویا با منبع طبیعی هستند، از سس سالاد گرفته تا میان وعده‌ها. این دسترسی به کودکان این امکان را می‌دهد تا ضمن انتقال به رژیم غذایی با قند کمتری، غذاهای شیرین و نوشیدنی‌هایی را بدون کالری اضافی مصرف کنند. قند و کالری بیش از حد با چاقی و بیماری‌های قلبی عروقی در ارتباط است.

6) آلرژی

در سال 2010، کمیته ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) اسناد موجود را بررسی کرد تا مشخص شود آیا دلیلی برای نگرانی در مورد احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک به استویا وجود دارد یا خیر. داوران نتیجه گرفتند که “گلیکوزیدهای استویول واکنش‌پذیر نیستند و در برابر ترکیبات متابولیزه نمی‌شوند، بنابراین بعید به نظر می‌رسد که گلیکوزیدهای استویول تحت ارزیابی، به خودی‌خود باعث بروز واکنش‌های آلرژیک در هنگام مصرف مواد غذایی شوند.”

حتی اشکال بسیار خالص عصاره استویا بعید است که باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک شوند. از سال 2008 تاکنون هیچ موردی از واکنش آلرژیک به استویا ثبت نشده‌است.

عوارض جانبی استویا

مطالعات ایمنی عصاره استویا را عاری از عوارض جانبی عنوان کرده‌ است. در حالی که گلیکوزیدهای استویول خالص‌شده می‌توانند به غذاها اضافه شوند و به طور کلی توسط سازمان غذا و دارو به عنوان ایمن شناخته می‌شوند، اما در مورد استویا با برگ کامل، کمتر صادق است. با این حال، خود گیاه استویـا ممکن است در خانه رشد کند و از برگ‌ها به روش‌های مختلفی استفاده شود.

در ابتدا تصور می‌شد كه استویـا برای سلامتی كلیه خطرناک باشد. یک مطالعه بر روی موش‌های صحرایی انجام‌شده که از آن زمان نشان داده‌شد که برگ‌های استویـا به شکل مکمل ممکن است دارای خصوصیاتی باشند که از کلیه‌ها محافظت می‌کند و تأثیر دیابت را کاهش می‌دهد. تحقیقات فعلی همچنین نشان می‌دهد که مصرف مقدار توصیه شده برای جایگزین قند یا کمتر از آن در حین بارداری، بی‌خطر است.

برخی از محصولات استویـا، حاوی الکل قند هستند. افراد با حساسیت به الکل قند ممکن است نفخ، گرفتگی شکم، حالت تهوع و اسهال را تجربه کنند، اگرچه یک نوع الکل قند، اریتریتول، خطر کمتری برای ایجاد این علائم دارد. تا زمانی که استویـا بسیار خالص و در حد اعتدال استفاده شود، عوارض جانبی ایجاد نخواهد کرد و می‌توان آن را بدون نگرانی مصرف کرد.

استویا چگونه استفاده می‌شود؟

در ایالات متحده آمریکا، شیرین‌کننده‌های استویـا در درجه اول در محصولات شکر و نوشیدنی‌های کم‌کالری به عنوان جایگزین‌های قند وجود دارد. از اواسط دهه 1990 در ایالات متحده، عصاره برگ استویـا به عنوان مکمل‌های غذایی موجود است و بسیاری از آن‌ها حاوی ترکیبی از اجزای شیرین و غیر‌شیرین برگ استویـا هستند.

در سراسر جهان، در حال حاضر بیش از 5000 محصول غذایی و آشامیدنی از استویـا به عنوان یک ماده تشکیل‌دهنده استفاده می‌کنند. از شیرین‌کننده‌های استویـا به عنوان ماده تشکیل‌دهنده محصولات در سراسر آسیا و آمریکای‌جنوبی استفاده می‌شود .مانند:

 • بستنی
 • دسر ها
 • سس‌ ها
 • ماست
 • غذاهای ترشی
 • نان
 • نوشیدنی بدون الکل
 • آدامس
 • آبنبات
 • غذای دریایی
 • سبزیجات آماده

خطرات استفاده از استویا چیست؟

در سال 1991، FDA از تأیید استویـا به عنوان شیرین‌کننده و یک افزودنی در غذاها خودداری کرد.با این حال، در سال 2008، پس از توسعه و اختراع فرآیند تصفیه توسط Coca-Cola، FDA عصاره استویـا را به عنوان GRAS تصویب کرد. چندین نهاد نظارتی جهانی در حال حاضر مشخص کرده‌اند که عصاره استویـا با خلوص بالا برای مصرف توسط افراد عمومی در مقادیر توصیه‌شده، از جمله کودکان، بی‌خطر است.

نهادهای حکومتی یک مؤسسه ایجاد کرده‌اند که مصرف روزانه قابل قبول (ADI)  را 4 میلی‌گرم در هر کیلوگرم (کیلوگرم) عنوان کرده‌اند.این سازمان‌ها شامل سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (FAO)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و FDA است. در مطالعات مسمومیت حاد، استویوسید غیر‌سمی بود.

در این مطالعات از انواع حیوانات آزمایشگاهی استفاده شده‌ است. هیچ‌گونه موارد منع مصرف، هشدار یا عوارض جانبی مهم ثبت نشده‌است. گلیکوزیدهای استویول در استویـا معیارهای خلوص تعیین‌شده توسط کمیته تخصصی مواد افزودنی غذایی (JECFA) را نشان می‌دهد، و این نشان می‌دهد که شیرین‌کننده‌های استویـا برای استفاده افراد مبتلا به دیابت بی‌خطر هستند. بیشتر تحقیقات علمی استویـا از عصاره استویـا با خلوص بالا استفاده می‌کنند.

عصاره استویـا خام در گذشته در برخی مطالعات به جای عصاره‌هایی با خلوص بالا مورد استفاده قرار گرفته است، که باعث شده‌است که اطلاعات دقیقی در این زمینه وجود داشته باشد. گیاه stevia نه توسط FDA بلکه توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) تنظیم می‌شود.

فقدان وضعیت GRAS توسط FDA به این معنی نیست که گیاه استویـا ذاتاً خطرناک است. در حقیقت، این گیاه را می‌توان از انواع منابع باغبانی در ایالات متحده خریداری کرد، در خانه پرورش می‌یابد و به روش‌های مختلفی مصرف می‌شود، همانطور که قرن‌ها در کشورهای دیگر بوده‌است.

مزایای بالقوه سلامتی استویـا قبل از تأیید آن‌ها نیاز به مطالعه بیشتر دارد. با این حال، مطمئن باشید که استویـا برای مصرف بی‌خطر است و جایگزین مناسبی برای قند است.

آنالیز استویا

ITEM STANDARD
AppearanceOdor White fine powderCharacteristic
Total Steviol Glucosides(% dry basis)  >=95
Rebaudioside A % >=90
Loss on Drying (%) =<4.00
Ash (%) =<0.10
PH (1% solution) 5.5-7.0
Specific Optical Rotation -30º~-38º
Specific Absorbance =<0.05
Lead (ppm) =<1
Arsenic(ppm) =<1
Cadmium(ppm) =<1
Mercury(ppm) =<1
Total Plate Count(cfu/g) =<1000
Coliform(cfu/g) Negative
Yeast&Mold(cfu/g) Negative
Salmonella(cfu/g) Negative
Staphylococcus(cfu/g) Negative

 

منابع : sciencedirect 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست