صمغ گوآر چیست و آیا همیشه فاقد گلوتن است؟
 • صمغ گوآر در همه غذاهای فاقد گلوتن وجود دارد. آیا همیشه می‌توانید به آن اعتماد کنید؟

  صمغ گوآر از دانه‌های گیاه گوآر تولید می‌شود، گیاهی در خانواده حبوبات که بومی هند است.برای تهیه صمغ گوآر، تولید کنندگان غلاف لوبیا را جمع می‌کنند و آن‌ها را برای از بین بردن پوسته و سایر قسمت‌های دانه‌ها پردازش می‌کنند.

  باقی‌مانده خالص ماده پودری، صمغ گوآر است.از آنجا که صمغ گوآراز دانه‌های گلوتن (گندم، جو و چاودار) تهیه نمی‌شود، غذایی بدون گلوتن در نظر گرفته می‌شود (با فرض اینکه به روشی ساخته شده است که آن را از آلودگی متقابل گلوتن محافظت می‌کند).

  در حقیقت، در مواد پخته‌شده بدون گلوتن، صمغ گوآر (به همراه صمغ زانتان) به غلیظ شدن خمیر شما کمک می‌کند و از جدا شدن مواد جلوگیری می‌کند. همچنین برای به دام انداختن هوا در داخل مخلوط کمک می‌کند، که در نهایت باعث می‌شود خمیر هنگام پخت زیاد شود. این امر باعث می‌شود کمواد پخته‌شده بیشتر شبیه مواد پخته‌شده معمولی با آرد گندم باشند.

  اگر مدتی بدون گلوتن بوده‌اید، به احتمال زیاد می‌دانید که پروتئین گلوتن، ماده‌ای است که در نان و سایر مواد پخته‌شده به آن بافت فنری، کششی می‌دهد و برای تهیه مواد پخته‌شده فاقد گلوتن برای جایگزینی گلوتن به چیزی همتای آن مانند گلوتن-y نیاز دارید. برای انجام این کار نیازی به صمغ گوآر زیادی ندارید:

  Bob Red Mill توصیه می‌کند به ازای هر فنجان آرد بدون گلوتن برای کوکی‌ها، 2/1 قاشق چایخوری صمغ گوآر، حداکثر دو قاشق غذاخوری درهر فنجان آرد برای نان، به اندازه یک قاشق غذاخوری برای خمیر پیتزا (که البته ظاهراً ضخیم و چسبناک است) استفاده کنید.

  منابع صمـغ گـوآر فاقد گلوتن:

  در حالی که صمغ گوآر – محصولی که از گیاه گوآر حاصل می‌شود – یک ماده ذاتی فاقد گلوتن است، با این وجود هنوز باید مراقب باشید که صمغ گوآر خود را با دقت تهیه کنید تا مطمئن شوید که عاری از آلودگی متقابل گلوتن است. (مگر اینکه یک تولید کننده به طور خاص بازار بدون گلوتن را هدف قرار دهد، در این صورت ممکن است آنقدر که نیاز داریم احتیاط نکنیم.)بهترین راه برای اطمینان از عدم وجود گلوتن صمغ گوآر، تهیه آن از منابعی است که به طور ویژه محصولات بدون گلوتن را برچسب‌گذاری می‌کند:

  صمغ گـوآر Bob’s Red Mill.

  اگر تا به حال پخت بدون گلوتن انجام داده اید، به احتمال زیاد قبلاً با Bob Red Mill آشنایی دارید. باب صمغ گوآر را در بسته‌های 8 اونسی ارائه می‌دهد، و این بخشی از خط تولید مجصولات فاقد گلوتن این شرکت است. توجه داشته باشید که باب، جو دوسر بدون گلوتن (و سایر غلات بدون گلوتن از جمله ذرت) را بر روی همین تجهیزات پردازش می‌کند، بنابراین اگر شما نمی‌توانید جو بخورید، یا اگر با ذرت مشکل دارید، شاید لازم باشد منبع دیگری برای صمغ گوآر خود پیدا کنید.

  گوارگام چیست
  گوارگام چیست

  صمغ گوآر Judee’s.

  این محصول که توسط Judee’s Gluten Free تولید شده است، در بسته‌های 10 اونسی در آمازون و جاهای دیگر موجود است. یادداشتهای Judee می‌گوید که این بسته‌بندی در یک مرکز ویژه بدون گلوتن و بدون  حضور آجیل، بسته‌بندی شده است، بنابراین می‌تواند علاوه بر مشکلات مربوط به گلوتن، برای افرادی که به آلرژی آجیل مبتلا هستند انتخاب خوبی باشد.

  صمـغ گوآر NOW Foods.

  NOW Foods همچنین صمغ گوار را در بسته‌های 8 اونسی می‌فروشد و بطور ویژه صمغ گوار را با برچسب “فاقد گلوتن” ارائه می‌دهد. اگرچه بیشتر آنچه را که NOW Foods (چه محصولات غذایی و چه مکمل‌ها) به فروش می‌رساند فاقد گلوتن است، این شرکت چند محصول حاوی گلوتن را در همان خطوط پردازش می‌کند. با این وجود آزمایشات Foods NOW برای اطمینان از اینكه محصولات دارای كمتر از 5 قسمت در هر میلیون گلوتن هستند (با بیانیه بسیار صاف و شفاف بدون گلوتن) اما تصدیق می‌کند كه گلوتن با وجود روش‌های دقیق تمیز كردن می‌تواند در سطحی از آن باقی بماند.

  اثرات گوارشی صمغ گـوآر:

  صمغ گوار حاوی قندهای گالاکتوز و مانوز است.اگر به منظور کمک به درمان سندرم روده تحریک‌پذیر، رژیم غذایی کم FODMAP را دنبال می‌کنید، مراقب باشید زیرا گالاکتوز نوعی FODMAP است.برخی از متخصصان رژیم غذایی FODMAP توصیه می‌کنند به جای صمغ گوار، از صمغ زانتان استفاده کنید.تولید کنندگان بستنی غالباً از صمغ گوار به عنوان تثبیت‌کننده استفاده می‌کنند و نیز صمغ گوار در داروسازی به عنوان یک اتصال‌دهنده یافت می‌شود.از آنجا که صمغ گوار عمدتاً فیبر محلول است، برخی از ملین‌ها به عنوان عنصر اصلی صمغ گوار هستند.

  نکته‌ای از Verywell:

  برخی از افراد – از جمله افراد مبتلا به بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر‌سلیاک – در صورت مصرف صمغ گوار، علائمی مانند گاز و درد شکم را گزارش داده‌اند، حتی در صورت استفاده از مارک بدون گلوتن و استفاده از مقادیر خیلی کم از آن.در این موارد، احتمالاً آلودگی همزمان با گلوتن بسیار پایین یا حساسیت به خود صمغ گوار است.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست