انواع کود شیمیایی و خرید آن

از آنجا که جمعیت انسان‌ها افزایش داشته، تامین مواد غذایی مورد نیاز ما یک چالش جدی برای دنیا به شمار می‌رود. دانشمندان در طی سال‌های گذشته همواره به دنبال راه‌هایی بوده‌اند که بتوانند محصولات کشاورزی بیشتری را تولید کنند و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند. یکی از این مواد که به کمک کشاورزان آمده است تا بتوانند محصولات بیشتری را به دست بیاورند، کود شیمیایی است.

کودهای شیمیایی به قیمت ارزان‌تر و آسان‌تر در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و همچنین میزان بازدهی محصولات کشاورزی و باغی را افزایش می‌دهد. کودهای شیمیایی در کنار مزایای خود، معایبی هم دارند اما در حال حاضر بهترین گزینه برای پاسخگویی برای تامین نیازهای غذایی بشر است. در این مقاله تصمیم داریم درباره کود شیمیایی و انواع آن با شما صحبت کنیم. با ما در سایت پیشگامان شیمی همراه باشید.

کود شیمیایی چیست؟

به هر ماده‌ای که به منظور تقویت و حاصلخیزی خاک برای کاشت گیاهان استفاده می‌شود را کود می‌نامند. کودها انواع مختلفی دارند مانند کودهای آلی یا ارگانیک، کود بیولوژیک، نانو کودها و کودهای شیمیایی. کودهای شیمیایی که موضوع بحث این مقاله است از مواد شیمیایی و به صورت صنعتی تولید می‌شوند. همانطور که گفته شد کود شیمیایی اثرگذاری سریع و مطلوبی دارد و آسان‌تر در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد. این کودها به صورت جامد گرانول، مایع و پودرهای محلول در آب در بازار عرضه می‌شود. کودهای شیمیایی انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی این مواد می‌پردازیم.

انواع کودهای شیمیایی

1-کود شیمیایی سفید (N)

کود‌های نیتروژنی یا ازته را به دلیل سفید رنگ بودن، اصطلاحا کود شیمیایی سفید می‌نامند. کودهای شیمیایی سفید حاوی عناصر نیتروژن به شکرات نیترات است که این عناصر برای رشد بسیاری از گیاهان بسیار لازم و ضروری است. از این رو از این کود برای رشد تعداد زیادی از گیاهان استفاده می‌شود. این کودها قابلیت انحلال خوبی دارند و به سرعت در آب حل می‌شوند؛ این قالبیت موجب می‌شود که این مواد به سرعت در اختیار گیاهان قرار گیرد. کودهای سفید انواع مختلفی دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • کود اوره
 • سولفات آمونیوم
 • کلسیم نیترات

روش تولید کودهای سفید

برای تولید کودهای نیتروژنی یا ازته از گازهای طبیعی استفاده می‌شود. به این منظور در چند مرحله گاز طبیعی، به خصوص متان، با نیتروژن موجود در هوا ترکیب می‌شود تا کودهای نیتروژنی تولید شوند. برای تولید این کودها لز 80 درصد از گاز طبیعی استفاده می‌شود. با ترکیب این دو ماده اساسی، نیترات آمونیوم و اوره تولید می‌شود؛ پس از آن با اضافه کردن انواع افزدونی‌ها می‌توان کودهای نیتروژنی مختلف را تولید کرد.

انواع کودهای شیمیایی
انواع کودهای شیمیایی

2-کود شیمیایی سیاه (P)

کودهای فسفاته را اصطلاحا کود شیمیایی سیاه می‌نامند. بعد از کودهای نیتروژنی، این کودها جزو پرمصرف‌ترین کودهای شیمیایی به شمار می‌روند. استفاده از این کودها برای رشد مناسب ریشه‌های گیاه ضروری است. کودهای فسفاته موجب افزایش بازدهی محصولات می‌شود و علاوه بر آن به افزایش مقاومت گیاه در برابر انواع بیماری‌ها کمک می‌کند. این کودها فسفر مورد نیاز برای انواع گیاهان را فراهم می‌کند. برخی از انواع این کودها عبارتند از:

روش تولید کودهای سیاه

برای تولید کودهای فسفاته باید سنگ‌های فسفاته را اسیدیته نمود. باید توجه کرد که سنگ فسفات به خودی خود محلول نیست و بنابراین فسفر در اختیار گیاه قرار نمی‌گیرد. رسوبات موجود در کف اقیانوس‌ها از منابع فسفر هستند که با طغیان زمین افزایش یافته‌اند. باید به این نکته توجه کرد که این رسوبات حاوی مواد معدنی مختلفی هستند، پس باید به آلودگی این سنگ‌ها به فلزات سنگین مانند کادمیوم نیز توجه کرد. سنگ‌های آذرین بدست آمده از گدازه‌های مذاب آتشفشان‌ها از دیگر منابع سنگ فسفات هستند.
این سنگ‌ها با اسیدهایی مانند فسفریک، سولفوریک و یا نیتریک پردازش می‌شوند و کودهای فسفاته بدست می‌آیند. استفاده از هر کدام این اسیدها مزایا و معایب خاص خود را دارد که براساس نیاز خاک و گیاه از این کودها استفاده می‌شود.

3-کودهای پتاس (K)

کودهای حاوی عنصر پتاسیم را کودهای پتاس گویند. این کودها به رشد گیاه کمک می‌کند و علاوه بر آن ریشه‌های گیاه را نیز تقویت می‌کند.همچنین منجر به افزایش مقاومت گیاهان در برابر بیماری‌ها می‌شوند. برخی از انواع کودهای پتاس عبارتند از:

روش تولید کودهای پتاس

برای تولید کودهای پتاس از رسوبات طبیعی کلرید پتاسیم، برای تامین پتاسیم مورد نیاز این کودها، استفاده می‌شود. پس از آن قطعات سنگ و نمک حظف می‌گردد. گاهی از رسوبات سولفات پتاسیم و نیترات پتاسیم برای منابع دیگر این کودها نیز استفاده می‌شود؛ در صورتیکه از این مواد استفاده شود، باید سنگ‌ها و نمک‌های موجود در آن‌ها حذف شود.

مزایای کود شیمیایی

استفاده از کود شیمیایی مزایای مختلفی دارد. این مزایا عبارتند از:

 • استفاده از این کودها آسان است.
 • قیمت کودهای شیمیایی نسبت به سایر کودها کمتر است.
 • استفاده از این کودها موجب جبران فقر خاک در مناطق خشک می‌شود.
 • هزینه حمل و پاشیدن این کودها، نسبتا به کود حیوانی بسیار کمتر است.
 • موجب افزایش بازدهی محصولات کشاورزی و باغی می‌شود.
 • این کودها بخش عمده‌ای از غذای مورد نیاز گیاه را تامین می‌کنند.
 • این کودها امکان کنترل مواد مغذی مناسب هر گیاه را فراهم می‌کنند.

معایب کود شیمیایی

هر ماده‌ی شیمیایی در کنار مزایایی که دارد ممکن است معایبی نیز داشته باشد. کودهای شیمیایی نیز معایبی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • کود شیمیایی ممکن است باعث ورود بی‌رویه‌ی مواد سمی همراه کودها به زنجیره غذایی شود.
 • این کودها می‌توانند منجبر به افزایش بیماری‌های ناشناخته، انواع سرطان‌ها و ناهنجاری‌های ژنتیکی شود.
 • استفاده بیش از حد از این کودها می‌تواند منابع نسل‌های آینده را از بین ببرند.
 • استفاده بیش از حد و بلندمدت از این کودها می‌تواند موجب نابودی خاک شود.
 • استفاده از این کودها می‌تواند PH خاک را تغییر دهد.
 • کودهای شیمیایی باعث آلودگی‌های زیست محیطی می‌شوند.
 • این کودها می‌توانند باعث آلودگی آب‌های زیر‌زمینی شوند.

در حال حاضر انسان‌ها برای تامین نیازهای غذایی خود ناچار هستند که از کودهای شیمیایی استفاده کنند. امید است که دانشمندان جایگزین‌های مناسب‌تر و کم خطرتری را برای این کودها پیدا کنند.

از کجا کود شیمیایی بخریم؟

شرکت پیشگامان شیمی با داشتن بیش از 20 سال تجربه و فعالیت در زمینه خرید و فروش مواد شیمیایی، می‌تواند انواع کود شیمیایی مورد نیاز را در اختیار جهاد کشاورزی هر منطقه یا کشاورزان قرار دهد. برای اطلاع از قیمت‌ها و نحوه خرید و سفارش می‌توانید با واحد فروش شرکت تماس بگیرید. شماره‌های تماس را در زیر مشاهده می‌کنید.

جهت خرید انواع کود شیمیایی با همکاران ما در واحد فروش در ارتباط باشید.
شماره های تماس : ۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲ – ۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست