گرید های مختلف نشان‌دهنده خلوص و کیفیت انواع مواد شیمیایی است. کاربردهای خاصی مانند محصولات مصرفی یا پزشکی در مقایسه با کاربردهای صنعتی یا آموزشی نیازمند استانداردهای کیفی سختگیرانه هستند. مهم است که بدانید به چه درجه‌ای نیاز دارید تا مرتکب اشتباهات پرهزینه یا محصولات ناسازگار نشوید.

 مواد شیمیایی چیست؟

ماده شیمیایی هر ماده‌ای است که از ترکیب یکسانی برخوردار باشد. این شامل هر مایع، جامد یا گاز می‌شود. ماده شیمیایی هر ماده خالص (یک عنصر) یا هر مخلوطی (محلول، ترکیب یا گاز) است که آن ها می توانند به طور طبیعی رخ دهند یا می‌توانند مصنوعی ایجاد شوند.

اگر قصد خرید هر یک از مواد شمیایی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله راهنمای خرید مواد شیمیایی را مطالعه کنید.

مواد شیمیایی طبیعی

مواد شیمیایی طبیعی می‌توانند جامد، مایع یا گاز باشند. جامدات، مایعات یا گازهای طبیعی ممکن است از عناصر منفرد تشکیل شده باشند یا ممکن است حاوی عناصر زیادی به شکل مولکول باشند. احتمالاً بشر قبل از تاریخ ثبت شده شروع به ترکیب مواد شیمیایی کرده است. حدود 5000 سال پیش، ما می دانیم که مردم شروع به ترکیب فلزات (مس و قلع) کردند تا فلزی قوی و چکش‌خوار به نام برنز ایجاد کنند.

مواد شیمیایی مصنوعی

ترکیبات مواد شیمیایی مصنوعی صنعت غذا را متحول کرده است. ترکیبی از عناصر باعث شده است تا غذا را با قیمتی ارزان نگهداری و طعم‌دار کنیم. همچنین از مواد شیمیایی برای ایجاد طیف وسیعی از بافت‌ها از ترد گرفته تا جویدنی و صاف استفاده می‌شود. ترکیبات شیمیایی مصنوعی نیز تأثیر عمیقی بر صنعت داروسازی داشته است.

با ترکیب مواد شیمیایی فعال و غیرفعال در قرص‌ها، محققان و داروسازان قادر به ایجاد داروهای مورد نیاز برای درمان طیف گسترده‌ای از اختلالات هستند.مواد شیمیایی برای بسیاری از محصولات در صنایع تجاری، صنعتی و مصرفی کلیدی هستند.

ایجاد فرمولاسیون مناسب صرفاً آغاز فرآیند است، اما تولیدکنندگان به محصولی برای استفاده نیاز دارند که تمام مشخصات لازم برای اطمینان از عملکرد، خلوص، یکپارچگی و ایمنی را برآورده کند. این مشخصات و الزامات توسط سازمان‌هایی مانند داروسازی ایالات متحده (USP)، انجمن شیمی آمریکا (ACS) و بسیاری دیگر مشخص شده است.

انواع مواد شیمیایی

اگر در حال تحقیق در مورد مواد شیمیایی و گریدهای شیمیایی مختلف هستید، خلوص و نام‌های گرید متفاوت ممکن است زیاد به نظر برسد و ممکن است از خود بپرسید که گرید‌های مختلف مواد شیمیایی چیست و به چه معنا هستند؟

به عبارت ساده، نام گرید اختصاص داده شده به هر ماده شیمیایی بر اساس سطح خلوص ماده شیمیایی است. ناخالصی‌های بیشتری که در ترکیب شیمیایی وجود داشته باشد، منجر به یک گرید شیمیایی پایین‌تر می‌شود.

به همه مواد شیمیایی یک کلاس گرید خاص داده می‌شود تا به کاربر اطلاع دهد که ماده شیمیایی چقدر خالص یا ناخالص است و این ماده شیمیایی را می‌توان برای چه مواردی استفاده کرد.

پرفروش ترین ماده شیمیایی را میتوانید در این مطلب مطالعه کنید.

فقط مواد شیمیایی با درجه خلوص بسیار بالا را می توان برای مصارف غذایی یا پزشکی استفاده کرد، جایی که مواد شیمیایی درجه پایین تر معمولاً برای تمیز کردن، حلال های صنعتی یا حلال‌ها در تولیدات غیر غذایی استفاده می شوند.

انواع مواد شیمیایی طبیعی و مصنوعی برای تولیدات صنعتی و ... وجود دارد.
انواع مواد شیمیایی

گریدهای مختلفی از انواع مواد شیمیایی از جمله استانداردهای صنعتی و برخی از آن ها برای کاربردهای علمی خاص وجود دارد. برخی از گرید های کلیدی عبارتند از:

انواع مواد شمیایی صنعتی

مواد شیمیایی گرید صنعتی حاوی مقداری ناخالصی قابل اندازه‌گیری هستند که باعث می‌شود این مواد شیمیایی برای مصارف غذایی یا دارویی مناسب نباشند، اما برای اکثر اهداف تمیز کردن صنعتی و چربی زدایی و برخی مصارف حلال کاملاً مناسب هستند. مواد شیمیایی که در این دسته قرار می‌گیرند معمولاً دارای خلوص 70٪ یا کمتر هستند.

خرید مواد شیمیایی صنعتی"}" data-sheets-userformat="{"2":4288,"9":2,"10":2,"15":"arial, sans, sans-serif"}">اطلاعات بیشتر در مورد محصولات اولیه صنعتی و قیمت روی لینک خرید مواد شیمیایی صنعتی کلیک کنید.

انواع مواد شیمیایی معرف

این درجه بالاترین درجه خلوصی است که به مواد شیمیایی داده می‌شود و می‌تواند برای تمام نیازهای علمی، صنعتی و تولیدی استفاده شود، علاوه بر این که معمولاً برای آزمایشات مربوط به مواد بیولوژیکی زنده مورد نیاز است.

انواع مواد شیمیایی دارویی

مواد شیمیایی درجه پزشکی نیز نامیده می‌شود. این محصولات جزء ساخت داروها هستند. مواد شیمیایی با درجه دارویی الزامات یک داروسازی ملی را برآورده می‌کند یا از آن فراتر می‌رود.

رایج‌ترین داروسازی USP است، اما این داروها می‌توانند استانداردهای دارویی بریتانیا، ژاپن، اروپا و سایر داروها را برآورده کنند. بسیاری از کشورها استانداردهای USP را در داروسازی ملی خود گنجانده‌اند. مواد شیمیایی گرید دارویی باید حداقل 95-99٪ خلوص داشته باشند.

مواد اولیه دارویی"}" data-sheets-userformat="{"2":4288,"9":1,"10":2,"15":"arial, sans, sans-serif"}">پیشگامان شیمی از مراکز خرید و فروش مواد دارویی اصل می‌باشد؛ برای خرید مواد اولیه دارویی اصل کلیک کنید.

انواع مواد شیمیایی غذایی

مواد شیمیایی موجود در این گرید را “مواد غذایی” نیز می‌نامند. همانطور که از نام آن مشخص است، از مواد شیمیایی گرید غذایی برای تهیه غذا، نوشیدنی یا حتی مکمل‌های غذایی استفاده می‌شود. زایلیتول یک ماده شیمیایی است که به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تنواع مواد شیمیایی غذایی برای تولید انواع محصولات غذایی

مواد شیمیایی درجه غذایی بسیار شبیه مواد شیمیایی با درجه معرف هستند زیرا بسیار خالص هستند، با این حال، “گرید غذایی” نشان می‌دهد که این ماده شیمیایی برای مصرف بی‌خطر است و باعث آسیب یا بیماری نمی‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مواد اولیه غذایی و خرید مواد اولیه صنایع غذایی کلیک کنید.

همه مواد شیمیایی با درجه معرف برای استفاده به عنوان مواد غذایی ایمن نیستند و فقط مواد شیمیایی که به طور خاص “گرید مواد غذایی” هستند ممکن است برای تولید غذا یا روی سطوح غذا استفاده شوند. درجه خلوص مواد غذایی ممکن است از 90 تا 98 درصد متفاوت باشد.

انواع مواد شیمیایی آزمایشگاهی

این مواد شیمیایی معمولاً 3 تا 4 برابر گران‌تر از درجه دارویی هستند. محصولات با گرید آزمایشگاهی برای تولید استفاده نمی شوند، بلکه برای تحقیق و توسعه یا QC استفاده می‌شوند. این مواد شیمیایی در درجه اول برای اهداف تحقیقاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به دقت بالایی نیاز دارند. خلوص این مواد شیمیایی حداقل 99 درصد است.

انواع مواد شیمیایی آرایشی

مواد شیمیایی هستند که برای تولید لوازم آرایشی شامل خمیر دندان، لوسیون بدن، اسکراب و غیره استفاده می‌شوند. خلوص این مواد معمولاً 90 درصد یا بالاتر است.

برای اطلاات بیشتر ئر مورد مواد اولیه ارایشی بهداشتی میتوانید خرید مواد اولیه آرایشی را مطالعه کنید.

چکیده

ما در این مقاله مطالعه کردیم که مواد شیمیایی چیست؟ و با انواع مواد شیمیایی آشنا شدیم. بنابراین اگر شما تولید کننده هستید و به مواد اولیه شیمیایی نیاز دارید، برای خرید مواد شیمیایی اصل با قیمت مناسب می‌توانید با پیشگامان شیمی تماس بگیرید.

این مقاله از ۱ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای
فهرست