کافور عنصری است که ما تقریباً هر روز در نماز، مراقبت از مو، مراقبت از پوست، درمان‌ها و همچنین در خانه استفاده می‌کنیم. کافور یک ماده کاملاً بی‌خطر نیست، قبل از استفاده از کافور باید با عوارض جانبی آن به ویژه قبل از استفاده منظم از آن آشنا شوید. این امر در مورد استفاده از کافور به صورت موضعی، مصرف خوراکی آن و همچنین استنشاق بخار هنگام سوزاندن کافور صدق می‌کند.

کافور چیست و چه می کند؟

ما از دو نوع کافور استفاده می‌کنیم. که از کافور تقطر بخار به نام کافور خوراکی در آشپزی (در مقادیر بسیار بسیار کمی در برخی شیرینی‌های سنتی) و در درمان استفاده می‌شود و از کافور مصنوعی که به شکل گلوله‌ای است در نماز استفاده می‌شود. در نهایت ما همچنین از روغن کافور و اسانس کافور در مراقبت از مو و مراقبت از پوست استفاده می‌کنیم.

کافور چیست و چه می کند
کافور چیست و چه می کند

مزایای استفاده از کافور

به عنوان یک ضد باکتری، ضد قارچ و ضد التهاب، کافور کاربردهای زیادی دارد، بنابراین می‌توانیم به آن فکر کنیم.از بیماری‌های پوستی گرفته تا بدن درد، برای توضیح چندین مشکل با توضیحات علمی و شواهد برای همه آن استفاده می‌شود. کافور برای درمان عفونت‌ها و التهابات یک استفاده عالی روی پوست است.

برای درمان سوختگی و حتی مسائل پزشکی استفاده می‌شود. این جزء در مشکلات آکنه و ریزش مو معجزه می‌کند. حتی تنش‌های روانی با استفاده صحیح از کافور برطرف می‌شود.

کافور روی پوست

مطالعه‌ای در سال 2015 نشان داد که کافور به طور مؤثر زخم‌های روی پوست و آثار به جا مانده از آن را درمان می‌کند. ساختار شیمیایی کامفور به آن اجازه می‌دهد تا ضدعفونی‌کننده باشد و هنگامی که روی پوست آسیب دیده اعمال می‌شود، دارای خاصیت بهبود دهنده است.

کافور در بدن درد

کامفور که توسط FDA تأیید شده است، در مسکن ها با غلظت 3 تا 11 درصد استفاده می‌شود. مطالعه ای که در سال 1980 منتشر شد، کامفور را به عنوان درمانی برای درد مفاصل، پیچ‌خوردگی، التهاب و حتی درد قفسه سینه نشان می‌دهد.

کافور برای آرتریت

کافور به عنوان یک عامل رقیق‌کننده خون عمل می‌کند و لخته‌های رگ‌ها را از بین می‌برد. این امر بر عملکرد قلب شما تأثیر مثبت دارد و کلسترول و چربی را کاهش می‌دهد.

کافور برای بهداشت دهان و دندان

ترکیب کامفور ضد سمیت و ماهیت اساسی دارد. به همین دلیل است که می‌تواند مشکلات مربوط به بهداشت دهان را درمان کند.

کافور برای عفونت قارچی

چندین آزمایش علمی برای بررسی اثربخشی آروماتراپی انجام شده است. همچنین مشاهده شده است که بخارات ناشی از اسانس در ادعاهایی که انجام می‌دهند تقریباً درست عمل کرده است.

کافور چیست و چه می کند
کافور چیست و چه می کند

سایر موارد استفاده از کافور شامل موارد زیر است:

  1. درمان ریزش مو
  2. گوش درد
  3. سرد
  4. سرفه
  5. میل جنسی پایین
  6. افسردگی
  7. اضطراب

عوارض جانبی استفاده از کافور

حساسیت به کافور

حساسیت به کافور به ویژه هنگام استفاده از کافور مصنوعی برای مراقبت از پوست بسیار رایج است. حساسیت به کافور می‌تواند منجر به ایجاد بثورات، قرمزی و خشکی شدید پوست شود. هرگز از کافور مصنوعی برای مراقبت از پوست استفاده نکنید و حتی اگر از کافور خوراکی استفاده می‌کنید مطمئن شوید که از آن در دوز مناسب استفاده می‌کنید.

سمیت کافور در دوزهای بالا:

اگرچه کافور خوراکی از زمان های قدیم در شیرینی های خاص به مقدار بسیار کمی مصرف می‌شود، اما باید به خاطر داشته باشیم که این ماده در مقادیر خاصی بسیار سمی است. دوز بیش از حد می‌تواند منجر به درد شکم، حالت تهوع، سردرد، تپش قلب و در موارد شدید تشنج شود. اگر کافور بلعیده‌اید بهتر است بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

نباید در زخم‌های باز استفاده شود:

کافور خیلی سریع وارد جریان خون ما می‌شود بنابراین هرگز از کافور در مویرگ‌های شکسته استفاده نکنید. همین امر در مورد استفاده از اسانس کافور مخلوط با روغن پایه برای پوست سر نیز صدق می‌کند. اگر از آن با زخم روی پوست سر استفاده کنیم، به راحتی می تواند منجر به مسمومیت با کافور شود.

کافور چیست و چه می کند
کافور چیست و چه می کند

برای زنان باردار و مادران شیرده:

زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف کامل کافور خودداری کنند زیرا می تواند باعث سقط جنین شود. در روستاها از روغن کافور برای درمان گرفتگی عضلات پا در زنان باردار استفاده می‌شود که معمولاً در سه ماهه آخر بارداری با آن روبرو هستند.

اما در صورت وجود زخم‌های باز، از استفاده خارجی کافور به طور کامل اجتناب کنید. این امر به ویژه برای زنان باردار بسیار مهم است زیرا می‌تواند منجر به مسمومیت در نوزاد متولد نشده شود.

می‌تواند باعث مشکلات تنفسی شود:

بسیاری از افراد هنگام استنشاق بخارهای مصنوعی کافور دچار سوزش تنفسی جزئی می‌شوند. اگر شما با مشکلات تنفسی روبرو هستید، سوزاندن کافور مصنوعی در هنگام نماز را کاملاً متوقف کنید. حتی اگر کافور مصنوعی می‌سوزانید، بیش از یک گلوله در یک زمان نسوزید.

کافور را از کودکان دور نگهدارید

ما باید بسیار مراقب باشیم و در صورت وجود بچه‌های کوچک در اطراف آن را دور نگه داریم زیرا در صورت بلعیدن می‌تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند. حتی هنگام استفاده خارجی، اطمینان حاصل کنید که از 3 تا 5 درصد بالاتر نروید.

اگر کودکان به طور تصادفی کافور مصرف کردند، آن‌ها را بلافاصله به پزشک ببرید. همچنین از استفاده از محصولات حاوی کافور در سوراخ‌های بینی نوزادان نیز باید اجتناب شود.

خطر آتش سوزی:

همه ما می‌دانیم که کافور چقدر قابل اشتعال است، بنابراین هنگام کار با کافور باید بسیار مراقب باشیم. هنگام تهیه روغن کافور در خانه تصادفاتی گزارش شده است. هنگام تهیه روغن کافور، کافور را با روغن نارگیل گرم می‌کنیم، اما اگر در دمای خاصی گرم شود، می‌تواند به راحتی آتش بگیرد، بنابراین هنگام گرم کردن کافور بسیار مراقب باشید.

دوز کشنده کافور در بزرگسالان و کودکان

تقریباً 4 گرم برای بزرگسالان دوز کشنده است. برای کودکان 5/1 تا 1 گرم است. برای نوزادان 70 میلی‌گرم است. نکات مهم دیگری که باید به خاطر بسپاریم این است که کافور به سرعت از پوست، روده و همچنین از طریق دستگاه تنفسی جذب می‌شود، بنابراین از مصرف بیش از حد کافور به شکل استنشاق بخار، استفاده خارجی و مصرف داخلی باید به شدت خودداری کرد.

کافور
خرید بهترین کافور

علائم مصرف کافور:

کافور در دوزهای زیاد عمدتا بر سیستم عصبی مرکزی و کلیه‌ها تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند منجر به تشنج، افسردگی، تحریک معده، قولنج، تهوع، استفراغ، اسهال، اضطراب، هیجان، هذیان و در موارد شدید مرگ شود.

خلاصه:

استفاده خارجی از کافور برای مراقبت از پوست و مو مناسب است، اما هرگز نباید از کافور در زخم‌های باز استفاده کرد. مصرف داخلی به ویژه در دوزهای بیشتر از مقدار توصیه شده فقط باید تحت راهنمایی متخصص انجام شود.

از کافور حتی برای استفاده خارجی در نوزادان استفاده نکنید. حتی در بزرگسالان نیز بهتر است از کافور هر روز به مدت طولانی استفاده نکنید. بخار کافور نیز در صورت استنشاق زیاد می‌تواند منجر به مسمومیت شود.

زنان باردار و مادران شیرده هرگز نباید کافور مصرف کنند زیرا کافور باعث سقط جنین در زنان باردار می‌شود. همیشه سعی کنید از کافور خوراکی و اسانس کافور بیش از کافور مصنوعی در درمان استفاده کنید. در حقیقت بهتر است که کاملاً از کافور مصنوعی به طور کامل متوقف شوید.

این مقاله از ۰ رای ۰ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست