ويتامين هاي مورد نياز بدن جهت مقابله با كرونا

كمبود ويتامين‌هاي مانند سي، اي، دي و تضعيف سيستم ايمني بدن احتمال ابتلا به بيماري‌هاي تنفسي و كرونا را افزايش مي‌دهد. در اين مقاله با ويتامين هاي مورد نياز بدن جهت مقابله با كرونا آشنا مي‌شويم.

بهبود تغذيه

عملكرد سيستم ايمني بدن نقش مهمي در پيشگيري از بيماري‌هاي تنفسي از جمله بيماري كرونا دارد. عامل ابتلا به ويروس بيماري‌هاي زمينه‌اي مانند ديابت و بيماري‌هاي ريوي، قلبي، سو تغذيه و نداشتن تغذيه صحيح است.

مصرف روزانه منابع غذايي ويتامين سي مانند سبزي و سالاد همراه با غذا، ميوه‌هاي حاوي ويتامين سي مثل پرتقال، نارنگي، ليمو شيرين، كيوي و سبزي‌هاي داراي ويتامين سي مثل انواع كلم، گل كلم، شلغم، فلفل سبز و فلفل  دلمه هستند براي پيشگيري از ابتلا به بيماري و تقويت سيستم ايمني بدن مصرف روزانه سه واحد از گروه سبزي‌ها و حداقل دو واحد ميوه توصيه مي‌شود.

افراد براي پيشگيري از كرونا هر روز سبزي يا سالاد همراه با آب ليمو ترش يا آب نارنج تازه استفاده كنند. از مصرف سوسيس و كالباس و ساير فست فودها و غذاهاي پر چرب و سنگين پرهيز شود و استفاده از منابع پروتئين در غذاي روزانه مثل حبوبات يا تخم‌مرغ حائز اهميت است.

از منابع غذايي اين دو ريز مغذي مثل حبوبات به عنوان جايگزين مناسب گوشت، شير و لبنيات، سبزي‌هاي برگ سبز و انواع خشكبار بيشتر استفاده و از خوردن غذاهايي كه خوب پخته نشده مانند تخم‌مرغ عسلي و نيمرو و… خودداري شود مصرف ويتامين هاي مورد نياز بدن جهت مقابله با كرونا بسيار اهميت دارد.

ويتامين های مورد نياز بدن جهت مقابله با كرونا

ويتامين سي در مقابله با كرونا

برخي تحقيقات نشان داده است كه ويتامين سي مي‌تواند سيستم ايمني بدن را در مقابله با باكتري‌ها و ويروس‌ها كمك كند. ويتامين هاي مورد نياز بدن جهت مقابله با كرونا باعث مي‌شود سيستم ايمني بدن شما تقويت شود. سلول‌هاي سيستم ايمني بدن براي توليد پروتئين‌هاي مورد نياز خود براي حمله به ويروس‌ها به ويتامين سي نياز دارند.

اگر چه ويتامين سي در حفظ سيستم ايمني بدن مؤثر است اما مصرف زياد دوز اين ويتامين ميتواند عوارضي نيز داشته باشد. ويتامين سي يك آنتي‌اكسيدان است كه ممكن است به جلوگيري از آسيب ناشي از سايتوكاين به ريه‌ها كمك كند. آنتي‌اكسيدان‌ها مولكولي هستند كه با محافظت از سلول‌ها در برابر مولكول‌هاي مضر به نام راديكال‌هاي آزاد، سيستم ايمني بدن را تقويت مي‌كنند. هنگامي كه اين راديكال‌هاي آزاد جمع مي‌شوند، مي‌توانند وضعيتي به نام استرس اكسيداتيو ايجاد كنند كه به بسياري از بيماري‌هاي مزمن مرتبط است.

عوارض استفاده زياد از ويتامين سي

مصرف بيش از حد از اين ويتامين تأثيري در پيشگيري از ابتلا به سرماخوردگي ندارد و حتي ممكن است باعث بروز عوارض جانبي شود. اگر چه ويتامي نسي به طور كلي بي‌خطر است، اما از آن جايي كه اين ويتامين محلول در آب است مصرف بيش از حد آن از بدن دفع مي‌شود و دوزهاي بيش از حد آن ممكن است باعث ناراحتي معده، حالت تهوع و اسهال در بزرگ سالان شود.

در مصرف ويتامين هاي مورد نياز بدن جهت مقابله با كرونا نبايد زياده‌روي كرد. مصرف زياد ويتامين سي از طريق مكمل‌ها، اما نه رژيم غذايي ممكن است باعث سنگ كليه شود و ممكن است خطر بروز بيماري‌هاي قلبي در زنان پس از يائسگي را افزايش دهد.

ويتامين دي در مقابله با كرونا

ويتامين دي در برخي مواقع مي‌تواند از سرما خوردگي جلوگيري كند و در پيشگيري از ابتلا به عفونت‌هاي تنفسي مؤثر است. بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته مكمل‌هاي ويتامين دي براي افرادي كه كمبود اين ويتامين را دارند در پيشگيري از ابتلا به عفونت‌هاي تنفسي مي‌تواند مؤثر باشد.

اما مصرف بيش از حد اين ويتامين ممكن است باعث سطح كلسيم بالاي خون شود و منجر به سر درگمي، بي‌نظمي، مشكلات ريتم قلب و نارسايي كليه شود. مصرف ويتامين دي بيشتر به افرادي كه كمبود اين ويتامين را دارند مخصوصاً در فصل زمستان توصيه مي‌شود. با حفظ ويتامين هاي مورد نياز بدن جهت مقابله با كرونا مي‌توانيد سيستم ايمني بدن خود را تقويت كنيد.

ويتامين های مورد نياز بدن جهت مقابله با كرونا

ويروس كرونا

ويروس كرونا خانواده بزرگي از ويروس‌ها و زير مجموعه كرونا ويريده كه از ويروس سرماخوردگي معمولي تا عامل بيماري‌هاي شديدتري هم چون سارس، مرس و كوويد نوزده را شامل مي‌شود. كرونا ويروس در دهه هزار و نهصد و شصت كشف شدند و مطالعه بر روي آن‌ها به طور مدام تا اواسط دهه هشتاد ادامه داشت. اين ويروس به طور طبيعي در پستانداران و پرندگان شيوع پيدا مي‌كند.

تا كنون هفت كرونا ويروس منتقل شده به انسان كشف شده است. آخرين نوع آن‌ها كوويد نوزده است كه در سال دو هزار و نوزده در شهر ووهان چين با همه‌گيري در انسان شيوع پيدا كرد. اين ويروس پس از مدت كوتاهي تمام جهان را در بر گرفته است. علائم اين بيماري مي‌تواند نشانه‌هاي سرماخوردگي عادي تا تب، سرفه، تنگي نفس و مشكلات حاد تنفسي را داشته باشد. هم چنين بيمار ممكن است سرفه‌هاي چند روزه و بدون دليل داشته باشد به همين دليل ويتامين هاي مورد نياز بدن جهت مقابله با كرونا بسيار حائز اهميت است و بايد آن را جدي گرفت.

برچسب:

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست