چرا از سرکه در نگهداری مواد غذایی استفاده می شود؟

از سرکه در انواع روش‌های نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شود. این ماده دارای چند ویژگی کلیدی است که آن را در کاهش سرعت یا جلوگیری از خراب شدن غذا برای مدت طولانی ایده‌آل می‌کند.در درجه اول PH یا اسیدیته سرکه است که از رشد باکتری جلوگیری می‌کند و این فرآیند را معمولاً ترشی می‌نامند.

سرکه چیست؟

سرکه یک مایع یا محلول است که معمولاً بین 5٪ الی 10٪ اسید استیک بوده و همچنین سایر خواص مانند ترکیبات طعم‌دهنده و ویتامین‌ها را دارد. تولید سرکه فرآیندی است که از زمان‌های بسیار قدیم تغییر چندانی نکرده است، اگرچه اکنون در محیط های بسیار کنترل شده تری ساخته می‌شود.

کاربردهای استیک اسید

سرکه از طریق دو نوع تخمیر درست می‌شود:

اولین نوع تخمیر، تخمیر الکلی است که در آن قندهایی که به طور طبیعی وجود دارند، توسط مخمر به الکل تبدیل می‌شوند. به عنوان مثال، سرکه شراب قرمز از انگورهایی درست می‌شود که ابتدا شراب قرمز ساخته می‌شوند.

استوباکتر نوعی بی‌خطر از باکتری است که در انواع مختلف تولید مواد غذایی استفاده می‌شود. سرکه نمونه‌ای از غذایی است که در تولید آن کشت باکتری زنده وجود دارد، غذاهایی مانند ماست، پنیر و آبجو همه در این گروه قرار می‌گیرند.

بیشتر سرکه‌های تولید شده تجاری قبل از فروش پاستوریزه می‌شوند تا در قفسه فروشگاه شفاف و ثابت بمانند. سرکه پاستوریزه به طور نامحدود می‌تواند دوام آورند و به دلیل محتوای اسیدی بد نخواهند شد.

چرا از سرکه برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود؟

دلایل اصلی فساد مواد غذایی میکروارگانیسم‌ها است، این می‌تواند باکتری‌ها، مخمر یا کپک باشد. بعضی از این‌ها اگر مواد غذایی آلوده به آن‌ها بخورید می‌توانند مضر باشند، به این عوامل بیماری‌زا گفته می‌شود. برخی دیگر مضر نیستند اما هنوز مواد غذایی را تجزیه کرده و مصرف آن را نامطلوب می‌کنند.

برای نگهداری مواد غذایی می‌خواهیم رشد میکروارگانیسم‌هایی را که طول عمر غذا را کوتاه می‌کنند، مهار یا متوقف کنیم. دمای سرما مانع رشد آن‌ها می‌شود به همین دلیل مواد غذایی مستعد فساد را در یخچال یا فریزر ذخیره می‌کنیم.

محیط های اسیدی همچنین رشد یا زنده ماندن میکروارگانیسم‌ها را مهار یا متوقف می‌کنند. با غوطه‌ور شدن غذاها در یک محیط اسیدی مانند سرکه می‌توانیم از رشد باکتری‌ها یا مخمرها روی غذا جلوگیری کرده و به طور مؤثر آن را برای خوردن غذا برای مدت زمان طولانی‌تر، تا یک ماه یا سال در بسیاری از موارد، ایمن کنیم.

سرکه تنها راه برای استفاده در ترشی نیست

ما می دانیم که محیط های اسیدی به حفظ مواد غذایی کمک می کنند اما باید توجه داشت که برخی از ترشی‌ها از سرکه استفاده نمی‌کنند. خیارشورهای تخمیری هنوز درست مانند ترشی که با سرکه درست می‌شود، ملایم هستند و این به این دلیل است که از اسیدیته به عنوان وسیله‌ای برای حفظ استفاده می‌کنند، با این حال، اسید در واقع اسید لاکتیک است که توسط باکتری‌های تولید کننده اسید لاکتیک، لاکتوباسیلوس تولید می‌شود.

لاکتوباسیلوس نوعی باکتری است که قندهای طبیعی موجود در غذاها را تخمیر کرده و آن‌ها را به اسید لاکتیک تبدیل می‌کند. از آنجا که اسید در طی تخمیر تولید می‌شود، افزایش محیط اسیدی به حفظ غذا کمک می‌کند.

اسیدیته کلید حفظ برخی غذاها است

سرکه صرفاً به دلیل اسیدی که برای مصرف آن بی‌خطر است و از رشد ارگانیسم‌های فساد جلوگیری می‌کند، در حفظ غذا بسیار مفید است. همانطور که دیدیم این تنها اسیدی نیست که در حفظ غذاها استفاده می‌شود زیرا تخمیر لاکتو نمونه دیگری از روش حفظ مواد غذایی است.

همچنین به ما نشان می‌دهد که حتی با وجود pH کم، محیط های اسیدی می‌توانند از رشد بسیاری از میکروارگانیسم ها جلوگیری کنند اما از همه آن‌ها جلوگیری نمی‌کند. میکروارگانیسم‌های خاصی می‌توانند در محیط‌های اسیدی زنده بمانند.

در حالی که بسیاری از غذاها را می‌توان ترشی زد و احتمالاً با بسیاری از آن‌ها آشنا خواهید بود، بعضی از غذاها مانند گوشت برای از بین بردن کامل باکتری‌ها، نیاز به فرآوری و پخت بیشتر دارند.سبزیجات به طور معمول ترشی خام هستند زیرا باکتری‌های بیماری‌زا که می‌توانند ما را بیمار کنند به طور معمول روی آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل است که می‌توانیم سبزیجات خام بخوریم و بیمار نشویم.

کاربردهای اسید لاکتیک

برخی از باکتری‌ها مانند برخی از گونه‌های سالمونلا، لیستریا و e-coli قادر به زنده ماندن در محیط‌های اسیدی هستند. این بدان معناست که غذاهایی مانند گوشت به اقدامات اضافی نیاز دارند تا خوردن آن‌ها را بی‌خطر کند.

اسید + فرآوری بیشتر، مواد غذایی را ایمن می‌کند

ممکن است محصولات گوشتی ترشی را قبلاً دیده باشید و معمولاً آن‌ها قبل یا بعد از ترشی یا روش نگهداری دیگری مانند خشک کردن در شرایط کنترل شده برای از بین بردن باکتری‌های مضر تحت پخت و پز قرار می‌گیرند.

سرکه به عنوان نگهدارنده غذا

اسید دلیل استفاده از سرکه به عنوان نگهدارنده مواد غذایی است. محیط‌های کم pH فعالیت میکروبی را مهار می‌کنند.ترشی یک روش عالی برای تهیه مواد غذایی است اما همیشه بهتر است یک دستورالعمل را از یک منبع معتبر دنبال کنید تا بدانید که چه چیزی بی‌خطر است و همچنین طعم و مزه نیز عامل مهمی در انتخاب ترشی است.

منبع:preserveandpickle

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست