ماده افزودنی غذایی

ماده افزودنی غذایی که بی‌ضرر هستند

خرد متعارف حول خرید مواد غذایی سالم ما را آموزش داده است تا برچسب مواد تشکیل دهنده چربی‌های ترانس، قند اضافه شده و مواد افزودنی را که به سختی تلفظ می‌شوند، اسکن کنیم. در حالی که به طور قطع چربی‌های ترانس و قندها بهتر است در قفسه باقی بمانند، اما ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که مواد افزودنی همیشه خبر بدی نیستند.

محققان می‌گوید: “مواد افزودنی غذایی مواد غذایی را حفظ می‌کنند تا در هنگام ذخیره و خوردن آن‌ها بی‌خطر باشد.” “آن‌ها همچنین به حفظ رنگ، بافت، عطر و طعم و تغذیه کمک می‌کنند و توسط FDA تنظیم می‌شوند و قبل از ورود به بازار از نظر ایمنی آزمایش می‌شوند.”

و گرچه برخی از افزودنی‌های غذایی مدرن برای شما مفید نیستند – مانند سدیم اضافه شده برای تزریق غذاهای فرآوری شده با عطر و طعم بیشتر – لازم نیست که آن مواد “غیرقابل پیش‌بینی” مضر باشند. در بعضی موارد، حتی ممکن است برای شما مفید باشند!

ماده افزودنی غذایی توکوفرول‌ها

تلفظ توکوفرول‌ها ممکن است دشوار باشد، اما در واقع مفید هستند. طبق گفته محققان “توکوفرول اساساً ویتامین E است که به عنوان ماده نگهدارنده برای جلوگیری از سستی روغن و چربی موجود در یک محصول استفاده می‌شود.”

بنابراین اغلب آن‌ها را در غذاهای روغنی مانند سس سالاد که باید ماندگاری نسبتاً طولانی داشته باشند مشاهده خواهید کرد. بدن شما در واقع به ویتامین E نیاز دارد و توکوفرول‌ها از سلول‌های چربی شما در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.این برای سلامت کلی شما مهم است، زیرا آسیب رادیکال‌های آزاد باعث پیری سلول می‌شود و امکان ایجاد بیماری‌هایی از جمله سرطان را دارد.

ماده افزودنی غذایی
ماده افزودنی غذایی

ماده افزودنی غذایی صمغ لوبیای لوکاست

“لوکاست” دقیقاً به نظر نمی‌رسد که یک غذای خوشمزه باشد که در رژیم غذایی شما قرار گیرد، اما لوکاست بین گام در واقع از یک گیاه آشنا – درخت خرنوب است.

“صمغ لوبیای لوکاست از دانه‌های درخت خرنوب ناشی می‌شود و به عنوان ماده غلیظ کننده در غذاهایی مانند ماست و پنیر خامه‌ای استفاده می‌شود.”همچنین طعم شکلات را به غذاها می‌افزاید – مناسب برای ولع خوردن یک ولع مصرف سالم.مصرف صمغ لوبیای لوکاست ممکن است به کنترل سطح کلسترول، محافظت از قلب و تثبیت سطح قند خون کمک کند.

ماده افزودنی غذایی صمغ زانتان

اگر تا به حال از ماست خامه‌ای یا پودینگ مجلل که “به طرز جادویی” کم چربی است لذت برده‌اید، ممکن است صمغ زانتان داشته باشد که باید از آن‌ها تشکر کنید.

صمغ زانتان به عنوان یک ماده غلیظ کننده می‎تواند به عنوان “چسب” برای بهبود بافت غذاهای فاقد گلوتن عمل کند و در صورت ابتلا به بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن، آن را به عنوان بهترین دوست جدید خود تبدیل می‌کند.

همچنین نسبتاً بی‌ضرر است. “برخی از افراد با سیستم‌های گوارشی بسیار حساس ممکن است مشکلات هضم را تجربه کنند، اما به طور کلی استفاده از آن بسیار بی‌خطر است.”

ماده افزودنی غذایی پیریدوکسین هیدروکلراید

پیریدوکسین هیدروکلراید احتمالاً برای گوش شما کاملاً بیگانه است، اما شما این ماده افزودنی را با نام دیگری می‌شناسید: ویتامین B-6. بدن شما برای عملکرد مناسب به ویتامین B-6 ضروری احتیاج دارد و این برای سلامتی شما بسیار مفید است.

متخصصان می‌گویند: “پیریدوکسین به حفظ سطح گلوکز خون کمک می‌کند و از عملکرد سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می‌کند.” “همچنین به عملکرد صحیح سیستم عصبی و گلبول‌های قرمز کمک می‌کند.” بیشتر اوقات هیدروکلراید پیریدوکسین را در نان، غلات و سایر محصولات پایه غلات پیدا خواهید کرد.تولید کنندگان مواد غذایی آن را به مواد مغذی‌تر غذا اضافه می‌کنند. و همچنین B-6 را به طور طبیعی در سبزیجات، تخم مرغ و گوشت پیدا خواهید کرد.

ماده افزودنی غذایی
ماده افزودنی غذایی

ماده افزودنی غذایی کلسیم پانتوتنات

کلسیم پانتوتنات موفق به بسته بندی دو ماده مغذی ضروری در یک ماده افزودنی می‌شود و گرچه حاوی کلسیم است، تولیدکنندگان مواد غذایی در واقع ارزش آن را برای پانتوتنات قائل هستند که بیشتر به ویتامین B5 معروف است.ویتامین B-5 برای متابولیسم سالم بسیار مهم است و به شما کمک می‌کند اسیدهای چرب، کربوهیدرات‌ها و پروتئین موجود در مواد غذایی را تجزیه کنید.

همچنین به سنتز کلسترول، چربی‌ها، برخی هورمون‌ها و هموگلوبین، پروتئینی که به گلبول‌های قرمز خون شما در انتقال اکسیژن کمک می‌کند، کمک می‌کند. مانند هیدروکلراید پیریدوکسین، شما می‌توانید پانتوتنات کلسیم را به غلات، نان‌ها و محصولات مشابه اضافه کنید. همچنین می‌توانید B-5 را به طور طبیعی از طریق زرده تخم‌مرغ، غلات سبوس‌دار، دانه‌ها و مغزها دریافت کنید.

ماده افزودنی غذایی دوکوزاهگزانوئیک اسید

فقط دیدن یک ماده تشکیل دهنده با اسم دوکوزاهگزانوئیک اسید ممکن است شما را از یک ماده غذایی بترساند. اما دوکوزا هگزانوئیک اسید، که DHA نیز نامیده می‌شود، در واقع یک شکل بسیار سالم از اسید چرب امگا 3 است.

“DHA نقش اصلی در ساختار مغز، پوست و شبکیه چشم شما دارد.” “همچنین التهاب را کاهش می‌دهد، که به مبارزه با بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان کمک می‌کند.” عمدتا DHA را به عنوان ماده تشکیل‌دهنده روغن ماهی یا جلبک مشاهده خواهید کرد، اما ممکن است آن را در سایر غذاهای غنی شده با امگا 3، از جمله تخم‌مرغ امگا 3 نیز مشاهده کنید.

ماده افزودنی غذایی اسید لاکتیک

متخصصان می‌گویند: “اسید لاکتیک برای کنترل اسیدیته غذاها اضافه می‌شود.”

“این ماده در فرآیند تخمیر سبزیجات و سایر غذاها استفاده می‌شود. همچنین برای جلوگیری از خراب شدن غذاها یا ایجاد طعم ترش به دسرها و نوشیدنی‌ها اضافه شده است.” اسید لاکتیک هنگام مصرف فواید خاصی برای سلامتی ندارد اما برای شما هم بد نیست. این ماده همچنین به طور طبیعی در دستگاه گوارش شما یافت می‌شود.

ماده افزودنی غذایی اینولین

این میله‌های گرانولا، غلات و سایر محصولات حاوی فیبر بالا، اغلب (یا تمام) محتوای فیبر خود را مدیون یک ماده افزودنی غذایی – اینولین هستند.اینولین از ریشه کاسنی استخراج شده و منبع فیبر است که می‌تواند جایگزین چربی در غذاها شود. “اینولین رشد باکتریهای مفید را در دستگاه گوارش تشویق می‌کند.”

“و این باعث افزایش سطح قند خون نمی‌شود، بنابراین در رژیم غذایی مبتلایان به دیابت یا افرادی که می خواهند وزن خود را کنترل کنند مفید است.” بنابراین اگرچه اینولین نمی‌تواند جایگزین فیبرهای موجود در رژیم غذایی شما شود – شما هنوز هم برای آن به میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، مغزها و دانه‌ها نیاز دارید – این بدان معنی است که غذاهای حاوی اینولین دارای مزایای اضافی هستند.

ماده افزودنی غذایی
ماده افزودنی غذایی

ماده افزودنی غذایی گلیسرول

اگر می‌خواهید از غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده پرچرب پرهیز کنید، انتخاب کالاهای دارای گلیسرول ممکن است کمک کند. گلیسرول بخشی از ساختار شیمیایی چربی‌ها را تشکیل می‌دهد، اما حاوی اسیدهای چرب نیست – زنجیره‌های طولانی چربی که بیشترین کالری را تأمین می‌کنند.

در عوض، گلیسرول به راحتی غذای شما را با رطوبت بیشتری تزریق می‌کند، و آن را جایگزین خوبی برای روغن در غذاها می‌کند، و همچنین به غلیظ شدن مایعات کمک می‌کند تا ظاهر لوکس‌تری به مواد غذایی شما بدهد – دوباره بدون کالری چربی‌های اضافه شده، و گرچه فواید گلیسرول برای سلامتی به تحقیقات بیشتری نیاز دارد، برخی شواهد نشان می‌دهد که ممکن است عملکرد ورزشی شما را بهبود بخشد، و باعث می‌شود غذاهای حاوی گلیسرول برای تأمین انرژی از طریق تمرینات سخت مفید باشد.

ماده افزودنی غذایی گلوكونات آهن

گلوکونات آهن، ماده افزودنی غذایی خیلی دوستانه به نظر نمی‌رسد، اما در واقع منبع آهن است، ماده مغذی که بسیاری از ما به شدت به آن نیاز داریم. تولید کنندگان مواد غذایی در واقع به گلوکونات آهن کمک می کنند تا به بهبود ارزش غذایی مواد غذایی کمک کنند، زیرا آهن برای تولید انرژی، عملکرد ایمنی بدن و تأمین اکسیژن به مغز، عضلات و سایر بافتهای شما بسیار مهم است. همچنین می‌تواند برای بهبود ظاهر برخی از غذاها استفاده شود.

به عنوان مثال، کمک می‌کند تا رنگ زیتون سیاه به رنگ سیاه عمیق باشد. بسیاری از غذاها، از نان گرفته تا جو دوسر گرفته تا انواع مختلفی از آب پرتقال، می‌توانند با ماده افزودنی غذایی آهن غنی شوند، بنابراین احتمالاً آن را روی برچسب انواع مواد غذایی سالم مشاهده خواهید کرد و البته، شما همچنین می‌توانید با خوردن گوشت گاو بدون چربی، تخم‌مرغ، اسفناج و عدس، میزان آهن را به طور طبیعی تقویت کنید.

برچسب:

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست