خرید تریمتوپریم

تریمتوپریم (TMP) آنتی‌بیوتیکی است که عمدتا در درمان عفونت‌های مثانه استفاده می‌شود.موارد دیگر شامل عفونت گوش میانی و اسهال مسافران است. با سولفامتوکسازول یا داپسون ممکن است برای پنومونی پنوموسیستیس در افراد مبتلا به HIV / AIDS استفاده شود. به صورت خوراکی استفاده می‌شود.

عوارض جانبی شایع شامل حالت تهوع، تغییر در طعم و بثورات پوستی است. به ندرت ممکن است منجر به مشکلات خونی مانند کمبود پلاکت یا گلبول‌های سفید خون شود.

ممکن است باعث حساسیت به آفتاب شود. شواهدی از آسیب احتمالی در دوران بارداری در برخی از حیوانات وجود دارد اما نه در انسان. این عمل با جلوگیری از متابولیسم فولات از طریق دی هیدروفولات ردوکتاز در برخی از باکتری‌ها منجر به مرگ آن‌ها می‌شود.

خرید تریمتوپریم
خرید تریمتوپریم

تریمتوپریم برای اولین‌بار در سال 1962 استفاده شد. این دارو در فهرست داروهای اساسی سازمان بهداشت جهانی، ایمن‌ترین و مؤثرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است. به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است.

مصارف پزشکی تریمتوپریم

این ماده اولیه در درمان عفونت‌های دستگاه ادراری استفاده می‌شود، اگرچه ممکن است در برابر هر گونه باکتریایی هوازی حساس استفاده شود. همچنین ممکن است برای درمان و پیشگیری از ذات الریه استفاده شود. به طور کلی برای درمان عفونت‌های بی هوازی مانند کولیت کلستریدیوم دیفیسیل (علت اصلی اسهال ناشی از آنتی بیوتیک) توصیه نمی‌شود.

از تریمتوپریم در آزمایشات برای درمان رتینیت استفاده شده است.مقاومت در برابر تریمتوپریم در حال افزایش است، اما هنوز هم در بسیاری از کشورها آنتی بیوتیک در خط اول است.

خرید تریمتوپریم
خرید تریمتوپریم

اثرات جانبی

عوارض جانبی عمومی

 • حالت تهوع
 • تغییر در سلیقه
 • استفراغ
 • اسهال
 • راش
 • حساسیت به خورشید
 • خارش

عوارض جانبی نادر

با کاهش سطح اسید فولیک می‌تواند باعث ترومبوسیتوپنی (سطح پایین پلاکت) شود. این ممکن است باعث کم خونی مگالوبلاستیک شود.تریمتوپریم کانال سدیم اپیتلیال را در لوله دیستال متضاد می‌کند، بنابراین مانند آمیلوراید عمل می‌کند. این می‌تواند باعث افزایش سطح پتاسیم در بدن شود (هیپرکالمی).

می‌تواند با کراتینین برای ترشح در توبول کلیه رقابت کند. این می‌تواند باعث افزایش مصنوعی کراتینین سرم شود.استفاده در عفونت‌های EHEC ممکن است منجر به افزایش بیان سم Shiga شود.مثل همه داروها، تریمتروپریم نیز میتواند عوارض جانبی ایجاد کند، اگرچه همه این عوارض را ندارند. اغلب با سازگاری بدن با داروی جدید، عوارض جانبی بهبود می‌یابد.

اثرات جانبی چه کاری باید انجام دهم؟
 • سردرد
 • احساس بیماری یا حالت تهوع
 • کاهش اشتها
 • مشکل خوابیدن
این موارد هنگام شروع مصرف تریمتوپریم کاملاً رایج است و معمولاً با گذشت زمان از بین می‌روند.

تریمتوپریم را همراه با غذا مصرف کنید.

در صورت مشکل آفرین به پزشک خود بگویید.

نشانه‌هایی از مشکلات کبد مانند زردی پوست یا چشم، درد در شکم بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید یا ا اورژانس تماس گیرید.
گلودرد یا دهان، تب، بثورات پوستی، کبودی یا خونریزی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید یا ا اورژانس تماس گیرید.
علائم واکنش آلرژیک مانند بثورات پوستی، قرمزی، خارش، تاول‌های پوستی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید یا ا اورژانس تماس گیرید.

موارد منع مصرف

حساسیت شناخته شده نسبت به تریمتوپریم. سابقه کم خونی مگالوبلاستیک به دلیل کمبود فولات

مشکلات کبدی و کلیوی

10-20٪ تریمتوپریم توسط کبد متابولیزه می‌شود و بقیه از طریق ادرار دفع می‌شود. بنابراین، در افراد مبتلا به اختلالات کلیوی و کبدی، از تریمتوپریم باید با احتیاط استفاده شود. تنظیم دوز برای اختلال در کبد لازم نیست بلکه باید برای نقص کلیه تنظیم شود.

بارداری

بر اساس مطالعاتی که نشان می‌دهد تریمتوپریم از جفت عبور می‌کند و می‌تواند متابولیسم فولات را تحت تأثیر قرار دهد، شواهد فزاینده‌ای در مورد خطر نقایص ساختاری مرتبط با تریمتوپریم وجود دارد، به ویژه در سه ماهه اول بارداری.

هنگامی که الکل پس از استفاده از آن مصرف می‌شود، به ویژه هنگامی که در ترکیب با سولفامتوکسازول استفاده می‌شود، ممکن است در واکنشی مشابه دی سولفیرام نقش داشته باشد.

تروفوبلاست ها در جنین اولیه به تغییرات چرخه فولات حساس هستند. یک مطالعه اخیر متوجه شده است که خطر سقط در زنان در اوایل بارداری در معرض تریمتوپریم دو برابر شده است.

خرید تریمتوپریم
خرید تریمتوپریم

مکانیسم عمل

استافیلوکوکوس اورئوس DHFR در کمپلکس NADPH و تریمتوپریم PDB ورودی 2W9Gتریمتوپریم به دی هیدروفولات ردوکتاز متصل شده و از کاهش اسید دی هیدروفولیک (DHF) به اسید تتراهیدروفولیک (THF) جلوگیری می‌کند.

THF یک پیش ماده ضروری در مسیر سنتز تیمیدین است و تداخل در این مسیر باعث مهار سنتز DNA باکتری می‌شود.تمایل تریمتوپریم برای دی هیدروفولات ردوکتاز باکتریایی چندین هزار برابر بیشتر از میل آن به دی هیدروفولات ردوکتاز انسانی است.

سولفامتوکسازول دی هیدروپتروات سنتتاز را مهار می‌کند، آنزیمی که در جریان بالادست همان مسیر قرار دارد. به دلیل اثرات هم افزایی احتمالی و کاهش مقاومت، تریمتوپریم و سولفامتوکسازول معمولاً به صورت ترکیبی استفاده می‌شوند.

خرید تریمتوپریم
خرید تریمتوپریم

تاریخچه

تریمتوپریم برای اولین بار در سال 1962 استفاده شد. در سال 1972، از آن به عنوان درمان پیشگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری در فنلاند استفاده شد.نام آن از تری متیلوکسی-پیریمیدین گرفته شده است.

آیا می‌توان همزمان با تریمتوپریم داروهای دیگری نیز تجویز کرد؟

می‌توانید داروهایی را که حاوی پاراستامول یا ایبوپروفن هستند به کودک خود بدهید، مگر اینکه پزشک شما را از این کار منع کرده باشد.تریمتوپریم را نباید با برخی از داروهای رایج که با نسخه تجویز می‌کنید مصرف کنید. اگر کودک شما داروی دیگری مصرف می‌کند، به پزشک و داروساز خود بگویید.قبل از دادن هر داروی دیگر به کودک، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. این شامل داروهای گیاهی یا مکمل است.

مصرف بیشتر از دوز تجویز شده

تریمتوپریم به طور معمول یک داروی بی‌خطر است. اگر به اشتباه دوز اضافی بدهید، بعید است مشکلی ایجاد شود.اگر فکر می‌کنید بیش از حد تریمتوپریم به کودک خود داده اید، با پزشک یا خدمات اورژانس تماس بگیرید.

تداخلات دارویی و غذایی

از مصرف برخی از داروها نباید در زمان مصرف غذا یا خوردن انواع خاصی از غذا استفاده شود زیرا ممکن است تداخل ایجاد کند.استفاده از الکل یا تنباکو با داروهای خاص نیز ممکن است باعث ایجاد تداخل شود.فعل و انفعالات زیر بر اساس اهمیت بالقوه آنها انتخاب شده‌اند و لزوماً همه گیر نیستند.

استفاده از این دارو با هر یک از موارد زیر معمولاً توصیه نمی‌شود، اما ممکن است در بعضی موارد اجتناب ناپذیر باشد. اگر با هم استفاده شود، پزشک ممکن است دوز یا تعداد دفعات استفاده از این دارو را تغییر دهد، یا در مورد استفاده از غذا، الکل یا تنباکو دستورالعمل‌های خاصی به شما بدهد.

خرید تریمتوپریم
خرید تریمتوپریم

اگرچه بعضی از داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، اما در موارد دیگر حتی در صورت ایجاد تعامل ممکن است از دو داروی مختلف استفاده شود. در این موارد، پزشک شما ممکن است بخواهد دوز دارو را تغییر دهد، یا اقدامات احتیاطی دیگر لازم است.

هنگامی که این دارو را دریافت می کنید، به ویژه مهم است که متخصص مراقبت های بهداشتی شما بدانند که آیا از داروهای ذکر شده در زیر استفاده می کنید. فعل و انفعالات زیر بر اساس اهمیت بالقوه آنها انتخاب شده اند و لزوماً همه گیر نیستند.

استفاده از این دارو با هر یک از داروهای زیر توصیه نمی‌شود. ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که شما را با این دارو معالجه نکند یا برخی از داروهای دیگر را که استفاده می‌کنید را تغییر دهد.

 • دوفتیلید
 • لوومتادیل
 • متنامین

استفاده از این دارو با هر یک از این داروها معمولاً توصیه نمی‌شود، اما ممکن است در بعضی موارد لازم باشد. اگر هر دو دارو با هم تجویز شده باشند، پزشک ممکن است دوز دارو یا تعداد دفعات استفاده از یک یا هر دو دارو را تغییر دهد.

برچسب:

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست