فروش تری سدیم فسفات خوراکی

تری سدیم فسفات (TSP) چیست؟

تری سدیم فسفات (TSP) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Na3PO4 است.تری سدیم فسفات (TSP) ماده جامد سفید، گرانولی یا کریستالی، بسیار محلول در آب است و یک محلول قلیایی تولید می‌کند. TSP به عنوان ماده تمیز کننده، روان‌کننده، افزودنی غذایی، حذف لکه‌ها و ضدگریس استفاده می‌شود.

فرم تجاری اغلب تا حدی هیدراته‌شده است و ممکن است دارای محدوده Na3PO4 بی‌آب تا فرم 12 آبه Na3PO4.12H2O باشد.اغلب به شکل پودر سفید یافت می‌شود، همچنین می‌توان آن را تری سدیم اورتو فسفات یا فسفات سدیم نامید.

خرید تری سدیم فسفات (TSP)
خرید تری سدیم فسفات (TSP)

نحوه تولید تری سدیم فسفات (TSP):

این ماده با خنثی کردن اسید فسفریک با استفاده از هیدروکسید سدیم یا گاهاً با کربنات سدیم تولید می‌شود. کربنات فقط می‌تواند فسفات‌دی‌سدیم تولید کند:

Na2CO3 + H3PO4 → Na2HPO4 + CO2 + H2O

Na2HPO4 + NaOH → Na3PO4 + H2O

این ماده دارای دو گرید خوراکی و صنعتی می‌باشد.

کاربردهای صنعتی تری سدیم فسفات (TSP):

تری سدیم فسفات (TSP) زمانی کاربرد گسترده‌ای در فرمولاسیون انواع صابون‌ها و مواد شوینده قرار گرفت و بیشترین استفاده از آن در مواد شوینده بوده است.pH محلول یک درصد آن 12 است و محلول خیلی قلیایی است تا بتواند گریس و روغن‌ها را از بین ببرد.

در ترکیب با سورفاکتانت‌ها، تری سدیم فسفات (TSP) یک عامل عالی برای تمیز کردن همه چیز است.تطبیق پذیری و قیمت پایین جهت تولید، TSP را مبنای تولید مواد شوینده فروخته شده در اواسط قرن بیستم قرار داده است.از اواخر دهه 1960، استفاده از این ماده در ایالات متحده و بسیاری از مناطق دیگر جهان كاهش یافته است.

اگرچه این ماده هنوز هم در بعضی از محصولات شوینده توالت هنوز یک ماده فعال محسوب می‌شود، اما معمولاً TSP برای تمیز کردن حمام‌ها توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند لامپ‌های فلزی را لکه‌دار کند و باعث آسیب‌رساندن به دوغاب شود.

فروش تری سدیم فسفات خوراکی
تری سدیم فسفات (TSP)

نکات ایمنی تری سدیم فسفات (TSP):

تری سدیم فسفات (TSP) محصولی تمیز کننده غیرسمی، پایدار و غیر قابل اشتعال محسوب می‌شود.با این وجود، هنگام کار با TSP نیاز به مراقبت و احتیاط دارد.همیشه جهت استفاده از تری سدیم فسفات (TSP) از دستکش‌های ضد آب استفاده کنید.هم پودر خشک TSP و هم به صورت مختلط می‌توانند پوست را تحریک کنند در نتیجه نیاز به احتیاط دارد.

چه مواردی توسط تری سدیم فسفات (TSP) تمیز می‌شوند:

  • دیوارها
  • سقف
  • قسمت‌های چوبی منزل قبل از نقاشی
  • گرد و غبار کف منازل
  • دوده‌های بالای دودکش
  • لکه‌های روغنی و لکه‌های غیرقابل شناسایی
  • دیوارهای آشپزخانه نزدیک مناطق آشپزی قبل از نقاشی
  • پشت یخچال و فریزرها
  • سقف حمام قبل از رنگ‌آمیزی و…

کاربرد غذایی:

تری سدیم فسفات (TSP) یکی از عناصر پرکاربرد در نان، کیک و… است.این ماده اغلب به محصولات گوشتی و غذاهای دریایی از جمله بیکن، سوسیس، گوشت و کنسرو ماهی‌تن اضافه می‌شود تا به حفظ رطوبت، افزایش عمر مفید و جلوگیری از خرابی کمک کند.برای تنظیم PH محصولات غذایی نیز کاربرد دارد.

تری سدیم فسفات معمولاً به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود. همچنین به عنوان یک عامل چربی، یک پاک‌کننده لکه و یک عامل پاک‌کننده عمل می‌کند. همچنین با نام تری سدیم فسفات TSP) E339)، تری‌سدیم اوراتو فسفات یا فسفات سدیم نامیده می‌شود. تری سدیم فسفات (TSP) به دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی در صابون‌های مصرفی و مواد شوینده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

خرید تری سدیم فسفات (TSP)
خرید تری سدیم فسفات (TSP)

چرا تری سدیم فسفات به غذا اضافه می‌شود؟

تری سدیم فسفات و سایر مواد افزودنی فسفات سدیم در صنایع غذایی کاربردهای متعددی دارند و در بسیاری از محصولات تهیه شده تجاری وجود دارد.از آن‌ها برای کاهش اسیدیته و بهبود بافت در غذاهایی مانند کالاهای پخته شده و گوشت استفاده می‌شود.

آنها همچنین به عنوان مواد حجم دهنده در محصولات پخته شده عمل می‌کنند، به این معنی که به بالا آمدن خمیر و حفظ فرم آن کمک می‌کنند.به عنوان مثال، تری سدیم فسفات به دلیل توانایی افزایش پودر و ارتفاع این مواد، یکی از عناصر محبوب در خرید نان، کیک، کلوچه و مخلوط کیک است.

چه کسی باید از مواد افزودنی حاوی ترکیبات فسفات خودداری کند؟

در حالی که مصرف بیش از حد سدیم فسفات برای سلامتی هیچ کس مفید نیست، مقدار کمی از آن بی‌خطر محسوب می‌شود.با این وجود، افرادی که شرایط پزشکی خاصی دارند باید از مصرف غذاهایی که حاوی مواد افزودنی فسفات سدیم مانند تری سدیم فسفات هستند خودداری کنند.

افراد مبتلا به بیماری کلیوی یا نارسایی کلیه

وقتی کلیه ها سالم و عملکرد طبیعی دارند، مواد زائد خون از جمله فسفر اضافی را فیلتر می‌کنند.با این حال، وقتی کلیه‌ها به خطر بیفتند، مانند کسانی که مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD) یا نارسایی کلیه هستند، آن‌ها توانایی دفع صحیح مواد زائد را از دست می‌دهند.

افراد مبتلا به نارسایی کلیه و CKD پیشرفته برای جلوگیری از بالا بودن میزان فسفر در خون، باید مقدار فسفر مصرفی خود را محدود کنند.مصرف بیش از حد فسفر با آسیب رساندن به رگ‌های خونی و ایجاد تجمع غیرطبیعی کلسیم، می‌تواند به کلیه‌هایی که قبلاً در معرض خطر بودند آسیب برساند.

در حقیقت، مصرف بیشتر فسفر با افزایش خطر مرگ در افراد مبتلا به نارسایی کلیه تحت همودیالیز، درمان تصفیه خون مرتبط است.

مبتلایان به پوکی استخوان

رژیم غذایی حاوی مواد غذایی دارای مواد افزودنی تری سدیم فسفات (TSP) ممکن است به سلامت استخوان آسیب برساند.حفظ سطح طبیعی فسفر در بدن برای استخوان‌های قوی ضروری است.با این حال، بر هم زدن این تعادل ظریف با مصرف زیاد یا خیلی کم فسفر می‌تواند سیستم اسکلتی را ویران کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف یک رژیم غذایی غنی از مواد افزودنی خوراکی تری سدیم فسفات (TSP) باعث افزایش فاکتور رشد فیبروبلاست 23 (FGF23)، یک بازدارنده از کانی سازی استخوان، با 23% در مقایسه با یک رژیم غذایی مشابه دارای مواد افزودنی فسفات کمتر است.

مطالعه دیگری بر روی 147 زن در دوران یائسگی نشان داد که مصرف زیاد از معمول غذاهای حاوی مواد افزودنی فسفات منجر به افزایش سطح هورمون پاراتیروئید می‌شود، هورمونی که سطح کلسیم را در بدن تنظیم می‌کند.هورمون پاراتیروئید به بدن سیگنال می‌دهد تا کلسیم را از استخوان‌ها آزاد کند تا سطح کلسیم بدن متعادل شود.

داشتن مقادیر غیرطبیعی بالای هورمون پاراتیروئید می‌تواند با از دست دادن بیش از حد کلسیم از استخوان‌ها، به سلامت استخوان آسیب برساند.

افرادی که بیماری قلبی دارند

قلب شما همچنین می‌تواند توسط مصرف بیش از حد مواد افزودنی فسفات سدیم آسیب ببیند.در حقیقت، میزان بالای فسفر در گردش خون با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی در افراد مبتلا و بدون بیماری کلیوی ارتباط دارد.وجود بیش از حد فسفر در بدن با ایجاد کلسیفیکاسیون رگ‌های خونی می‌تواند به قلب آسیب برساند.

یک مطالعه بزرگ روی 3015 بزرگسال جوان نشان داد که میزان بالاتر فسفات خون با افزایش کلسیفیکاسیون شریان کرونر و سایر عوامل خطر بیماری قلبی در ارتباط است.

علاوه بر این، شرکت کنندگانی که سطح فسفات سرم آن‌ها بیشتر از 9/3 میلی گرم در دسی لیتر بود، 15 سال بعد در مقایسه با افرادی که سطح آن‌ها کمتر از 3/3 میلی گرم در دسی لیتر بود، 52 درصد بیشتر در معرض خطر کلسیفیکاسیون شریان کرونر قرار داشتند.

کسانی که بیماری التهابی روده دارند

نشان داده شده است که مصرف زیاد فسفر معدنی در مطالعات حیوانی التهاب روده را بدتر می‌کند.مطالعات بر روی انسان و موش نشان داده است که افزایش فسفر می‌تواند باعث التهاب در بدن شود.التهاب ریشه کولیت اولسراتیو و بیماری کرون است که در مجموع به عنوان بیماری التهابی روده یا IBD شناخته می‌شوند.

یک مطالعه حیوانی اخیر نشان می‌دهد که رژیم غذایی حاوی فسفات معدنی می تواند علائم مرتبط با IBD را تشدید کند.موش‌هایی که از رژیم غذایی سرشار از فسفات استفاده می‌کردند، در مقایسه با موش‌هایی که از رژیم غذایی کم فسفات تغذیه می‌کردند، دارای مارکرهای التهابی، التهاب روده و علائمی مانند مدفوع خونی بودند.

موارد احتیاط در مصرف تری سدیم فسفات (TSP)

تری سدیم فسفات یک ماده افزودنی فسفات غیر آلی است که معمولاً به غذاهای فرآوری شده اضافه می‌شود.گرچه مصرف مقادیر کمی تری سدیم فسفات بی‌خطر است، اما خوردن روزانه غذاهای غنی از مواد افزودنی فسفات می‌تواند به سلامتی شما آسیب برساند.

سطح بالای فسفات با بیماری کلیه، التهاب روده، کاهش تراکم استخوان، بیماری های قلبی و حتی مرگ زودرس مرتبط است.محدود کردن غذاهای حاوی تری سدیم فسفات و سایر مواد افزودنی فسفات به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های قلبی، بیماری التهابی روده و پوکی استخوان بسیار مهم است.

به حداقل رساندن غذاهای فرآوری شده و تمرکز بر منابع طبیعی فسفر، مانند تخم مرغ، ماهی، لوبیا و آجیل، می‌تواند اطمینان حاصل کند که مقدار مناسب فسفر برای کمک به رشد بدن دریافت می‌کنید.

خرید تری سدیم فسفات (TSP)
خرید تری سدیم فسفات (TSP)

فروش تری سدیم فسفات (TSP)

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران می باشد.این محصولات در سریع ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال  می‌شود.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست