فروش تری‌ سدیم سیترات

تری‌ سدیم سیترات

تری‌ سدیم سیترات (Trisodium citrate) دارای فرمول شیمیایی Na3C6H5O7 است. بعضی اوقات به سادگی با عنوان “سدیم سیترات” خوانده می‌شود. اگرچه سیترات‌سدیم می‌تواند به هر یک از سه نمک سدیم اسید سیتریک اشاره کند.

به صورت نمک با عطر و طعم ملایم ترش می‌باشد. تری سدیم سیترات یک باز ضعیفی است و می‌توان در کنار اسید سیتریک از آن برای ساخت بافر بیولوژیکی استفاده کرد.

کاربرد‌های تری‌ سدیم سیترات:

مواد غذایی:

سیترات سدیم عمدتاً به عنوان یک افزودنی غذایی، طعم‌دهنده یا نگه‌دارنده غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیترات سدیم به عنوان یک ماده سازنده در Bratwurst (نوعی کالباس آلمانی) متداول است. همچنین در مخلوط نوشیدنی های تجاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث ایجاد طعم ترش می‌شود. از جمله در مخلوط ژلاتین، بستنی، ماست، مربا، شیرینی، پودر شیر، پنیرهای فرآوری شده، نوشابه‌های گازدار و شراب نیز وجود دارد. سیترات سدیم در ساخت پنیر می‌تواند به عنوان امولسیفایر مورد استفاده قرار گیرد.

بافر:

سیترات به عنوان باز مزدوج یک اسید ضعیف می‌تواند یک بافر یا تنظیم‌کننده اسیدیته باشد. و در برابر تغییرات pH مقاومت داشته باشد.از سیترات سدیم برای کنترل اسیدیته در بعضی از مواد مانند دسرهای ژلاتینی استفاده می‌شود.سیترات سدیم را به طور عمده به محصولات فرآوری شده مانند پنیر و ماست، اضافه می‌شود.

کاربردهای پزشکی:

در سال 1914، پزشک بلژیکی آلبرت هاستین و پزشک و محقق آرژانتینی لوئیس آگوت با موفقیت از سدیم سیترات به عنوان ضد انعقاد خون در انتقال خون استفاده کردند.

این ماده امروزه همچنان در لوله‌های جمع‌آوری خون، برای جلوگیری از انعقاد آن استفاده می‌شود. یون سیترات با تشکیل سیترات کلسیم، یون‌های کلسیم را در خون جذب می‌کند و مکانیسم لخته‌شدن خون را مختل می‌کند.سیترات سدیم می‌تواند به عنوان یک ملین اسمزی مورد استفاده قرار گیرد.

سیترات سدیم یکی از مؤلفه‌های اصلی محلول هیدراتاسیون دهانی WHO است. این ماده به عنوان یک آنتی‌اسید به خصوص قبل از بی‌هوشی در عمل‌های سزارین مورد استفاده قرار می‌گیرد تا خطرات مرتبط با آسپیراسیون محتویات معده را کاهش دهد.

دیگ بخار:

سیترات سدیم یک عامل خاص برای حذف کربنات از دیگ‌های بخار است.همچنین برای تمیز کردن رادیاتورهای اتومبیل از سیترات سدیم استفاده می‌شود.

این مقاله از ۰ رای ۰ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای
دسته بندی:
مواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیاییمواد اولیه صنایع غذایی
فرمولاسیون مایع ظرفشویی
فهرست