شمع ها
 • شمع ها در یک زمان یک ضرورت بودند. اکنون آن‌ها یک وسیله لوکس هستند که برای آبادانی خانه‌های ما استفاده می‌شود. در ابتدا آن‌ها از نظر طراحی بسیار ساده بودند و برای روشنایی شب استفاده می‌شدند اما اکنون عملکرد آن‌ها برای تهیه بوی و عناصر تزئینی است.

  پیشینه استفاده از شمع

  مدت‌هاست که شمع ها با چراغ‌های الکتریکی جایگزین شده‌اند اما همچنان به عنوان یک عنصر تزئینی محبوب هستند. شمع های معطر محبوب هستند و رایحه‌های تازه‌ای را برای مصرف‌کننده به ارمغان می‌آورند.در ابتدایی‌ترین شکل، شمع از یک فتیله رشته‌ای تشکیل شده است که توسط منبع سوخت جامد احاطه شده است. سوخت جامد به اندازه کافی دارای نقطه ذوب پایین است تا شعله بالای فتیله سوخت را ذوب کند. سوخت از طریق فتیله افزایش می‌یابد و هنگام رسیدن به دمای بالاتر هسته شعله، سوخت مایع بخار می‌شود و شعله را پشتیبانی می‌کند.

  شمع ها در اصل از پیه، محصول جانبی کشتار حیوانات مزرعه تهیه می‌شدند. موم پارافین، از نظر شیمیایی ساده‌ترین سوخت جامد شمع، در طول انقلاب صنعتی جایگزین پیه شد. موم پارافین مخلوطی از هیدروکربن‌های آلیفاتیک یا اشباع است که با تقطیر از روغن خام بازیافت می‌شود. نقطه جوش آن ها از بنزین و گازوئیل بیشتر است اما از آسفالت کمتر است.

  شمع ها
  شمع ها

  آیا شمع ها برای شما مضر هستند؟

  پس از یک روز سخت و دشوار، هیچ چیز مانند روشن کردن بهترین شمع های معطر شما، استراحت درخشش نرم با یک لیوان نوشیدنی و پر کردن خانه با عطر و بوی مجلل نیست – اما آیا شمع ها برای شما مضر هستند؟ممکن است مقالاتی را ببینید که ادعا می‌کنند که شمع محبوب شما می‌تواند سموم و مواد شیمیایی مضر را در هوا آزاد کند و بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد.

  اطلاعات متناقض زیادی وجود دارد، بنابراین ضروری است که حقایق خود را از منابع معتبر و کاملاً تحقیق شده دریافت کنید. هیچ کس نمی‌خواهد رایحه های گرم‌کننده دارچین و وانیل را کنار بگذارد، اما هنوز این سوال پیش می‌آید که آیا شمع های مورد علاقه شما در کل برای شما مضر است؟در حالی که بدون شک شمع به چند دلیل باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشیم، اما برخی از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی هشدار می‌دهند که برای کسانی که آلرژی دارند می‌تواند پیامدهای مضر داشته باشد.

  با توجه به گفته محققان:‌ “در حالی که اکثر مردم هیچ مشکلی با شمع ندارند، اما طیف وسیعی از ترکیبات آلی فرار وجود دارد که در هنگام سوختن شمع تولید می‌شوند. این موارد شامل فرمالدئید (ماده نگهدارنده)، لیمونن (رایحه‌ای) و همچنین برخی ترکیبات بنزین است. اگر می‌خواهید از شمع استفاده کنید، توصیه می‌کنیم تهویه هوای مناسب داشته باشید تا از استنشاق بیش از حد این مواد جلوگیری کنید.”

  به همین ترتیب، محققان همچنین روش‌هایی را نشان می‌دهد که شمع‌سوزی در خانه می‌تواند خطراتی را ایجاد کند: “شمع ها از موم پارافین ساخته می‌شوند. وقتی موم پارافین را می‌سوزانید، ترکیبات فرار سمی (VOC) به هوا منتقل می‌شوند. این‌ها شامل استون، بنزن و تولوئن (toluene) هستند که به عنوان سرطان زا شناخته شده‌اند. این‌ها همان موادی هستند که در اگزوز حاصل از بخارات گازوئیل یافت می‌شوند و با آسم و آلرژی همراه هستند. شمع ها حتی در صورت روشن نشدن بنزن ساطع می‌کنند. “

  “شناخته شده است که VOC ها باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم مانند سوزش چشم، خشکی دهان یا گلو، سردرد، بثورات پوستی، تنگی نفس و سرگیجه می‌شوند.”

  شمع ها
  شمع ها

  فتیله‌های شمع

  یکی از نگرانی‌های معمول در مورد شمع این است که فتیله‌های آن‌ها با سرب ساخته می‌شوند.با این حال، این برای شمع های امروزی درست نیست. در گذشته، برخی از شرکت‌های تولید شمع از مواد سربی برای سفت و سخت شدن فتیله‌ها استفاده می‌کردند، اما در سال 2003، آژانس حمایت از حقوق مصرف کننده، استفاده از ترکیبات سرب را در ایالات متحده ممنوع کرد.

  اگر شمع هایی دارید که قدیمی‌تر از سال 2003 هستند، هنوز هم احتمال کمی وجود دارد که بتوانند منجر به تولید آن‌ها شوند. اعضای انجمن ملی شمع، داوطلبانه توافق کردند که در سال 1974 استفاده از سرب را متوقف کنند.اگر نگران وجود سدب در شمع خود هستید، یک راه آسان برای بررسی این که آیا شمع شما بی‌خطر است، کافی است کاغذ سفید را روی فتیله سوخته نشده کشید، اگر فتیله اثری مانند مداد از خود برجای بگذارد، در آن سرب وجود دارد. اگر کاغذ تمیز باشد، دیگر جای نگرانی نیست.

  شمع ها
  شمع ها

  موم شمع

  انواع مختلفی از موم وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای تولید شمع های معطر استفاده کرد. هزاران سال است که از موم بیزواکس در تولید شمع استفاده می‌شود، در حالی که موم های ساخته شده از نارگیل و نفت یک اختراع مدرن است.هر نوع موم شمع دارای خصوصیات مختلفی است، برخی از آن‌ها در نگه داشتن و انتقال عطر بهتر عمل می‌کنند در حالی که برخی دیگر در سوزاندن آرام و تولید شعله بدون دود بسیار عالی هستند.نگرانی دیگر در مورد ایمنی شمع پایه موم جامد است. بیشتر شمع ها از موم پارافین یا اسید چرب سویا تشکیل شده است.

  یک مطالعه در سال 2009 توسط دانشگاه کارولینای جنوبی یافته های نگران کننده ای در مورد خطرات موم پارافین، که از نفت ساخته می‌شود، اراپه داد. طبق این مطالعه، سوزاندن این نوع موم می‌تواند مواد شیمیایی سمی مانند تولوئن را آزاد کند که این ماده در مواد رقیق‌کننده رنگ، چسب و ضد عفونی‌کننده‌ها نیز وجود دارد.

  اما انجمن ملی شمع و انجمن شمع اروپا سوالاتی را در مورد این مطالعه مطرح كردند، دلیل اصلی آن این بود كه هرگز مورد ارزیابی همگانی قرار نگرفت و در یك مجله معتبر منتشر نشد. هر دو گروه از مطالعات مستقل حمایت کردند، که نشان داد همه موم‌های شمع ایمن هستند.محققان تشخیص دادند که هر نوع ماده شیمیایی تولید شده در اثر سوختن شمع در غلظت های بسیار کمی است که خطر جدی برای سلامتی ندارند.

  ذرات معلق

  همچنین توجه زیادی به میزان ذرات معلق و ترکیبات آلی فرار که شمع های سوزاننده در هوا آزاد می کنند، وجود داشته است.ذرات معلق ذرات جامد و مایع موجود در هوایی است که هر روز تنفس می‌کنیم. اگر این ذرات کوچک به ریه‌های شما راه پیدا کنند، می‌تواند باعث مشکلات تنفسی و مشکلات شدیدتر سلامتی مانند حملات قلبی یا مغزی شود. ترکیبات آلی فرار یا VOC ها از کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده‌اند. برخی به طور طبیعی در گل و گیاه وجود دارد. سایر موارد، مانند فرمالدئید، می‌توانند به طور بالقوه خطرناک باشند.

  شمع ها هم ذرات معلق و هم VOC آزاد می‌کنند، اما طبق انجمن ملی شمع، چیزی وجود ندارد که نشان دهد میزان ساطع شمع ها از آنچه در زندگی روزمره در معرض آن قرار دارید، بدتر باشد.

  شمع ها
  شمع ها

  شمع های معطر

  فرقی ندارد رایحه طبیعی است یا در آزمایشگاه تولید می‌شود، تقریباً همه مطابق با استانداردهای ایمنی اعمال شده توسط انجمن بین المللی عطر است. این اطمینان می‌دهد که تمام مواد شیمیایی مورد استفاده در شمع ها، عطرها، خوشبو کننده‌های هوا و سایر محصولات غیر سمی بوده و برای استفاده انسان بی خطر هستند.

  در میان بسیاری از موادی که عطر تشکیل می‌دهد، فتالات به ویژه مضر هستند. فتالات‌ها با اختلال غدد درون ریز مرتبط هستند، از جمله تعداد اسپرم پایین در مردان. فتالات همچنین می تواند به سیستم تولید مثل زنان آسیب برساند و شناخته شده است که باعث انواع نقایص مادرزادی و اختلالات تولید مثل می‌شود.

  شایان ذکر است که شمع های معطر می‌تواند مشکلاتی را برای افراد خاص مبتلا به آسم یا سایر مشکلات تنفسی ایجاد کند. آن‌ها همچنین می‌توانند باعث واکنش های آلرژیک، با علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی یا انسداد سینوس ها شوند. اگر نگران استفاده از شمع های معطر هستید اما همچنان فضای نور شمع را می‌خواهید، به جای آن از شمع های بدون شعله باتری یا برق استفاده کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست