مواد سمی در خمیر دندان

مهمترین مواد سمی در خمیر دندان

دندان‌های خود را دو بار در روز مسواک می‌زنید و خمیردندان را تف می‌کنید. و چون شما آن را تف می‌کنید، مهم نیست که آیا ترکیبات بدی در خمیردندان وجود دارد، درست است؟متأسفم که شما را ناامید می‌کنم، اما مهم است.

بهداشت دندان مهم است و بر سلامت کلی شما تأثیر می گذارد. اما اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، احتمالاً زمان آن رسیده است که بررسی کنید که آیا سموم خمیر دندان در خمیر دندان شما وجود دارد یا خیر.

مواد سمی در خمیر دندان
مواد سمی در خمیر دندان

چرا باید نگران ترکیبات بد خمیر دندان باشید؟

دهان شما یکی از جاذب‌ترین قسمت‌های بدن شما است. برخی از داروها حتی با قرار دادن آن‌ها زیر زبان تجویز می‌شوند.بنابراین حتی اگر خمیردندان خود را تف می‌کنید، حداقل برخی از مواد در جریان خون شما جذب می‌شوند.قبل از اینکه به سموم موجود در خمیر دندان بپردازیم، بیایید به آنچه در تیوب خمیر دندان معمولی شما وجود دارد نگاهی بیندازیم.

خمیردندان چیست؟

برای وارد کردن خمیر دندان در تیوب فشرده که همه ما به آن عادت داریم، چند گروه مختلف از مواد تشکیل‌دهنده وجود دارد.

  • مواد ساینده
  • رطوبت‌زا و اتصال‌دهنده‌ها
  • مواد شوینده
  • طعم‌دهنده‌ها
  • مواد نگهدارنده
  • مواد رنگ‌آمیزی
  • داروهای درمانی (مانند فلوراید)

مواد سمی در خمیر دندان: از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

رنگ‌های مصنوعی:

بعضی از رنگ‌های مصنوعی که در خمیردندان‌ها وجود دارد شامل موارد زیر است:

  • CI 73360 (D&C Red 30) – نمره 5 در EWG
  • CI 74260 که سبز است و همچنین نمره 5 در EWG
  • CI 74160 که آبی است و نمره a 4 می‌گیرد.

آن‌ها از قیر ذغال سنگ گرفته شده‌اند، سمی تلقی می‌شوند و تنها کاری که آن‌ها می کنند این است که خمیر دندان شما زیبا به نظر می‌رسد. شما به آن‌ها احتیاج ندارید، بنابراین از آن‌ها دوری کنید.

طعم‌های مصنوعی:

آن‌ها معمولاً سمی نیستند، اما فایده چندانی برای آن‌ها ندارد. در حالی که اسانس‌ها دارای خواص دیگری مانند خواص ضد باکتریایی یا ضد قارچی هستند، شما واقعاً نیازی به طعم‌دهنده‌های مصنوعی ندارید. در صورت امکان از آن‌ها بگذرید.

شیرین‌کننده‌های مصنوعی:

مراقب ساخارین سدیم و آسپارتام باشید. اگرچه آن‌ها برای شیرین کردن خمیردندان شما بهتر از شکر هستند، اما برخی افراد در صورت بلعیدن آن می‌توانند دچار مشکل شوند. انتخاب‌های بهتر برای شیرین‌کننده‌ها زایلیتول و استویا است که در واقع برای دندان‌ها مفید است.

کاراگینان
مواد سمی در خمیر دندان

کاراگینان:

کاراگینان در صورت مصرف می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. چون شما خمیر دندان را قورت نمی‌دهید، من در خمیردندان‌های بزرگسال مشکلی با آن ندارم. ارزش این را دارد که از این ترکیب در خمیردندان بچه‌ها اجتناب شود، زیرا بسیاری از بچه‌ها نمی‌توانند یا نمی‌خواهند خمیردندان خود را به بیرون تف کنند.

دی اتانول آمین (DEA):

DEA تنظیم‌کننده pH است و در اتحادیه اروپا ممنوع است، اما هنوز هم می‌توانید آن را در برخی خمیردندان‌های استرالیا پیدا کنید. در این مورد مسائل زیادی وجود دارد: این یک عامل سرطان‌زا است. تحریک‌کننده پوست، ممکن است حاوی ناخالصی‌های مضر (نیتروزامین) باشد.

ممکن است باعث آسم شود، و مطالعات اختلال غدد درون ریز و تأثیرات عصبی، مغزی و سیستم عصبی را نشان می‌دهد. خوب نیست، بنابراین از آن اجتناب کنید.

فلوراید:

استدلال‌های زیادی در مورد استفاده و مخالف استفاده از فلوراید در خمیر دندان وجود دارد. دندانپزشکان آن را توصیه می‌کنند، اما اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب شما دارای فلوراید است، ممکن است تصمیم بگیرید که فلوراید موجود در خمیر دندان خود را حذف کنید.

برای کودکان زیر 6 سال که هنوز در حال بلعیدن خمیردندان هستند، ممکن است بخواهید یک خمیردندان بدون فلوراید انتخاب کنید. یافتن یک خمیردندان طبیعی خوب بدون فلوراید آسان است، اما پیدا کردن یک خمیردندان طبیعی با فلوراید دشوارتر است.

ریز دانه‌ها:

بله، آن تکه‌های کوچک تند و زننده پلاستیکی که به آبراهه ما و سپس داخل بدن ماهی ختم می‌شود نیز در برخی خمیردندان‌ها به عنوان ساینده یافت می‌شود.

پارابن:

شما می‌خواهید از پارابن‌های موجود در خمیر دندان اجتناب کنید. آن‌ها یک نگهدارنده هستند و اگرچه برای جلوگیری از باکتری‌ها به مواد نگهدارنده در خمیردندان نیاز دارید، اما مواد نگهدارنده بهتری وجود دارد. پارابن‌ها با اختلال هورمونی مرتبط هستند، آن‌ها ممکن است سرطان‌زا باشند و همچنین با تأثیرات سیستم عصبی مغز مرتبط هستند.

پروپیلن گلیکول:

پروپیلن گلیکول به مرطوب نگه داشتن خمیر دندان کمک می‌کند، به طوری که به راحتی از تیوب خارج می‌شود. با این حال، پوست، چشم و ریه را تحریک می‌کند و یک تقویت‌کننده نفوذ است. این بدان معنی است که مواد شیمیایی دیگر به راحتی به پوست شما نفوذ می‌کنند – اگر مواد سمی در خمیردندان خود داشته باشید چندان عالی نیست!

سدیم لوریل سارکوزینات:

سدیم لوریل سارکوزینات یک افزایش‌دهنده نفوذ است و نگرانی‌هایی در مورد آلودگی به نیتروزامین وجود دارد. این ماده فقط در EWG نمره 3 می‌گیرد، بنابراین نگرانی زیادی نیست، اما ممکن است یکی از مواردی باشد که باید مراقب آن باشید، به خصوص اگر سایر ترکیبات نه چندان عالی در خمیر دندان وجود داشته باشد.

لوریت سدیم سولفات (SLES):

SLES (تگزاپن) یک عامل سورفکتانت و کف‌ساز است. مانند یک شوینده عمل می‌کند که خاک را از روی دندان‌ها پاک می‌کند. این ماده تحریک‌کننده پوست و تقویت‌کننده نفوذ است و می‌تواند به اتیلن اکسید و 1،4 دیوکسان آلوده شود.

سدیم لوریل سولفات (SLS):

SLS همچنین سورفکتانت و عامل کف ساز است. این ماده تحریک‌کننده پوست است، اما نمره آن در EWG (1-2) کم است، بنابراین سمی نیست.اما گروهی ز محققان آن را بسیار تحریک‌کننده می‌دانند، بنابراین همیشه به دنبال خمیر دندان فاقد SLS باشید.

نانوذرات دی اکسید تیتانیوم:

دی اکسید تیتانیوم برای سفیدتر نشان دادن خمیر دندان استفاده می‌شود. نگرانی‌هایی در مورد نانوذرات تیتانیوم، به ویژه افزودنی E171 وجود دارد. از آنجایی که آن‌ها بسیار کوچک هستند، ممکن است بتوانند لثه‌های شما را سوراخ کنند. در اندازه غیر نانو خوب است، نانو خوب نیست.

تریکلوزان:

تریکلوزان یک عامل ضد باکتری و نگهدارنده است. این یک عامل اختلال احتمالی غدد درون‌ریز، سمی برای سیستم ایمنی بدن است و باعث تحریک پوست می‌شود. در EWG نمره 7 می‌گیرد، بنابراین واقعاً نمی‌خواهید از خمیردندان حاوی تریکلوزان استفاده کنید.

مواد تشکیل‌دهنده خمیر دندان غیر سمی

در اینجا برخی از مواد تشکیل‌دهنده وجود دارد که ترسناک به نظر می‌رسند، اما در واقع اینطور نیستند.زغال فعال ساینده است و به از بین بردن لکه‌های سطحی روی دندان‌ها کمک می‌کند. شما می توانید خمیر دندان زغال چوب بامبو و خمیر دندان ذغال نارگیل تهیه کنید، اما تفاوت زیادی بین این دو وجود ندارد.

هیدروکسی آپاتیت یک ماده زیست سازگار است که به طور طبیعی در استخوان‌ها، دندان‌ها و بزاق به عنوان شکل معدنی کلسیم آپاتیت وجود دارد. این ماده به تجمع مجدد دندان‌ها کمک می‌کند، بنابراین استفاده از آن در خمیر دندان مناسب است. برخی مطالعات وجود دارد که نشان می‌دهد این ترکیب بهتر از فلوراید دندان‌ها را مجدداً تقویت می‌کند.

مواد سمی در خمیر دندان
مواد سمی در خمیر دندان

نیترات پتاسیم برای حساسیت دندان استفاده می‌شود و ایمن‌ترین ماده فعال برای دندان‌های حساس محسوب می‌شود. اگرچه برای کودکان توصیه نمی‌شود.

دی اکسید تیتانیوم در شکل غیر نانو آن بی‌ضرر است، بنابراین این موردی است که شما نباید نگران آن باشید.بر اساس برخی مطالعات زایلیتول، یک شیرین‌کننده است که به نظر می‌رسد در جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز مفید است.

جایگزین‌های طبیعی خمیر دندان

شما باید مسواک بزنید، اما نیازی به استفاده از خمیردندان سمی ندارید.تعداد زیادی خمیردندان طبیعی عالی موجود است و اگر می‌خواهید از فلوراید استفاده کنید، پیدا کردن یک خمیردندان طبیعی خوب با فلوراید چندان سخت نیست.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید: دو بار در روز مسواک بزنید، دندان‌های خود را نخ دندان بکشید، از یک براش زبان استفاده کنید و حتی می‌توانید روغن کشیدن را امتحان کنید. رژیم غذایی خود را زیر نظر داشته باشید: از نوشیدنی‌های شیرین خودداری کنید، مقدار زیادی آب بنوشید و رژیم غذایی متعادل داشته باشید. همه این موارد به سلامت دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست