مواد اولیه شیمیاییمواد اولیه صنعتی

تولوئن (Toluene)

تولوئن (Toluene) یک ترکیب شیمیایی است که بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم از آن استفاده می‌کنیم. تولوئن یک حلال بسیار خوب است زیرا برخلاف آب می‌تواند بسیاری از ترکیبات آلی را حل کند. برای اطلاع از قیمت خرید تولوئن عمده میتوانید با ما تماس بگیرید.

تولوئن (Toluene) چیست؟

این یک ترکیب شیمیایی مایع است که در ساخت بسیاری از محصولات تجاری از جمله رنگ و چسب مورد استفاده قرار می‌گیرد. آیا تاکنون از رنگ و یا تینر رنگ استفاده کرده‌اید و بوی آن را استشمام نموده‌اید؟ آن بویی که احساس کرده‌اید تولوئن است.

این ماده بی‌رنگ و نامحلول در آب است که اگر بخار آن استنشاق شود، خطرناک است و باعث آسیب عصبی و مسمومیت می‌شود. به همین دلیل، گاهی اوقات از آن به عنوان یک ماده مخدر استنشاقی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که به طور مکرر از رنگ‌ها و رقیق‌کننده‌ها (تینرها) استفاده می‌کنند، مانند افرادی که به طور حرفه‌ای با چنین کالاهایی کار می‌کنند، به منظور به حداقل رساندن استنشاق تولوئن از ماسک صورت استفاده می‌کنند. با این وجود فراتر از کاربردهای آن، ساختار شیمیایی این ماده در نوع خود، جالب توجه است.

ویژگی‌های تولوئن (Toluene):

 • وزن مولکولی آن ۹۲.۱۴ گرم بر مول است.
 • ماده‌ای بی‌رنگ و قابل اشتعال است.
 • نقطه اشتعال آن ۴۰ درجه فارنهایت می‌باشد.
 • به مقدار خیلی کم در آب حل می‌شود ولی به طور کلی جزء مواد نسبتاً نامحلول در آب است.
 • چگالی آن از آب کمتر است به همین دلیل روی آب شناور می‌ماند.
 • بخارات آن از هوا سنگین‌تر است.
 • دارای بوی شیرین، تند و بنزن مانند است و آستانه بوی آن ۲.۹ ppm است.
 • فشار بخار آن در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد ۲۸.۴ میلی‌متر جیوه و لگاریتم ضریب تقسیم اکتانول بر آب ۲.۶۹ است.
 • دارای نقطه جوش ۲۳۱.۱ و نقطه انجماد ۱۳۹- درجه فارنهایت است.

منشأ و نحوه تولید:

تولوئن (Toluene) به طور طبیعی در نفت خام، دود ناشی از آتشفشان‌ها، دود ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی، برخی از درختان کاج، گیاهان، ادویه‌ها و درخت تولو Tolu وجود دارد. این ماده در فرآیند ساخت بنزین و سایر سوخت‌ها از نفت خام و در ساخت کک (Coke) از زغال‌سنگ به عنوان محصول جانبی تولید می‌شود. جداسازی و تصفیه نهایی توسط هر یک از فرآیندهای تقطیر یا استخراج توسط حلال مورد استفاده برای آروماتیک‌های BTX (بنزن، تولوئن و ایزومرهای زایلین) انجام می‌شود.

نحوه تولید آزمایشگاهی:

این ماده به صورت صنعتی با هزینه کم تولید می‌شود. بنزن در حضور اسید لوئیسی مثل آلومینویم کلرید با متیل کلرید واکنش داده و منجر به تولید تولوئن (Toluene) می‌شود.

C۶H۵H + CH۳Cl → C۶H۵CH۳ + HCl

چنین واکنش‌هایی توسط پلی‌متیلاسیون پیچیده و سخت است زیرا تولوئن نسبت به بنزن بیشتر مستعد آلکیله‌شدن است.

مترداف‌های تولوئن (Toluene):

 • متیل بنزن
 • تولوال
 • فنیل متان
 • مونومتیل بنزن
 • متاسید

ساختار و فرمول تولوئن (Toluene):

تولوئن، که به عنوان متیل بنزن نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب شیمیایی آلی است. به دلیل وجود اتم‌های کربن (C) در فرمول شیمیایی آن، C7H8 به این صورت طبقه‌بندی می‌شود. ممکن است توجه داشته باشید که فرمول شیمیایی تولوئن (C7H8)، دارای هفت اتم کربن (C) و هشت اتم هیدروژن (H) است. این امر مهم است زیرا به این معنی است که این ماده به عنوان یک هیدروکربن طبقه‌بندی می‌شود، یعنی ترکیبی که فقط حاوی اتم‌های کربن (C) و هیدروژن (H) است.

علاوه بر این، تولوئن یک ترکیب معطر (آروماتیک) محسوب می‌شود زیرا یک حلقه بنزن در ساختار شیمیایی آن وجود دارد. هنگامی که شش اتم کربن (C) وجود داشته باشد، یک حلقه بنزن وجود دارد که با پیوندهای دوتایی متناوب به یکدیگر متصل می‌شوند و یک حلقه شش ضلعی ایجاد می‌کنند. در مورد تولوئن، اتم‌های کربن در هر لبه شش‌ضلعی قرار دارند.

در نتیجه از آن جایی که تولوئن یک ترکیب هیدروکرنی و آروماتیک است، در گروه هیدروکربن‌های آروماتیک طبقه‌بندی می‌شود. عاملی که باعث می‌شود به این ماده متیل بنزن گفته شود این است که مطابق شکل زیر یگ گروه متیل به بنزن متصل است.

تولوئن (Toluene)

کاربردهای عمومی تولوئن (Toluene) در صنعت 

تولوئن در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی کاربردهای بسیاری دارد. اما کاربردهای رایج تولوئن در زمینه‌های مختلف شامل موارد زیر است:

تولوئن به صورت مخلوط با زایلن و بنزن، به بنزین برای بهبود درجه اکتان اضافه می‌شود.

از تولوئن همچنین برای تولید بنزن و به عنوان حلال در رنگ‌ها، تینرهای رنگ، روکش‌ها، لاک پاک‌کن‌ها، لاک‌های غلط‌گیر، رایحه‌های مصنوعی، چسب‌ها، جوهرها و مواد تمیز کننده استفاده می‌شود.

برای دیدن تمامی مواد اولیه صنعتی، روی خرید مواد شیمیایی صنعتی کلیک کنید.

در تولید پلیمرهایی که برای ساخت نایلون، بطری پلاستیک نوشابه‌های گازدار و پلی‌اورتان‌ها، داروها، محصولات آرایشی ناخن و سنتز مواد شیمیایی آلی استفاده می‌شود.

استفاده در سنتز TNT یا تری نیترو تولوئن Trinitrotoluene، اسید بنزوئیک، بنزوئیل کلرید و تولوئن دی‌ایزوسیانات نیز از سایر کاربردهای این ماده است.

چگونه ممکن است در معرض تولوئن (Toluene) قرار بگیریم؟

وقتی از موادی که حاوی آن هستند مانند رنگ‌ها، رقیق‌کننده‌های رنگ و… استفاده کنیم این ماده وارد محیط می‌شود. به سرعت از این مواد تبخیر شده و با هوای تنفسی شما مخلوط می‌شود. افرادی که با بنزین، رنگ، لاک یا رنگ‌ها کار می‌کنند، در معرض تولوئن قرار دارند.

ایمنی:

قرار گرفتن به صورت حاد در معرض تولوئن (Toluene) باعث خستگی، سردرگمی خفیف، آتاکسی و سرگیجه می‌شود. استفاده مزمن با رفتار نامتعادل، لرزش و… همراه است. اثرات عصبی رفتاری شامل کاهش کارایی ضریب هوشی، ناهنجاری‌های حافظه، کنترل ضعیف، کاهش عملکرد بینایی و جنون است. برای رفع این عوارض باید از محیط حاوی این ماده خارج شد. شواهدی مبنی بر سرطان‌زا بودن این ماده وجود ندارد.

خرید محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید