تولوئن

تولوئن چیست؟

مایعی شفاف و بی‌رنگ با بوی مشخص است. این یک حلال خوب است (ماده‌ای که می‌تواند مواد دیگر را حل کند). به طور طبیعی در نفت خام و در درخت تولو وجود دارد. این ماده در فرآیند ساخت بنزین و سایر سوخت‌ها از نفت خام و در تولید کک از زغال سنگ تولید می‌شود.

از تولوئن در ساختن رنگ، رقیق‌کننده رنگ، لاک ناخن، لاک، چسب و لاستیک و در برخی از مراحل چاپ و برنزه‌سازی چرم استفاده می‌شود. این ماده در تولید بنزن، نایلون، پلاستیک و پلی‌اورتان و سنتز ترینیتروتولوئن (TNT)، اسید بنزوئیک، بنزوئیل کلراید و تولوئن دی‌ایزوسیانات استفاده می‌شود. همچنین برای بهبود درجه‌بندی اکتان به همراه بنزن و زایلن به بنزین اضافه می‌شود.

فهرست عناوین مقاله :

تاریخچه:

تولوئن عمدتاً به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی و یک حلال استفاده می‌شود.
این ترکیب ابتدا در سال 1837 از طریق تقطیر روغن کاج توسط یک شیمی‌دان لهستانی به نام فیلیپ والتر، به نام ریتیناپفت نام‌گذاری شد. در سال 1841، شیمی‌دان فرانسوی Henri Étienne Sainte-Claire Deville یک هیدروکربن را از شکم تولو (عصاره معطر از Balsamum Myroxylon درخت کلمبیایی گرمسیری)، که Deville به عنوان مشابه با رنتینافوت والتر و بنزن شناخته‌شده، جدا کرد؛ از این رو او هیدروکربن جدید را بنزوئن نامیده است. در سال 1843 یونس یعقوب برزلیوس نام تولین را پیشنهاد کرد. در سال 1850، آگوست كاهورس، شیمی‌دان فرانسوی، از تقطیر چوب هیدروكربنی را كه به نظر او شبیه بنزوئن دویل است و كاهورس آن را تولوئن نامید، جدا كرد.

ساختار و فرمول

تولوئن، همچنین به عنوان متیل بنزن شناخته می‌شود، یک ترکیب شیمیایی آلی است. به دلیل وجود اتم‌های کربن (C) در فرمول شیمیایی آن، C7H8، در این دسته‌بندی می‌شود. ممکن است متوجه شوید که فرمول شیمیایی متیل بنزن (C7H8) دارای هفت اتم کربن (C) و هشت اتم هیدروژن (H) است.

این قابل توجه است زیرا بدان معنی است که به عنوان هیدروکربن طبقه‌بندی می‌شود، ترکیبی که فقط حاوی اتم های کربن (C) و هیدروژن (H) است.

علاوه بر این، متیل بنزن به عنوان یک ترکیب آروماتیک در نظر گرفته می‌شود زیرا یک حلقه بنزن در ساختار شیمیایی آن وجود دارد. وقتی شش اتم کربن (C) وجود دارد که با پیوندهای دوتایی متناوب به یکدیگر متصل می‌شوند، یک حلقه بنزن وجود دارد و یک “حلقه” شش‌ضلعی ایجاد می‌کند. در مورد تولوئن، اتم‌های کربن در هر لبه شش‌ضلعی قرار دارند.

از آنجا که متیل بنزن هم یک ترکیب آروماتیک است و هم یک هیدروکربن، این مقادیر واجد شرایط ممکن است با هم ترکیب شوند و این ترکیب را به یک هیدروکربن آروماتیک تبدیل کنند. ساختار شیمیایی همچنین نشان می‌دهد که یک گروه متیل وجود دارد که -CH3 به حلقه بنزن متصل است، به همین دلیل آن را متیل بنزن نیز می‌نامند.

برای اینکه کمی شفاف‌تر شود، در اینجا ساختار شیمیایی متیل بنزن آمده است. حلقه بنزن توسط جعبه قرمز برجسته می‌شود.

تصویر زیر دو روش ترسیم ساختار متیل بنزن را نشان می‌دهد. هر دو احتمال چگونگی نشان دادن حلقه بنزن است. در سمت چپ، حلقه بنزن به صورت شش‌ضلعی نشان داده می‌شود که دارای سه پیوند دوتایی است و در سمت راست، حلقه بنزن نیز به صورت شش‌ضلعی، اما دارای یک دایره در داخل است.

خرید متیل بنزن
خرید متیل بنزن

کاربرد 

  • کاربرد صنعتی

این ترکیب دارای کاربردهای تجاری و صنعتی بی‌شماری است و یک حلال در رنگ‌ها، لاک‌ها، مواد رقیق‌کننده، چسب‌ها، مایع اصلاح‌کننده و پاک‌کننده لاک ناخن است و در چاپ و فرآیندهای برنزه سازی چرم استفاده می‌شود. متیل بنزن همچنین می‌تواند به عنوان شاخص فولرین مورد استفاده قرار گیرد و ماده اولیه‌ای برای تولوئن دی‌ایزوسیانات است.

این ترکیب به عنوان حلال مورد استفاده در نانولوله‌های کربنی مانند فولرن‌ها است. همچنین از آن به عنوان سیمان برای کیت‌های پلی استایرن استفاده می‌شود. استفاده بیولوژیکی از تولوئن شامل شکستن یا ایجاد اختلال در گلبول‌های قرمز خون به منظور استخراج هموگلوبین در آزمایش‌های بیوشیمی است.

از متیل بنزن برای تولید بنزن، مواد اولیه اورتان و سایر مواد شیمیایی آلی استفاده می‌شود. این ماده در تولید داروها، رنگ‌ها و محصولات آرایشی ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولوئن به طور طبیعی در سطوح پایین نفت خام ظاهر می‌شود و معمولاً در فرآیندهای بنزین از طریق یک اصلاح‌کننده کاتالیزوری، در یک جرقه اتیلن یا ایجاد کک از زغال سنگ تولید می‌شود. این ماده در صنعت به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود، اغلب به عنوان جایگزین بنزن است.

گروه متیل که در متیل بنزن وجود دارد، باعث می‌شود در چنین واکنش‌هایی 25 برابر بیشتر از بنزن واکنش نشان دهد. متیل بنزن تحت سولفوناسیون نرم قرار می‌گیرد تا اسید P-تولوئن سولفونیک داده شود و کلر توسط Cl2 در حضور FeCl3 ایجاد می‌شود تا ایزومرهای ارتو و پارا کلروتوولن حاصل شود.

در فرآیند تولید برای ساخت سایر مواد شیمیایی از جمله بنزن، نایلون، پلاستیک و پلی‌اورتان و در سنتز تری نیتروتولوئن (TNT)، اسید بنزوئیک، بنزوئیل کلراید و تولوئن دی ایزوسیانات استفاده می‌شود.

تولوئن تا حد زیادی جایگزین بنزن سمی تر به عنوان یک حلال شده است. بنزن یک ماده سرطان‌زای ثابت است، اما سرطان‌زایی تولوئن هنوز تعیین نشده است.

  • محصولات مراقبت شخصی

به دلیل توانایی آن در کمک به حل مواد دیگر مانند رزین‌ها و نرم‌کننده‌ها، از تولوئن بعنوان ماده‌ای در پاک‌کننده‌های لاک ناخن استفاده شده است. همچنین از این ماده در فرمولاسیون محصولات ناخن استفاده شده است تا لاک‌ها، سفت‌کننده‌ها را به راحتی استفاده کنید.

یکی از محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت‌های شخصی مانند محصولات ناخن حاوی تولوئن بر روی سطح سخت و تا حد زیادی نفوذ ناپذیر ناخن اعمال می‌شود که در اثر تبخیر حلال‌ها به سرعت یک فیلم صاف و براق تشکیل می‌شود.

خرید متیل بنزن
خرید متیل بنزن
  • حمل و نقل

تولوئن در ساخت بنزین استفاده می‌شود و همچنین یک افزودنی بنزین است که می‌تواند برای بهبود درجه بندی اکتان برای سوخت مورد استفاده در اتومبیل‌های مسابقه و سایر اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار گیرد. هرچه عدد یا درجه اکتان بیشتر باشد، مقاومت سوخت در برابر ضربه یا پینگ در هنگام احتراق بیشتر است.

در این برنامه‌ها از تولوئن استفاده می‌شود زیرا متراکم است و حاوی انرژی قابل توجهی در واحد حجم است که باعث افزایش تولید برق برای وسایل نقلیه می‌شود.

از تولوئن می‌توان به عنوان تقویت‌کننده اکتان در سوخت‌های بنزینی مورد استفاده در موتورهای احتراق داخلی استفاده شود. تولوئن خالص می‌تواند به عنوان سوخت موتورهای دو زمانه و چهار زمانه نیز استفاده شود.

خرید متیل بنزن
خرید متیل بنزن

چگونه تولوئن می‌تواند به بدن من وارد و خارج شود؟

تولوئن می‌تواند از هوا، آب یا خاک وارد بدن شما شود. با تنفس هوای بیرون یا فضای داخلی حاوی این ماده در معرض تولوئن قرار می‌گیرید. بنزین حاوی تولوئن است و همچنین سایر محصولات مورد استفاده در محیط‌های شغلی یا خانگی (به عنوان مثال حلال‌ها، مواد رقیق‌کننده رنگ) نیز همین کار را دارند. استنشاق و قرار گرفتن در معرض پوست هنگام استفاده از این محصولات امکان‌پذیر است.

تولوئن در آب آشامیدنی به طور مکرر تشخیص داده نمی‌شود. اگر از چاهی استفاده می‌کنید که در اثر ریختن تصادفی با تولوئن آلوده شده است، ممکن است مقداری از را بلعیده باشید. با این حال، احتمال این مسیر قرار گرفتن در معرض نسبت به تنفس تولوئن از هوا کمتر است. تولوئن به سرعت از خاک تبخیر می‌شود. بنابراین بعید است از طریق خاک در معرض آن قرار بگیرید، مگر اینکه در نزدیکی محل زباله‌های خطرناک حاوی آن و یا نشت تصادفی با خاک تماس پیدا کنید.

هنگامی که این ترکیب را تنفس می‌کنید، مستقیماً از ریه‌ها وارد خون می‌شود. به همین ترتیب، وقتی محصولات حاوی این ترکیب(به عنوان مثال، پاک‌کننده لاک ناخن) را لمس می‌کنید یا در آب حاوی تولوئن غسل می‌دهید، می‌تواند از طریق پوست به جریان خون شما منتقل شود. عواملی مانند سن، جنس، ترکیب بدن و وضعیت سلامتی شما روی آنچه برای تولوئن در بدن شما اتفاق می‌افتد تأثیر می‌گذارند.

بعد از وارد شدن به بدن، بیشترین مقدار آن در طی یک روز از بدن شما خارج می‌شود. با این حال، ممکن است مقدار کمی در معرض قرار گرفتن روزانه در بافت چربی جمع شود. به طور کلی، بدن شما این ترکیب را به مواد شیمیایی مضر کمتری مانند اسید هیپوریک تبدیل می‌کند.

اطلاعات ایمنی

می‌تواند از محصولات معمول خانگی مانند چسب، رنگ و مواد رقیق‌کننده رنگ، چسب‌ها، رایحه‌های مصنوعی و لاک ناخن در هوای استنشاق شده تبخیر شود. با استفاده از این محصولات در مناطق دارای تهویه مناسب و رعایت دقیق هشدارها و دستورالعمل‌های برچسب، می‌توان در معرض تولوئن در محصولات مصرفی قرار گرفت.

ممکن است دارای اثرات مضر محلی و همچنین سیستمیک باشد. ممکن است باعث تحریک چشم، مجاری تنفسی و پوست شود. تماس مکرر یا طولانی مدت با مایع تولوئن ممکن است باعث از بین رفتن لیپیدهای طبیعی پوست و در نتیجه ایجاد حساسیت درماتیت شود.

قرار گرفتن در معرض مزمن سطح پایین و همچنین قرار گرفتن حاد در معرض متیل بنزن ممکن است منجر به آسیب سیستم عصبی مرکزی و کاهش حافظه شود. سایر علائم شامل سردرد، سرگیجه، خستگی، ضعف عضلانی، خواب آلودگی و عدم هماهنگی در هنگام راه رفتن، پارستزی پوست، فروپاشی و کما است.

دیگر محصولات: دی‌متیل فرمامید

خرید متیل بنزن
خرید متیل بنزن

فروش تولوئن:

تولوئن در بشکه‌های 200 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول تولوئن مورد نیاز صنایع آرایشی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

ایــن مــقالـه از ۰ رای ۰ امــتـیـاز گــرفتــ
spinner در حال ثبت رای
مواد اولیه شیمیایی
اسانس های خوراکی
فهرست