تاثیر غلطت دهنده ها و امولسیفایرها بر سلامت روده

 1. صفحه اصلی
 2. مقالات آموزشی
 3. تاثیر غلطت دهنده ها و امولسیفایرها بر سلامت روده
تاثیر غلطت دهنده ها و امولسیفایرها بر سلامت روده
 • اگرچه ممکن است در هنگام خرید مواد اولیه غذایی خود متوجه مواد افزودنی “طبیعی” به نام غلطت دهنده ها و امولسیفایرها شوید و زیاد به آن فکر نکنید، اما مطالعات جدید خطری را برای سلامتی روده شما نشان می‌دهد.

  در اینجا دلیل این چند مورد از غلطت دهنده ها و امولسیفایرها که بیش از آنچه که به نظر می‌رسند خطرناک هستند – و نحوه شناسایی آن‌ها در غذاهایی که می‌خرید را بررسی می‌کنیم:

  غلظت دهنده ها و امولسیفایرها

  غلظت دهنده ها و امولسیفایرها باعث تثبیت و غلیظ شدن غذاها می‌شوند. آن‌ها می‌توانند مصنوعی یا طبیعی باشند و ممکن است به محصولات خریداری شده در فروشگاه مانند سس سالاد برای کمک به ترکیب خوب مخلوط اضافه شوند.

  بنابراین، مشکل این مواد افزودنی خوراکی چیست؟ اگرچه درست است که تقریباً تمام غلظت دهنده ها و امولسیفایرها توسط FDA “به طور کلی به عنوان ایمن در نظر گرفته می‌شوند” (GRAS)، این به این معنی است که خطر جدی ندارند.

  با این حال، این بدان معنا نیست که آن‌ها بدون عوارض جانبی حاصل نمی شوند. و یکی از آن عوارض جانبی بسیار مهم اما غالباً نادیده گرفته شده، تأثیر آن بر سلامت روده و هضم غذا است.

  غلظت دهنده ها و امولسیفایرهای رایج

  احتمالاً در غذاهای بسته‌بندی‌شده مورد علاقه خود با چندین مورد از رایج‌ترین غلطت دهنده ها و امولسیفایرها روبرو شده‌اید، مانند شیر خشکبار، ماست غیر لبنی، سس سالاد و موارد دیگر. در اینجا خلاصه‌ای از مشخصات آن‌ها، چگونگی تأثیر آن‌ها بر هضم شما و دلایلی وجود دارد که ممکن است بخواهید از آن‌ها اجتناب کنید.

  1. صمغ سلولزی

  صمغ سلولزی یا کربوکسی متیل سلولز یک ماده ضخیم‌کننده است که از دیواره سلول‌های بسیاری از انواع گیاهان می‌آید. این ماده معمولاً برای غلیظ كردن غذاهای كم چرب مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا می‌تواند بافتی غنی و خامه‌ای بدون افزودن چربی اضافه كند.

  در حالی که صمغ سلولز به طور کلی ایمن شناخته می‌شود، بسیاری از محققان اکنون این سوال را دارند که آیا ممکن است مسئول التهاب روده باشد. این امر به دلیل جذب زیاد در موارد التهابی روده مانند IBS با شیوع روزافزون لثه سلولزی در غذاها است.

  مطالعات روی حیوانات نشان می‌دهد که صمغ سلولزی حتی در دوزهای پایین باعث التهاب و چاقی می‌شود. صمغ سلولزی همچنین می‌تواند باکتری‌های روده را تغییر داده و مخاط محافظ روده را فرسایش دهد و باعث تحریک شود. 

  2. پلی‌سوربات 80

  ایمنی پلی سوربات 20

  Polysorbate 80 یک امولسیفایر مصنوعی است که به مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی برای کمک به اتصال مواد به یکدیگر برای افزایش لطافت کمک می‌کند. برای مثال بستنی را در نظر بگیرید: ممکن است خرید پلی‌سوربات 80 برای حفظ بافت غنی و خامه‌ای خود در حالی که روی قفسه است، اضافه شود.

  این امولسیون‌کننده یکی دیگر از افزودنی‌هایی است که FDA “بی‌خطر” می‌داند، اما مطالعات نشان می‌دهد که عدم تعادل در سیستم هضم شما ایجاد می‌کند.

  مطالعات انجام شده روی موش‌ها نشان می‌دهد که پلی‌سوربات 80 باعث ایجاد التهاب روده و پاسخ ایمنی می شود که به طور معمول در بیماران مبتلا به کولیت اتفاق می‌افتد، به این معنی که می‌تواند شرایط لازم را در روده برای ایجاد این اختلال روده ایجاد کند. همچنین مشخص شد که پلی‌سوربات 80 روده بزرگ موش‌ها را کوتاه کرده و لایه محافظ مخاط روده آن‌ها را مختل می‌کند. 

  3. کاراگینان

  تاثیر غلطت دهنده ها و امولسیفایرها بر سلامت روده

  خرید کاراگینان مشابه صمغ سلولز است. این ماده از جلبک دریایی قرمز گرفته شده و در غذاهای روزمره مانند شیر، ماست و چاشنی‌ها یافت می‌شود. به دلیل مطالعات متناقضی که نشان می‌دهد در مقایسه با دیگران بی‌خطر است و نشان می‌دهد می‌تواند باعث التهاب شود و حتی در هورمون انسولین تداخل ایجاد کند، شهرت زیادی دارد. 

  وقتی صحبت از سلامت روده می‌شود، مطالعات نشان می‌دهد که کاراگینان می‌تواند در روده شما التهاب ایجاد کند و همچنین علائمی مشابه با علائم بیماری التهابی روده ایجاد می‌کند.

  4. صمغ زانتان

  خرید صمغ زانتان را به دلیل توانایی ایجاد بافتی خمیری اغلب در محصولات پخته شده بدون گلوتن می‌توان یافت. از طریق تخمیر باکتریایی با یک نوع باکتری و قندهای اضافه شده تولید می‌شود ، سپس خشک می‌شود، پودر می‌شود و به غذا اضافه می شود.

  در حالی که صمغ زانتان “طبیعی” در نظر گرفته می‌شود، اما هنوز هم تأثیر منفی بر سلامت روده دارد. یک مطالعه نشان داد که برخی از نوزادانی که از شیرخشک تغذیه شده با صمغ زانتان تغذیه می‌کنند، به یک بیماری کشنده روده مبتلا می‌شوند. با این گفته، توجه به این نکته مهم است که دستگاه‌های هضم نوزادان بسیار حساس هستند، که احتمالاً عامل مهمی در واکنش آن‌ها به صمغ زانتان است. با این حال، احتیاط با زانتان تضمین می‌شود، مخصوصاً وقتی صحبت از بچه‌های کوچک است.

  تاثیر غلطت دهنده ها و امولسیفایرها بر سلامت روده

  غلطت دهنده ها و امولسیفایرها و پیوند روده و مغز

  علاوه بر تأثیر بر سلامت روده، مطالعات نشان می‌دهد تغییراتی که در هنگام مصرف این غلطت‌دهنده‌ها و امولسیفایرها در روده شما اتفاق می‌افتد می‌تواند بر مغز شما نیز تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد که امولسیفایرهای اضافه شده به آب آشامیدنی موش‌ها منجر به التهاب روده می‌شوند، که سپس وضعیت روانی آن‌ها را تغییر می‌دهد و منجر به تغییر رفتار می‌شود.

  چگونه از غلظت دهند‌ه ها و امولسیفایرها (به علاوه گزینه‌های طبیعی) خودداری کنیم؟

  اگر هر نوع ناراحتی گوارشی را تجربه کرده‌اید و قبلاً گلوتن، لبنیات و سایر مواد تحریک‌کننده را از رژیم غذایی خود خارج کرده‌اید، ممکن است بخواهید غلطت دهنده ها و امولسیفایرهای موجود در غذاهایی را که می‌خورید را از نزدیک بررسی کنید.

  به خاطر داشته باشید که این موارد را می‌توان در شیر خشکبار مانند شیر بادام و نارگیل (کنسرو شده و بسته‌بندی‌شده) و همچنین ماست‌های غیر لبنی، بستنی‌ها، شکلات‌ها و سایر مواد غذایی بسته‌بندی‌شده و کالاهای پخته شده یافت.

  ساده‌ترین راه برای جلوگیری از غلطت دهنده ها و امولسیفایرها مصنوعی این است که برچسب ها را با دقت بخوانید و در صورت تردید، گزینه‌های جایگزین غذاهای معمولی حاوی مواد افزودنی را بزنید.

  شیر آجیل خود را با اضافه کردن بادام به مخلوط کن با آب، مخلوط کردن در سطح بالا، و سپس صاف کردن از طریق یک کیسه پنیر یا کیسه شیر مغز تهیه کنید. همچنین برای جلوگیری از تثبیت‌کننده‌ها و قندهای اضافه شده می‌توانید شکلات خود را در خانه درست کنید.

  در اینجا یک ترفند دیگر وجود دارد: بجای غلطت دهنده ها و امولسیفایرها، غذاهای خود را با استفاده از نشاسته پیاز یا تاپیوکا غلیظ کنید.

  خط پایانی

  اگر می‌خواهید سلامت روده خود را بهبود ببخشید، به خوردن غذاها در طبیعی‌ترین حالت خود ادامه دهید. هر زمان که غذاهای بسته‌بندی خریداری می‌کنید، برچسب را بررسی کنید تا مطمئن شوید حاوی هیچ یک از غلطت دهنده ها و امولسیفایرهای ذکر شده در بالا نیست.

  شما احتمالاً در مورد مضرات مواد افزودنی خوراکی بخصوص غلطت دهنده ها و امولسیفایرها شنیده‌اید و می‌دانید که از آن‌ها اجتناب کنید. در اینجا دلیل آن است که این مواد افزودنی بیش از آنچه که به نظر می‌رسند خطرناک‌ترند.

  منبع:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست