اسید تارتاریک در شراب
 • انگور محصولات بسیاری به ما می‌دهد که همه آن‌ها مفید هستند. اما برخی بیشتر از اینکه مفید باشند مضر هستند. یکی از این محصولات شراب است. در این مقاله به برسی اسید تارتاریک در شراب می‌پردازیم. اسیدهای مختلفی در محصولات ساخته شده از انگور یافت می‌شود که هر کدام کاربردهای متفاوتی دارد. از جمله این اسیدها می‌توان به اسید تارتاریک اشاره کرد.

  پیشگامان شیمی یکی از پیشگام‌ترین شرکت‌ها در ارائه اطلاعات شیمیایی مختلف در ایران به شمار می‌رود. این شرکت از طریق سایت و کارشناسان مجرب خود اقدام به ارائه اطلاعات به شما عزیزان کرده است. اسید تارتاریک نیز یکی از بهترین اسیدهای موجود در انگورهایی است که از آن‌ها شراب می‌گیرند. اگر تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر درباره این اسید دارید، با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

  اسید تارتاریک در شراب‌های مختلف

  اسید تارتاریک یکی از سه اسید اصلی موجود در این محصول می‌باشد. اسید مالت و اسید سیتریک دو عضو دیگر این کمپین سه اسیده هستند. اسیدها کارهای متفاوتی در محصولات مختلف انجام می‌دهند. هر سه این اسیدها در طعم و بافت کلی شراب موثر هستند. برای مثال اسید مالیک یکی از اسیدهایی است که به عطر شراب کمک می‌کند.

  اسید مالیک یکی از اسیدهای قوی موجود در شراب است. اما این اسید به صورت خالص یافت نمی‌شود. بلکه تمام شهرت آن به دلیل تخمیر مالولاکتیک است که در شراب اتفاق می‌افتد. طی این فرآیند نوعی اسید ضعیف‌تر به نام اسید لاکتیک تولید می‌شود. این اسید را می‌توان در محصولات دیگر همچون برخی از ماست‌ها و سرکه یافت.

  اسید تارتاریک در شراب نیز به دلیل نقش برجسته آن در پایداری شراب است. همچنین این محصول می‌تواند در رنگ سرخ شراب موثر باشد. نقش اسید تارتاریک در طعم شراب نیز غیر قابل انکار است. این اسید در زمانی که شراب تولید و در بشکه‌ها ذخیره می‌شود، ته نشین می‌شود. ترشحات، مواد زائد، تانن‌ها و رنگدانه‌های رسوبی که در شراب تولید می‌شود با کمتر از نیمی از اسید تارتاریک در شراب ته نشین شده واکنش می‌دهند.

  بخش بزرگی از اسید تارتاریک در محصول شما باقی می‌ماند. این همان طعمی است که زمانی که اولین جرعه را می‌نوشید احساس می‌کنید. اسید تارتاریک در شراب‌های مختلف باعث ایجاد نوعی پیچیدگی خاص در شراب می‌شود. این محصول همچنین باعث ایجاد نوعی تعادل در طعم نهایی شراب می‌شود.

  اسید تارتاریک در شراب چرا به وجود می‌آید؟

  حل شدن این اسید در شراب وابستگی زیادی به دمای آن دارد. زمانی که شراب را به دمای زیر چهل درجه برسانید، این اسید با پتاسیم طبیعی که در شراب یافت می‌شود پیوند تشکیل می‌دهد. پتاسیم طبیعی زمانی که با اسید تارتاریک واکنش می‌دهد، بیتارتارات پتاسیم ایجاد می‌کند. این همان کریستال‌هایی است که در شراب تشکیل می‌شوند.

  البته این پدیده بیشتر برای شراب‌های غیر قرمز رخ می‌دهد. چرا که انتظار می‌رود در شراب قرمز رسوب در طی زمان در یک قسمت جمع شوند. اما درباره شراب سفید به دلیل اینکه این محصول در یخچال نگهداری می‌شود، کریستال‌ها بیشتر می‌شوند.

  اسید تارتاریک در شراب چه می‌کند؟

  این اسید می‌تواند روی طعم شراب‌ها تاثیر گذار باشد. البته در هر شراب به اندازه‌‌ای از این محصول استفاده می‌کنند که طعم واقعی حفظ شود. با این حال اسید تارتاریک می‌تواند طعم مطلوبی از الکل را در دهان ایجاد کند. این اسید باعث می‌شود الکل موجود در شراب سوزش در دهان ایجاد نکرده و طعم خوبی به شراب بدهد.

  این اسید به ارگانیسم‌های موجود در شراب کمک می‌کند تا بتوانند به خوبی پیر شوند. این روند در شراب‌هایی که نیاز دارند مدت بیشتری باقی بمانند تا برسند می‌تواند مفید باشد. اما توجه داشته باشید که میزان اسیدیته شراب‌ها باید اندازه گیری شوند. این اسیدیته اهمیت بسیاری روند شراب سازی دارد. از این رو باید اندازه گیری شود.

  مخمر شراب

  پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌هایی است که اطلاعات خوبی درباره اسید تارتاریک در شراب به شما عزیزان ارائه کرده است. اسید تارتاریک را از کجا تهیه کنیم؟ پیشگامان شیمی آماده دریافت نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان می‌باشد. کافی است با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل نمایید.

  منابع: About Acidity and Adding Acid to Must/Wine

  سایر مقالات مرتبط شراب :

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست