مواد اولیه صنعتیمواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیایی

تربانتین (دای پنتین)

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید تربانتین

شرکت پیشگامان شیمی واردکننده تربانتین (دای پنتین) از کشور چین و فرانسه گرید دارویی و صنعتی می‌باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید تربانتین این ماده با ما تماس بگیرید.

به انگلیسی Turpentine
نام‌های دیگر صمغ سقز، روغن کاج، روغن سقز، تربنتن
cas number ۹۰۰۵-۹۰-۷
فرمول شیمیایی C10H16
شکل ظاهری مایع شفاف
خلوص ۹۵%
کشور تولید کننده چین – فرانسه – ایران
بسته‌بندی گالن ۲۰ لیتری / بشکه ۱۸۵ کیلویی
محل نحویل تهران
قیمت تربانتین تماس بگیرید 📞

آیا می دانید که تربانتین را از کجا بخریم؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تربانتین (دای پنتین) چیست؟

خرید تربانتین (دای پنتین) که عصاره رزین یا عصاره حاصل از درختان مخروطی، از جنس Pinus هستند. تربانتین‌ها مواد نیمه سیالی هستند که از رزین‌های محلول در یک روغن فرار تشکیل شده‌اند. این مخلوط با روش‌های مختلف تقطیر به یک بخش فرار به نام روغن (یا روح) تربانتین و بخشی غیر فرار به نام رزین قابل جدا شدن است. اگرچه اصطلاح تربانتین در اصل به کل تراوش اولئورزین اشاره داشت، اما اکنون معمولاً دای پنتین فقط به بخش فرار آن اشاره دارد که در صنعت و هنرهای تجسمی کاربردهای مختلفی دارد.

این روغن مایعی بی‌رنگ، روغنی، معطر، قابل اشتعال و غیر قابل تجمع در آب با طعم گرم و نامطبوع است. این یک حلال خوب برای گوگرد، فسفر، رزین‌ها، موم‌ها، روغن‌ها و لاستیک طبیعی است. با قرار گرفتن در معرض هوا سفت می‌شود. از نظر شیمیایی، این روغن مخلوطی از هیدروکربن‌های مونوترپن حلقوی است که ماده اصلی آن پینن است.

کاربرد تربانتین

قبلاً بیشترین استفاده از آن به عنوان حلال رنگ و لاک بود. نقاشان روغن عموماً آن را به عنوان رقیق کننده رنگ و پاک‌کننده برس به حلال‌های نفت ترجیح می‌دهند، اگرچه دومی ارزان‌تر است. اما بیشترین استفاده از آن در حال حاضر در صنایع شیمیایی است، به عنوان ماده اولیه در سنتز رزین‌ها، حشره‌کش‌ها، مواد افزودنی روغن و روغن کاج مصنوعی و کافور استفاده می‌شود.

خرید تربانتین
پیشگامان شیمی: محل فروش تربانتین

همچنین از روغن دای پنتین به عنوان حلال لاستیک در ساخت پلاستیک استفاده می‌شود. این روغن به طور کلی در کشورهایی تولید می‌شود که تعداد زیادی درخت کاج دارند. تربانتین‌های اصلی اروپایی از کاج خوشه‌ای (P. pinaster) و کاج اسکاچ (P. sylvestris) گرفته می‌شوند، در حالی که منابع اصلی آن در ایالات متحده کاج برگ بلند (P. palustris) و کاج اسلش (P کارائیبا)می‌باشد.

خرید تربانتین نوعی رزین که بصورت مایع زرد رنگ می‌باشد که پس از خشک‌شدن به شکل سخت یا جامد شده در می‌آیند. این محصول بوی بسیار قوی کاج را دارا می‌باشند که جز اقلام وارداتی در ایران می‌باشد چرا که در ایران درخت این محصول رشد ندارد.

ترکیبات شیمیایی تربانتین

خرید تربانتین که در درجه اول از هیدروکربن‌های مونوترپن تشکیل شده است که شایع‌ترین آن‌ها پینن‌ها، کامفن‌ها و ۳-کرن‌ها هستند. کلوفن بیشتر حاوی اسیدهای رزین دیترپن است، مانند اسید ابیتیک، اسید دهیدروآبیتیک، اسید پالوستریک و اسید ایزوپیماریک. بسیاری از ترکیبات دیگر در همه محصولات تربانتین به مقدار کم وجود دارد.

انواع تربانتین

این روغن طبق روش تولید آن طبقه‌بندی می‌شود. تربانتین سولفات که به طور گسترده‌ای در صنایع شیمیایی استفاده می‌شود، به عنوان محصول جانبی فرآیند کرافت یا سولفات برای پخت و پز خمیر چوب در طی تولید کاغذ کرافت بدست می‌آید.

دای پنتین چوب با تقطیر بخار تکه‌های چوب کاج مرده و خرد شده بدست می‌آید، در حالی که تربانتین صمغ از تقطیر ترشح درخت کاج زنده حاصل از ضربه زدن به آن حاصل می‌شود. شکل خام آن که با ضربه زدن از کاج زنده به دست می‌آید معمولاً حاوی ۶۵ درصد رزین صمغ و ۱۸ درصد دای پنتین صمغی است.

اولئورزین‌های مختلف دیگر (محلول‌های رزین‌های پراکنده در روغن‌های اساسی) به عنوان تربانتین شناخته می‌شوند. به عنوان مثال تربانتین ونیز مایعی چسبناک به رنگ سبز کم رنگ است که از کاج اروپایی جمع می‌شود. برای کار لیتوگرافی و آب بندی موم و لاک استفاده می‌شود.

خرید تربانتین خام یکی از گروه مشتقات درخت کاج است.

خرید تربانتین
قیمت تربانتین

خواص تربانتین چیست؟

دای پنتین برای درد سیاتیک مفید است. این محصول دفع‌کننده کرم‌های روده می‌باشد. از کاربردهای دیگر این محصول می‌توان به حل‌کننده سنگ‌های صفراوی اشاره کرد، همچنین برای رفع نزله‌های مزمن مثانه و مجرای ادراری از تربانتین استفاده می‌کنند. دای پنتین همچنین به بسیاری از محصولات تمیز کردن و بهداشتی به علت خواص ضد عفونی‌کننده آن و “عطر پاک” آن اضافه شده است.

گزارش شده است که دای پنتین برای اثرات ضد انگلی خصوصاً در درمان میازیاس مفید است. به طور تجربی در حمام‌ها برای درمان بیماری اسکلروز منتشر و اختلال عملکرد جنسی استفاده شده است. با این حال، داده ها محدود هستند و ایمنی و کارایی آن‌ها اثبات نشده است.

برای موارد زیر شواهد کافی وجود ندارد

  • دندان درد، وقتی روی پوست قرار می‌گیرد.
  • درد مفاصل، عضلات و اعصاب، وقتی روی پوست قرار می گیرد.
  • مشکلات ریه، هنگام تنفس (استنشاق).
  • سایر شرایط.

برای ارزیابی اثربخشی روغن دای پنتین برای این مصارف، شواهد بیشتری لازم است.

علی رغم نگرانی‌های جدی در زمینه ایمنی و فقدان شواهد مربوط به فواید، برخی از افراد از طریق دهان این روغن را برای عفونت‌های معده و روده و همچنین اوتیسم مصرف می‌کنند. برخی از افراد برای درد مفاصل، درد عضلات، درد عصب و دندان درد از این روغن به صورت مالشی استفاده می‌کنند. این دارو همچنین برای افزایش جذب سایر داروهای قرار گرفته بر روی پوست استفاده می‌شود.

مردم گاهی اوقات بخارات این روغن را برای کاهش احتقان قفسه سینه استنشاق می‌کنند، اما هیچ مدرک علمی قوی برای تأیید این استفاده وجود ندارد. در غذاها و نوشیدنی‌ها، از تقطیر روغن دای پنتین به عنوان یک ماده طعم دهنده استفاده می‌شود. در ساخت، از روغن دای پنتین در صابون و مواد آرایشی و همچنین به عنوان حلال رنگ استفاده می‌شود. همچنین به عنوان ترکیب معطر به عطرها، غذاها و مواد پاک کننده اضافه می‌شود.

چگونه کار می‌کند؟

در صورت استنشاق روغن ممکن است به کاهش احتقان کمک کند. هنگامی که روی پوست استفاده می‌شود، روغن ممکن است باعث ایجاد گرما و قرمزی شود که می‌تواند به تسکین درد در بافت زیرین کمک کند.

عوارض جانبی و ایمنی تربانتین

هنگام مصرف از راه دهان: روغن دای پنتین را از طریق دهان مصرف نکنید. این روغن هنگام مصرف از راه دهان به احتمال زیاد ایمن نیست. این روغن می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند، از جمله سردرد، بی‌خوابی، سرفه، خونریزی در ریه‌ها، استفراغ، آسیب کلیه، آسیب مغزی، کما و مرگ.

وقتی روی پوست قرار می‌گیرد: وقتی مقدار کمی روغن دای پنتین روی پوست قرار می‌گیرد، احتمالاً ایمن است. این ممکن است باعث تحریک پوست و واکنش‌های آلرژیک در برخی از افراد شود. اما مالیدن مقادیر زیادی از این روغن بر روی پوست احتمالاً بی‌خطر است. در برخی موارد، استفاده بیش از حد این روغن بر روی پوست می‌تواند باعث آسیب کلیه یا سیستم عصبی شود.

هنگام استنشاق: اطلاعات کافی برای آگاهی از بی‌خطر بودن روغن دای پنتین هنگام استنشاق وجود ندارد. استنشاق این روغن می‌تواند باعث ناراحتی گلو و ریه‌ها شود. همچنین می‌تواند باعث اسپاسم مجاری تنفسی در برخی از افراد، به ویژه در افراد مبتلا به آسم و سیاه سرفه شود.

هشدارها و احتیاط های ویژه

کودکان: اجازه ندهید کودکان از طریق دهان روغن تربانتین را بخورند. مصرف روغن تربانتین از طریق دهان احتمالاً بی‌خطر است. کودکان به ویژه به مواد شیمیایی موجود در روغن تربانتین حساس هستند و پس از بلعیدن آن‌ها ممکن است بمیرند. اطلاعات کافی برای دانستن اینکه آیا روغن دای پنتین می‌تواند توسط کودکان با خیال راحت استنشاق شود یا روی پوست آن‌ها قرار گیرد، کافی نیست. بهتر است از استفاده از این روغن در کودکان خودداری شود.

بارداری و شیردهی: مصرف روغن دای پنتین از طریق دهان به احتمال زیاد بی‌خطر است. علاوه بر پتانسیل ایجاد مسمومیت، ممکن است باعث سقط جنین شود. در مورد ایمنی قرار دادن آن روی پوست یا استنشاق آن در صورت بارداری یا شیردهی اطلاعات کافی در دست نیست. در سمت امن بمانید و از استفاده آن خودداری کنید.

حساسیت بیش از حد (آلرژی): اگر به آن حساسیت دارید از روغن دای پنتین استفاده نکنید.

مشکلات ریوی، از جمله آسم یا سیاه سرفه: اگر دچار آسم، سیاه سرفه یا سایر مشکلات ریوی، از جمله التهاب ریه‌ها هستید، روغن دای پنتین را استنشاق نکنید. این روغن ممکن است وضعیت شما را بدتر کند.

خرید تربانتین
قیمت تربانتین صنعتی

دوز مصرف تربانتین

دوز مناسب مصرف این روغن به عوامل مختلفی مانند سن کاربر، سلامتی و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دامنه مناسب دوز روغن تربانتین وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی‌خطر نیستند و مقدار مصرف آن می‌تواند مهم باشد. حتماً دستورالعمل‌های مربوط به برچسب محصولات را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان بهداشت مشورت کنید.

سم‌شناسی تربانتین

در صورت بلعیده شدن، دای پنتین بسیار سمی است و در کودکانی که کمتر از ۱۵ میلی‌لیتر مصرف کرده‌اند، مسمومیت‌های مهلکی گزارش شده است. متوسط دوز خوراکی کشنده ۱۵ تا ۱۵۰ میلی‌لیتر است. اثرات سمی ممکن است شامل سوزش و درد دهان، تشنگی، سرفه، استفراغ، اسهال، سردرد، بی‌خوابی، سرگیجه، بوی ادرار شبیه بنفشه، مشکل در ادرار کردن، آلبومینوریا، افت فشار خون، کما، و مرگ.

سایر محصولات ما: پروپیونات کلسیم

خرید تربانتین
خرید تربانتین دارویی

فروش تربانتین

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه مورد نیاز صنایع دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. قیمت‌ تربانتین توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

قیمت تربانتین لیتری

به دلیل اینکه اکثر مشتریان به دنبال خرید در حجم یک لیتر هستند ما می‌توانیم مراکز فروش خرده را به شما معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید